Litvanya Ankara Büyükelçiliği

Ankara Litvanya Büyükelçiliği

Litvanya Cumhuriyeti dış temsilciliği, Ankara’da Büyükelçilik statüsünde hizmet vermekte; Türkiye’de ikamet etmekte olan Litvanya vatandaşlarının elçilik işlemleri ve Litvanya’ya giriş yapmak isteyen Türk vatandaşlarının vize başvurularını değerlendirmektedir.

Litvanya Türkiye Büyükelçiliği, Türkiye’de yaşamakta olan Litvanya vatandaşlarının hukuki işlemlerinde, Litvanya devletine karşı mesul oldukları vergilerin ödenmesinde, doğum işlemleri, çocuklarının nüfus kayıt işlemlerinde ve çocuklar için pasaport veya nüfus cüzdanı çıkarılmasında, evlilik ve boşanma işlemlerinde, Litvanya seçimlerinde oy kullanabilmeleri için yapılması gereken işlemlerde, pasaport ya da nüfus cüzdanının çalınması, kaybolması hali veya yenilenmesi gereken durumlarda resmi işlemleri yürütme yetkisine sahip kuruluştur.

Litvanya Büyükelçisi Kimdir?

Litvanya Ankara büyükelçisi Audrius Brūzga’dır. Brūzga, Mayıs 2015 yılında göreve gelmiştir. 23 Eylül 1966 yılında Litvanya’nın Kazlų Rūda şehrinde dünyaya gelen Brūzga 54 yaşındadır. Litvanya Vilnius Büyükelçiliği Ankara görevini sürdüren Brūzga, üniversite eğitimini Vilnius Üniversitesi’nde tamamlamıştır.

Litvanya Büyükelçiliği Ankara İletişim ve Adres Bilgileri

Ankara Litvanya Büyükelçiliği ile +90 312 447 07 66 telefon numarası ya da amb.tr@urm.lt mail adresi üzerinden iletişime geçilebilmekte ve Büyükelçilik hakkında bilgi toplamak için elçiliğin resmi websitesi olan http://tr.mfa.lt adresi ziyaret edilebilmektedir.

Litvanya Büyükelçiliği yalnızca randevulu başvuruları kabul etmektedir. Başvurmak isteyenlerin konsolosluğa gitmeden önce https://konsreg.urm.lt/en/visit/register/tr1 adresi üzerinden randevu alması gerekmektedir. Ankara Litvanya Konsolosluğu, Kazım Özalp, Mahallesi, Mahatma Gandhi Cd. No:38, 06700 G.O.P Çankaya/ Ankara adresindedir.

Litvanya Elçiliği Ankara Telefon Numarası

Litvanya Büyükelçiliği irtibat numaraları aşağıdaki gibidir.

  • Litvanya Ankara Büyükelçiliği telefon numarası: +90 312 447 07 66
  • Litvanya Ankara Büyükelçiliği faks numarası: +90 312 447 06 63
  • LitvanyaBüyükelçiliği Ankara acil durum hattı bulunmamaktadır.

Litvanya Ankara Büyükelçiliği Mail Adres

Ankara Litvanya Elçiliği ile amb.tr@urm.lt mail adresi üzerinden e-posta yoluyla irtibata geçilebilir.

Litvanya Konsolosluğu Ankara Resmi Web Sitesi

Litvanya Ankara Konsolosluğu resmi web sitesine ulaşmak için http://tr.mfa.lt adresi ziyaret edilebilir.

Litvanya Konsolosluğu Ankara'da Nerededir?

Litvanya Ankara Büyükelçiliği Gaziosmanpaşa mahallesinde merkezi bir konumdadır. Türkmenistan, Lübnan, Sudan, Romanya, Belçika, Tayland, Venezuela gibi çeşitli ülkelerin konsolosluk binaları da Gaziosmanpaşa mahallesinde bulunmaktadır. Litvanya Ankara Konsolosluğu, Çankaya Köşkünden yürüyüş mesafesiyle 11 dakika uzaklıktadır. Şehiriçi toplu taşımayla Kızılay meydanına 30 dakika, Esenboğa Uluslararası Havalimanına 1 saat 50 dakikalık mesafededir.

Ankara Litvanya Büyükelçiliği Çalışma Saatleri

Ankara Litvanya Büyükelçiliği resmi tatiller haricinde pazartesiden perşembeye 08:30- 17:30 saatleri arasında çalışmaktadır. Pasaport teslimi ise pazartesiden perşembeye 16:00- 17:00 sattlerinde ve cuma 15:00- 15:45 saatleri arasında yapılmaktadır.

Elçilik resmi tatillerde hizmet vermemektedir.

Litvanya Büyükelçiliği Çankaya Ankara Adresine Nasıl Gidilir?

Litvanya Ankara Büyükelçiliği, Kızılay meydanına kişisel araçla Atatürk bulvarı ve İran caddesi üzerinden 11 dakika mesafededir. EGO 304 otobüsüyle 19 dakika, EGO 391 otobüsüyle 22 dakika sürmektedir. Bulunulan konum şehir merkezine uzaksa metro, kişisel araç veya EGO otobüsleri kullanılabilir.

Litvanya Büyükelçiliği Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Büyükelçilik doğrudan vize başvurusu kabul etmemektedir. Vize başvuru işlemleri için VFS Global Litvanya Dışişleri Bakanlığı tarafından yetkili kılınmıştır. VFS vize başvuru merkezleri üzerinden ve akredite acenteler üzerinden Litvanya vizesi işlemleri yapılabilir.

Vizem.net 2016- 2020 yıllarında %98,3’lük oran ile onay oranı en yüksek akredite acentedir.

Litvanya Büyükelçiliği Oturma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru sahibinin yurt dışında olması halinde Litvanya geçici oturma izni çıkarmak için gereken başvuru formu ve diğer belgelerin Litvanya Büyükelçiliği Göçmenlik Departmanına ibraz edilmesi gerekmektedir.

Litvanya büyükelçiliği türkiye oturma izni çıkartmak veya yenilemek için Litvanya Göçmenlik Bilgi Sistemi (MIGRIS) üzerinden elektronik başvuru yapılması gerekmektedir. MIGRIS aracılığıyla başvuru yapılıp randevu tarih ve saati belirlendikten sonra başvuru belgelerinin ibraz edilme tarihinden itibaren 4 ay içerisinde geçici Litvanya Oturma İzni için yüz yüze başvuru yapılarak başvuru sahibinin biyometrik bilgileri ve belgelerinin aslı teslim edilmelidir.

Diğer Litvanya Dış Temsilcilikleri Hangileridir?

Litvanya Ankara Konsolosluğu dışındaki diğer Litvanya dış temsilcilikleri aşağıda sıralanan illerde bulunmaktadır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: