Çalışanlar için Litvanya Vizesi

Sigortalı Çalışanlar için Litvanya Vize Başvuru İşlemleri

Litvanya Cumhuriyeti, seyahat amacı ve talep edilen vize türüne göre hazırlanması gereken evraklar haricine vize başvurularında başvuru sahibinin meslek ve çalışma durumuna göre farklı evraklar sunulmasını talep etmektedir.

Litvanya schengen ülke birliğindedir ve çalışanlar için Schengen vize başvuru prosedürü takip edilmelidir.

Düzenli ve kayıtlı geliri olan kişilerin Litvanya vizesi için hazırlaması gereken evraklar hakkında detaylı bilgi yazının devamında verilmiştir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

SGK'lı Çalışanlar İçin Litvanya Vizesi Başvuru Evrakları

Litvanya vizesi için seyahat amacı ve talep edilen vize türüne göre hazırlanması gereken evraklar haricinde sigortalı çalışanlar tarafından sunulması gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Çalışılan şirkete ait belgeler
  • Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü
  • Barkodlu SGK işe giriş bildirgesi
  • İşverenden alınmış izin onay yazısı
  • Son 3 aya ait kaşeli ve imzalı maaş bordrosu

Çalışılan Şirkete Ait Belgeler

Çalışılan şirkete ait aşağıdaki belgeler, çalışanların Litvanya vize başvurularında sunulmalıdır.

  • Ticaret odası kayıt belgesi
  • Faaliyet belgesi
  • Vergi levhası
  • Ticaret sicil gazetesi

SGK Tescil ve Hizmet Dökümü

SGK tescil ve hizmet dökümü, QR kodlu olacak şekilde, e-devlet üzerinden alınmalıdır. E-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra, SGK hizmetleri arasından ilgili işlem sayfasına girilerek 4A tescil bilgileri sekmesinden çalışanın hizmet dökümü görüntülenir ve barkodlu belge oluşturularak çıktısı alınır.

SGK tescil ve hizmet dökümü ekran görseli aşağıda verilmiştir.

SGK Tescil ve Hizmet Dökümü
SGK Tescil ve Hizmet Dökümü

SGK İşe Giriş Bildirgesi

SGK işe giriş bildirgesi, çalışanların Litvanya vize başvurularında QR kodlu olarak, e-devlet sisteminden temin edilerek sunulmalıdır. E-devlet sistemine kimlik bilgileriyle giriş yapılması ve “4A İşe Giriş Çıkış Bildirgesi” hizmetinin seçilmesi ile başvuru sahibinin barkodlu işe giriş bildirgesine ulaşılabilir.

Barkodlu SGK işe giriş bildirgesi görseli aşağıdaki gibidir.

SGK İşe Giriş Bildirgesi
SGK İşe Giriş Bildirgesi

Maaş Bordrosu

Çalışanların Litvanya vize başvuruları için son 3 aya ait maaş bordrolarının sunulmalıdır; sunulacak maaş bordrolarının kaşeli ve imzalı olması gerekmektedir. Vize evrakları arasında son 3 aya ait maaş bordrosu sunulması gerektiği için, çalışan olarak Litvanya vizesi başvurusunda bulunabilmek için en az 3 aydır kayıtlı olarak çalışıyor olunmalıdır.

Çalışanlar İçin İzin Onay Yazısı

Çalışanlar için vize başvurularında sunulması gereken işveren izin onay yazısı, çalışan başvuru sahibinin seyahat süresince izinli olduğunu beyan eden belgedir. Yazı, antetli kağıda hazırlanmalı ve şirket yetkilisi tarafından imzalanmış ve kaşeli olarak teslim edilmelidir. İzin onay yazısında çalışanın isim, soyisim, pasaport numarası, unvan, işe başlama tarihi gibi iş ile alakalı bilgiler, seyahat tarihleri ve kalış süresi bilgisi, ücretli veya ücretsiz izinli olduğuna dair bilgi ve yazıyı hazırlayan kişinin isim, soyisim ve şirketteki görevi gibi bilgiler yer almalıdır.

Çalışma Durumuna Göre Alınabilecek Diğer Litvanya Vize Türleri

Meslek durumuna göre başvurulabilecek diğer Litvanya vize türleri aşağıda sıralanmıştır.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: