almanya aile arkadaş akraba ziyareti vizesi

Almanya Aile Ziyareti Vizesi Başvuru Süreci 2023

Almanya aile ziyareti vizesi kısa süreli vize olup, hamiline Almanya’da maksimum 90 gün kalma izni vererek, kişinin aile akraba ve arkadaşlarını ziyaret etmesine izin vermektedir. Almanya aile ziyareti vizesi için vizem.net başvuru danışmanlık hizmeti vermektedir ve en yüksek başvuru onay oranına sahip akredite acentedir. Başvuru hakkında soru ve bilgi için 0850 241 1868 numaralı telefon kullanılabilmektedir.

Almanya Aile Ziyareti Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya aile ziyareti vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır. Pasaport 10 yıldan eski olmamalı ve en az 2 boş sayfa içermelidir. Pasaportun resimli sayfası ve son 3 yıl içerisindeki vizelerine ait fotokopiler gerekmektedir.
 • Başvuru formu: Başvuru formu eksiksiz doldurulmalı ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır. 3. ve 4. sayfalar imzalanmalı ve başvuru tarihi unutulmamalıdır. Başvuru şahsen yapılmayacaksa başvuru sahibi tarafından ıslak imzalı vekalet formu ile vekalet alan kişinin kimlik fotokopisi ibraz edilmesi zorunludur.
 • Biyometrik fotoğraf: Biyometrik fotoğraf rötuşsuz, fonu beyaz, 6 aydan eski olmayan, 35 mm genişlik 45 mm yükseklik boyutlarında olmalı ve yüzün tümü fotoğrafta gözükmelidir.
 • Almanya seyahat sağlık sigortası: Sağlık sigortası en az 30000 Euro teminatlı olmalıdır. Seyahat sağlık sigortası poliçesinin aslı ıslak kaşe ve imzalı fotokopisi ile ibraz edilmelidir. Sağlık sigortasının geçerlilik tarihi, seyahat tarihini içinde kapsamak zorundadır.
 • Vize harcı: Vize harcı iDATA ofislerinde ödenebilmektedir.
 • Seyahat rezervasyonları: Uçuş veya tur organizasyonları sunulmalı ve gidiş dönüş tarihleri ile seyahat detayları belirtilmiş olması gerekmektedir.
 • Konaklama belgeleri: Konaklama rezervasyonları ya da Almanya’daki davet eden kişinin Almanya Yabancılar Dairesi tarafından ya da bağlı olduğu belediye kurumlarından hazırlattığı onaylı davetiyenin geçerli aslı ve fotokopisi ibraz edilmelidir.
 • Nüfus kayıt örneği aslı: Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği ibraz edilmelidir. Nüfus kaydı sadece QR barkodu ile kabul edilmektedir. Düşünceler kısmı doldurulmuş olmalıdır.
 • Ek gelir belgeleri: Tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri, ek hesap dökümleri gibi gelirler sunulmalıdır.
 • Vize dilekçesi: Başvuru sahiplerinin masraflarının kimin tarafından karşılanacağı, seyahat planlarının ve tarihlerinin belirtildiği vize talep dilekçesi ıslak imzalı ve okunaklı olmalıdır.
 • Almanya davetiye mektubu: Almanya davetiye mektubu, Almanya’da ziyaret edecek kişi tarafından yazılmalı, Almanya’da bağlı olduğu belediye kurumu tarafından onaylı olmalıdır.
 • Banka dökümü: Çalışan kişiler, serbest meslek sahipleri, işverenler, emekli kişiler ve çiftçiler için, son 3 aya ait şahsi banka hesap cüzdanı veya dökümü Almanya’ya ziyaret vizesi için gerekli evraklar arasında bulunmaktadır.
 • Ticaret odası sicil kayıt sureti: İşverenler, şirketlerinin faaliyetlerine göre kayıtlı bulunduğu odalardan temin edebilecekleri faaliyet belgesinin fotokopisi 6 aydan eski olmayacak şekilde sunulmalıdır.
 • Ticaret sicil gazetesi: İşverenler, firma ünvanının ya da başvuru sahibinin kurucu yada ortak olduğu bilgisi yer alan okunaklı ticari sicil gazetesi fotokopisini ibraz etmelidirler.
 • Güncel vergi levhası: İşverenler, son yıla ait güncel vergi levhası fotokopisini sunmalıdırlar.
 • Çalışma ve izin belgesi: Çalışan kişiler, şirketlerinden temin edecekleri çalışma ve izin belgesi yapılan işe dair açıklama içermeli, seyahat tarihi aralığı belirtilmiş olmalı, ıslak imza ve kaşeli olmalıdır.
 • SGK hizmet dökümü: Çalışan kişiler, SGK veya e-devlet internet sitesi üzerinden temin edebilecekleri bu belge, tüm sigorta geçmişini belirtmelidir. Varsa SGK destek primi ödemeleri de ek olarak ibraz edilmelidir. Verilen tüm SGK evraklarında okunaklı QR kodu bulunması gerekmektedir. Aksi halde başvuru sırasında kabul edilmemektedir.
 • SGK işe giriş bildirgesi: Çalışan kişiler, şirketlerinden temin edebilecekleri işe giriş bildirgesinin fotokopisini sunmalıdırlar. SGK bildirgesinde okunaklı QR kodu bulunması gerekmektedir, aksi halde başvuru sırasında kabul edilmemektedir.
 • Maaş bordroları: Çalışan kişiler, son 3 aya at kaşeli ve imzalı maaş bordrolarını ibraz etmelidirler.
 • İş sözleşmesi: Çalışan kişiler, SGK’lı çalışan değilse, çalıştıkları firma ile aralarındaki iş akdini kanıtlayan noter onaylı iş sözleşmesini sunmalıdırlar.
 • Oda kayıt belgesi: Serbest meslek sahipleri, bağlı oldukları meslek odasına kayıt belgesinin aslını ve fotokopisini ibraz etmeleri gerekmektedir.
 • Vekaletname: Almanya aile ziyareti vizesi öğrenciler için, hem anne hem de baba tarafından imzalanmış iDATA vekaletname evraklarının sunulması gerekmektedir. 18 yaş altı bireyler tek başlarına başvuru yapamamaktadırlar.
 • Muvafakatname aslı ve fotokopisi: Reşit olmayan öğrenciler, hem anne hem de babadan noter onaylı, son 6 ay içerisinde çıkarılmış muvafakatname aslı ve fotokopisi sunmalıdırlar. Çocuk tarafından doldurulmuş Alman vize başvuru formu, hem anne hem de baba tarafından imzalanmış olmalıdır.
 • Öğrenci belgesi: Öğrenciler, öğrenim gördükleri okuldan öğrenci belgesinin aslını sunmalıdırlar.
 • Emeklilik belgesi: Emekli kişiler, e-devlet üzerinden alınabilen, emeklilik durumunu gösteren belge ibraz etmelidirler. Sunulan tüm SGK evraklarında okunaklı QR kodu bulunması gerekmektedir. Aksi halde belgeler kabul edilememektedir.
 • Çiftçilik belgesi: Çiftçiler, ziraat odalarından temin edilmiş güncel tarihli çiftçilik kazancını gösteren belgeleri sunmalıdırlar.

Almanya Davetiye Mektubu Örneği Nasıl Yazılır?

Almanya davetiye mektubu; davet eden kişi tarafından yazılmalı, davet eden kişinin bağlı olduğu belediye kurumları tarafından onaylı olması gerekmektedir.

Tarih ve yer belirtilmesi, davet edilen kişi hakkında detaylı bilgi verilmesi, ve davet mektubunun yazılan kişi tarafından imzalanması, davet mektubu Almanya için dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer almaktadır.

Almanya Aile Ziyareti Vize Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Almanya aile ziyareti vize dilekçesi örneği; başvuru yapan kişi tarafından yazılmalı, seyahat amacını ve detaylarını içermeli, verilen diğer belgeler ile uyum içerisinde olmalıdır.

Başvuru sahibi mektupta kişisel bilgilerine yer vermeli; çalışan ise işi hakkında, öğrenci ise öğrenimi hakkında detaylara yer vermesi Almanya vize talep dilekçesi örneği için gerekmektedir.

Davetiye ile Almanya Akraba Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Davetiye ile Almanya akraba ziyareti vizesi alabilmek için, Almanya’dan gönderilen davetiyenin ardından, başvuru yapacak kişi seyahat için muafiyet kapsamında olup olmadığını belirlemeli ve başvuru için gerekli belgeler hakkında bilgi edinmesi gerekmektedir.

Başvuru yapmaya karar verdikten sonra, başvuru sahibi gerekli evrakları bir araya getirdikten sonra iDATA başvuru ofisinden, Almanya arkadaş ziyaret vizesi için randevu alınması gerekmektedir. Randevu günü evraklar teslim edilmeli ve biyometrik işlemler tamamlanmalıdır. Bütün işlemler tamamlandıktan sonra, aile ziyareti vizesi Almanya dış temsilciliklerine gönderilir ve onay için değerlendirilmektedir.

Almanya Aile Ziyareti Vize Ücreti Ne Kadardır?

Almanya aile ziyareti vizesi ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetÜcret
Almanya ziyaret vizesi harcı80 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma20 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometrik işlemler40 EUR
Seyahat Sağlık Sigortası15 EUR
Danışmanlık hizmeti25 EUR
Toplam180 EUR

Vize başvuru merkezlerinde vize harçları nakit olarak alınmakta ve Almanya vize fiyatları Euro cinsinden belirlenmektedir.

Almanya Aile ve Akraba Ziyareti Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

Almanya aile ve akraba ziyareti vizesi başvurusu, en yakın mesafedeki İdata vize başvuru merkezlerinden ve akredite acentelerde yapılabilmektedir.

Vizem.net 2017-2020 yılları arasından, Schengen ülkeleri ziyaret vize başvurularında %98,3 onay oranı ile en yüksek onay oranına sahip akredite acentedir. Vizem.net, verdiği vize danışmanlık hizmetini, Almanya vize başvurusu İdata üzerinden yapıldığında da sunmaktadır.

Almanya’ya Akraba Ziyareti Vizesi için Randevusu Nasıl Alınır?

Almanya’ya akraba ziyareti vizesi için randevu, İdata internet sitesi üzerinden online olarak yapılabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Almanya aile akraba ziyareti vizesi başvurularında, Almanya vize başvurusu randevu alma işlemi danışmanlar tarafından yapılmaktadır.

Almanya Ziyaret Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya ziyaret vizesi başvuru değerlendirmeleri, ortalama 15 gün içinde sonlanmaktadır. Almanya aile ziyareti vizesi süresi, oluşabilecek özel durumlara göre uzayabilmektedir.

Almanya Ziyaret Vizesi Almak Kolay Mıdır?

Evet, belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlandığı, başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurulduğu sürece, Almanya ziyaret vizesi almak kolaydır.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: