Vilnius Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Vilnius Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Ulaşılır?

Litvanya’da Vilnius Havaalanı’na indikten sonra şehir merkezine ulaşmak için birkaç farklı yöntem bulunmaktadır.

Vilnius şehir merkezine ulaşmak için kullanılan yöntemler aşağıda listelenmiştir.

  • Toplu taşıma aracına binmek
  • Trene binmek
  • Telefonla ya da Uber, Bolt, eTaksi uygulamaları üzerinden taksi çağırmak
  • Citybee üzerinden araç kiralamak

Vilnius Havaalanı, Litvanya’nın başkenti Vilnius şehrinin güneyinde yer almaktadır. Vilnius şehir merkezinden 7 kilometre uzaklıktadır. Şehir merkezi ile Vilnius Havaalanı arası mesafe arabayla 15 dakika sürmektedir.

Vilnius Havaalanı, Litvanya’nın en büyük havaalanıdır. Vilnius havaalanı, 36 hektarlık bir arazi üzerine inşa edilmiştir. Havaalanı’nın çevre uzunluğu 10.54 kilometredir. Vilnius Havaalanı, 2019 yılında 5 milyondan fazla yolcuya hizmet vermiştir. Havaalanı’nda yıllık 47 binin üzerinde uçak seferi yapılmaktadır. Vilnius havaalanı ulaşım için çok çeşitli seçenekler sunan bir havaalanıdır.

Vilnius Havaalanı, yerli ve yabancı ekonomik kuruluşlara havacılık ve havacılık dışı hizmet imkanları sağlamaktadır. Vilnius Havaalanı, Litvanya vize randevu işlemlerinden sonra, Litvanya vizesi almış yabancı turistlerin en çok tercih ettiği havaalanıdır.

Vilnius’de Kaç Adet Havalimanı Vardır?

Vilnius’ta 1 tane havalimanı vardır.

Vilnius’ta yer alan havalimanının adı Vilnius Havaalanı’dır. Vilnius Havaalanı, Litvanya’nın başkenti Vilnius’un güneyinde yer alan, Litvanya’nın en büyük ticari havalimanıdır.

Litvanya Vilnius Havaalanı Şehir Merkezine Ne Kadar Uzaklıktadır?

Litvanya’nın başkenti Vilnius şehir merkezi ile Vilnius Havalimanı arası mesafe 7 kilometredir. Havalimanı, Vilnius şehir merkezine 15 dakikalık sürüş mesafesi uzaklıktadır.

Litvanya Vilnius Havaalanından Halk Otobüsleri ile Şehre Nasıl Ulaşılır?

Vilnius Havalimanı’ndan, Vilnius şehir merkezine en ucuz ulaşım seçeneği toplu taşıma araçlardır.

Vilnius Havalimanı’na indikten sonra otobüs duraklarından; 1 ve 2 numaralı havalimanı- otobüs- tren durağı arası sefer yapan otobüslere, 88 numaralı; havalimanı- şehir merkezi- Avrupa meydanı arası sefer yapan ya da 3G numaralı havalimanı- şehir merkezi- Fabijoniškės arası sefer yapan otobüslerden birine binilmelidir.

Otobüs biletleri genellikle otobüs şoförlerinden 1 Euro ödeyerek satın alınır. Ödemeler sadece nakit olarak yapılmaktadır ve otobüs biletleri tek kullanımlıktır. Biletler otobüs ve troleybüslerde geçerlidir ve şoför tarafından kırmızı ya da sarı renkle mühürlenmektedir. Covid- 19 pandemi önlemlerinden dolayı, otobüs şoförlerinden bilet satın almak geçici olarak yasaklanmıştır.

Otobüs biletleri, cep telefonlarına indirilen Trafi App ya da m.Ticket uygulamaları üzerinden online olarak satın alınabilmektedir. Kredi kartı kullanılarak, 30 dakikalık bilet 0.65 Euro ve 60 dakikalık bilet 0.90 Euro ödenerek alınmaktadır. Bileti satın aldıktan sonra aktive ettikten sonra, bilet kullanılabilir hale gelmektedir. Vilnius Havalimanı’ndan, Vilnius şehir merkezine ulaşmak için 30 dakikalık bileti satın almak yeterli olmaktadır.

Vilnius Havalimanı’ndaki Narvesen tabelalı bilet makinelerinden 1.5 Euro ödenerek Vilnius Kart alınabilmektedir. Vilnius şehir merkezinden Vilnius Kart, Narvesen, Lietuvos spauda, Spauda tabelalı makinelerden ya da postahane ve Maxima isimli marketlerden 1.5 Euro ödenerek satın alınabilmektedir.

Halk Otobüsleri ile Vilnius şehir merkezinin en popüler yerlerine ulaşılmaktadır. Halk otobüslerinin güzergah ve sefer saatleri ile ilgili bilgiler, Trafi ya da m.Ticket uygulamalarından, duraklardan, halk otobüslerinin web sitesinden ya da Vilnius Havalimanı yakınlarındaki ekranlardan öğrenilmektedir.

Litvanya Vilnius Havaalanından Şehir Merkezine Taksi ile Nasıl Ulaşılır?

Litvanya Vilnius Havalimanı’ndan şehir merkezine taksi kullanarak ulaşılmaktadır. Vilnius Havalimanı’na telefonla ya da Uber, Bolt, eTaksi gibi telefon uygulamaları üzerinden taksi çağrılmaktadır. Taksi Rodūnios kl. 10A, Vilnius 02189, Lietuva adresine çağrılmalıdır.

Vilnius Havalimanı’ndan, Vilnius şehir merkezine taksiyle ulaşım genellikle 5 ile 6 Euro arası tutmaktadır. Taksi şoförleri bazen turistlere daha yüksek fiyat söylemektedir. Taksi ücreti olarak 10 Euro’dan daha fazla bir ücret ödenmemeli ve binmeden önce pazarlık yapılmalıdır.

Vilnius Havalimanı’na Bolt, Uber ya da eTaksi uygulamaları kullanarak çağrılan taksiler için daha makul bir ücretlendirme yapılmaktadır. Uber ve Bolt uygulamalarından çağrılan taksiler için Vilnius Havalimanı’nda, uygulama üzerinden görülebilen özel park alanları mevcuttur.

Vilnius Havalimanı’na telefonla çağrılan taksiler için havalimanı içerisinde özel bir park yeri bulunmamaktadır. Vilnius Havalimanı’ndan taksiye binmek için gidiş kapısı önünde taksi beklenmelidir. Vilnius Havalimanı’na iniş saati mesai saatleri içerisindeyse, Vilnius Havalimanı’ndaki Turist Danışma Merkezleri’nden taksi çağrılabilmektedir.

Litvanya Vilnius Havaalanından Şehir Merkezine Tren ile Nasıl Ulaşılır?

Vilnius Havaalanından tren kullanarak şehir merkezine ulaşılmaktadır. Tren seferleri, Vilnius Havalimanı’ndan, Vilnius şehir merkezine her 40 ile 60 dakikada bir yapılmaktadır. Vilnius Havalimanı ile şehir merkezi arası trenle 7 ile 9 dakika arası sürmektedir. Tren bilet fiyatları 0.70 Euro’dur. Trenler halk otobüslerine kıyasla daha büyük ve daha rahat olduğu için, valiz sayısı fazlaysa tren tercih edilmelidir.

Vilnius Havalimanı’ndan Vilnius şehir merkezine ulaşmak için, tren biletleri Lithuanian Rail isimli Litvanya resmi demiryolları web sitesinden 0.70 Euro ödenerek satın alınmaktadır. Online olarak satın alınan tren biletlerinin, basılmasına gerek yoktur.

Tren sefer güzergahları ve saatleri, Vilnius Havalimanı’ndaki ekranlardan ve duraklardan öğrenilmektedir. Tren sefer bilgi ekranları Litvancadır. Vilnius Havalimanı’na indikten sonra Orouostas durağından Vilnius şehir merkezine giden trene binilmelidir.

Litvanya Vilnius Havaalanından Şehir Merkezine Araç Paylaşımı ile Nasıl Ulaşılır?

Vilnius Havalimanı’ndan Vilnius şehir merkezine araç kiralama ile ulaşılabilmektedir. Cep telefonuna indirilen CityBee, araç kiralama hizmeti veren bir uygulamadır. CityBee uygulaması indirildikten sonra, B sınıfı ehliyet bilgileri girilerek uygulamaya kayıt oluşturulmaktadır. Kayıt işlemlerinin ardından, CityBee uygulamasının gösterdiği park yerinden, uygulamanın belirttiği araç kiralanmaktadır. Vilnius şehir merkezinde varmak istenilen hedefe vardıktan sonra, kiralanan araç uygun bir yere park edilerek, teslim edilmelidir.

Vilnius’a Giderek Dil Eğitimi Alınabilir mi?

Vilnius’a gidilerek dil eğitimi alınabilmektedir.

Vilnius’ta dil eğitimi veren okullar aşağıda listelenmiştir.

  • Soros International House
  • Lingua Lituanica
  • English Language School 7 AM
  • Language Academy
  • Centro Picasso

Vilnius’ta bir üniversiteye kayıt yaptıran öğrenciler için; Litvanya dil okulu vizesini aldıktan sonra, yaz döneminde İngilizce hazırlık programını tamamlayarak Vilnius’ta dil öğrenme imkanı bulunmaktadır.

Vilnius’da Yaşam Nasıldır?

Vilnius toplumu doğaya düşkün ve geleneklerine bağlı bir toplumdur. Vilnius toplumu gelenekçi olmasına rağmen yabancı kültürlere ve turistlere karşı çok hoşgörülüdür. Vilnius’ta Erasmuslu öğrencilerin sayısı fazladır. Vilnius’ta yaşayan kişiler eğlenceye meraklıdırlar. Hafta sonları eğlence yerleri genellikle dolu olmaktadır.

Vilnius kültürel gezi yapmak için uygun bir yerdir. Vilnius’ta birçok tarihi kilise, değerli sanat eserlerini sergileyen müzeler, tarihi saraylar ve kaleler vardır. Vilnius’ta ve Litvanya’da hayat sosyal açıdan çok zengindir. Vilnius’ta yılın belirli aylarında festivaller ve fuarlar düzenlenmektedir.

Vilnius’ta her yıl Mayıs ayının sonunda Folklorik Müzik Festivali düzenlenmektedir. Festivalde Litvanya folk müzikleri çalınır ve folklorik dans gösterileri yapılır. Vilnius Folklorik Müzik festivali 1 hafta sürer.

Vilnius’ta Şubat ayının son hafta sonunda Aziz Casimir Fuarı düzenlenmektedir. Aziz Casimir Fuarı’nda baharı karşılama etkinlikleri yapılmaktadır.

Vilnius’ta her Eylül ayının herhangi bir Pazar günü maraton düzenlenmektedir. Maratona hem Litvanya’dan hem diğer ülkelerden birçok sporsever katılmaktadır.

Paylaş: