Litvanya Vilnius Vize İşlemleri

Litvanya Vizesi: Vilnius Vize İşlemleri

Litvanya vizesi Schengen özellikli bir vizedir ve Avrupa Birliği ülkeleri vizelerinin sahip olduğu özelliklere sahiptir. Litvanya vizesi kısa süreli (C tipi) ve uzun süreli (D tipi) olmak üzere iki kategoriye ayrılmaktadır. Litvanya kısa süreli (C tipi) vizeler arasında turist vizesi, aile veya arkadaş vizesi, kültürel ve sportif faaliyet vizesi, ticari vize, tır şoförleri vizesi ve öğrenci vizesi; uzun süreli (D tipi) vizeleri arasında erasmus vizesi, iş adamları vizesi, hükümet programları vizesi, basın mensupları vizesi, araştırma vizesi, sezonluk işçi vizesi ve çalışma izni bulunmaktadır.

Vilnius vize başvurusu, aracı kurumdan randevu alarak seyahat amacına göre gerekli evrakların teslim edilmesiyle yapılmaktadır.

Vilnius Türkiye’den Vize İstiyor Mu?

Vilnius Litvanya’nın başkentidir. Vilnius, umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi olan Türk vatandaşlardan vize istemektedir. Hususi (yeşil) pasaport, hizmet (gri) pasaport ve diplomatik (siyah) pasaport hamili Türk vatandaşlarından 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla Litvanya ziyaretlerinde vize istenmemektedir.

Vilnius Türkiye’den Transit Vize İstiyor Mu?

Vilnius, Türkiye’den havaalanında 24 saate kadar olan transferler için transit vize istememektedir. Litvanya transit vize sahipleri, aktarma yapılacak havalimanı sınırlarından dışarı çıkma hakkına sahip olamamaktadır. 24 saatten daha uzun süreli beklemeler ve havaalanı bekleme salonundan dışarı çıkmak için Vilnius transit vizesine başvuru yapılması gerekmektedir.

Türkiye Litvanya’dan Vize İstiyor Mu?

Umuma mahsus (bordo) ve resmi (siyah) pasaport sahibi olan Litvanya vatandaşları, 90 günden kısa süreli Türkiye ziyaretlerinde vizeden muaf tutulmaktadır.

Vilnius Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Vilnius vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Vilnius vizesi başvuru formu: Vilnius vizesi başvuru formunun VFS global üzerinden indirilerek çıktısının alınması ve başvuran kişi tarafından hatasız biçimde doldurularak imzalanması gerekmektedir.
 • Pasaport: Başvuru sahibinin talep ettiği vize tarihlerinden sonra en az 3 ay daha geçerli olması, son 10 yıl içinde alınmış ve en az 2 boş sayfa bulundurması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 2 adet olarak verilmesi gerekmektedir. Ölçülerinin 35x45 mm ve arka planının beyaz renkte olması gerekmektedir.
 • Vilnius seyahat sağlık sigortası: Seyahati süresince yaşanabilecek acil tıbbi yardım masrafları kapsayacak şekilde en az 30.000 Euro teminatlı olması ve tüm Avrupa Birliği üye ülkelerinde geçerliliğinin bulunması gerekmektedir.
 • Seyahat ulaşım belgeleri: Litvanya’ya yapılacak seyahatin gidiş dönüş uçak biletleri veya bilet rezervasyonlarının teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Konaklamayı kanıtlayıcı belgeler: Vilnius vizesine başvuru yapan kişinin seyahat boyunca konaklama yapacağı otele ait rezervasyonların sunulması gerekmektedir.
 • Vilnius vizesi seyahat finans planı: Vize başvuru sahibinin seyahati süresince yapacağı masrafları karşılayabilecek şekilde gün başına en az 40 Euro’luk bakiyeye sahip olunan hesap cüzdanının sunulması gerekmektedir.
 • SGK hizmet dökümü: Vilnius vizesi başvuru tarihinden önceki son 3 aya yönelik SGK hizmet dökümünün teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı: Vilnius vizesi başvuru sahibinin e-devlet hesabından alınan barkodlu adli sicil kaydının sunulması gerekmektedir.
 • Türkiye ikametgah belgesi: Vilnius vizesine başvuru yapan kişinin Türkiye’de ikamet ettiği evin adresini gösteren barkodlu ikametgah belgesinin teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin durumunu gösteren belgeler: Vilnius vizesi başvuru sahibi çalışan veya şirket sahibi ise; şirketin faaliyet belgesi, ticaret odası kayıt sureti, vergi levhası ve sicil gazetesinin kopyasının,öğrenci ise öğrenci belgesinin, emekli ise emeklilik belgesi ve detaylı nüfus kayıt örneğinin sunulması gerekmektedir.

Litvanya Vize Şartları Nelerdir?

Litvanya vize şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Vize başvurusu için gerekli belgelerin tam ve doğru bir şekilde hazırlanması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortasının gerekli kriterleri karşılaması, tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli ve 30.000 Euro teminatlı olması gerekmektedir.
 • Vize tarihinin sona ermesinden sonra vatandaşı olunan ülkeye dönüş kanıtının sunulması gerekmektedir.
 • Vize başvuru sahibine yönelik yeterli finans planının sunulması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin daha önce Schengen vize ihlali yapmamış olması gerekmektedir.
 • Yapılan vize başvurusunda teslim edilen evrakların ve kalış amacının güvenilir olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin 180 gün içinde 90 günden fazla bir sürede Litvanya’da kalmamış olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin durumu, Litvanya ulusal güvenliğine ve toplum sağlığına tehdit oluşturmaması gerekmektedir.

Litvanya Vilnius Vizesi Schengen Özellikli Midir?

Litvanya Vilnius vizesi Schengen özelliklidir. Litvanya vizesi ile Almanya vizesi, İtalya vizesi, Hollanda vizesi, Belçika vizesi ve İspanya vizesi ile aynı özelliklere sahiptir. Litvanya Vilnius vizesi Schengen özellikli olduğu için, Litvanya Vilnius vize sahipleri diğer Avrupa Birliği üye ülkelerinde 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla serbest dolaşım hakkına sahiptir.

Vilnius Vizesi Almak Zor Mudur?

Vilnius vizesi almak için gerekli olan vize başvuru formunun doğru ve eksiksiz doldurulması ve başvuru için gerekli olan pasaport, biyometrik fotoğraf, konaklamaya dair kanıtlayıcı belgeler, ulaşıma dair kanıtlayıcı belgeler, finans planı, seyahat sağlık sigortası ve başvuru sahibinin durumunu gösteren belgeler başvuru kriterlerine uygun bir şekilde teslim edildiği durumlarda Litvanya vizesi almak kolay olmaktadır.

Vilnius Vize Ücreti Ne Kadardır?

Vilnius vize ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcret
Vilnius vize harcı80 EUR
Başvuru formu & dilekçe doldurma30 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti40 EUR
Toplam190 EUR

Vilnius vizesi başvuru için ödenmesi gereken Litvanya vize fiyatı nakit ve Euro olarak ödenmektedir.

Vilnius Vize İşlemleri için Covid-19 Önlemleri Nelerdir?

Vilnius vize işlemleri için alınan Covid-19 önlemleri aşağıda listelenmiştir.

 • IATA World Travel Centre kaynağına göre Türk vatandaşlarının ülkeye girmesine müsade edilmemektedir.
 • 16 yaş ve üzerindeki yolcuların Litvanya’ya varışlarından en fazla 72 saat önce yapılmış negatif Covid- 19 testi ibraz etmesi gerekmektedir.
 • Test sonuç raporunun İngilizce olması gerekmektedir.
 • Kabul edilen aşılar Astra Zeneca (Vaxzevria), Janssen, Moderna ve Pfizer- Biontech’dir.

Litvanya Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Litvanya vizesi ortalama 14 gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Litvanya vize başvurularını değerlendiren Litvanya Konsolosluğu’nda yaşanabilecek yoğunluklar sebebiyle veya başvuru değerlendirme günlerinin resmi ve dini bayramlara denk gelmesi ile vize başvurularının sonuçlanma süresi uzayabilmektedir.

Litvanya Vize Süresi Hangi Koşullara Bağlıdır?

Daha önceden alınan Schengen ve Litvanya vizeleri, alınacak Litvanya vize sürelerini etkilemektedir.

Litvanya vize başvuru formundaki bilgiler ve başvuru için teslim edilen evrakların tutarlı ve güvenilir olması, herhangi bir ülkede Schengen vizesi ihlalinin olmaması ve yeterli finans planı oluşturulması durumunda Litvanya’dan uzun süreli vize almak mümkündür.

Litvanya Vize İşlemleri için Yetkili Kuruluşlar Hangileridir?

Litvanya vize işlemleri, Litvanya Konsolosluğu, VFS Global ve akredite acenteler üzerinden yapılmaktadır. Idata’nın Litvanya vize işlemleri için yetkisi bulunmamaktadır.

Vizem.net Litvanya vize başvurularında 2017- 2020 yılları arasında %98.4 vize onay oranı ile en yüksek onay oranına sahip akredite acentedir.

Paylaş: