Litvanya Ankara Büyükelçiliği

Ankara Litvanya Büyükelçiliği

Litvanya Cumhuriyeti Konsolosluğu, Ankara’da Büyükelçilik statüsünde hizmet vermekte; Türkiye’de ikamet etmekte olan Litvanya vatandaşlarının elçilik işlemleri ve Litvanya’ya giriş yapmak isteyen Türk vatandaşlarının vize işlemleri ile ilgilenmektedir.

Litvanya Türkiye Büyükelçiliği, Türkiye’de yaşamakta olan Litvanya vatandaşlarının hukuki işlemlerinde, Litvanya devletine karşı mesul oldukları vergilerin ödenmesinde, doğum işlemleri, çocuklarının nüfus kayıt işlemlerinde ve çocuklar için pasaport veya nüfus cüzdanı çıkarılmasında, evlilik ve boşanma işlemlerinde, Litvanya seçimlerinde oy kullanabilmeleri için yapılması gereken işlemlerde, pasaport ya da nüfus cüzdanının çalınması, kaybolması hali veya yenilenmesi gereken durumlarda resmi işlemleri yürütme yetkisine sahip kuruluştur. Litvanya vize müracaatı yapmak isteyen Türk vatandaşlarının da Litvanya Büyükelçiliği ile irtibata geçmesi gerekmektedir.

Litvanya Ankara Büyükelçiliği Ankara dışında da geniş bir bölgeye hizmet vermektedir. İkameti İzmir, Eskişehir, Antalya, Erzincan, Isparta, Bartın, Erzurum, Çankırı, Aksaray, Denizli, Gümüşhane, Amasya, Burdur, Afyonkarahisar, Giresun, Karabük, Bayburt, Çorum, Ağrı, Iğdır ve Ardahan illerinde olan vatandaşlar da konsolosluk işlemleri için Ankara Litvanya Konsolosluğuna müracaat edebilmektedir.

Litvanya Büyükelçisi Kimdir?

Litvanya Ankara büyükelçisi Audrius Brūzga’dır. Brūzga, Mayıs 2015 yılında göreve gelmiştir. 23 Eylül 1966 yılında Litvanya’nın Kazlų Rūda şehrinde dünyaya gelen Brūzga 54 yaşındadır. Litvanya Vilnius Büyükelçiliği Ankara görevini sürdüren Brūzga, üniversite eğitimini Vilnius Üniversitesi’nde tamamlamıştır.

Litvanya Büyükelçiliği Ankara İletişim Bilgileri ve Adresi Nedir?

Ankara Litvanya Büyükelçiliği ile +90 312 447 07 66 telefon numarası ya da amb.tr@urm.lt mail adresi üzerinden iletişime geçilebilmekte ve Büyükelçilik hakkında bilgi toplamak için elçiliğin resmi websitesi olan https://tr.mfa.lt/ adresi ziyaret edilebilmektedir.

Litvanya Büyükelçiliği yalnızca randevulu başvuruları kabul etmektedir. Başvurmak isteyenlerin konsolosluğa gitmeden önce https://konsreg.urm.lt/en/visit/register/tr1 adresi üzerinden randevu alması gerekmektedir. Ankara Litvanya Konsolosluğu, Kazım Özalp, Mahallesi, Mahatma Gandhi Cd. No:38, 06700 G.O.P Çankaya/ Ankara adresindedir.

Litvanya Elçiliği Ankara Telefon Numarası Nedir?

Litvanya Büyükelçiliği irtibat numaraları aşağıdaki gibidir.

  • Litvanya Ankara Büyükelçiliği telefon numarası: +90 312 447 07 66
  • Litvanya Ankara Büyükelçiliği faks numarası: +90 312 447 06 63

Litvanya Büyükelçiliği Ankara acil durum hattı bulunmamaktadır.

Litvanya Ankara Büyükelçiliği Mail Adres Nedir?

Ankara Litvanya Elçiliği ile amb.tr@urm.lt mail adresi üzerinden e-posta yoluyla irtibata geçilebilir.

Litvanya Konsolosluğu Ankara Resmi Web Sitesi Nedir?

Litvanya Ankara Konsolosluğu resmi web sitesine ulaşmak için https://tr.mfa.lt/ adresi ziyaret edilebilir.

Litvanya Konsolosluğu Ankara’da Nerededir?

Litvanya Ankara Büyükelçiliği Gaziosmanpaşa mahallesinde merkezi bir konumdadır. Türkmenistan, Lübnan, Sudan, Romanya, Belçika, Tayland, Venezuela gibi çeşitli ülkelerin konsolosluk binaları da Gaziosmanpaşa mahallesinde bulunmaktadır. Litvanya Ankara Konsolosluğu, Çankaya Köşkünden yürüyüş mesafesiyle 11 dakika uzaklıktadır. Şehiriçi toplu taşımayla Kızılay meydanına 30 dakika, Esenboğa Uluslararası Havalimanına 1 saat 50 dakikalık mesafededir.

Ankara Litvanya Büyükelçiliği Çalışma Saatleri Nedir?

Ankara Litvanya Büyükelçiliği resmi tatiller haricinde pazartesiden perşembeye 08:30- 17:30 saatleri arasında çalışmaktadır. Pasaport teslimi ise pazartesiden perşembeye 16:00- 17:00 sattlerinde ve cuma 15:00- 15:45 saatleri arasında yapılmaktadır. Litvanya Ankara Büyükelçiliğinin resmi tatil günleri 1 Ocak yılbaşı, 16 Şubat Litvanya cumhuriyetin yeniden kurulma günü, 11 Mart 1990 yılında kazanılan bağımsızlık günü, Mart- Nisan aylarında Paskalya bayramı, 1 Mayıs işçi bayramı, 24 Haziran Joninės festivali, 6 Temmuz Cumhuriyet (Kral Mindaugas) günü, 15 Ağustos Žolinė bayramı, 1 Kasım Azizler günü, 24 Aralık Noel arifesi ve 25 - 26 Aralık Noel’dir. Elçilik resmi tatillerde hizmet vermemektedir.

Litvanya Büyükelçiliği Çankaya Ankara Adresine Nasıl Gidilir?

Litvanya Ankara Büyükelçiliği, Kızılay meydanına kişisel araçla Atatürk bulvarı ve İran caddesi üzerinden 11 dakika mesafededir. EGO 304 otobüsüyle 19 dakika, EGO 391 otobüsüyle 22 dakika sürmektedir. Bulunulan konum şehir merkezine uzaksa metro, kişisel araç veya EGO otobüsleri kullanılabilir.

Litvanya Büyükelçiliği Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vize başvurusu işlemleri için VFS Global Litvanya Dışişleri Bakanlığı tarafından yetkili kılınmıştır. Ankara, ve İstanbul’da vize başvuru merkezleri üzerinden ve akredite acenteler üzerinden Litvanya vizesi başvurusu yapılabilir.

Vizem.net 2016-2020 yıllarında %98,3’lük oran ile onay oranı en yüksek akredite acentedir.

Litvanya Büyükelçiliği Erasmus Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Litvanya erasmus vizesine başvuracak olan öğrencilerin izlemesi gereken prosedür ve dikkat etmesi gereken noktalar aşağıda listelenmiştir.

  1. Vize başvurusu için gerekli evraklar hazırlanmalı ve Büyükelçilikten randevu alınarak VFS Global vize başvuru merkezlerinden ibraz edilmelidir.
  2. Konsolosluk tarafından değerlendirme sürecine alınan Litvanya Erasmus vizesi başvuruları, başvuru tarihinden itibaren 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bazı istisnai durumlarda ise bu süreç 30 ile 45 iş gününe kadar uzayabilir.
  3. Başvuru sahiplerinin vize başvurusunu VFS Global vize başvuru merkezinden yapması durumunda vize takibi yalnızca VFS Global üzerinden gerçekleştirilebilir.

Gerekli görülen durumlarda başvuru sahiplerinin mülakata çağrılması söz konusu olabilmekte ve bazı istisnai durumlarda başvuru sahiplerinin Konsolosluğa ek belgeler ibraz etmesi istenebilmektedir. Litvanya erasmus vizesi başvurusunun reddedilmesi halinde, başvuru ücreti iade edilmemektedir.

Litvanya Büyükelçiliği Oturma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru sahibinin yurt dışında olması halinde Litvanya geçici oturma izni çıkarmak için gereken başvuru formu ve diğer belgelerin Litvanya Büyükelçiliği Göçmenlik Departmanına ibraz edilmesi gerekmektedir.

Litvanya büyükelçiliği türkiye oturma izni çıkartmak veya yenilemek için Litvanya Göçmenlik Bilgi Sistemi (MIGRIS) üzerinden elektronik başvuru yapılması gerekmektedir. MIGRIS aracılığıyla başvuru yapılıp randevu tarih ve saati belirlendikten sonra başvuru belgelerinin ibraz edilme tarihinden itibaren 4 ay içerisinde geçici Litvanya Oturma İzni için yüz yüze başvuru yapılarak başvuru sahibinin biyometrik bilgileri ve belgelerinin aslı teslim edilmelidir.

Litvanya Büyükelçiliği Vize Randevu Alma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Covid- 19 pandemi tedbirlerine bağlı olarak Litvanya Konsolosluğunda doğrudan yapılacak vize başvuruları kabul edilmemektedir. Başvurular sadece VFS Global vize başvuru merkezleri üzerinden gerçekleştirilebilir.

Vize başvurusu kapsamında Litvanya Büyükelçiliği randevu almak isteyen başvuru sahiplerinin https://www.vfsglobal.com/lithuania/turkey/book-an-appointment.html adresini ziyaret etmesi gerekmektedir.

Litvanya Büyükelçiliği İş İlanları Nerede Yayınlanır?

Litvanya Büyükelçiliği iş ilanları, Büyükelçiliğin resmi internet sitesi üzerindeki iş ilanları sayfasında ve internetteki diğer iş ilanı sitelerinde yayınlanmaktadır. Litvanya iş ilanlarına ulaşmak için iş ilanı sayfalarının düzenli olarak takip edilmesi gerekmektedir.

Ankara Litvanya Konsolosluğu Dışındaki Diğer Litvanya Dış Temsilcilikleri Hangileridir?

Litvanya Ankara Konsolosluğu dışındaki diğer Litvanya dış temsilcilikleri aşağıda sıralanan illerde bulunmaktadır.

  • İstanbul Litvanya Konsolosluğu
  • İzmir Litvanya Konsolosluğu
  • Antalya Litvanya Konsolosluğu
Paylaş: