Çekya Şoför Vizesi

Çekya Şoför Vizesi Başvuru İşlemleri

Çekya şoför vizesi, bir Schengen vizesi türü olup kargo veya yolcu taşımacılığı yapan şirketlerde çalışan şoförlerin Çekya’ya girmesine izin veren vizedir. Geçerli bir Schengen şoför vizesi almamış olan ticari şoförlerin, Çekya’ya giriş yapması mümkün değildir.

Çekya şoför vizesi Schengen bölgesi için alınan şoför vizeleri kapsamında sürücüye 27 ülke sınırları içerisinde yük ve yolcu taşıma hakkı sağlar.

Ücretsiz Çekya vize danışmanlık hattı: 0850 241 1868

Çek Cumhuriyeti Şoför Vizesi Başvuru Adımları

Çek Cumhuriyeti şoför vizesi başvuru adımları aşağıda sıralanmıştır.

 • Çekya şoför vizesi için gerekli tüm vize belgelerini hazırlamalısınız.
 • Vize randevunuzu Çekya vize başvuru merkezinden almalısınız.
 • Randevunuzda evraklarınızı tesim etmeli, biyometri işlemlerini yapmalı ve vize harcını ödemelisiniz.
 • Tüm aşamaları tamamladıktan sonra vize sonucunuzu beklemelisiniz.

Çekya Şoför Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Çekya şoför vizesi için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir.

 • Geçerli pasaport
 • Kimlik fotokopisi
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Biyometrik özellikte fotoğraf
 • Çekya Schengen vize başvuru formu
 • Ek bilgi formu
 • Ulaşım rezervasyon belgeleri
 • Konaklama rezervasyon belgeleri
 • Uygun kriterleri sağlayan seyahat sağlık sigortası
 • Finansal kaynakların kanıtı
 • Destekleyici belgeler

Sıralanan belgeler standart olarak tüm kısa süreli Çekya vize başvurularında sunulması gereken Çekya vize evraklarıdır. Şoför vizesi başvurularınız için standart belgelere ek olarak, güvence yazısı ve C2 belgesi gibi çeşitli evrakların da ibraz edilmesi gerekir. Çekya şoför vizesi başvurularınızda sunmanız gereken belgelere tam ve detaylı olarak Çekya vize evrakları tablosu üzerinden uygun seçimleri yaparak ulaşabilirsiniz.

Çekya Şoför Vizesi Güvence Yazısı

Çekya şoför vizesi için güvence yazısı, Çekya dış temsilciliğine hitaben, vizeye başvuru yapan kişinin işvereni tarafından yazılmalıdır. Güvence yazısında şoförün kimlik bilgileri, pasaport bilgileri, çalışma tarihleri, seyahat programı ve seyahatin hangi masraflarının işverence ne şekilde karşılanacağı açıklanmalıdır.

Kısa ve net olarak hazırlanması gereken güvence yazısında, işveren kendi işyeri hakkında temel bilgilere de yer vermeli ve gereken hallerde kendisine ulaşılabilmesi için iletişim bilgilerini de mutlaka paylaşmalıdır.

Çekya Şoför Vizesi için C2 Belgesi

Çekya Şoför Vizesi için C2 Belgesi
Çekya Şoför Vizesi için C2 Belgesi

C2 belgesi, uluslararası ya da yurt içi fark etmeden ticari gerekçelerle eşya taşımacılığı yapmakta olan gerçek ve tüzel kişi vergi mükelleflerinin alması zorunlu bir sertifikadır ve Çekya şoför vizesi için başvurularda sunulması gereken bir belgedir. Türkiye’de C2 yetki belgesini, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı düzenlemektedir.

Çek Cumhuriyeti Şoför Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Çek Cumhuriyeti şoför vize ücreti 80 eurodur.

Çekya şoför vizesi başvurularınızı Vizem.net danışmanlığında yapmak isterseniz, vize harcı, diğer masrafları ve danışmanlık hizmeti ücretini içeren tüm vize masrafların için 2023 yılında yaklaşık 195 euro ödemeniz gerekecektir.

Sık Sorulan Sorular

Çekya şoför vizesi ile ilgili sıkça sorulan sorulara ve danışmanlarımızın yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Çekya Şoför Vizesi Başvurumu Ne Zaman Yapmalıyım?

Çekya şoför vizesi başvurunuzu, seyahat tarihinizden en erken 6 ay, en geç 15 gün önce yapmalısınız.

Çekya Şoför Vizesi için Nasıl Randevu Alırım?

Çekya şoför vizesi başvurunuz için randevunuzu online olarak VFS Global websitesinden alabilirsiniz.

Kullanıcı hesabınızı oluşturduktan sonra hesabınıza giriş yapmalı ve “Randevu al” sekmesine tıklamalısınız. Devamında sistemin yönlendirmelerini takip ederek başvuru yapılacak vize merkezini, vize türünü ve vize alt türünü seçmelisiniz. Kişisel ve pasaport bilgilerinizi istenen şekilde girdikten sonra randevu gün ve saati seçimi yapabilirsiniz. Ek hizmet seçmeniz halinde son olarak belirlenen ücreti ödemelisiniz. Tüm bu işlemler sonunda Çekya vize randevusu oluşturma işleminiz tamamlanır.

Çekya Şoför Vizesi Başvurum Kaç Gün İçinde Sonuçlanır?

Çekya şoför vizesi başvurunuz, 3 ile 5 gün içinde genellikle sonuçlansa da, yasal işlem süresi 15 gündür. Ek inceleme gereken hallerde işlem süreleri 45 güne kadar uzayabilmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: