Amerika Seyahat Sağlık Sigortası

Amerika Seyahat Sağlık Sigortası 2023 Fiyatları

Amerika’ya kısa bir süre için seyahat eden kişilerin, seyahat sağlık sigortası yaptırmaları zorunlu değildir.

Amerika’da sağlık hizmetlerinin fiyatlarının çok yüksektir; ABD hükümetinin resmi websitesi healthcare.gov’da verilen bilgiler doğrultusunda ayağınızı kırmanız durumunda yaklaşık 7.000 dolar ve 3 gün hastanede kalmanız gerekmesi halinde ise yaklaşık 30.000 dolar tutarında sağlık masrafı doğabilmektedir. Bu sebeple zorunlu olmasa da ABD’ye seyahat edecek kişilerin sağlık sigortası yaptırmaları tavsiye edilmektedir.

ABD seyahat sağlık sigortası için: 0850 241 1868

Amerika Vizesi İçin Seyahat Sağlık Sigortası Şart Mıdır?

ABD vizesi için seyahat sağlık sigortası, gerekli başvuru evrakları arasında zorunlu tutulmamaktadır; ancak ABD'ye seyahat etmeden önce yaptırılması önerilmektedir. Tüm tıbbi masrafları karşılamak için yaptırılan seyahat sağlık sigortasının, neleri içermesi gerektiğine dair herhangi bir kural bulunmamaktadır.

J1 Vizesi İçin Sağlık Sigortası Şartı

Genel olarak göçmen olmayan ve göçmen olan ABD vize başvuruları için sigorta beyanı talep edilmemekle birlikte, değişim programları kapsamında Amerika J1 vizesi alacak kişilerin sağlık sigortası yaptırma zorunluluğu bulunabilmektedir. Bu şart, ABD dış temsilcilikleri tarafından getirilmemekte, ancak vize başvurusu yapılabilmesi için gereken DS-2019 formunu (Değişim Programı Statüsü Uygunluk Sertifikası) verecek olan ABD değişim programı sponsorları tarafından istenmektedir.

J1 vizesine başvuracaksanız, öncelikle ABD değişim sponsoru kurumunuzun şartlarını öğrenmeli, gerekmesi halinde seyahat sağlık sigortası yaptırmalısınız. Amerika J1 vizesi için sağlık sigortasının sağlaması gereken şartlar, size sponsor olan kuruma göre değişebilir.

ABD Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti Ne Kadardır?

2023 yılında Amerika seyahat sağlık sigortası ücreti, kişinin yaşı, cinsiyeti, Covid-19 geçmişi ve konaklama süresine bağlı olarak ortalama günlük 5,5 $ ile 62 $ arasında değişmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Amerika seyahat sağlık sigortası ile ilgili bizlere en sık yöneltilen sorular aşağıda yanıtlanmıştır.

Amerika Seyahat Sigortasını Nereden Yaptırabilirim?

Amerika seyahat sağlık sigortası Türkiye'de faaliyet gösteren sigorta acenteleri aracılığı ile veya ABD'li sigorta şirketleri üzerinden yaptırılabilir.

Vizem.net sigorta hizmetleri tarafından yaptırılan Amerika sağlık sigortası seçenekleri 2023 yılı için en uygun fiyatları sunmaktadır.

Amerika Seyahati İçin Sağlık Sigortası Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Amerika seyahatleri için yapılacak sağlık sigortaları bakımından ABD makamları tarafından ziyaretçilere yönelik olarak herhangi bir kapsam belirlenmemiştir. Amerika seyahati boyunca yaşanabilecek sağlık problemleri ve seyahat aksaklıklarına karşı, seyahat süresi ve planı doğrultusunda kapsamlı bir sigorta yaptırılması önemlidir.

Amerika seyahat sağlık sigortası poliçesinin aşağıda verilen başlıca durumları kapsaması önerilmektedir.

  • Hastalık veya yaralanma nedeniyle seyahatin iptali ve erken dönüş masrafları
  • Acil tıbbi bakım vetıbbi tedavimasrafları
  • Gerekli hallerde ülkeye geri dönüş masrafları
  • Rötar yapan veya iptal edilen uçuşlar gibi sorunlar
  • Kayıp, çalıntı veya hasar görmüş bagaj ve eşyaların değişimi
  • ABD'deyken meydana gelen bir olay nedeniyle doğan yasal masraflar için sorumluluk sigortası

Ziyaretçiler İçin Amerika'da Sağlık Masrafları Nasıldır?

T.C. Sağlık Bakanlığı seyahatsagligi.gov.tr web sitesinde paylaşılan verilere göre, ziyaretçiler için Amerika’da bulunan mahalle kliniklerinde önemsiz rahatsızlıklar için hizmet verilir. Yaygın olarak CVS ve Walgreens gibi zincir eczanelerde hizmet veren doktorlar bulunur ve bu doktorların muayene ücretleri 70 ile 100 dolar arasındadır.

Amerika’daki hastanelerde doktor muayene ücretleri 75 ile 150 dolar, alanında uzman bir doktorun muayene ücretleri 150 ile 400 dolar civarındadır. Basit işlemler olan diş dolgusu 350 dolar, ultrason 180 dolar ve MR ise 1.800-2.000 dolar gibi ücretlere mal olurken, normal bir doğum için Amerika'da doğum masrafları 25.000-30.000 dolar seviyesindedir.

ABD hastanelerinde bir gün kalmanın maliyeti yaklaşık 500 dolardır ve hastaneye kaldırılan kişilerden depozito alınmakta ya da sigorta bilgilerini sunması istenmektedir.

ABD'ye tedavi olma amacıyla Amerika sağlık vizesi alarak gidenler kişilerin ise tüm masraflarını karşılayabilecek şekilde sigorta yaptırması gerekmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: