iData Vize Başvuru Merkezi

iData Vize Başvuru Merkezi: Almanya ve İtalya Vizeleri Nasıl Alınır?

iData, Almanya ve İtalya vize başvurularını kabul etmek için iki ülkenin Dışişleri Bakanlıkları tarafından yetkilendirilmiş bir vize başvuru merkezidir. Vize başvuru merkezi, bir ülkenin resmi makamları tarafından vize işlemlerinin daha hızlı ve kolay yapılması için yetkilendirilmiş aracı kurumdur. Vize başvuru merkezinin görevi yalnızca vize başvurularını kabul etmektedir. Vize başvurularını değerlendirmek ve olumlu veya olumsuz bir sonuca varmak ilgili ülkelerinin konsolosluğunun görev tanımı içerisine girmektedir. Vize başvuru merkezi, başvuruların değerlendirme sürecine etki etmemektedir.

iData Hangi Ülkelere Vize Veriyor?

iData, Almanya ve İtalya’ya herhangi bir amaçla gitmek için yapılan vize başvuruları için yetkili vize başvuru merkezidir. iData hem Schengen vizesi hem de ulusal vize başvurularını kabul etmek için Almanya ve İtalya dış temsilcilikleri tarafından yetkilendirilmiştir. Almanya ve İtalya için kısa süreli C tipi Schengen vizesi ve oturum gibi ulusal vize türleri, iData üzerinden alınabilmektedir.

iData üzerinden Almanya vize başvuruları Türkiye genelinden kabul edilmektedir. iData üzerinden İtalya vizesi için sadece İtalya İstanbul Başkonsolosluğunun yetki alanı içerisinde bulunun illerden yapılan vize başvuruları kabul edilmektedir.

iData Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

iData vize başvurusu, Almanya ve İtalya için vize evraklarının tamamlanması ve vize merkezine sunulması ile yapılmaktadır. iData üzerinden vize başvuru yapmak için öncelikle vize başvurusu için gerekli evrakların neler olduğu öğrenilerek, evraklar eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlanmalıdır. Vize evraklarının tamamlanması ile iData vize merkezi internet sitesinden online vize başvuru randevusu almak gerekmektedir.

Almanya ve İtalya için vize başvurusu yapacak kişiler, randevu günü ve saatinde şahsen iData ofisinde bulunmalıdır. Vize randevusu için alınan randevu günü ve saatinde gerekli vize evraklarının iData vize merkezine sunulması ve biyometri işlemlerinin yapılması ile vize başvurusu tamamlanmaktadır.

iData Mobil Başvuru Nasıl Yapılır?

iData mobil başvurusu, Türkiye genelinde iData ofisi bulunmayan bazı illerde yapılmaktadır. iData vize başvuru merkezinde yapılacak standart vize başvurularında biyometri işlemlerinin yapılabilmesi için iData ofislerine gitmek gerekmektedir. iData’nın yalnızca İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Antalya, Trabzon ve Gaziantep’te ofisleri bulunmaktadır.

Türkiye’de iData ofisi bulunmayan şehirlerde ikamet eden ve ofislere ulaşım sıkıntısı olan kişiler için mobil başvuru sistemi uygulanmaktadır. iData mobil başvurusu; Adana, Çorlu, Diyarbakır, Kocaeli, Kahramanmaraş, Malatya ve Sakarya şehirlerinden yapılabilmektedir. iData mobil başvuru uygulamasının bulunduğu şehirlerdeki mobil ofislerden standart servis bedelinden daha yüksek bir servis bedeli karşılığında vize başvurusu yapılabilmektedir.

İstanbul’dan mobil başvurusu, iData ofislerine gerek kalmadan kurye ile gerekli evrakların gönderilmesini ve verilen işyeri adresinde biyometri işlemlerinin yapılması hizmetini kapsamaktadır. İstanbul’dan yapılacak iData mobil başvurularında vize başvurusunun yapılmasının ardından pasaport kargo ile başvuru sahibine teslim edilmektedir. Adana, Çorlu, Diyarbakır, Kocaeli, Kahramanmaraş, Malatya ve Sakarya şehirlerinden mobil başvuru yapmak isteyen kişiler, vize başvurusu için gerekli belgeleri iData mobil ofislerine kurye ile göndermekte ve verdikleri işyeri adresinden biyometri işlemlerini tamamlamaktadır. Mobil başvuru ile vize başvurusu yapan kişilerin pasaportları, tüm işlemler bittikten sonra kargo ile yaşadıkları adrese gönderilmektedir.

iData Vize Evrakları Nelerdir?

iData vize başvurusu için gerekli belgeler aşağıda verilmiştir.

  • Pasaport : Vizenin bitiş süresinden itibaren en az 3 ay daha geçerlilik süresi olan bir pasaport olmalıdır.
  • Vize başvuru formu : Doğru bilgilerle eksiksiz bir şekilde doldurulmuş ve vize başvurusu yapan kişi tarafından imzalanmış olmalıdır.
  • Fotoğraf : 35 mm x 45 mm boyutlarında, 6 aydan eski olmayan 1 adet fotoğraf sunulmalıdır.
  • Seyahat sağlık sigortası : Tüm Schengen ülkelerinde geçerli, tüm seyahat süresini kapsayan en az 30.000 euro teminatlı bir seyahat sağlık sigortası olmalıdır.
  • Vize harcı : Başvuru sırasında iData ofisinde ödenmelidir.

Listede belirtilen evraklar, standart iData vize evrak listesidir. iData vize gerekli evrakları başvurulan ülke, vize türü ve başvuru sahibinin çalışma ve meslek durumuna göre değişmektedir.

iData Almanya Vize Formu Nasıldır?

iData Almanya vize formu aşağıda verilmiştir.

iData Almanya Vize Formu Nasıldır?
iData Almanya Vize Formu Nasıldır?

iData İtalya Vize Başvuru Formu Nasıldır?

iData İtalya vize başvuru formu aşağıda verilmiştir.

iData İtalya Vize Başvuru Formu Nasıldır?
iData İtalya Vize Başvuru Formu Nasıldır?

iData Vize Randevusu Nasıl Alınır?

iData vize randevusu, iData internet sitesi üzerinden gün ve saat seçilerek online olarak alınmaktadır. iData vize başvuru randevusu, randevu saatinden 24 saat önce değiştirilebilir ve 72 saat önce iptal edilebilir. iData, ulusal vize başvurularında 138 Türk lirası randevu ücreti alınmaktadır.

iData randevu alma ekran görüntüsü aşağıdadır.

iData Vize Randevusu Nasıl Alınır?
iData Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Vizem.net danışmanlığında yapılan tüm başvurularda vize randevusu başvuru sahibi adına uygun olan en erken tarihe alınmakta olup başvuru sahibinin talebi üzerine randevu değişikliği ve iptali de Vizem.net danışmanları tarafından yapılmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

iData Vize Randevusu İptal Edilebilir Mi?

Evet, iData vize randevusu iptal edilebilir. Vize randevusunun iptal edilebilmesi için iData müşteri hizmetleri ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.

iData Vize Ücreti Ne Kadardır?

iData vize ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Vize TürüÜcret
İtalya Schengen vizesi (12+ yaş)1.362 Türk lirası
İtalya Schengen vizesi (Türk vatandaşı olmayan kişiler için) (6-12 yaş)681 Türk lirası
İtalya Schengen vizesi (Türk vatandaşı olmayan kişiler için) (12+ yaş)1.362 Türk lirası
İtalya Schengen vizesi (İndirimli tarifeye uygulanan ülkelerin vatandaşları için)596 Türk lirası
İtalya ulusal vize1.975 Türk lirası
İtalya C tipi eğitim vizesi0 Türk lirası
İtalya D tipi eğitim vizesi851 Türk lirası
Almanya Schengen vizesi (12+ yaş)80 euro
İtalya Schengen vizesi (Türk vatandaşı olmayan kişiler için) (6-12 yaş)40 euro
İtalya Schengen vizesi (Türk vatandaşı olmayan kişiler için) (12+ yaş)80 euro
Almanya Schengen vizesi (İndirimli tarifeye uygulanan ülkelerin vatandaşları için) (6+ yaş)35 euro
Almanya ulusal vize (0-17 yaş)40 euro
Almanya ulusal vize (18+ yaş)70 euro

iData üzerinden yapılan vize başvurularında vize ücretine ek olarak koordinasyon bedeli alınmaktadır. Vize başvurularında vize ücreti tam ve euro cinsinden kabul edilirken, iData vize merkezinin talep ettiği koordinasyon bedeli Türk lirası olarak ödenmektedir. iData vize ücreti kredi kartı ile ve nakit olarak ödenebilmektedir.

iData Tarafından Sunulan Ek Vize Hizmetleri Nelerdir?

iData tarafından sunulan ek vize hizmetleri ve ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetHizmet AçıklamasıÜcret
Başvuru formu doldurmaiData ofislerinde vize danışmanları tarafından başvuru formu doldurma işlemi79 Türk lirası
Kargo hizmetiPasaport ve diğer vize belgelerinin başvuru sahibine kargo ile ulaştırılması109 Türk lirası
Biyometrik fotoğrafiData ofislerinde biyometrik fotoğraf çekme işlemi70 Türk lirası
Çıktı hizmetiGerekli belge çıktısı alınması işlemi4 Türk lirası (sayfa başına)
SMS bildirimiVize başvurusu takibi için başvuru sahibinin SMS ile bilgilendirilmesi hizmeti35 Türk lirası (SMS başına)
Dış şube hizmet ücretiiData ofisi başvurunun iletileceği konsolosluğun yetki alanı dışında bulunması halinde dış şube hizmeti229 Türk lirası
Prime time başvuruVize başvurusu yapan kişilere sunulan ayrıcalıklı hizmet1590 Türk lirası

iData Vize Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Data vize takip işlemi, iData vize başvuru takip internet sayfasından yapılmaktadır. iData vize başvuru takip no olarak barkod numarası ve başvuru sahibinin pasaport numarası girilerek başvuru takibi yapılmaktadır. iData vize sorgulama işlemi, vize sonucu ile ilgili herhangi bir bilgi içermemektedir.

iData Vize Takibi Telefon ile Yapılabilir Mi?

Hayır, iData vize takibi telefon ile yapılamamaktadır. Vize takibi, yalnızca iData vize merkezinin internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir.

Almanya ve İtalya seyahatleri için Vizem.net danışmanlığında vize başvurusu tamamlanabilmektedir. 5 aşamalı SMS servisi ile hizmeti ile yapılabilecek Vizem.net vize takip işlemleri, online olarak da yapılabilmektedir.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

iData Vize Sonucu Nasıl Öğrenilir?

iData vize sonuçları, pasaport teslim alındıktan sonra öğrenilmektedir. iData vize başvuru merkezi, vize sonuçlarına ait herhangi bir bilgiye sahip değildir.

iData Vize Red İtiraz Başvurusu Nasıl Yapılır?

iData vize ret itiraz başvurusu şahsen veya vekalet verilen avukat ya da temsilci vasıtası ile vize bölümüne yapılır. Vize ret başvurusu için birine vekalet verilmesi durumunda vize başvuru yapan kişi tarafından şahsen imzalanmış bir vekaletname gerekmektedir. iData üzerinden yapılan vize başvurusu reddine itiraz başvurusunun en geç 1 ay içerisinde yapılmış olması gerekmektedir. Vize reddine itiraz dilekçesinin vize başvurusu yapılan ülkeye göre Almanca veya İtalyanca olması gerekmektedir.

iData Vize Başvuru Merkezi İletişim Bilgileri Nedir?

İdata vize başvuru merkezinin farklı illerde bulunan ofislerinin adresleri ve iData vize hizmetleri iletişim bilgileri alt başlıklarda verilmektedir.

iData Vize Başvuru Merkezi Adres Bilgileri Nedir?

iData vize başvuru merkezi adres bilgileri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

iData Vize Başvuru MerkeziAdres
iData Vize AnkaraRemzi Oğuz Arık Mahallesi, Atatürk Bulvarı, Ata Apartmanı, No: 231/A, Çankaya / Ankara
iData Vize İstanbul (Avrupa)Esentepe Mahallesi, Büyükdere Caddesi, No: 127, Astoria Kuleleri Astoria AVM B2 Katı, Esentepe / Şişli
iData Vize İstanbul (Asya)Altunizade Mahallesi, Kısıklı Caddesi, Shibuya Sokak, Sarkuysan - AK İş Merkezi, A Blok No: 4/2, 1. Bodrum 1 No'lu ofis, Üsküdar / İstanbul
iData Vize AntalyaÇağlayan Mahallesi, 2053. Sokak, No: 28, Ateşoğulları Apartmanı, D: 1, Lara, Muratpaşa / Antalya
iData Vize İzmirŞair Eşref Bulvarı, No: 21, Giriş: 1 Zemin Kat, Konak / İzmir
iData Vize Trabzonİnönü Mahallesi, Yavuz Selim Bulvarı, Öztürkler Apartmanı, No: 365 A, Ortahisar / Trabzon
iData Vize BursaKonak Mahallesi, 1. Badem Sokak, Lotus Plaza, B Blok, No: 26, Kat: 1, Daire: 10-11-12, Nilüfer / Bursa
iData Vize GaziantepBudak Mahallesi, 10031 Nolu Sokak, Yasem İş Merkezi, No: 42 C/0, Şehitkamil / Gaziantep

iData Vize Müşteri Hizmetleri İletişim Bilgisi Nedir?

iData vize müşteri hizmetleri iletişim numarası; 0850 460 84 93’tür.

Sık Sorulan Sorular

iData vize başvuru merkezi ile ilgili en sık sorulan sorular ve cevapları aşağıda verilmiştir.

iData Yunanistan Vize Başvurusu Kabul Eder Mi?

Hayır, iData Yunanistan vize başvurusu kabul etmemektedir.

Yunanistan vizesi almak için Kosmos Vize başvuru merkezi, Yunanistan dış temsilcilikleri tarafından yetkilendirilmiş tek kurumdur. Yunanistan vizesi almak isteyen kişilerin randevu alarak Kosmos vize merkezine başvuru yapması gerekmektedir.

iData Hollanda Vize Başvurusu Kabul Eder Mi?

Hayır, iData Hollanda vize başvurusu kabul etmemektedir.

Hollanda vizesi almak için VFS Global vize başvuru merkezi tek yetkili vize başvuru merkezidir. Hollanda’ya seyahat edecek kişilerin gerekli evrakları tamamlayarak VFS Global ofislerinden başvuru yapması gerekmektedir.

iData Ulusal Vize Başvurusu Kabul Eder Mi?

Evet, iData ulusal vize başvurusu kabul etmektedir. Almanya ve İtalya için yapılacak ulusal vize başvurusu, iData vize başvuru merkezi tarafından kabul edilmektedir.

iData Ofislerine Gitmeden Schengen Vize Başvurusu Yapılabilir Mi?

iData ofisine gitmeden Schengen vize başvuru yapılabilir.

Son 5 yıl içerisinde Schengen vizesi almış kişilerin, iData vize başvuru merkezine gitmeden, Vizem.net ofisine vize için gerekli evrakları posta veya kargo ile göndererek vize başvurusu yapması mümkündür.

iData Vize Dışındaki Diğer Vize Başvuru Merkezleri Nelerdir?

iData vize dışındaki diğer vize başvuru merkezleri aşağıda listelenmiştir.

  • VFS Global Vize Başvuru Merkezi
  • Kosmos Vize Başvuru Merkezi
  • AS Visa Solutions Vize Başvuru Merkezi
  • TLS Contact Vize Başvuru Merkezi
  • BLS Vize Başvuru Merkezi
Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: