Bulgaristan'dan Amerika Vize Uyguluyor Mu?

Bulgaristan’dan Amerika Vizesi Başvuru Süreci 2023

Covid -19 salgını sebebiyle Bulgaristan Amerika vizesi başvurularında sınırlamalara gitmiştir. 19 Kasım 2020 tarihinde Amerika Bulgaristan Büyükelçiliği’nden alınan karara göre, yalnızca C1 / D Amerika vizeleri, gıda ile ilgili H vizeleri, acil veya kritik B1 / B2 vizeleri ve IR1 dahil belirli göçmen vize işlemleri yapılmaktadır.

Diğer vize türleri için açıklanacak 2. Bir tarihe kadar Bulgaristan’dan Amerika vizeleri için başvuru yapılmamaktadır.

Alınan tedbirler günlük olarak değişebileceğinden Amerika Sofya Büyükelçiliği web sayfası düzenli olarak takip edilmelidir.
Türkiye’den yapılacak Amerika vizeleri için 0850 241 1868

Bulgaristan’dan Amerika Vizesi Almak Mümkün Müdür?

Liçna kart sahibi ya da D tipi Bulgaristan vizesine sahip olan T.C vatandaşları için Bulgaristan’dan Amerika vizesi almak mümkün olabilmektedir. Bulgaristan turistik vizesine (C tipi) sahip T.C vatandaşının Amerika vizesi için Türkiye’deki Amerika Konsolosluklarına ya da Büyükelçiliğine başvurmaları gerekmektedir.

Bulgaristan C tipi vizesine sahip ülke vatandaşlarının Bulgaristan’dan Amerika vizesinde başvuru yağmaları için bir yasal engel yoktur. Ancak özel durumlar hariç bu talep genelde reddedilmektedir.

Amerika Bulgaristan’a Vize Uyguluyor Mu?

Schengen ülkelerinin vize programı olan ESTA vize uygulaması kapsamında bu programa dahil Schengen ülkelerinin pasaport hamilleri Amerika’ya yapacakları seyahatler için 90 güne kadar vizeden muaftır.

Bulgaristan 2021 itibariyle henüz ETSA vize uygulamasına dahil değildir. Bu nedenle Bulgaristan Cumhuriyeti hususi pasaportuna sahip Bulgar vatandaşları Amerika’ya yapacakları tüm seyahatler için vizeye tabidir.

Covid-19 salgını süresince Amerika Vize başvurularında öncelik C1 / D Amerika vizelerine ayırılmıştır.

Bulgaristan Amerika’ya Vize Uyguluyor Mu?

Amerika Birleşik Devletleri pasaportuna sahip Amerikan vatandaşları 180 günlük periyod içerisinde 90 güne kadar olan konaklamalarda Bulgaristan’a yapacakları seyahatler için vizeden muaftır. 90 günü geçecek konaklamalar için Bulgaristan D vizesine başvurmaları gerekir.

Bulgaristandan Kanada Çalışma İzni ve Vize

Bulgar Pasaportu ile Kanada’ya Vizesiz Gidilir Mi?

Kanada Avrupa Birliği uyum politikası ile tüm Avrupa Birliği ülkelerinin pasaportuna sahip kişiler için 1 Mayıs 2017 tarihinde AB üyesi ülkeler için AB vatandaşlarına vize muafiyeti sunmuş ancak Bulgaristan ve Romanya’yı bu muafiyete dahil etmemiştir. 1 Aralık 2017’de gerçekleştirilen yeni düzenleme ile bu muafiyete Bulgaristan ve Romanya’da katılmıştır. 2021 itibariyle Bulgar vatandaşlarından vize talep edilmemektedir.

1 Aralık 2017 tarihinden itibaren Bulgaristan’dan Kanadaya gitmek isteyen Bulgar vatandaşları online olarak elektronik seyahat izni (eTA) doldurarak Bulgar pasaportu ile Kanada’ya seyahat vizesiz yapılabilir. Bulgar pasaportuna sahip kişiler ayrıca transit geçiş ve Amerika sınırından araç ile girişler için de eTA’ya başvurulmalıdır. Ayrıca aile ve arkadaş ziyareti için eTA başvurusu yapılmalıdır.

Bulgaristan Vatandaşı Kanada Çalışma İzni Alabilir Mi?

Elektronik seyahat izni (eTA) Bulgaristan vatandaşları için Kanada’da yasal olarak çalışma izni sağlamaz. Ancak eTA ile Kanada’ya giriş yapmış Bulgar vatandaşları burada iş görüşmesine katılabilirler. Resmi olarak iş teklifi alması durumunda gerekli izinler ve işe giriş bildirimleri işveren tarafından yapılır sonrasında Bulgaristan vatandaşı Kanada çalışma izni için başvurabilir.

Kanada PR (nitelikli göçmenlik) kartı alan Bulgaristan vatandaşları da Kanada’da yasal olarak çalışma hakkı kazanır. 3 yılın sonunda da Kanada Vatandaşlığı için başvuru yapabilirler.

Vizem.net Kanada PR kart başvuruları için danışmanlık hizmeti vermektedir .

Bulgar Vatandaşı Hangi Ülkelerde Çalışabilir?

Bulgaristan pasaportuna sahip kimse aynı zamanda Avrupa Birliği vatandaşıdır. Bulgar vatandaşı İsviçre, İngiltere ve tüm Avrupa Birliği Ekonomik Alanına dahil olan ülkelerde ikamet, çalışma ve iş kurma ve vize almadan dolaşım hakkına sahiptir. Bulgar vatandaşının hangi ülkelerde çalışabileceği liste olarak aşağıda verilmiştir.

 1. Avusturya
 2. Belçika
 3. Kuzey Kıbrıs
 4. Hırvatistan
 5. Çek Cumhuriyeti
 6. Danimarka
 7. Estonya
 8. Finalandiya
 9. Fransa
 10. Almanya
 11. Yunansitan
 12. Macaristan
 13. İzlanda
 14. İtalya
 15. Letonya
 16. Lihtenştayn
 17. Litvanya
 18. Lüksemburg
 19. Malta
 20. Hollanda
 21. Norveç
 22. Polonya
 23. Portekiz
 24. Romanya
 25. Slovakya
 26. Slovenya
 27. İspanya
 28. İsveç
 29. İsviçre
 30. İngiltere

Not: Brexit süreci tamamlandığında Bulgar vatandaşlarının İngiltere’de çalışmaları için izne tabi olmaları olasıdır.

Bulgar Pasaportu ile Amerika’ya Vizesiz Gidilebilir Mi?

Bulgar pasaportu ile Amerika’ya vizesiz giriş yapılamaz. Bulgar vatandaşının geçerli bir Amerika vizesi, ya da yeşil karta sahip olması gerekmektedir.

Bulgaristan Schengen birliği uyum süreci devam etmektedir Bulgairstan’ın Schengen birliğine kabulü gerçekleşirse Bulgar pasaportuna sahip kişiler ETSA vize uygulaması kapsamında Amerika’ya yapacakları kısa süreli (90 güne kadar olan) seyahatler için vizeden muaf olurlar. Bu süreç tamamlanana kadar Bulgar pasaportu ile ABD’ye vizesiz giriş yapmak mümkün değildir.

Bulgar Vatandaşı Amerika Vizesini Türkiye’den Alabilir Mi?

Eğer kişinin çift vatandaşlığı bulunuyorsa (Türkiye Cumhuriyeti ve Bulgaristan Cumhuriyeti) Türkiye’den Amerika vizesi için başvuru yapacak kişiler Türk pasaportlarını kullanarak Türkiye’den Amerika vizesi için başvuru gerçekleştirebilir. Eğer kişinin sadece Bulgar vatandaşlığı bulunuyorsa yasal olarak Bulgar pasaportu ile Türkiye’den Amerika vize başvuruları gerçekleştirebilmektedir ancak bu tür başvuruların onaylanmama ihtimali yüksektir.

Bulgaristan Vatandaşı Amerika’ya Nasıl Gider?

Bulgaristan vatandaşı Amerika’ya gitmek için öncelikle ziyaret amacına uygun vize başvurusu yapması gerekir. Vizesi onaylanan Bulgar vatandaşı Amerika’ya gidebilir.

Kanada Bulgaristan için Vizeyi Kaldırdı Mı?

Evet. 1 Aralık 2017 tarihi itibariyle Bulgar vatandaşları Kanada’ya yapacakları 90 günden kısa seyahatler için vizeden muaftır.
Diğer tüm sorular için: 0850 241 1868

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: