Çekya Şoför Vizesi

Çek Şoför Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti’ne seyahat edecek umuma mahsus pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeye tabidir. Türkiye’de kayıtlı araçlar ile Çek Cumhuriyeti’ne uluslararası yük taşıyan sürücülerin şoför vizesi alması gerekmektedir. Şoför vizesi, Çek Cumhuriyeti topraklarında 180 günlük periyot içerisinde en fazla 90 gün kalma hakkı tanımakta olup 5 yıla kadar düzenlenmektedir.

Çek Cumhuriyeti, 2007 yılında Schengen Bölgesi’ne katılmış olduğundan; Çek Cumhuriyeti’ni ziyaret edecek yabancılar, Çek Schengen Vizesi almalıdırlar. Çek Cumhuriyeti’ne uluslararası yük taşıyan sürücülerin alması gereken şoför vizesi, esasen hamiline 180 günlük periyot içerisinde en fazla 90 gün Çek Cumhuriyeti ve Schengen Bölgesindeki diğer ülkelerde kalma hakkı tanıyan C tipi kısa süreli Schengen vizesidir.

Çekya Şoför Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti’ne uluslararası yük taşıyan sürücülerin alması gereken şoför vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Çek Cumhuriyeti Şoför Vizesi Başvuru Formu: Vize başvurusu için başvuru formunun kurallara uygun olarak doğru bilgilerle eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir.
 • Pasaport: Başvuru sahibine ait geçerli bir pasaport ve bu pasaportun fotokopisi geçerli bir başvuru için sunulması zorunlu evraklar arasındadır.
 • Biyometrik Fotoğraf: ​​Son 6 ay içerisinde çekilmiş ve 35 mm genişliğe 45 mm uzunluğunda olmalıdır.
 • Biyometrik Bilgi: Son 3 ay içerisinde alınmış olmalıdır.
 • Vize Ücreti: Nakit olarak vize başvuru merkezinde ödenmesi gerekmektedir.
 • İşveren Güvence Yazısı
 • Şoför Listesi: Şirket sürücülerinin listesi sunulmalıdır.
 • SGK Hizmet Dökümü: Başvuru sahibine ait e-devlet sisteminden temin edilen barkodlu SGK hizmet dökümü ve işe giriş belgesi sunulmalıdır.
 • Ticaret Odası Kayıt Belgesi: Şirkete ait ticaret sicil kaydı sunulmalıdır.
 • Yetki Belgesi: Uluslararası ya da yurt içi fark etmeksizin ticari amaçla eşya taşımacılığı yapan gerçek ve tüzel kişi vergi mükelleflerine Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilen C2 yetki belgesi ile taşıt belgesi ya da şirketin C2 yetki belgesine sahip olduğuna ilişkin belge sunulmalıdır.
 • Ehliyet: Başvurusu sahibine ait geçerli sürücü belgesi sunulmalıdır.
 • Mesleki Yeterlilik Belgesi: Uluslararası taşımacılık yapan sürücülerin almak zorunda olduğu, Ulaştırma Bakanlığı tarafından düzenlenen barkodlu mesleki yeterlilik sertifikası sunulmalıdır.
 • Önceki Taşıma Belgeleri: Çek Cumhuriyeti ile olan iş ilişkisini gösteren son beş yıl içerisindeki CMR belgeleri ve T1 veya T2 gümrük sevk belgeleri sunulmalıdır. CMR, uluslararası karayolu taşımacılığında koşulları belirlenen kurallara uydurarak taşıyıcının sorumluluklarını düzenleyen mal taşıma belgesidir.
 • Transit Refakat Beyannamesi: 1987 yılında imzalanan Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyesi ülkeler arasında eşyanın gümrük vergilerinin askıya alınarak taşınmasını sağlayan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 2012 yılında taraf olduğu Ortak Transit Sözleşmesi kapsamında transit beyanı bilgilerine dayanan ve eşyaya refakat etmek üzere gümrük idaresi tarafından hazırlanan transit refakat belgesinin başvuruda sunulması gerekmektedir.
 • Ticari Davetiye Mektubu: Çek Cumhuriyeti’nde iş ilişkisi olan şirket tarafından düzenlenmiş davet mektubu ya da iş ortaklığı belgesi sunulmalıdır.
 • Uluslararası Ehliyet: 19 Eylül 1949’da Cenevre’de imzalanan “Uluslararası Karayolu Trafiği Sözleşmesi” doğrultusunda düzenlenen, vatandaşların ikamet ettikleri ülke dışında sorunsuz taşıt kullanabilmelerini sağlayan Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından düzenlenen uluslararası ehliyet, şoför vize başvurusunda ek olarak sunulabilecek evraklar arasında yer almaktadır.
 • Çek Cumhuriyeti Seyahat Sağlık Sigortası: Çek Cumhuriyeti tarafından belirlenen kriterlere uygun seyahat sağlık sigortası poliçesi sunulmalıdır.
 • Nüfus Kayıt Örneği: Tam vukuatlı, e-devlet üzerinden alınmış ve barkodlu olması gerekmektedir.
 • Çek Cumhuriyeti Giriş Onaylama Formu ve Sertifika: Form ve evrak örnekleri Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı internet sitesinden temin edilebilmektedir.
 • Uluslararası Taşımacılık Yapan İşçiler için Sertifika Formu: Form örneği Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı resmi sitesinden temin edilebilmektedir.
 • Ek Bilgi Formu: Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğundan başvuru yapacak adayların doldurması gereken formdur.

Çekya Şoför Vizesi için İşyeri Güvence Yazısı Nasıl Yazılır?

Çekya şoför vizesi başvurusu için gerekli işyeri güvence yazısının Çek Cumhuriyeti Konsolosluğuna hitaben başvuru sahibi sürücünün işvereni tarafından yazılması gerekmektedir. İşyeri güvence yazısı; şoförün kişisel bilgilerini, pasaport bilgilerini, hangi tarih aralığında çalışacağını ve seyahat programını içermeli ve bunun yanı sıra işveren tarafından karşılanacak masrafları neler olduğunu ve nasıl karşılanacağı detaylı olarak açıklamalıdır. İşyeri güvence yazısının olabildiğince kısa ve öz olması, gereksiz ayrıntılardan kaçınılarak sadece net bilgiler içermesi gerekmektedir. İşveren, işyeri güvence mektubunda şirketi hakkında temel bilgiler ile birlikte Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu tarafından gerekli görülmesi halinde tarafına ulaşılabilmesi için iletişim bilgilerini de belirtmelidir.

Çekya Şoför Vizesi için C2 Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti’ne uluslararası yük taşıyan sürücülerin alması gereken şoför vizesi için gerekli evraklar arasında bulunan C2 yetki belgesi uluslararası ya da yurt içi fark etmeksizin ticari amaçla eşya taşımacılığı yapan gerçek ve tüzel kişi vergi mükelleflerinin alması zorunlu bir sertifikadır. Türkiye’de C2 yetki belgesi düzenleme yetkisi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına aittir.

Çek Cumhuriyeti Tırcı Vizesi için Nereye Başvurulur?

Çek Cumhuriyeti’ne uluslararası yük ve yolcu taşınması için gerekli olan şoför vizesi başvuruları, Çek Cumhuriyeti’nin Türkiye’de vize başvurularını kabul etmek için yetkilendirdiği VFS Global ve akredite acenteler üzerinden yapılabilmektedir. VFS Global ve akredite acentelerin vize başvurularını değerlendirme yetkisi bulunmamakta olup bu yetki yalnızca Ankara’daki Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği ya da İstanbul’daki Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğuna aittir.

Çek Cumhuriyeti Tır Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Çek Cumhuriyeti şoför vize ücretli aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetÜcret
Çek Cumhuriyeti Şoför Vize Harcı80 €
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri40 EUR
Danışmanlık Hizmeti200 EUR
Toplam320 EUR

Çek Cumhuriyeti, 0 ila 6 yaş arasındaki çocukları vize harcından muaf tutmuş, 6 ila 12 yaş arasındaki çocuklara için ise 40 € talep etmektedir. Çek Cumhuriyeti’ne seyahat edecek Arnavutluk, Bosna-Hersek, Cape Verde, Makedonya, Moldova, Karadağ, Rusya, Sırbistan, Ukrayna, Azerbaycan ve Gürcistan vatandaşları için vize harcı 35 € olarak belirlenmiştir. Güncel Çek Cumhuriyeti vize ücreti için Çek Cumhuriyeti’nin Türkiye’de vize başvurularını kabul etmek için yetkilendirdiği VFS Global’in internet sitesini kontrol edilmesi gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti Tır Şoför Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çek Cumhuriyeti’ne uluslararası yük ve yolcu taşınması için gerekli olan şoför vizesi başvuruları, vize başvuru merkezinden başvurunun yapıldığı gün ile başvuru dokümanlarının Ankara veya İstanbul’a gönderilmesi için gereken gün hariç ortalama 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Çek Cumhuriyeti’ne uluslararası yük taşıyan sürücülerin alması gereken şoför vizesi başvurularının hızlı sonuçlanması için talep edilen evraklarının eksiksiz ve istenilen şekilde teslim edilmesi gerekmektedir. Vize başvurusu için istenilen evraklarda eksiklik olması vize başvurusunun geç sonuçlanmasına ve hatta reddedilmesine neden olabilmektedir. Ankara’daki Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği ya da İstanbul’daki Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu, vize işlemleri boyunca ek döküman talep etme ve vize başvurusuyla ilgili herhangi bir soru halinde başvuru sahibi ile ek bir görüşme hakkını saklı tutmaktadır.

Çek Cumhuriyeti’ne uluslararası yük ve yolcu taşınması için gerekli olan şoför vizesi başvurularını değerlendirme yetkisi sadece Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğuna tanınmıştır. Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu, vize başvuruların evrakları teslim aldıkları günden itibaren genellikle 15 gün içerisinde sonuçlandırmak ile birlikte iş yoğunluğuna bağlı olarak bu süre uzayabilmektedir. Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu’nun iş yoğunluğuna bağlı olarak vize başvurularını değerlendirme süresi uzayabileceğinden başvuru yapılırken tüm durumlar göz önünde bulundurularak olabildiğince erken başvuru yapılması tavsiye edilmektedir. Afganistan, Bangladeş, Kongo, Eritre, Etiyopya, Gana, Irak, İran, Nijerya, Pakistan, Somali, Sri Lanka ve Suriye vatandaşlarının vize başvuruları ek incelemeye tabi tutulmakta olduğundan işlem süreleri 15 günden fazla sürmektedir.

Paylaş: