Litvanya İstanbul Konsolosluğu

Litvanya İstanbul Konsolosluğu

Litvanya İstanbul Konsolosluğu, fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir. Fahri konsolosluklar, temsil ettikleri ülkenin ekonomik, ticari, sosyal ve kültürel ilişkilerin sürdürülmesine ve geliştirilmesine yardımcı olmak, ülkelerin tanıtımına katkı sağlamak ve pasaport, vize gibi evraklar hakkında gerekli işlemlerin nasıl yapılacağı konularında yardımcı olmak gibi amaçlar taşımaktadır. Litvanya İstanbul Konsolosluğu görev bölgesi kapsamında İstanbul, Bolu, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Bursa, Bilecik, Kocaeli, Sakarya ve Yalova illeri Litvanya İstanbul Konsolosluğu yetkisindedir.

Litvanya İstanbul Konsolosluğu Seba Ofis Boulevard Mimar Sinan Sokak No: 21 D blok Daire: 59 Ayazağa Sarıyer İstanbul adresinde bulunmaktadır. Litvanya İstanbul Fahri Konsolosu Sarper Cengiz’dir ve 2018’den itibaren görevini yürütmektedir.

Litvanya İstanbul Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri ve Adresi Nedir?

Litvanya İstanbul Fahri Konsolosluğu’nun adresi Seba Ofis Boulevard Mimar Sinan Sokak No: 21 D blok Daire: 59 Ayazağa Sarıyer İstanbul’dur.

Litvanya İstanbul Fahri Konsolosluğu’nun iletişim numarası +90 212 970 25 30’dur.

Litvanya İstanbul Fahri Konsolosluğu pazartesi, salı, çarşamba, perşembe ve cuma günleri 09:30 - 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Litvanya İstanbul Fahri Konsolosluğu’nda işlemler randevu alınarak yapılmaktadır.

Litvanya Konsolosluğu İstanbul Telefon Numarası Nedir?

Litvanya Konsolosluğu İstanbul telefon ve faks numaraları aşağıda belirtilmiştir.

 • Litvanya Konsolosluğu İstanbul telefon: +90 212 970 25 30
 • Litvanya Konsolosluğu İstanbul faks: +90 212 270 63 29

Litvanya Konsolosluğu İstanbul Mail Adres Nedir?

Litvanya Konsolosluğu İstanbul mail adresi amb.tr@urm.lt’dir.

Litvanya Konsolosluğu İstanbul Resmi Web Sitesi Nedir?

Litvanya Konsolosluğu İstanbul resmi web sitesi https://tr.mfa.lt/tr/tr/fahri-konsoloslar/turkiyede ‘dir.

Litvanya Başkonsolosluğu İstanbul’da Nerededir?

Litvanya Konsolosluğu İstanbul yeni adresi Seba Ofis Boulevard Mimar Sinan Sokak No: 21 D blok Daire: 59 Ayazağa Sarıyer İstanbul’dur.

Litvanya İstanbul Konsolosluğu adresine en yakın metro istasyonu Seyrantepe durağıdır. Litvanya İstanbul Konsolosluğu’nun yakınlarında Türk Telekom Stadyumu ve Vadistanbul Alışveriş Merkezi bulunmaktadır. Litvanya İstanbul Konsolosluğu ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü arasında 16 kilometre ve Litvanya İstanbul Konsolosluğu ile İstanbul Havalimanı arasında 40 kilometre mesafe bulunmaktadır.

Litvanya Konsolosluğu Sarıyer Adresine Nasıl Gidilir?

Litvanya Konsolosluğu Sarıyer adresine Kartal’dan metro ve metrobüs ile ulaşmak için Kadıköy- Kartal metrosuna binilerek Ünalan istasyonunda inilmesi, Ünalan M4 metro istasyonundan Uzunçayır metrobüs hattına aktarma yapılarak Zincirlikuyu metrobüs durağında inilmesi, M2 Taksim- Hacıosman metrosuna Gayrettepe istasyonundan aktarma yapıp Sanayi metro istasyonunda inilmesi, ardından Seyrantepe metrosuna aktarma yapılarak ve Seyrantepe istasyonunda inilmesi gerekmektedir.

Litvanya Konsolosluğu Sarıyer adresine Kadıköy’den Marmaray ve metro ile ulaşmak için Kadıköy metro istasyonundan M4 Kadıköy- Kartal metro hattına giriş yapılarak Ayrılık Çeşmesi istasyonunda inilmeesi, Marmaray hattına aktarma yapılarak Yenikapı istasyonunda inilmesi, T1 Kabataş- Bağcılar tramvay hattına aktarma yapılması, Kabataş istasyonunda inilmesi ve F1 Taksim- Kabataş Füniküler hattına aktarma yapılarak Taksim istasyonunda inilmesi gerekmektedir. Taksim istasyonundan M2 Taksim– Hacıosman metrosuna aktarma yapılarak Sanayi metro istasyonunda inilmektedir. Son olarak Seyrantepe metrosuna aktarma yaparak Seyrantepe istasyonunda inilmesi gerekmektedir.

Litvanya Konsolosluğu Sarıyer adresine Üsküdar’dan deniz yolu ve metro ile ulaşmak için Üsküdar- Eminönü vapuruna binilirerek Eminönü iskelesinde inilmektedir. Eminönü iskelesinden T1 Kabataş- Bağcılar tramvay hattına aktarma yapılarak Kabataş istasyonunda inilmesi, Kabataş istasyonundan F1 Taksim- Kabataş Füniküler hattına aktarma yapıp Taksim istasyonunda inilmesi,Taksim istasyonundan M2 Taksim- Hacıosman metrosuna aktarma yapıldıktan sonra Sanayi metro istasyonunda inilmesi ve Seyrantepe metrosuna aktarma yapılarak Seyrantepe istasyonunda inilmesi gerekmektedir.

Litvanya Konsolosluğu Sarıyere en kolay ulaşım kişisel araçla ve taksiyledir.

İstanbul Litvanya Başkonsolosluğunda Hangi İşlemler Yapılabilir?

Fahri konsolosluklar, bulunduğu ülkelerde bağlı oldukları ülkeyi ekonomi, ticaret, sosyal ve kültürel alanlarda temsil etmektedir. İstanbul Litvanya Fahri Konsolosluğu, Türkiye ve Litvanya devletleri arasındaki ikili ilişkilerin sürdürülmesi ve geliştirilmesi amacıyla faaliyetler yürütmektedir. Litvanya Konsolosluğu vize İstanbul için yetkili değildir ve sadece Litvanya pasaport, Litvanya vizesi gibi evraklar ve başvuru işlemleri hakkında bilgi vermek ile yetkilidir.

İstanbul Litvanya Konsolosluğu’nda Vize Başvurusu Yapılabiilir Mi?

İstanbul Litvanya Konsolosluğu’ndan Litvanya vize başvurusu yapılamamaktadır. Litvanya vize başvuruları, aracı kurumlar ve akredite acenteler aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. VFS Global’in Litvanya için vize İstanbul şubesi bulunmaktadır. Litvanya vize başvuru merkezi İstanbul’da Hacıahmet Mahallesi, Kurtuluş Deresi Caddesi No: 29 D: 25, 34440 Beyoğlu İstanbul adresinde bulunmaktadır.

Litvanya Konsolosluğu Vize Evrakları Nelerdir?

Litvanya Konsolosluğu vize evrakları aşağıda verilmiştir.

 • Litvanya vize başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş ve imzalanmış olması gerekmektedir. Aracı kurum web sitesinden online olarak doldurulmaktadır.
 • Pasaport: Talep edilen vizenin geçerlilik süresinden sonra en az 3 ay daha geçerli olması ve başvuru tarihinden önceki son 10 yıl içinde düzenlenmiş olması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 2 adet olması, arka planın beyaz renkte olması ve ölçülerinin 35x45 mm olması gerekmektedir.
 • Litvanya seyahat sağlık sigortası: Litvanya seyahati süresince tıbbi sebeplerden dolayı başvuru sahibinin kendi yurduna nakil, acil tıbbi yardım veya acil hastane tedavisi veya ölüm gibi olaylardan kaynaklanabilecek her türlü masrafı kapsayıcı ve Avrupa Birliği üye ülkelerde geçerli olacak şekilde teminat tutarı en az 30.000 Euro olması gerekmektedir.
 • Litvanya seyahat ulaşım belgeleri: Vize başvuru sahibinin Litvanya’ya yapacağı seyahate yönelik gidiş dönüş uçak bileti ve rezervasyonunun sunulması gerekmektedir.
 • Litvanya konaklama belgeleri: Litvanya seyahati süresince konaklama yapılacak otele ait rezervasyonların eklenmesi gerekmektedir.
 • Litvanya seyahati finans planı: Vize başvuru sahibinin Litvanya’daki masraflarını karşılayabilecek yeterli bakiyenin bulunduğu hesap cüzdanının verilmesi gerekmektedir. Banka hesap cüzdanında gün başına en az 40 Euro’nun olması ve banka tarafından imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir.
 • SGK hizmet dökümü: Başvuru sahibinin adına düzenlenmiş ve başvuru tarihinden önceki son 3 ayı gösteren SGK hizmet dökümünün teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı: E-devlet’ten alınan barkodlu adli sicil kaydının sunulması gerekmektedir.
 • Türkiye ikametgah belgesi: Başvuru sahibinin Türkiye’deki ikamet ettiği ev adresinin gösterildiği barkodlu belge verilmektedir.
 • Başvuru sahibinin durumunu gösteren belgeler: Başvuru sahibi çalışan veya şirket sahibi ise; şirketin ticaret odası kayıt sureti, faaliyet belgesi, vergi levhası ve sicil gazetesinin kopyası; başvuru sahibi emekli ise; emeklilik belgesi ve detaylı nüfus kayıt örneği; başvuru sahibi öğrenci ise öğrenci belgesinin sunulması gerekmektedir.

İstanbul Litvanya Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Litvanya Konsolosluğu vize başvuru formu, Litvanya vize başvuru evrakları arasındaki en önemli evraklardan biridir. Litvanya vize başvuru formunda vize başvuru sahibine ait kimlik bilgileri, doğum tarihi ve yeri, adresi, iletişim bilgileri, pasaport bilgileri, Litvanya seyahat amacı, ulaşım ve konaklama bilgileri yer almaktadır. Litvanya vize vize başvuru formunun, başvuru sahibi tarafından mavi tükenmez kalem ile doldurulması gerekmektedir. Vize başvuru formu üzerinde karalama, üstünü çizme ve fiziksel olarak buruşturma, ıslaklık gibi unsurlar olduğu takdirde reddedilmektedir.

Litvanya vize başvuru formuna güncel tarih bilgisi yazılarak başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir. Litvanya vize başvurusu için gerekli olan evraklar ile Litvanya Schengen vizesi başvuru formu kapsamında yer alan bilgilerin tutarlı ve uyumlu olması gerekmektedir. Litvanya vize başvuru formunda yer alan bilgilerin eksik, yanıltıcı veya yanlış olması sebebiyle Litvanya vize başvuruları reddedilebilmektedir.

İstanbul Litvanya Konsolosluğundan Nasıl Randevu Alınır?

Dünya genelinde yaşanan Covid-19 salgını sebebiyle İstanbul Litvanya Konsolosluğu randevu kabul etmemektedir. Litvanya Konsolosluğu vize online randevu ile aracı kuruma yönlendirmektedir. Başvuru randevuları aracı kurum olan VFS Global’in web sitesi https://www.vfsglobal.com/lithuania/turkey/book-an-appointment.html adresinden online olarak alınmaktadır.

Türkiye’deki Diğer Litvanya Dış Temsilcilikleri Hangileridir?

Türkiye’de bulunan Litvanya dış temsilcilikleri aşağıda listelenmiştir.

 • Litvanya Büyükelçiliği Ankara
 • Litvanya Fahri Konsolosluğu İzmir
 • Litvanya Konsolosluğu Antalya
 • Litvanya Konsolosluğu Bursa
 • Litvanya Konsolosluğu Mersin
 • Litvanya Konsolosluğu Nevşehir
 • Litvanya Konsolosluğu Alanya
Paylaş: