Litvanya Yemekleri

Litvanya Yemekleri ve Litvanya'nın Mutfak Kültürü

Litvanya mutfağı, Kuzey Avrupa’da Baltık Denizi’nin kıyısında yaşayan Litvanyalılar tarafından serin ve nemli kuzey iklimine uygun olarak geliştirilmiş yemek pişirme tarzıdır. Litvanya yemeklerinde; ülkenin coğrafya ve iklimine uygun olduğundan yerel olarak yetiştirilen arpa, patates, çavdar, pancar, yeşillik, çilek ve mantar ile süt ve süt ürünlerinin kullanılmaktadır.

Letonya yemekleri; çavdar ekmeğinden yapılan tadı biraya benzeyen ancak daha tatlı olan kvass isimli içeceği, kara çavdar ekmeği ve pancar çorbası gibi yemekleri ile ilk bakışta çok ilgi çekici gelmemekle birlikte farklı lezzetler denemeye açık olan kişilere eşsiz bir gastronomi deneyimi yaşatmaktadır.

Litvanya mutfağı, iklim ve tarım uygulamalarının benzer olduğu Baltık ve Kuzey Avrupa ülkeleri ile çok fazla ortak noktaya sahip olup özellikle Polonyalıların ve eskiden Batı ve Orta Avrupa’da yaşamış bir Slav kavmi olan Rutenlerin mutfaklarından etkilenmiş olsa da Alman ve Fransız mutfaklarının etkileri de Litvanyalıların yemeklerinde kendisini göstermektedir. İlerleyen kısımlarda çağlar öncesinden itibaren Litvanya mutfağı ile ilgili bilgiler aktarılacaktır.

Litvanya’nın Yaygın Gıda Maddeleri Nelerdir?

Litvanya yemeklerinde en yaygın tüketilen gıda maddeleri aşağıda listelenmiştir.

 • Arpa
 • Patates
 • Çavdar
 • Pancar
 • Çilek
 • Mantar
 • Süt
 • Peynir
 • Et
 • Balık

Geleneksel Litvanya Yemekleri İsimleri Nelerdir?

Geleneksel Litvanya yemekleri aşağıda listelenmiştir.

 • Litvanya Sipalina Yemeği: Cepelinai ya da zeppelin köftesi olarak da bilinen domuz eti ile doldurulmuş patates köftelerinin ekşi krema ve domuz pastırması sosuna batırılarak pişirilmesiyle hazırlanmaktadır.
 • Litvanya Kepta Duona Yemeği: Sarımsak ve tuzla tatlandırılarak yağda kızartılan kara çavdar ekmeği ve genellikle yanında peynir sosu ve biradan oluşan atıştırmalıktır.
 • Litvanya Pancar Çorbası: Litvanyalılar tarafından “Burokėlių Sriuba” olarak bilinen pancar çorbası; pancar, soğan, havuç ve kereviz ve et suyundan yapılan bir çorbadır.
 • Litvanya Saltibarsciai Yemeği: Soğutulmuş pancar ve kefir çorbasının yanında haşlanmış yumurta ve patates ile servis edildiği mevsimsel yemektir.
 • Litvanya Grybukai Tatlısı: İsmini şeklinden alan ve anlamı mantar kurabiye olan grybukai; tarçın, karanfil, hindistan cevizi ve kakule ile tatlandırılmış mantar şekilli kurabiyedir.
 • Litvanya Lor Peynirli Kızarmış Kekleri: Un, yumurta ve şekerle karıştırılmış lor peynirinden yapılan kızarmış lor kekleri, taze meyveler ve reçel ile servis edilmektedir.
 • Litvanya Patates Krepleri: Rendelenmiş patates, soğan ve yumurtaların karıştırılıp yağda kızartılması ile hazırlanan basit bir yemektir. Dereotu, yeşil soğan ve ekşi krema ile servis edilmektedir.
 • Litvanya Kibinai Yemeği: Et, sebze, peynir püresi veya reçel ile doldurulmuş turtalardır.
 • Litvanya Kugelis Yemeği: Fırında pişirilen, bazen et içeren ve yaban mersini reçeli, domuz pastırması veya ekşi krema ile servis edilen patates yemeğidir.
 • Litvanya Sakotis Tatlısı: Sakotis olarak da adlandırılan özel günlerde servis edilen geleneksel bir Litvanya pastasıdır.

Litvanya’nın serin ve nemli iklimi sebebiyle Litvanya yemek kültürü, benzer iklimdeki komşu ülkelerin mutfaklarından etkilenmiştir. Besin değeri yüksek ve doyurucu olan geleneksel Litvanya yemekleri, Litvanyalılar arasında kuşaktan kuşağa aktarılarak günümüze ulaşmıştır.

Litvanya’nın Yöresel Yemekleri Nelerdir?

Litvanya mutfağı, tarih boyunca özellikle Litvanya topraklarında yaşamış veya belli bir dönem bulunmuş olan toplulukların izlerini içinde barındırmaktadır. Özellikle başta Polonya mutfağı olmak üzere Alman ve Fransız mutfaklarının ve Rus etkilerinin gözlemlenebildiği Litvanya mutfağı, yöresel lezzetleri ile dikkat çekmektedir.

Litvanya’nın geleneksel lezzetlerinden biri olan Kibinai, Orta Çağ’da Kırım’dan Litvanya’ya göç eden Yahudi bir mezhep tarafından Litvanya’ya getirilmiştir. Kibinai, tavuk, lor peyniri ya da reçel ile de doldurulmakla birlikte, geleneksel olarak kuzu eti ile doldurulan hilal şeklindeki turtalardır. Kibinai, Litvanya’nın başkenti Vilnius’un 28 km batısında yer alan Trakai’nin yöresel lezzeti olarak dikkat çekmektedir.

Litvanya sahip olduğu Baltık Denizi kıyı şeridi ve çok sayıdaki göl ve akarsuları ile deniz ürünleri açısından zengin bir mutfağa sahiptir. Litvanyalıların yemeklerinde sıklıkla ringa, levrek, turna ve çipura gibi balıkları kullanmaktadırlar. Yılan balığı veya çipura gibi füme balıklar, Baltık Denizi’nin kıyısında konumlanan Neringa’da popüler mezelerdir.

Litvanya’nın yöresel lezzetleri arasında, Avrupa Birliği tarafından Korumalı Menşe İşareti ile etiketlenmiş geleneksel “Džiugas” peyniri önemli bir yere sahiptir. Litvanya’nın batısında yer alan Samogitia bölgesinde süt ve süt ürünlerinin üretimi ile ün salmış Telšiai kasabası, meşhur “Džiugas” olarak da bilinen meşhur Litvanya peynirinin ortaya çıktığı yerdir. Džiugas peyniri, bekletme süresine göre 4 gruba ayrılmış olup en az 12 olmak üzere 36 aya kadar bekletilebilenlerr mevcuttur. Džiugas peyniri ne kadar eskiyse, tadı ve kalitesi o kadar iyi olmaktadır.

Litvanya Yemekleri Hakkında Yazılan Kitaplar Nelerdir?

Litvanya yemekleri hakkında yazılan kitaplar aşağıda listelenmiştir.

 • Birute Imbrasiene - Litvanya Geleneksel Yemekleri
 • Simon Bajada - Baltık: Estonya, Letonya ve Litvanya’dan Yeni ve Eski Tarifler
 • June Molloy Vladička - Yemek Maceram: Litvanya Yemekleri
 • Silvena John Lauta - Estonya, Letonya ve Litvanya’nın Yemekleri ve Yemekleri: 60 Klasik Tarifte Gelenekler, Malzemeler, Tatlar ve Teknikler
 • Michael Sills - İrlandalı Karım için Litvanya Yemek Kitabı

En Ünlü Litvanya Tatlıları Hangileridir?

En ünlü Litvanya tatlıları aşağıda listelenmiştir.

 • Pyragas
 • Torte
 • Zagareliai
 • Kuciukai ve Skruzdėlynas
 • Spurgos
 • Sakotis
 • Tinginys
 • Ledai

Pyragas

Pyragas; geleneksel olarak dikdörtgen şeklinde, genelde elma, erik veya kayısı gibi farklı meyveler ile doldurulan ve Litvanya’da şekerlemede sıklıkla kullanılan haşhaş tohumu da içeren keklerdir. Litvanyalıların, başta noel olmak üzere özel günlerinde hazırladıkları pyragas, meyveli kekin Litvanya versiyonu olarak kabul edilmektedir. Pyragas hazırlamak için temel olarak şeker, un, süt, yumurta, tereyağ, tuz, kuru maya ve şekerlenmiş ya da kurutulmuş meyveler yeterli olmakla birlikte; kişisel tercihlere bağlı olarak tarife rom, ceviz, tarçın veya fındık eklenmesi de mümkündür.

Torte

Torte, kelime anlamı kek demek olan ve genellikle özel günler için hazırlanan büyük bir pasta türüdür. Torte; reçel, vanilya, çikolata, mocha veya romlu krema gibi malzemelerle doldurulmakta ve yaklaşık 10 ila 20 farklı katmandan oluşmaktadır. Litvanyalıların özel günlerinde hazırladıkları torte, yoğun bir şekilde süslenmektedir. Litvanya’da dolaşırken hemen hemen her kahve dükkanı ya da pastanede torte bulmak mümkündür.

Zagareliai

Zagareliai aynı zamanda krustai ya da chrustai ismiyle de anılmakla birlikte, şeklinden ötürü melek kanatları olarak da bilinmektedir. İnce bükülmüş şeritler halinde şekillendirilmiş hamurun kızartılması ile hazırlanan ve daha sonra üzerine bolca pudra şekeri serpilerek servis edilen bir tür hamur işi olan zagareliai, benzeri tatlılara pek çok Avrupa mutfağında rastlamak mümkündür. Zagareliai hazırlamak için un, tereyağ, krema, yumurta sarısı, şeker, tuz ve isteğe bağlı olarak rom gerekmektedir.

Kuciukai ve Skruzdelynas

Kuciukai, genellikle Noel Arifesi kutlamaları sırasında servis edilen noel kekleri olarak da bilinen geleneksel bir Litvanya tatlısıdır. Mayalı hamur ve haşhaş tohumlarından yapılan genellikle haşhaş tohumu sütünün eşlik ettiği küçük ve hafif tatlı olan kuciukai, 24 Aralık günü düzenlenen geleneksel Litvanya noel yemeği Kūčios’ta servis edilmek üzere hazırlanmaktadır. Litvanya’nın geleneksel tatlılarından biri diğeri olan skruzdelynas, çok miktarda bal ile birbirine yapıştırılmış ve haşhaş tohumu ile kaplanmış melek kanatlarından yapılmaktadır.

Spurgos

Spurgos, Amerikan çöreği ya da daha bilinen ismi ile donutların Litvanya versiyonudur. Pampuskos olarak da bilinen spurgos, Hristiyanlıkta Tövbe Salısı ya da geleneksel olarak pankek tüketildiği için pek çok ülkede Pankek Günü olarak bilinen özel gün için hazırlanan popüler bir ikramdır. Spurgos yapmak için süt, tereyağ, şeker, tuz, maya, yumurta, vanilya özütü, un, kuru üzüm ile rom veya brendi gerekmektedir.

Sakotis

Sakotis, kökeni günümüzden 500 yıl öncesine dayanan geleneksel bir Litvanya pastasıdır. Adı şekline uygun olarak “dallı ağaç” veya “çok dallı ağaç” anlamına gelen sakotis; tereyağı, yumurta, un, şeker ve kremadan yapılarak geleneksel bir kek gibi pişirildikten sonra açık fırında veya açık ateşte şiş üzerinde döndürülerek kendine özgü şeklini almaktadır. Litvanya kutlamalarında, özellikle düğünlerde ve noelde en önemli tatlılardan biri olan Sakotis, çikolata ve çiçekler ile süslenebilmekle birlikte genellikle sade olarak servis edilmektedir.

Tinginys

Tinginys, Litvanya’da tembel tatlısı olarak da bilinen hazırlanması oldukça basit olan çok lezzetli bir tariftir. Tinginys, ezilmiş bisküvi veya kurabiyelerin kakao, yoğunlaştırılmış süt, eritilmiş tereyağı ve şeker ile karıştırılması sonucu yapılan içine isteğe bağlı olarak fındık eklenen basit bir pastadır.

Ledai

Litvanya’ya özgü yöresel bir tatlı olmamasına rağmen özellikle yaz aylarında Litvanyalılar arasında oldukça popüler bir seçim olan Ledai, Litvanca dondurma anlamına gelmektedir. Litvanca Ledai ya da dondurmanın Avrupa’ya yayılması Çin’e yaptığı seyahatlerde öğrendiği sorbet benzeri bir tatlıyı İtalya’ya getiren Marco Polo’ya atfedilmektedir.

Litvanya’nın En Meşhur Yemekleri Nelerdir?

Litvanya’nın en ünlü yemekleri aşağıda listelenmiştir.

 • Cepelinai
 • Kepta Duona
 • Pancar Çorbası
 • Soğuk Borş Çorbası
 • Patates Krepleri
 • Kibinai
 • Kugelis

Litvanya’da Yemek Fiyatları Nasıldır?

Litvanya’da gıda fiyatları son dönemlerde artış göstermekle birlikte üyesi olduğu Avrupa Birliği ülkeleri ile karşılaştırıldığında ortalamanın altında kalmaktadır. Yemek fiyatları mekan ve yemeğin türüne göre değişkenlik göstermekle birlikte Litvanya’da orta sınıf bir restoranda yemek yiyen iki kişi 25-60 € aralığında bir hesap ödemektedir.

Litvanya yemek fiyatları aşağıda listelenmiştir.

 • 1 litre süt, 0.88 €
 • 1 ekmek, 0.86 €
 • 1 kilo pirinç, 1.35 €
 • 1 kilo peynir, 6.73 €
 • 1 kilo elma, 0.95 €
 • 1 kilo patates, 0.45
 • 1 kilo soğan, 0.45
 • 1 kilo tavuk, 4.81 €
 • 1 kilo dana eti, 6.97 €
 • 12 Yumurta, 1.52 €

Litvanya, Avrupa Birliğinde gıdanın en ucuz olduğu ülkeler arasında yer almaktadır. Avrupa Birliği İstatistik Bürosu Eurostat tarafından yapılan araştırmada gıda ve alkolsüz içecek fiyatlarının en yüksek olduğu ülke olan İsviçre’de bir kilo dana eti ortalama 46.26 € iken Litvanya et fiyatları incelendiğinde bir kilo dana etinin Litvanya’da ortalama 6.97 € olduğu görülmektedir.

Litvanya’da Ne Yenir?

Litvanya’da en çok tüketilen yemekler aşağıda listelenmiştir.

 • Et Yemekleri: Litvanyalılar özellikle öğle ve akşam yemeklerinde patates püresi ve domates, salatalık veya turp gibi yerel sebzelerden yapılmış bir kase salata ile birlikte tavuk, dana veya domuz eti tercih etmektedirler.
 • Patates Yemekleri: Patates püresi, patatesli gözlemeler ve patates köfteleri Litvanyalıların akşam yemeğinde en çok tükettikleri besinler arasında yer almaktadır.
 • Makarna: Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra büyüyen genç nesiller arasında makarna oldukça popülerdir.
 • Çorba: Katı yumurta ve haşlanmış patates ile servis edilen pancar ve kefir çorbası veya Litvanyalıların genellikle kendi topladıkları mantarlardan hazırladıkları mantar çorbası tercih edilen yemeklerden biridir.
 • Çavdar Ekmeği

Litvanya’da Kahvaltıda Ne Yenir?

Litvanya’da kahvaltıda yenilen besinler aşağıda listelenmiştir.

 • Sahanda sebzeli yumurta
 • Jambonlu veya peynirli sandviç
 • Omlet
 • Yulaf lapası
 • Kahve ve çay
 • Süt
 • Kefir
 • Ekşi krema
 • Peynir çeşitleri

Özel Günlerde Litvanya Mutfağında Neler Pişer?

Litvanya’da Noel Arifesi ya da yerel halkın deyimi ile Kūčios, Noel’den daha önemli bir gündür. Kūčios aynı zamanda Noel Arifesi akşamı Litvanyalıların aileleri ile birlikte yedikleri büyük Noel Arifesi yemeğinin adıdır. Litvanyalılar, Kūčios öncesi birçok hazırlık yapmaktadırlar. Litvanya’da Kūčios zamanı evler temizlenmekte, nevresimler değiştirilmekte, herkes yıkanmakta ve temiz giysiler giymektedir; çünkü birçok Litvanyalı yemekten önce temizlenmenin gelecek yıl boyunca onları kötülüklerden veya hastalıklardan korumaya yardımcı olduğunu düşünmektedir. Litvanyalılar, Noel Arifesi’nde gün boyunca oruç tutarak hiçbir şey yememektedirler. Kūčios yemeğinin et içermemesi Litvanyalıların özen gösterdiği bir başka konudur. Kūčios yemeği normalde İsa’nın takipçilerinin her biri için bir tane olmak üzere 12 tabaktan oluşmaktadır.

Litvanya’da Kūčios için hazırlanan yemekler aşağıda listelenmiştir.

 • Ringa Balığı
 • Kuciukai
 • Kisielius (Kızılcık meyvesinden yapılmış bir tür içecektir.)
 • Kuru meyve çorbası
 • Pancar çorbası
 • Mantar
 • Sebze salatası
 • Haşlanmış veya fırınlanmış patates
 • Lahana turşusu
 • Ballı ve ekmekli buğday lapası
 • Ev yapımı elma şarabı
 • Kissel (Patates veya mısır nişastası ile koyulaştırılmış meyve suyundan yapılan bir tür tatlıdır.)

Litvanyalılar için en kutsal günlerden bir diğeri olan Paskalya ya da Litvanca Velykos, 40 gün boyunca süren ve hiçbir hayvansal gıdanın tüketilmediği Büyük Perhiz’in sonudur. Litvanyalılar Paskalya günü hiçbir hayvansal gıdanın tüketilmediği 40 günlük oruçlarının bitişi ile birlikte et ve hayvansal diğer gıdalar açısından oldukça zengin sofralar kurmaktadırlar.

Litvanya’da Paskalya için hazırlanan yemekler aşağıda listelenmiştir.

 • Közlenmiş domuz eti
 • Pişmiş jambon
 • Kuzu veya dana eti
 • Sosis
 • Kızarmış ördek veya tavuk
 • Ev yapımı peynirler
 • Haşlanmış yumurta
 • Kremalı mantar
 • Kugelis
 • Çavdar ekmeği
 • Salata
 • Şarap
 • Ballı kek

Litvanya Mutfağı Tarihe Göre Nasıl Şekillenmiştir?

Litvanya mutfağı, yaklaşık 2000 yıllık köklü bir geçmişe sahip olup İlk Çağ ve Orta Çağ eserlerinde Litvanya, Estonya ve Letonya topraklarının bulunduğu Baltık bölgesinde yetişen ürün ve yapılan yemeklerden bahsedilmektedir. Günümüzden 700 yıl önce dahi bugün Litvanya’da bulunan buğday, arpa, yulaf, mercimek, bezelye olmak üzere yaklaşık 20 çeşit tahıl ve bakliyatın tamamının ve özellikle de Litvanya’nın ikliminde yetiştirilmesi kolay olan ve mahsulün öngörülebilir olduğu çavdarın yetiştirildiği bilinmektedir. Uzun yıllardır çavdar yetiştiren Litvanya’da çavdar ekmeği halen popülerliğini korumakta olup Litvanyalılar neredeyse her öğünlerinde çavdar ekmeğini tüketmektedirler.

Litvanya’da avcılık Orta Çağ’da oldukça yaygın yapılmıştır. Litvanya soylusu Büyük Vytautas’ın Zalgiris Savaşı’ndan önce Litvanya ormanlarında büyük bir av düzenlediği ve ordu için fıçılarda tuzlanmış et hazırladığı bilinmektedir. Litvanya mutfağından tarifler özellikle de geyik, ayı veya gri keklikten hazırlanan yemekler Litvanya’nın yemyeşil ormanları ve av hayvanları ile ilişkilendirilerek 18. ve 19. yüzyılda Fransız yemek kitaplarında kendilerine yer edinmişlerdir.

Litvanya 16. yüzyılda Litvanya Düşesi Bona Sforza sayesinde geleneksel İtalyan yemekleri ile tanışmıştır. Düşes Bona Sforza; zeytin, zeytinyağı, şarap ve buğday ununu Litvanya’da daha popüler hale getirmiştir. 1623 yılında Vilnius’ta bir bahçenin satışına ilişkin sözleşmede aşılı elma, armut, erik, kiraz, gibi meyve ağaçlarının yanı sıra patates, enginar, kuşkonmaz, marul, roka, tere, ıspanak, kavun, pancar, maydanoz, soğan, marul, hindiba gibi sebzelerden ayrıntılı bir şekilde bahsedilmesi o zamanın Litvanya mutfağı hakkında günümüze ışık tutmaktadır. Günümüzden 500 yıl önce Litvanya hükümdarları ve soylularının üzüm, portakal, kavun, ahududu, çilek, kiraz ve erik, ithal zencefil, tarçın, badem ve biber tükettiği bilinmektedir. Kuru üzüm başta olmak üzere diğer kuru meyve ve meyve reçelleri bugün Litvanya mutfağında özellikle tatlılarında halen yerlerini korumaya devam etmektedirler.

Litvanya mutfağının vazgeçilmez parçası olan patatesin Litvanya’da 17. yüzyıldan beri yetiştirildiği bilinmekle birlikte yaygınlaşması 18. yüzyıla tekabül etmektedir. Litvanya’da yetiştirilen bir çok tarım ürününe kıyasla nisbeten çok yeni bir ürün olan patates 300 yıl gibi bir sürede Litvanyalılar arasında popüler hale gelmiştir. Günümüz Litvanya mutfağındaki tariflerin bir çoğunun ana malzemesini patates oluşturmaktadır.

Litvanya Yemekleri ve Yemek Tarifleri

Litvanya mutfağı sağlıklı ve besin değeri yüksek yemekleri ile günümüzde giderek daha çok ilgi görmektedir. Yazının devamında birkaç Litvanya yemeğinin tarifi verilecektir.

Tarifi verilen Litvanya yemekleri aşağıda listelenmiştir.

 • Litvanya Etli Köfte (Koldunai)
 • Litvanya Doldurulmuş Lahana Ruloları
 • Litvanya Babka (Patates Güveç)
 • Litvanya Soğuk Borş Çorbası

Litvanya Etli Köfte (Koldunai)

Koldunai, tuzlu suda kaynatılarak hazırlanan geleneksel Litvanya dolmalarıdır. Geleneksel olarak kıyılmış domuz eti, sığır eti, tavuk, lor peyniri veya mantarla doldurulan Koldunai, Polonya ve Beyaz Rusya’da da popülerdir.

Koldunai tarifinin hamuru için üç su bardağı un, ılık su, bir yumurta ve yarım tatlı kaşığı tuz; dolgusu için ise 500 gram domuz ya da dana kıyması, bir soğan, bir çay kaşığı tuz ve köfte harcını tatlandırmak için kişisel damak tadına göre tercih edilen baharatlar gerekmektedir. Koldunai iç harcının hazırlanmasına domuz ya da dana kıymasının yarı yarıya birlikte kullanılması da mümkündür.

Koldunai tarifinin hamurunu hazırlamak için öncelikle un ve tuz karıştırılarak elenmeli ve daha sonra su ve yumurta eklenerek iyice yoğrularak hamur haline getirilmelidir. Koldunai tarifinin hamuru hazırlandıktan sonra top haline getirilerek bir bez ya da streç filme sarılarak yaklaşık 30-40 dakika buzdolabında dinlendirilmelidir. Koldunai tarifinin dolgusunu hazırlamak için dolgu malzemelerinin tamamı ve kişisel tercihlere göre seçilen baharatlar mutfak robotu yardımı ile eşit şekilde ama çok ince olmayacak şekilde öğütülmelidir. Dolgu malzemesinin hazırlanması ve hamurun yeterinde dinlendirilmesinin ardından hamur olabildiğince ince bir şekilde açılarak bir su bardağı yardımı ile yuvarlak parçalara bölünmeli ve içine hazırlanan dolgu karışımı konularak ikiye katlanıp sıkıştırılmalıdır. Mantılar hazırlanırken hamurun yırtılmamasına özen gösterilmelidir. Doldurma işlemi bittikten sonra büyük bir tencerede tuzlu su veya et suyu konularak kaynatılmalı ve hazırlanan mantılar içine eklenmelidir. Pişen mantılar suyun üzerine çıktığı zaman, suyun üstüne çıkan mantılar bir süzgeç yardımı ile alınarak sıcak olarak servis edilmelidir.

Litvanya Doldurulmamış Lahana Ruloları

Litvanya doldurulmamış lahana ruloları, geleneksel Litvanya yemeklerinden biri olan Balandeliai tarifinin daha kolay ve pratik bir versiyonudur. Hazırlaması çok kolay olan Litvanya doldurulmamış lahana ruloları oldukça sağlıklı ve lezzetli bir tariftir.

Litvanya doldurulmamış lahana ruloları tarifi için; bir adet lahana, iki yemek kaşığı sıvı yağ, bir soğan, bir havuç, bir kilo dana kıyma, çeyrek su bardağı pirinç bir yumurta, yarım çay kaşığı sarımsak tozu, bir çay kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karabiber, yarım çay kaşığı kırmızı biber, çeyrek çay kaşığı hindistan cevizi rendesi, yarım bardak su, üç yemek kaşığı domates salçası, iki yemek kaşığı ketçap, iki yemek kaşığı ekşi krema, çeyrek fincan krema ve bir demet maydanoz gerekmektedir.

Litvanya doldurulmamış lahana ruloları hazırlamak için öncelikle soğanlar ince ince doğranmış ve havuçlar rendelenmiş olmalıdır. Rendelenmiş havuçlar ile doğranmış soğanların yarısı yumuşayana kadar sotelenmeli ve sotelendikten sonra aralarına şeritler halinde kesilmiş lahanalar eklenerek ara sıra karıştırmak sureti ile lahanalar yumuşayana kadar pişirilmelidir. Lahanalar pişerken; kıyma, kalan doğranmış yarım soğan, pirinç, yumurta, tuz, karabiber, kırmızı biber, sarımsak tozu ve hindistan cevizi ile karıştırılmalı ve hazırlanan harca köfte şekli verilerek pişen lahanaların üzerine eklenmelidir. Köfteler hazırlanırken ayrı bir kapta su, salça, ketçap, ekşi krema ve krema karıştırılarak yapılan sos köftelerin üzerine dökülmeli ve tencerenin kapağı kapatılarak pişirilmelidir.

Babka (Patates Güveç)

Babka ya da kartoflak, rendelenmiş patateslerden yapılan üzerine füme domuz pastırması ve sote soğan eklenen lezzetli bir çeşit patates güvecidir.

Babka tarifi için; yedi adet patates, bir büyük soğan, bir su bardağı un, üç yumurta, bir buçuk çay kaşığı tuz, çeyrek çay kaşığı kırmızı biber, bir yemek kaşığı tereyağı ve bir yemek kaşığı sıvı yağ gerekmektedir.

Babka hazırlamak için öncelikle 9 cm’ye 13 cm boyutunda bir pişirme kabı malzemelerin yapışmaması için yağlanmalı ve patatesler soyularak rendelenmeye hazır olana kadar soğuk suda bekletilmelidir. Patatesler suda bekletilirken soğanlar küp küp doğranmalı ve sotelenerek hafifçe kavrulmalıdır. Soğanlar kavrulduktan sonra patatesler rendelenmelidir. Rendelenmiş patates ve kavrulmuş soğanlar karıştırılarak önceden yağlanan güveç kabına aktarılmalıdır. Hazırlanan güveç 200 derecede bir saat pişirildikten sonra servise hazır hale gelmektedir.

Soğuk Borş Çorbası

Litvanyalıların özellikle yaz aylarında yapmayı tercih ettikleri soğuk borş çorbası, Litvanya’nın geleneksel yemekleri arasında yer almaktadır. Soğuk borş çorbası, özellikle pancardan aldığı doğal pembe rengi ile dikkat çekmektedir.

Litvanya soğuk borş çorbası tarifi için 500 gram pancar, bir adet salatalık, 250 gram turp, bir demet dereotu, 500 mililitre kefir, bir litre ayran, üç haşlanmış yumurta, limon suyu ve deniz tuzu gerekmektedir.

Litvanya soğuk borş çorbası hazırlamak için pancarlar orta büyüklükte parçalara ayrılmalı ve yumurta, turp ve salatalıklar soyularak küçük küpler halinde doğranmalıdır. Parçalara ayrılan pancarlar blender yardımı ile karıştırılmalı ve oluşan karışımın içinde küp küp doğranan yumurta, turp ve salatalıklar eklenmelidir. Pancarlar ve küp küp doğranan malzemeler yavaşça karıştırıldıktan sonra büyük bir kaba konularak üzerlerine kefir ve ayran eklenmelidir. Hazırlanan karışım son olarak tuz ve limon ile tatlandırılarak içerisine kıyılmış dereotu eklenmeli ve servise hazır olması için iyice soğuyana kadar buzdolabında bekletilmelidir.

Litvanya’da Gastronomi Turizmi için Gidilmesi Gereken Yerler Nelerdir?

Litvanya’da gastronomi turizmi için gidilmesi gereken yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Vilnius Uçan Restoran: Sıcak hava balonunda Litvanya’nın başkenti Vilnius’un eski kentinin güzelliğini yukarıdan seyrederken profesyonel bir şef tarafından hazırlanan yemeklerin tadını çıkarmak isteyenlerin tercih edebileceği bir mekandır.
 • Kaunas Pažaislis Manastırı: Barok mimarisi ile dikkat çeken Pažaislis Manastırı gurme yemeklerin tadılabileceği ülkenin en iyi restoranlarından birine ev sahipliği yapmaktadır.
 • Zypliai Malikanesi: Şenlik ateşinde kavrulmuş güvercin, av eti ve bira çorbası gibi eskiden Litvanya’da asillerin yediği lezzetler içeren menü ile Litvanya’da gastronomi turizmi için gidilmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.
 • Meridianas: Litvanya’nın liman kenti Klaipeda’da bulunan beyaz yelkenli deniz teknesi ünlü Meridianas, balık yemeklerinden oluşan menüsüyle şık bir restorana ev sahipliği yapmaktadır.

Litvanya’da gastronomi turizmi için gitmek isteyen kişilerin Litvanya vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Mutfağının yanı sıra tarihi ve kültürü ile de turistlerin gözde mekanı olan Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta gezilecek yerler oldukça fazla sayıdadır.

Paylaş: