Litvanya Sineması

Litvanya Filmleri ve Litvanya'nın Sinema Tarihi Nasıldır?

Litvanya sineması, 1909 yılında kurulmuştur. 1906 yılında Litvanya’da sinema salonları açılmıştır. Antanas Račiūnas ve Ladislas Starevich isimli yönetmenlerin 1909 yılında ilk filmlerini yayınlaması; Litvanya’da sinema sektörünün başlangıcıdır.

1940 yılında Litvanya’nın Sovyetler Birliği tarafından işgal edilmesi ile Litvanya sineması değişime uğramış ve Sovyet işgalini konu alan filmler ortaya çıkmıştır.

Ödül Alan Litvanya Yapımı Filmler Hangileridir?

Ödül alan Litvanya yapımı filmler aşağıda listelenmiştir.

  • Kayıp filmi: Başrollerinde Valda Bickute, Andrius Mamontovas’ın oynadığı 2008 yapımı sinema filmidir. Litvanya Ulusal Film Festivali ve Sidabrinė Gervė Ödülleri’ne aday gösterilmiş ve en iyi kurgu ödülünü almıştır.
  • Zaman Köprüleri filmi: Başrollerinde Audrius Stonys, Mark Soosaar gibi isimlerin bulunduğu bir belgesel filmidir. Zaman Köprüleri filmi, Şangay Uluslararası Film Festivali’ne aday gösterilmiş ve en iyi belgesel film dalında ödül kazanmıştır.
  • Sangaile’nin Yazı filmi: Başrollerinde Julija Steponaityte, Aristé Dirziüte gibi isimlerin bulunduğu sinema filmidir. Sangaile’nin Yazı filmi, Sundance Film Festivali’ne aday gösterilmiş ve dramatik dünya sineması kategorisinde en iyi yönetmenlik ödülünü almıştır.

Litvanya’nın En Ünlü Aktörleri ve Aktrisleri Kimlerdir?

Litvanya’nın en ünlü aktör ve aktrisleri aşağıda listelenmiştir.

  • Jason Sudeikis
  • Charles Bronson
  • Ingeborga Dapkūnaitė
  • Aristé Dirziüte
  • Jacques Sernas
  • Ruta Lee
  • Julija Steponaityte

Litvanya’da doğup büyüyen veya anne-babası Litvanyalı olan, Litvanyalı Ünlüler, Litvanya’da sinema sektöründe birçok başarıya sahip kişilerdir.

Litvanya Sineması ve Film Endüstrisi Nasıl Kurulmuştur?

Litvanya sineması ilk olarak Antanas Račiūnas ve Ladislas Starevich tarafından 1909 yılında kurulmuştur. 1906 yılında Litvanya’da sinema salonlarının kurulmasının ardından Antanas Račiūnas ve Ladislas Starevich 1909 yılında ilk sinema filmleri yayınlamışlardır.

Litvanya’da ilk film yapım şirketleri 1926 yılında kurulmuştur. Litvanya’daki ilk film okulları da 1926’da kurulmuştur.

Litvanya Sinemasının Ülke Ekonomisinde Payı Nedir?

Litvanya sinemasının ülke ekonomisindeki payı, %27,9’dur. Litvanya sinemasının ekonomi içerisindeki payı Aukštaitija, Samogitya, Dzūkija, Sudovia, Mažoji Lietuva bölgelerinin tümünü kapsamaktadır.

Litvanya Ekonomisi, %25 sanayi, %3 tarım, %61 hizmet sektörü olarak 3 ana sektöre bölünmektedir. Litvanya sineması, hizmet sektörü içerisinde yer almaktadır.

Litvanya Sineması ve Litvanya Kültürü Bağlantısı Nedir?

Litvanya kültürü, 1940 yılında Sovyetler Birliği’nin Litvanya’yı işgal etmesi ile Sovyet etkisi altına girmiştir. Litvanya kültürünün 1990 yılına kadar Sovyet etkisinde kalması, sinemada da bu etkilerin görülmesine yol açmıştır. 1940’lı yıllardan sonra işgal, savaş konulu sinema filmlerinin yapılmasına neden olmuştur.

Litvanya Edebiyat ve Sanat Kültürü, Litvanya’nın coğrafi konumundan, yaşadığı tarihsel olaylardan etkilenmektedir.

Paylaş: