Amerika COVID Önlemleri

Amerika'ya Girişte Aşı Zorunluluğu ve 2023 Covid Önlemleri

Amerika seyahatleri için Kasım 2022 itibarıyla yabancı ülke vatandaşlarının tam doz Covid-19 aşılarını yaptırmış olmaları gerekmektedir.

12 Haziran 2022 tarihinden itibaren ABD’ye girmeden 24 saat önce yaptırılan negatif Covid-19 test sonucu, Amerika'ya girişte sunulması gereken belgeler arasından kaldırılmıştır.

Amerika Büyükelçiliği’nin resmi internet sitesi tr.usembassy.gov/covid-19-information-2/ üzerinden güncel bilgileri takip edebilirsiniz.

ABD'ye Girişte Kimler Tam Doz Aşılı Kabul Edilir?

Kabul edilen tek doz aşı dozundan 2 hafta sonra, kabul edilmiş bir 2 dozluk serinin ikinci dozundan 2 hafta sonra, bir klinik deneyde kabul edilmiş COVID-19 aşısının tüm serisini aldıktan 2 hafta sonra ve en az 17 gün arayla uygulanan, kabul edilmiş COVID-19 aşılarının herhangi bir "karıştır ve eşleştir" kombinasyonundan 2 doz aldıktan 2 hafta sonra ABD’ye girişte tam doz aşılı kabul edilirsiniz.

COVID-19'a karşı tam aşılı değilseniz, CDC kapsamındaki istisna kriterlerini karşılamadığınız sürece Amerika Birleşik Devletleri'ne seyahat eden uçağa binmenize izin verilmez. Vatandaş olmayan bir göçmen değilseniz ve aşılarınız tamsa, aşınızın ve aşı belgenizin Amerika Birleşik Devletleri'ne giden bir uçağa binmek için kabul edilebilir olduğundan emin olun.

Amerika Birleşik Devletleri'nde Kabul Edilen Covid-19 Aşıları

Amerika Birleşik Devletleri’nde kabul edilen Covid-19 aşıları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

FDA tarafından onaylı aşılarWHO Acil Kullanım Listesi (EUL) aşılarıEtkinliği onaylanmış belirli klinik deneme aşıları
Tek dozJanssen/J&JCanSinoBIO-
Çift dozNovavaxCovaxinMedicago

Amerika Seyahatinde Aşı Muafiyeti Uygulanan Kişiler

Amerika seyahatinde aşı muafiyeti uygulanan kişiler aşağıda listelenmiştir.

  • Diplomatik veya resmi yabancı hükümet seyahatindeki kişiler
  • 18 yaş altındaki çocuklar
  • Belgelenmiş tıbbi kontrendikasyonları olan kişiler
  • Belirli COVID-19 aşı denemelerine katılanlar
  • İnsani veya acil durum istisnası olan kişiler
  • Sınırlı COVID-19 aşısı bulunan yabancı bir ülkenin vatandaşı olan ve B-1 ya da B-2 vizeleri hariç geçerli vizeleri olan kişiler
  • ABD Silahlı Kuvvetleri mensupları veya eşleri ile 18 yaş altı çocukları
  • C-1 ve D göçmen olmayan vize ile seyahat eden deniz mürettebatı üyeleri
  • Dışişleri Bakanı, Ulaştırma Bakanı veya İç Güvenlik Bakanı tarafından belirlenen şekilde girişi ulusal çıkarlara uygun olacak kişiler

Amerika'ya Gitmeden Önce Covid Testi Yaptırmak Gerekiyor Mu?

Hayır, Amerika’ya gitmeden önce Covid testi yaptırmanıza gerek yoktur ancak yaptırmanız, CDC tarafından önerilmektedir.

ABD'de Maske Takma Zorunluluğu Devam Ediyor Mu?

Hayır, ABD’de maske takma zorunluluğu yoktur. Ancak CDC, kapalı toplu taşıma ortamlarında insanların maske takmasını önermektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: