Litvanya'ya Gitmek için Gerekli Evraklar

Litvanya'ya Gitmek için Gerekli Evraklar ve Prosedür

Litvanya’ya gitmek için pasaport türü ve Covid-19 önlemleri kapsamında çeşitli belgelere gerek duyulmaktadır.

Güncel bilgiler Litvanya Konsoslosluğu resmi web sayfası https://tr.mfa.lt/tr/tr/ sayfasında düzenli olarak yayınlanmaktadır.

Litvanya’ya Seyahat Ederken Covid Önlemleri

Litvanya’ya girişteki Covid-19 önlemleri kapsamında itvanya'da karantina resmi olarak 16 Haziran 2020 tarihinde sona ermiştir.

Litvanya’ya girişlerde 1 Haziran 2022 tarihinden itibaren ek bir şart aranmamaktadır ve aşı kartı beyanı, hastalığın geçirildiğini gösteren sertifika ve PCR testi sunulması zorunlulukları da kaldırılmıştır.

Litvanya'ya Gitmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

T.C. vatandaşlarının Litvanya'ya gitmek için edinmeleri gereken evraklar aşağıda verilmiştir.

  • Geçerli bir T.C. pasaportu
  • Geçerli bir Litvanya Schengen vizesi
  • Seyahat sağlık sigortası
  • Yurtdışı çıkş pulu

Geçerli Pasaport

Litvanya’ya yapılacak seyahatler için sunulması zorunlu olan pasaportun beyan edilmesi şarttır.

T.C. pasaportu, önceden e-devlet üzerinden randevu alınarak il veya ilçe nüfus müdürlüklerinden başvuru yapılarak alınabilir. Litvanya vizesine başvuru yapacak kişilerin geçerli pasaportlarının, Litvanya vizesi için pasaport kriterine uygun olması gerekmektedir.

Litvanya Schengen Vizesi

Litvanya Schengen vizesi, Litvanya vize rejimine göre vizeye tabi olan bordo pasaport hamili T.C. vatandaşlarının, Litvanya'ya yapacakları seyahatleri için alması gereken zorunlu bir belgedir.

Başvurularcak vize türüne ve çalışma durumuna göre Litvanya vize evrakları değişiklik göstermektedir.

Schengen Seyahat Sağlık Sigortası

30.000 euro teminatlı, tüm Schengen ülkelerinde geçerli ve seyahat tarihlerini kapsayacak şekilde alınmalıdır.

Litvanya seyahat sağlık sigortası poliçesi, İngilizce veya Litvanyanca olarak alınmalı ve orijinal, kaşeli ve imzalı belge olmalıdır.

Yurtdışı çıkış pulu

Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu ile Litvanya’ya çıkış yapacak olan kişilerin yurtdışı çıkış pulu alması gerekmektedir. Çıkış pulu havalimanlarından veya bankalardan alınabilmektedir. 2023 yılında çıkış pulu harç bedeli 150 TL’dir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: