Litvanya'da Araba Fiyatları

Litvanya'da Araba Fiyatları: 0 KM ve 2. El Araçlar için Tüm Maliyetler

Litvanya, Avrupa’daki konumu ve sahip olduğu güçlü ekonomiye karşın diğer ekonomik gelişimini tamamlayan ülkelere göre halkına daha az bir aylık kazanç imkanı tanımaktadır. Litvanya’da gayrimenkul fiyatlarının ardından en çok tartışılan ücretler otomotiv sektörü ve otomotiv giderleri olarak bilinmektedir. Litvanya’da bulunan otomobil fiyatları Avrupa’ya kıyasla daha düşük ücretlere sahiptir.

Litvanya’da yaşayan vatandaşların büyük bir kısmına göre, arabalar ortalama bir aile geliri için pahalı bulunmaktadır. Litvanya’da, otomotiv bakım sektörünün kapsadığı araba sigortaları, araba bakım ücretleri ve akaryakıt ücretleri diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha uygun fiyatlıdır. Litvanya’da otomotiv ve otomotiv bakım sektörlerinde ekonomik uygunluk olduğu düşünülse de Litvanya’daki yolların altyapı yetersizlikleri gibi sebeplerle araçların sürekli olarak bakıma ya da onarıma ihtiyaç duyması, Litvanya’nın asgari ücreti diğer Avrupa Birliği ülkelerine kıyasla daha düşük olması nedeniyle bir vatandaşın araba almak için daha uzun süre çalışmasının gerekmesi ve Litvanya hükümeti tarafından uygulana yüksek araç vergileri, Litvanya’da motorlu araç alınmasının Avrupa ülkelerine kıyasla dezavantajı bir konuma taşıyan başlıca faktörler olarak bilinmektedir.

Numbeo.com’un 2020 yılı verilerine göre, Litvanya’da 4 kişilik orta seviye bir aile aracının fiyatı 23.000 Euro olarak kaydedilmiştir. Autoline’ın 2021 yılında hesapladığı verileri göre Litvanya’da 4 kişilik ortalama ikinci el bir aracın fiyatının ortalama 1.900 Euro ile 21.000 Euro aralığında değişiklik gösterdiği kaydedilmiştir.

Litvanya’da Sıfır Araba Fiyatları Ne Kadar?

Litvanya’da en popüler marka ve modellere ait sıfır araçlar ve fiyatlarına dair tablo aşağıda belirtilmiştir.

MarkaModelFiyat bilgisi
BMWX2 sDrive16d39.950 Euro
DaciaLogan 1.5 dCi MCV9.573 Euro
HyundaiKona Electric41.990 Euro
DaciaSandero Stepway8.855 Euro
AudiQ3 Sportback35.820 Euro
Peugeot30815.900 Euro
CitroenC3 Aircross 1.2 l. hatchback22.200 Euro
Fiat500 x18.390 Euro

Litvanya’da yer alan 0 km araçlar ortalama 8.000 Euro ile 46.000 Euro aralığında, Türkiye’de 0 km ortalama araçlar 82.000 Türk lirası ile 980.000 Türk Lirası arasında değişiklik göstermektedir. Litvanya’da asgari ücret (607 Euro) ile geçinen bir aile ortalama dört kişilik 0 km bir araca 13 ayda sahip olmaktadır. Türkiye’de asgari ücret (2825 Türk Lirası) ile geçinen bir aile ortalama dört kişilik 0 km bir araca ancak 29 ayda sahip olabilmektedir.

Litvanya’da 2. El Araba Fiyatları Ne Kadar?

Litvanya’da en popüler marka ve modellere ait ikinci el araçlara ait fiyat ve km değerleri dair tablo aşağıda belirtilmiştir.

MarkaModelKm değeriFiyat bilgisi
FordF150 Harley Davidson Limited ed42.000 km41.000 Euro
MercedesE220 2.1 AMG Premium Plus22.000 km39.000 Euro
BMWX2 sDrive16d11.000 km34.440 Euro
DaciaLogan 1.5 dCi MCV41.000 km6040 Euro
HyundaiKona Electric140.000 km27.600 Euro
DaciaSandero Stepway30.000 km5555 Euro
AudiQ3 Sportback118.000 km27.900 Euro
Peugeot30822.000 km10.090 Euro
CitroenC3 Aircross 1.2 l. hatchback16.000 km19.000 Euro
Fiat500 x92.000 km11.000 Euro

Litvanya ikinci el araba fiyatları diğer Avrupa ülkeleri ve Türkiye ile kıyaslandığında daha düşük fiyata sahiptirler.

Litvanya Araba İlan Siteleri Hangileridir?

Litvanya araba ilan sitelerine ait liste aşağıda belirtilmiştir.

 • https://autogidas.lt/en/
 • https://www.skelbiu.lt/
 • https://www.aruodas.lt/
 • https://en.autoplius.lt/
 • http://www.roldana.lt/en
 • https://auto-marketplace.net/
 • https://www.ooyyo.com/
 • https://www.autobonus.lt/en
 • https://www.theparking.eu/

Litvanya’da En Fazla Satılan Model ve Marka Nedir?

Litvanya’da en fazla satılan araç Peugeot markasının 308 modelidir.

Litvanya’da Araba Kullanmanın Diğer Maliyetleri Nelerdir?

Litvanya’da araba kullanmanın diğer maliyetlerine ilişkin liste aşağıda belirtilmiştir.

 • Araba muayene ücreti
 • Araç bakım ücreti
 • Araç lastik ücreti
 • Araç sigortası ücreti
 • Litvanya taşıt vergisi
 • Düzenli değişim gerektiren akü
 • Litvanya benzin ve akaryakıt fiyatları

Litvanya Benzin Fiyatları

Litvanya’da hükümet, benzin fiyatlarını 19 Temmuz 2021 tarihi itibariyle litre başına 1.32 Euro olarak kararlaştırmıştır. Dünya ortalama benzin fiyatı yaklaşık 1.35 Euro olarak kabul edilmektedir.

Litvanya’da satılan benzin diğer Avrupa ve dünya ülkeleri ile kıyaslandığında daha uygun fiyatlıdır. Litvanya’nın benzin ücreti 1.34 Euro, Türkiye’nin güncel benzin fiyatı ile kıyaslandığında birim olarak daha pahalı kaydedilmektedir, 1 aylık asgari ücret bazında değerlendirildiğinde Litvanya’da benzin ekonomik açıdan daha kolay ulaşılabilirdir. Türkiye’de 1 litre benzin 0,732 Euro olarak kaydedilmiştir.

Türkiye’de 1 aylık asgari ücret ile alınabilecek benzin miktarı yaklaşık 340 litre, Litvanya’da bir aylık asgari ücret ile alınabilecek benzin miktarı yaklaşık 454 litre olarak kaydedilmiştir. Litvanya’nın diğer Avrupa ülkelerine ve Türkiye’ye kıyasla daha uygun benzin fiyatına sahip olmasının nedenleri; Litvanya’nın sahip olduğu kaynaklar, Litvanya’da benzinin kısıtlı kullanımı ve Litvanya’da yer alan araç sayısı olarak sıralanabilmektedir.

Litvanya’da Mazot Fiyatları

Litvanya hükümeti, 12 Temmuz 2021 tarihi itibariyle mazot fiyatını litre başına 1.21 Euro olarak kararlaştırmıştır.

Dünya ortalama mazot fiyatı yaklaşık 1.23 Euro olarak kabul edilmektedir. Litvanya’da satılan mazot diğer Avrupa ve dünya ülkeleri ile kıyaslandığında daha uygun fiyatlıdır. Litvanya’nın mazot ücreti 1.21 Euro, Türkiye’nin sahip olduğu güncel mazot fiyatı ile birlikte değerlendirildiğinde birim olarak daha pahalı gözükmektedir ancak Litvanya’daki ve Türkiye’deki 1 aylık asgari ücret hesaba katıldığında Litvanya’da mazot satın alımı daha kolaydır.

Türkiye’de 1 litre mazot fiyatı 0.780 Euro olarak hesaplanmaktadır. Türkiye’de 1 aylık asgari ücret ile alınabilecek mazot miktarı yaklaşık 360 litre, Litvanya’da bir aylık asgari ücret ile alınabilecek mazot miktarı yaklaşık 553,7 litre olarak kaydedilmiştir.

Litvanya’nın Türkiye ve diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha uygun mazot fiyatına sahip olmasının nedenleri başlıca Litvanya’da bulunan araç sayısı, Litvanya’da mazotun sınırlı kullanımı ve Litvanya’nın sahip olduğu kaynaklar olarak düşünülmektedir.

Litvanya’da Sigorta ve Araç Vergi Giderleri

Litvanya’da yer alan ortalama bir araç için belirlenen araç vergi ücretleri ve sigorta bedelleri diğer Avrupa ülkelerine göre daha pahalıdır. Litvanya’da ortalama bir araç için farklı türde vergiler dahilinde, aracın salgıladığı karbondioksite ve aracın modeli gibi faktörlere bağlı olarak vergiler alınmaktadır. Litvanya’da ortalama taşıt vergileri 13.5 Euro ile 540 Euro arasında değişmektedir.

Litvanya’da sigorta fiyatları aracın modeline, sigorta geçerlilik süresine ve aracın sigortalanan bölümlerine göre değişmektedir. Litvanya’da ortalama bir araca ait sigorta yaklaşık 440 Euro ile 1360 Euro arasında değişim göstermektedir.

Litvanya’da Otomobil Bakım Fiyatları

Litvanya’da yer alan araçlar akaryakıt kontrolü, motor yağı kontrolü, soğutma suyu kontrolü lastik hava basınçları kontrolü, fren donanımı kontrolü, elektrik donanımı (sinyaller, stop lambaları, plaka lambası, farlar) kontrolü ve periyodik bakımlar gibi bakımlardan yararlanabilmektedir. Litvanya hükümeti, Litvanya’da yer alan araçların düzenli bakım ve muaynelerine büyük önem vermektedir. Litvanya’da yer alan araçlara ait bakımlar yıllık, aylık ya da gündelik olarak sağlanabilmektedir.

Litvanya’da araç bakımları için belirlenen fiyatlar; aracın türüne, sağlanılacak bakımın türüne, bakımın ne kadar süre geçerli olduğuna ve aracın bakımını yapan firmaya bağlı olarak değişim göstermektedir. Litvanya’da ortalama bir araç için genel bakımlar yıllık 600 Euro olarak düşünülmektedir.

Litvanya’da Otomotiv Endüstrisinin Litvanya Ekonomisindeki Yeri Nedir?

Litvanya hükümeti, devamlı bir gelişim gösterdiği ekonomisini; turizm, sanayi ve ham madde gibi sektörler ile korumaya ve ileri bir seviyeye taşımaya çalışmaktadır. Statista 2021 verilerine göre Litvanya’nın Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nın %3.29’unu otomotiv sektörü oluşturmaktadır.

Litvanya 2000 yılından sonra Avrupa Birliğine girmesi ve Slav devletlerden tamamen ayrılması ile birlikte otomotiv sektörünün de aralarında yer aldığı pek çok sektörde fabrika ve üretim tesisleri kurmaktadır. Litvanya’nın amacı otomotiv ile Litvanya ekonomisi için gelişim sağlamaktır. Litvanya’nın otomotiv alanında yaptığı ihracatlar yıllık ortalama 116 milyon USD, ithalatlar ise yıllık ortalama 182 milyon USD olarak kaydedilmiştir. İthalat ve ihracatta başta Almanya, Japonya ve Fransa gibi ülkeler ile yaptığı alışverişler, Litvanya ekonomisi ve otomotiv sektörü için büyük önem arz etmektedir. Litvanya özellikle son yıllarda otomotiv üretimi ve otomotiv giderlerinde yıllık ortalama %7 büyüme kaydetmiştir.

Litvanya’da Otomotiv Sektörü İş İlanları Nerede Yayınlanır?

Litvanya’da otomotiv sektörü iş ilanlarının yayınlandığı sitelere ait liste aşağıda belirtilmiştir.

 • https://www.indeed.com/
 • https://www.jobseem.com/
 • https://www.linkedin.com/
 • https://www.toyota-europe.com/jobs/
 • https://www.renkuosilietuva.lt/en/work-in-lithuania/
 • https://jobs.workinlithuania.lt/?page=1
 • https://jnee.com/
 • https://www.learn4good.com/jobs/language/english/list/country/lithuania/
 • https://jobstodo.eu/
 • https://www.govilnius.lt/relocate-and-live/find-a-job
 • https://www.receptix.com/
 • https://www.migration.lt/job-search-in-lithuania
 • https://www.millionmakers.com/jobs/jobs-in-lithuania/
 • https://www.iagora.com/work/en/jobs/for-english-speakers/lithuania
 • https://invitation.co.ua/lithuania-open-vacancies/

Litvanya hükümeti yerli ve yabancı vatandaşlara başta sanayi, otomotiv ve tekstil gibi sektörler olmak üzere pek çok sektörde çalışma imkanı vermektedir. Litvanya’da en çok vatandaşın istihdam edildiği otomotiv sektörü, Litvanya iş ilanları için arama yapacak kişilere yönelik doğru bir sektör seçimidir.

Litvanya’da Yabancılar Araba Satın Alabilir Mi?

Litvanya hükümeti kendi vatandaşları ile birlikte yabancı vatandaşlar için de otomobil satın alma imkanı sunmaktadır. Araç satın alımı için Litvanya hükümeti tarafından kararlaştırılan gerekli belgeler Litvanya hükümetine ya da aracı kurumlara teslim edildiği sürece Litvanya’da araç sahibi olmak için Litvanya vatandaşı olma şartı bulunmamaktadır. Litvanya’da araba satın alımı için gerekli belgeler; oturma ve çalışma gibi izinler ve Litvanya’ya ait ehliyet yoksa uluslararası ehliyet olarak kabul edilmektedir.

Litvanya’da araç satın alındıktan sonra yapılması şart koşulan muayene, bakım ve sigorta gibi işlemler için araç sahibinin Litvanya vatandaşı olması ve işlemlerde Litvanya nüfus cüzdanını kullanması gerekmektedir. Litvanya’da yer alan araçlar yabancı vatandaşlar tarafından gerekli koşul ve belgelerin sağlanması ile satın alınabilmektedir ancak Litvanya’da araba ile ilgili resmi prosedürleri yerine getirmek ve gerekli sigorta gibi işlemleri gerçekleştirmek Litvanya vatandaşı olmak ve nüfus cüzdanı ile işlemleri sürdürmek zorunludur.

Paylaş: