Depremzedeler için Kanada Vize Kolaylığı

 T.C Vatandaşı Depremzedeler İçin Kanada Vize Kolaylığı
T.C Vatandaşı Depremzedeler İçin Kanada Vize Kolaylığı

6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen Gaziantep ve Kahramanmaraş depremlerinin sonrasında AB ülkelerinin ardından Kanada’da depremden etkilenmiş kişiler için vize dışında oturum izinleri ve mülteci başvurularında da kolaylık sağlayacağı açıklanmıştır.

Kanada depremzede vize başvuruları 20 Kasım tarihine kadar vizem net göçmenlik avukatı tarafından kabul edilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Güncelleme: (29/09/2023) Kanada Hükümeti’nin depremzedeler için sağladığı TS2023 programına başvurular 4 Ocak 2023 tarihine kadar uzatılmıştır.

TS2023 programı kapsamında depremzede kişilere uzun süreli oturum ve çalışma izni imkanı sağlanmaktadır. Bu başvuruların yapılması için öncelikli prosedür standart Kanada vizesi ile ülkeye giriş yapılmış olması gerekmektedir.

Vizem.net üzerinden sadece başvuru koşullarına uyan kişiler için vize başvuruları kabul edilmektedir.

Kanada Vize Kolaylığı Ne Zaman Başladı?

29 Mart 2023 tarih itibaren geçerli olmak üzere, Kanada’da bulunan Türk ve Suriyeli vatandaşlar ücretsiz olarak vize sürelerinin uzatılması için başvurarak Kanada’da okumaya, çalışmaya veya ailelerinin yanında kalmaya devam edebilecekler.

Böylece, Kanada'daki geçici oturum statülerini uzatmak mümkün olacak.

Kanada Vize Kolaylığı Ne Zamana Kadar Geçerli?

Kanada depremzede vize başvuruları için open work permit başvuruları (3 yıllık Kanada çalışma izni başvuruları 3 Ocak 2024’e kadar geçerlidir.)

Bu başvurunun yapılabilmesi için geçerli bir T.C pasaportu ile 03.01.2024 tarihine kadar Kanada’da bulunmak yeterlidir.

Vizem 3 Ocak 2024’e Kadar Yetişmezse Ne Olur?

TS 2023 programı için başvurular 29 Eylül 2023 günü yapılan güncelleme ile 3 Ocak 2024'e kadar uzatılmıştır.

Sürenin uzatılması ile birlikte vize onayları 3 Ocak 2024'e kadar çıkmış olan kişiler Kanada’ya giderek TS2023 programı kapsamında 3 yıllık çalışma izni için başvurularını yapabilirler. Bunun haricinde yapacakları vize başvurusu 3 Ocak 2024'ten sonra sonuçlanan kişiler ise vizeleri ile Kanada'ya giderek 6 ay içerisinde iş bulmaları halinde çalışma izinlerini çıkararak statülerini değiştirebilir. Bu durumda Türkiye’ye dönmeden Kanada’da çalışmaya başlayabilirler.

Türkiye’ye tekrar dönmeyi planlamayan kişiler ise 3 Ocak 2024’ten sonra çıkan vizeleri ile Kanada’ya giderek depremzede olduğuna dair belgelerle sığınma talebinde bulunabilir.

Kanada Çalışma Vizesi (Open Work Permit) Başvurusu İçin Depremzede Olunması Şart Mıdır?

Hayır, Kanada çalışma vizesi başvurusunda bulunmak için depremzede olunması şart değildir. Başvuru sahibinin en az 6 ay daha geçerli T.C pasaportu ile 3 Ocak 2024'e kadar Kanada’da bulunması yeterli olacaktır.

Ancak depremde zarar görmemiş kişiler vize başvurularını depremzede statüsünde gerçekleştiremez. Standart vize başvuru süreçleri takip edilmelidir.

Kanada Vize Kolaylığından Faydalanmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Depremzedelerin faydalanabileceği kolaylaştırılmış Kanda vize başvuruları için aşağıdaki belgelerle kişilerin depremden mağdur olduklarını kanıtlamaları gerekecek.

 • İkametgah belgesi
 • Hasar görmüş eve ait fotoğraflar (bulunuyorsa)
 • Depremzede belgeleri
 • Depremden olumsuz etkilendiğinin gösterildiği diğer belgeler

Pasaportu veya diğer belgelerine deprem sebeiyle ulaşamayan kişiler için istisna sağlanarak bu kişilere pasaportları olmadan başvuru yapabilme imkanı sağlanacak.

Kanada Depremzede Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada depremzede vize başvurusu için muhtemelen aşağıdaki süreç takip edilecektir.

 1. Canada.ca’dan üzerinden online form doldurulur.
 2. Kişinin depremzede olduğunu kanıtlar belgeler sisteme yüklenir.
 3. VFS Ankara veya VFS İstanbul Kanada merkezinden randevu alınır.
 4. Başvuru sonucu beklenir.

Depremzede Olduğunu Kanıtlar Belgeler Nelerdir?

Başvuru sahibinin depremzede olduğunu kanıtlayabileceği belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Kaymakamlıktan veya e-devlet üzerinden alınacak depremzede belgelesi
 • Akraba davetiyesi
 • Hasar görmüş yaşanılan eve ait tapu ve foroğraflar

Depremden Etkilenenler İçin Kanada Oturum ve Vize Başvuru Ücreti

Depremden etkilenmiş Türkiye cumhuriyeti ve Suriyeli vatandaşlar için başvuru ücretleri henüz netleşmedi ancak bu kişilerin vize harçlarını indirimli olarak ödeyeceği öngörülmekte. Bir indirim söz konusu olmaz ise Kanada vize harcı ve biyometri işlemleri için 185 CAD olarak ödeme yapılması gerekecek.

Depremzedeler İçin Mülteci Kabulu Yapılıyor Mu?

Kanada'nın yerleştirme sürecinde başvurularının işleme alınmasını beklerken evleri yıkılan ve yakınlarını kaybederek ciddi şekilde etkilenen vatandaşlara Kanada toprakları içerisinde geçici barınak sağlamak için bölgedeki Birleşmiş Milletler yetkilileri ile ortak çalışma yürütüyor.

Yetkililerden Açıklamalar

Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bakanı Sean Fraser, depremden etkilenen Tütrkiye Cumhuriyeti ve Suriyeli kişiler için aşağıdaki açıklamayı yaptı.

“Hükümetimiz, depremlerden etkilenen Türk ve Suriye uyruklu vatandaşları destekleme taahhüdünü sürdürmektedir. Birçok Kanadalı'nın depremlerden etkilenen aile üyeleri olduğunu biliyoruz ve bugünkü önlemler bu Kanadalıları rahatlatmalı. Bu yeni önlemlerle, denizaşırı başvurulara öncelik vererek ve Kanada'da daha uzun süre kalmalarını kolaylaştırarak şu anda karşı karşıya kaldıkları zorlukları hafifletmeyi umuyoruz. Bu trajediden etkilenenlerin karşılaştığı zorlukları anlıyoruz ve bu zor zamanda destek ve yardım sağlamakta kararlıyız."

Depremzede Vize Başvuruları Uzatıldı Mı?

Evet Kanada depremzede vize kolaylığı ve son başvuru tarihi olan Kanada Open Work permit başvuruları 03/01/2024'e kadar uzatılmıştır. Resmi canada.ca sitesinden uzatma ile ilgili bilgilere erişilebiir https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/earthquakes2023.html.

Kanada Depremzede Vizesi Uzatılma Güncellemesi
Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: