Fransa Erasmus Vizesi

Fransa Erasmus Vizesi Bilgi ve Başvuru Merkezi

Avrupa Birliği üye ülkelerinde bulunan üniversitelerde, değişim öğrencisi olarak geçici süreyle eğitim almayı mümkün kılan programa Erasmus programı denmektedir. Erasmus programlarına; bir dönem ya da iki dönem olmak üzere yükseköğretim kurumlarında lisans, yüksek lisans veya doktora düzeyinde eğitim gören öğrenciler katılabilmektedir ve Erasmus programı kapsamında staj faaliyetlerine katılmak mümkün olmaktadır.

Erasmus programı 1987 yılında faaliyete geçmiştir ve 2014 yılından itibaren Erasmus Plus adıyla hizmet vermektedir. Erasmus programı, bu yıla kadar 3,3 milyon öğrencinin Avrupa’da eğitim almasını sağlamıştır. Avrupa Birliği tarafından, Erasmus Plus programına 2014- 2020 yılları arasında 26.2 milyar euro ödenek sağlanmıştır. Erasmus Plus programından her yıl 100 binden fazla öğrenci faydalanmaktadır.

Erasmus programından faydalanan öğrenciler genellikle Almanya, İspanya, İtalya, Hollanda, Belçika ve Fransa gibi ülkeleri tercih etmektedir. Erasmus programı için Fransa’yı tercih eden en çok öğrenci İngiltere, Almanya ve İspanya’dan gelmektedir. Fransa’da Erasmus programı için en sık tercih edilen Fransız üniversiteleri Universite de Strasbourg, Universite de Lille ve Universite de Lorraine olmaktadır.

Erasmus programı kapsamında Fransa’ya gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Fransa Erasmus vizesi alması gerekmektedir. Fransa Erasmus vizesi, Fransa uzun süreli (D tipi) vize kategorisi altında değerlendirilmektedir.

Vizem.net, Erasmus programı ile Fransa'ya gidecek öğrencilerin vize başvurularında danışmanlık ve takip hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Fransa'da Erasmus Öğrencisi Olmak için Vize Nasıl Alınır?

Fransa’da Erasmus öğrencisi olmak için vize alınması gerekmektedir. Fransa Erasmus vize işlemleri iki aşamalı olarak ilerlemektedir. Fransa Erasmus vize sürecinde ilk olarak EEF (Etudes en France) kaydının yaptırılması gerekmektedir ve ardından Fransa’nın vize başvuruları için yetkilendirdiği aracı kurumun vize başvuru merkezine başvuru yapılması gerekmektedir.

Fransa Erasmus Vizesi için EEF Kaydı Nasıl Yapılır?

Fransa Erasmus vizesi almak için ilk olarak yaptırılması gereken EEF kaydı, Türkiye’nin de içinde bulunduğu 46 ülkede ikamet eden kişiler için gerekli tutulmaktadır. Kısaltması EEF olarak bilinen Etudes en France kaydı, Fransa yükseköğrenim kurumlarında eğitim almak için referans işlevi görmektedir. Erasmus öğrencisi olarak Fransa’ya gidecek Türk öğrencilerin https://pastel.diplomatie.gouv.fr/etudesenfrance/ web sitesi üzerinden işlem yapması gerekmektedir.

Etudes en France sitesindeki giriş sayfasının ekran görseli aşağıda verilmiştir.

Fransa Erasmus Vizesi için EEF Kaydı Nasıl Yapılır?
Fransa Erasmus Vizesi için EEF Kaydı Nasıl Yapılır?

Fransa Erasmus Öğrenci Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fransa Erasmus öğrenci vizesi başvurusu için EEF kaydı oluşturulduktan sonra https://france-visas.gouv.fr adresi üzerinden online olarak vize başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Fransa Erasmus vize başvuru formu doldurulduktan sonra Fransa vize işlemlerinde yetkili aracı kurum olan VFS Global’den randevu alınması gerekmektedir.

Fransa Erasmus vizesi için gerekli olan evraklar hazırlanarak ilgili randevu tarihi geldiğinde aracı kurum başvuru merkezine teslim edilmektedir. Randevu tarihinde VFS Global’de biyometri bilgileri verilmektedir ve vize başvuru sahibinin vize ücreti ile VFS Global servis ücretini ödemesi gerekmektedir.

Fransa Erasmus vize başvuruları, Fransa dış temsilciliği tarafından değerlendirilmekte ve karara bağlanmaktadır. Vize aracı kurum olan VFS Global’in vize değerlendirme konusunda yetkisi bulunmamaktadır. Vize başvuru sahipleri, vize değerlendirmesi bittikten sonra pasaportlarını teslim almaktadır.

Fransa Erasmus Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Fransa Erasmus vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: 10 yıldan daha kısa bir süre önce düzenlenmiş, en az iki boş sayfa içeren, Fransa’dan ayrılma tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği olan pasaportun ibraz edilmesi gerekmektedir. Pasaportta yer alan geçmiş vizelerin ve giriş çıkış damgalarının bulunduğu sayfaların fotokopisi çekilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Arka fonu beyaz olan 1 adet 35x45 mm ölçülerinde güncel tarihli biyometrik fotoğrafın sunulması gerekmektedir.
 • Fransa Erasmus vizesi başvuru formu: https://france-visas.gouv.fr adresi üzerinden online olarak başvuru sahibi adına vize başvuru formunun eksiksiz bilgilerle doldurulması gerekmektedir.
 • EEF kayıt formu: Türkiye’nin de içinde bulunduğu 46 ülkede ikamet eden kişiler için EEF kaydı gerekli tutulmaktadır vehttps://pastel.diplomatie.gouv.fr/etudesenfrance/adresi üzerinden kayıt oluşturularak elde eldilen belgenin vize başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Eğitim geçmişine dair belgeler: Vize başvuru sahibi olan öğrencinin eğitim geçmişinde aldığı diplomaları Fransa dış temsilciliğine sunması gerekmektedir.
 • Konaklamayı kanıtlayıcı belge: Vize başvuru sahibinin Fransa’da konaklayacağı sürelere yönelik yapılmış otel rezervasyonu, öğrenci yurdu kaydı, kira sözleşmesi gibi konaklamaya dair belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Maddi yeterlilik kanıtı: Vize başvuru sahibinin adına kayıtlı banka hesabına ait hesap cüzdanı gösterilmeli ve Fransa’da geçirilecek ay başına en az 615 euro bulundurulmalıdır. Vize başvuru sahibinin burs alması durumunda burs belgesinin aslı sunulmalıdır.
 • Vize harcı dekontu: Vize başvuru sahibinin Fransa Erasmus vize harcına başvurmak için gerekli olan harcı ödediğini gösteren dekontun teslim edilmesi gerekmektedir.

Fransa Erasmus Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Fransa Erasmus vize başvuru formu, başvuru sahibinin adına online olarak https://france-visas.gouv.fr adresi üzerinden doldurulmaktadır. Fransa Erasmus vize başvuru formunun doldurulabilmesi için varsa önceden oluşturulmuş hesaba giriş yapılması ya da önceden oluşturulmuş bir hesap yoksa yeni bir hesap açılması gerekmektedir.

https://france-visas.gouv.fr web sitesi üzerinden “Do you need visa?” bölümünden vize başvuru sahibi adına yaş, uyruk, ziyaret amacı, vize türü, ziyaret edilecek ülke ve pasaport bilgileri doldurulmalıdır. Fransa Erasmus vizesi için vize türünün uzun süreli vize (90 günden uzun) seçeneğinin seçilmesi gerekmektedir.

Fransa Erasmus Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Fransa Erasmus Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Fransa Erasmus vize başvuru formunun ikinci aşamasında ziyaret planı olarak “Eğitim” seçeneği seçilmelidir. Açılan sayfa üzerinden Fransa Erasmus vize başvuru doldurulabilmektedir.

Fransa Erasmus Vizesi için Maddi Yeterlilik Kanıtı Nasıl Olmalıdır?

Fransa Erasmus vizesi için maddi yeterlilik kanıtı sunmak, vize başvuru şartlarından biri olarak belirlenmiştir. Fransa Erasmus vizesi alabilmek için vize başvuru sahibinin aylık olarak en az 615 euro gelir veya birikim göstermesi gerekmektedir.

Fransa Erasmus vizesi için öğrencilerin burs alması durumunda burs kayıt belgesi yeterli olmaktadır. Fransa vizesi için hesapta en az aylık 615 Euro olmalıdır ya da vize başvuru sahibinin adına kayıtlı banka hesabına gelir olarak düzenli para girişinin olması gerekmektedir ve banka hesap dökümü sunularak bunun kanıtlanması gerekmektedir.

Erasmus Fransa Vize Başvurusu için Seyahat Sigortası Gerekir Mi?

Hayır, Erasmus Fransa vize başvurusu için seyahat sigortası zorunlu tutulmamaktadır.

Fransa erasmus vizesi başvuru evrakları arasında pasaport, biyometrik fotoğraf, başvuru formu, EEF kayıt formu, eğitim geçmişine dair belgeler, konaklamayı kanıtlayıcı belgeler, maddi yeterlilik kanıtı ve vize harç dekontu gibi evraklar bulunmaktadır ve Fransa erasmus sağlık sigortası zorunlu evrak olarak belirlenmemiştir. Fransa sosyal güvenlik sistemi kapsamında 2019 yılından itibaren Fransa’da eğitim gören tüm öğrencilere sağlık sigortası yapılmaya başlanmıştır.

Erasmus için Fransa Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Erasmus için Fransa vize randevusu, yetkili vize başvuru merkezi olan VFS Global’in internet sitesi üzerinden online olarak alınmaktadır.

VFS Global’in internet sitesinden randevu almak için başvuru sahibi adına e-mail ve şifre alarak hesap oluşturulmaktadır. Vize başvuru sahibi adına oluşturulan VFS Global hesabına giriş yapılarak vize türü seçilir ve vize başvuru sahibine ait bilgiler yazılır. Gerekli kısımlar doldurulduktan sonra Erasmus için Fransa vize randevusu için uygun tarih ve saat seçilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvurularda en yakın randevu tarihi ilgili danışman tarafından alınmakta ve SMS bilgisi olarak başvuru sahibine gönderilmektedir.

Fransa Erasmus Öğrenci Vizesi Ne Kadardır?

Fransa Erasmus öğrenci vizesi için başvuru ücreti normalde 99 eurodur ancak Türkiye, EEF prosedürüne dahil olan bir ülke olduğu için Türkiye’de ikamet eden kişilerin yaptığı başvurularda Fransa öğrenci vize ücreti 50 euro olarak belirlenmiştir.

Fransa Erasmus Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Fransa Erasmus vize başvurusu ortalama 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Vize başvurusunda eksik evrakın olması, Fransa dış temsilciliğinde yaşanan yoğunluklar, başvurunun resmi tatile denk gelmesi ve vize başvuru sahibinin mülakata çağrılması gibi sebeplerden ötürü vize başvurusunun sonuçlanması 60 güne kadar uzayabilmektedir.

En İyi Fransa Erasmus Üniversiteleri Hangileridir?

En iyi Fransa Erasmus üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Université PSL (Paris Sciences & Lettres)
 • Ecole Polytechnique
 • Sorbonne University
 • CentraleSupélec
 • Ecole Normale Supérieure de Lyon
 • Ecole des Ponts ParisTech
 • Sciences Po Paris
 • Université de Paris
 • Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne
 • ENS Paris- Saclay

Erasmus için Gidilebilecek En İyi Fransa Şehirleri Hangileridir?

Erasmus için gidilebilecek en iyi Fransa şehirleri arasında Toulouse, Grenoble, Lille, Bordeaux, Clermont- Ferrand ve Lyon şehirleri bulunmaktadır.

Yaşam şartları ve masrafları açısından Paris, Marseille, Nice, Nantes ve Strasbourg gibi büyük şehirlerin daha pahalı olduğu bilinmektedir. Erasmus Fransa masraflar ve eğitim giderleri göz önünde bulundurulduğunda öğrenciler için ekonomik şehirlerin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

Fransa’da 250’den fazla üniversite ve yüksekokul bulunurken, yükseköğretimde eğitim gören öğrenci sayısı 1,5 milyondan fazladır. Dünyanın pek çok ülkesinden gelen uluslararası öğrenciler ve Erasmus öğrencileri Fransa’nın çeşitli üniversitelerinde eğitim görmektedir. Erasmus için tercih edilen popüler Fransa şehirleri arasında Toulouse, Lille, Bordeaux ve Lyon bulunmaktadır.

Erasmus Staj Programı için Hangi Vize Alınmalıdır?

Erasmus staj programı, öğrencilere ve mezunlara çalışma ve iş eğitimi imkanı sunan bir programdır. Erasmus staj programları, üniversite öğrencileri ile üniversiteden yeni mezun olan kişiler için en az 2 ay ve en fazla 12 ay boyunca sürmektedir.

Mesleki eğitim öğrencileri ve mesleki eğitim programlarından yeni mezun olan kişiler için Erasmus staj programı 2 hafta ile 12 ay arasında sürmektedir.

Fransa’da katılınması planlanan Erasmus staj programı için Erasmus staj vizesinin alınması gerekmektedir. Fransa’da Erasmus staj faaliyetine katılmak isteyen kişiler Fransa Erasmus staj vizesi başvurusu yapmaktadır.

Staj programına katılacak kişilerin faaliyet süresine göre kısa süreli ya da uzun süreli Fransa vizesine başvurması gerekmektedir. Fransa’da yapılacak stajın 3 aydan kısa sürmesi durumunda Fransa kısa süreli (C tipi) Schengen vizesi alınması gerekirken; 3 aydan uzun sürecek staj faaliyetleri için Fransa uzun süreli (D tipi) ulusal vize alınması gerekmektedir.

Paylaş: