Çekya Vizesi için Pasaport Özellikleri

Çekya Vize Başvurusu için Pasaport Özellikleri

Çekya vize başvurularında sunulması gereken zorunlu evrakların başında pasaport gelmektedir. Çekya vize başvurularında süresi dolmuş ya da geçersiz pasaportla yapılan başvurular kabul edilmemektedir.

Çekya vize başvurusu yapacak kişilerin vize şartlarını karşılayan pasaporta sahip olmamaları durumunda, vize işlemlerine başlamadan önce yetkili makamlardan pasaport almaları gerekmektedir.

Pasaport Çekya vizesi için gerekli belgeler ile birlikte randevu tarihinde beyan edilmelidir.

Çekya vize başvurusu için: 0850 241 1868

Çekya Vizesi için Pasaport Nasıl Olmalıdır?

Çekya vizesi için pasaport, hem Schengen hem de ulusal vize başvuruları için geçerli kriterlere sahip olmalıdır.

Çekya vizesi pasaportu en az 2 boş sayfa içermeli, son 10 yıl içinde düzenlenmiş ve planlı dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalıdır.

Çek Cumhuriyeti Hangi Pasaportları Geçersiz Kabul Etmektedir?

Çek Cumhuriyeti tarafından pasaportun geçersiz kabul edildiği durumlar aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaportun geçerlilik süresi dolmuşsa
  • Pasaportun içindeki yazılar okunmayacak şekilde hasar görmüşse
  • Pasaportun bütünlüğü bozulmuşsa,
  • Pasaport yanlış veriler içeriyorsa veya yetkisiz değişiklikler yapıldıysa (örneğin bir evlilikle bağlantılı olarak değiştirilmesi durumunda yabancı uyruklu kişinin ad(lar)ı ve soyadına ilişkin verilerin yanlış olması)
  • Pasaporttaki fotoğraf, belge sahibinin gerçek görünümüne uymuyorsa
  • Pasaport sahibinin ölmesi veya öldüğünün ilan edilmesi durumunda

Çek Vizesine Farklı Ülke Pasaportu İle Türkiye'den Başvurulabilir Mi?

Türkiye’de yabancı olarak ikamet eden kişiler, Türkiye Cumhuriyeti oturma izinleri ile kendi ülkelerinden veya dış temsilciliklerinden aldıkları pasaportları kullanarak Türkiye’den Çekya vize başvurusu yapabilmektedirler.

Biri Türk vatandaşlığı olmak üzere çifte vatandaşlığa sahip olan kişilerin Çek vizesine yabancı pasaportları ile Türkiye’den başvuru yapmaları kabul edilmemektedir.

Çekya Vize Başvurusunda Pasaport Nereye İbraz Edilmelidir?

Çekya kısa süreli vize başvurularında pasaport sunumu ikamet iline göre yetki alanındaki VFS Global ofisine, uzun süreli vize başvurularında ise randevu tarihinde Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ya da Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu'na gerçekleştirilmektedir.

Çekya Vize İşlemleri için Pasaport Nasıl Sunulmalıdır?

Çekya kısa süreli vize başvurularında pasaport bilgileri ve Schengen vizelerinin olduğu sayfaları içeren pasaport fotokopisi ve aslının sunulması gerekliyken, uzun süreli Çekya vizesi başvuruları için pasaport aslının ve A4 kağıda alınmış fotokopisinin sunulması zorunludur.

Çekya Vize Başvurusu Pasaport Teslim Edilmeden Yapılabilir Mi?

Evet, pasaportun farklı bir seyahatte veya farklı bir vize başvurusunda kullanılacağı geçerli bir durum bulunması halinde dilekçe yazılarak pasaport teslim edilmeden başvuru yapılabilir.

Vize kararının gerçekleştiği başvuru sahibine iletildiğinde pasaport tekrar VFS ofisine teslim edilerek vizenin pasaporta işlenmesi beklenir.

Çekya Vizesi Almak için Eski Pasaportun Sunulması Gerekir Mi?

Çekya vizesi başvurusu esnasında, başvuru sahibinin eski pasaportunun bulunması halinde, pasaportun tüm dolu sayfalarının fotokopisinin sunulması yetkili makamlar tarafından talep edilmektedir.

Çekya Vize Başvurusu için Verilen Pasaport Ne Zaman Geri Alınır?

Çekya vize başvurusu için ibraz edilen pasaport, vize başvurusu sonuçlandığında başvuru sahibi tarafından geri alınmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Çekya vize başvurularında başvuru sahibinin pasaportunu teslim alması için yeniden vize başvuru merkezine ya da dış temsilciliğe gitmesine gerek yoktur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: