iDATA İtalya Vize Başvuru Merkezi

İdata İtalya Vizesi Başvuru ve Randevu İşlemleri

iDATA, İtalya vizesi başvurusu ve randevu işlemleri için İtalya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezidir. İtalya vize başvurularında vize onayı İtalya Konsolosluğu’nun değerlendirmesine bağlıdır ve iDATA’nın bu konuda herhangi bir yetkisi bulunmamaktadır.

iDATA İtalya randevu işlemleri ile başvuru yapan kişilerin vize başvuruları İtalya Konsolosluğu veya İtalya Büyükelçiliği tarafından onaylanmaktadır. iDATA başvuru merkezi, yalnızca başvuru kabul etmekte ve yapılan başvuruları ikamet illerine göre İtalya Konsolosluğu’na veya İtalya Büyükelçiliği’ne iletmektedir.

İtalya’ya Gitmek için Vize Gerekiyor Mu?

Evet, İtalya’ya gitmek için bordo (umumi) pasaport sahibi olan Türk vatandaşlarının vize alması gerekmektedir. Hususi (yeşil) pasaport, hizmet (gri) pasaport ve diplomatik (siyah) pasaport sahibi olan Türk vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla İtalya’ya vizesiz gidebilmektedir.

İtalya’ya Gitmek için Vize Nereden Alınır?

İtalya’ya gitmek için vize başvuruları iDATA vize başvuru merkezinden yapılmaktadır. Yapılan İtalya vize başvuruları, ikamet edilen ile bağlı olarak İtalya Konsolosluğu veya İtalya Büyükelçiliği vize departmanı tarafından onaylanmaktadır.

Vizem.net, İtalya vize başvurularında akredite acente olarak hizmet vermekte ve danışmanlık ile takip işlemleri yapmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

İdata Üzerinden Hangi Vize Türlerine Başvurulabilir?

iDATA üzerinden yapılan İtalya vize başvuru türleri aşağıda listelenmiştir.

 • İtalya kısa süreli vizeler
 • İtalya turist vizesi
 • İtalya aile ve arkadaş ziyareti vizesi
 • İtalya ticari vize
 • İtalya tır şoförü vizesi
 • İtalya eğitim vizesi (90 güne kadar)
 • İtalya öğrenci gezileri vizesi
 • İtalya AB vatandaşları yakını vizesi
 • İtalya uzun süreli vizeler
 • İtalya aile birleşimi vizesi
 • İtalya eğitim vizesi (90 günden uzun)

İdata Üzerinden İtalya Aile Birleşimi Vize Başvurusu Yapılabilir Mi?

İtalya aile birleşimi vizesi, İtalya D tipi (ulusal) vize kategorisinde değerlendirilmektedir. iDATA, İtalya vize başvurularında C tipi (kısa süreli) vize ve D tipi (uzun süreli) vize tipleri fark etmeksizin tüm vize türleri için yetkilendirilmiş tek aracı kurumdur.

İtalya’da aile kurmak veya İtalya’da ailesinin yanına gitmek isteyen kişilerin İtalya aile birleşimi vizesine başvuru yapması gerekmektedir. İtalya aile birleşimi vizesi başvuruları iDATA üzerinden randevu alınarak yapılmaktadır.

İtalya Öğrenci Vizesi İdata Aracılığıyla Alınabilir Mi?

İtalya öğrenci vizeleri için başvurular, iDATA üzerinden yapılmaktadır. iDATA, İtalya öğrenci vizesi başvurularında C tipi (kısa süreli) vize ve D tipi (uzun süreli) vize tipleri fark etmeksizin tüm vize türleri için yetkilendirilmiş tek aracı kurumdur.

İtalya öğrenci vizesi, süresine göre iki çeşide ayrılmaktadır. 90 günden kısa süreli eğitimler için İtalya kısa dönem öğrenci vizesi alınırken, 90 günden uzun süreli eğitimler için İtalya uzun dönem öğrenci vizesi alınmaktadır.

İdata İtalya Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

iDATA İtalya vize başvuru belgeleri, başvuru sahibinin gidiş amacına, mesleğine ve konaklama türüne göre değişiklik göstermektedir. Her vize türü için standart olarak belirlenen iDATA İtalya gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Planlanan İtalya seyahatinin bitiş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği ve en az 2 sayfası boş olan pasaportun teslim edilmesi gerekmektedir. Pasaport sayfasının ve eski pasaportların fotokopisi eklenmelidir.
 • Kimlik fotokopisi: İtalya vize başvuru sahibinin nüfus cüzdanına ait fotokopi sunulmalıdır.
 • iDATA İtalya vize başvuru formu: İtalya vizesine başvuran kişi tarafından doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formunun vize evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 35x45 mm ebatlarında olan 2 adet biyometrik fotoğrafın teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Planlanan İtalya seyahat tarihlerini kapsayan ve en az 30.000 Euro teminatlı olan geçerli bir seyahat sağlık sigortası poliçesi eklenmelidir.
 • Vize harcının ödendiğini gösteren dekont: Vize türüne göre ödenmesi gereken vize harç bedelinin ödendiğini gösterir nitelikte olan dekontun ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Ulaşımı kanıtlayıcı belgeler: Vize başvuru sahibinin İtalya’ya nasıl ulaşacağını gösteren biletler veya rezervasyonların sunulması gerekmektedir.
 • Konaklamayı kanıtlayıcı belgeler: Başvuru sahibinin İtalya seyahati boyunca konaklama gerçekleştireceği yere ait rezervasyon evraklarının ibraz edilmesi gerekmektedir.

İdata İtalya Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

iDATA İtalya başvuru formu, standart bir Schengen vize başvuru formudur. iDATA İtalya başvuru formu, iDATA web sitesinden online olarak indirilebilmektedir.

iDATA İtalya vizesi başvuru formunda, başvuru sahibinin adı soyadı, kimlik numarası, doğum tarihi, doğum yeri, cinsiyet, uyruk gibi kişisel bilgiler ile pasaport bilgileri, seyahat amacı, konaklama ve ulaşım bilgileri gibi çeşitli bilgiler yer almaktadır. Schengen vizesi İtalya başvuru formu, doldurulduktan sonra başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.

İdata Vekaletname Formu Örneği İtalya için Nasıl Doldurulur?

iDATA vekaletname formu örneği https://tuerkei.diplo.de/blob/1697766/6fc174f837e7662aa70f7cf6182ca3dc/96-vollmacht-idata-c-visum-data.pdf adresinden temin edilebilmektedir ve İtalya vize başvuru sahipleri, kendinden başka kişilere vize başvuruları için vekalet verebilmektedir.

iDATA vekaletname formunda yer alan vize başvuru sahibine ait bilgiler ile vekalet verilecek kişiye ait bilgiler doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir ve her iki tarafın da imzalaması şartı aranmaktadır.

İdata İtalya Vize Randevu Nasıl Gerçekleştirilir?

iDATA İtalya vize randevu işlemi, iDATA web sitesi üzerinden online olarak gerçekleştirilmektedir. İtalya vize başvurusuna randevu oluşturmak için iDATA İtalya internet sitesine giriş yapılır ve başvuru yapılacak vize tipi seçilmektedir. iDATA İtalya vize randevusu alınırken başvuru sahibine ait ikamet ili, randevu alınacak iDATA ofisi ve randevuya gidecek kişi sayısı için bilgiler girilmektedir. İşlem devamında vize başvuru sahibinin adı soyadı, doğum tarihi, pasaport numarası ve email bilgileri yazılmalı ve randevu için uygun bir tarih seçilmelidir.

iDATA İtalya ulusal vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin de iDATA sitesinden online olarak randevu alması gerekmektedir.

İdata İtalya Randevu İptali Nasıl Yapılır?

iDATA İtalya randevu iptali yapmak isteyen kişilerin, iDATA randevu sistemi üzerinden giriş yaparak randevu düzenle butonuna tıklaması gerekmektedir. Doğum tarihi ve randevu pnr numarası ile randevu ekranı açıldıktan sonra randevuya yönelik değişiklik yapmak veya iptal etmek mümkün olmaktadır.

iDATA İtalya randevu iptali, randevu saatine en geç 24 saat kala yapılabilmektedir.

İdata İtalya Vize Ücreti Ne Kadardır?

İtalya vize ücreti iDATA üzerinden alınmaktadır. iDATA İtalya ücret tablosu aşağıda verilmiştir.

HizmetÜcret
iDATA İtalya Schengen kısa süreli vize başvuru ücreti1006 TL
iDATA İtalya ulusal vize başvuru ücreti1459 TL
iDATA İtalya eğitim vizesi (90 güne kadar)0 TL
iDATA İtalya eğitim vizesi (90 günden uzun süreli)629 TL
VIP servisi (12 yaş altı)797 TL
VIP servisi (12 yaş üstü)1593 TL
Prime time başvuru ücreti328 TL
Express vize başvuru95 TL
Başvuru formu doldurma ücreti63 TL
Kargo hizmeti91 TL
Biyometrik fotoğraf çekimi50 TL
Çıktı alma ücreti (sayfa başına)2,5 TL

İtalya Vize Başvurusu İdata VIP Hizmetleri Nedir?

İtalya vize başvurusu İdata VIP hizmetleri kapsamında nezih ve rahat salonlarda bekleme, 20 sayfa ücretsiz çıktı ve fotokopi alma, SMS ile bilgilendirme, ücretsiz başvuru takibi hizmetleri bulunmaktadır.

İtalya vizesi alırken VIP hizmetlerden faydalanmak isteyen başvuru sahiplerinin randevu esnasında görevlilere belirtmesi gerekmektedir. İtalya VIP vize hizmetinden faydalanmak vize sonucunu etkilememektedir.

İdata İtalya Vize Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

iDATA İtalya vize takip ve sorgulama işlemleri, iDATA vize başvuru merkezinin web sitesi üzerinden online olarak yapılabilmektedir. iDATA İtalya vize sonucunu öğrenme ancak pasaport teslim alındığında mümkün olmaktadır.

iDATA İtalya pasaport teslim saatleri,seçilen iDATA İtalya ofislerine göre değişiklik göstermektedir.

İdata İtalya Vize İşlemleri Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

iDATA İtalya vize işlemleri, Schengen vizesi kapsamında normal şartlarda 4- 5 iş günü sürmektedir. iDATA vize başvuru merkezinin Kadıköy, Bursa ve Trabzon ofislerinden yapılan başvurular ortalama 6- 7 iş gününde tamamlanmaktadır. Vize başvuru sahibinin uyruğuna, başvuru yapılan dönemde yaşanan yoğunluklara ve başvurulan vize türüne göre işlem süreleri değişiklik göstermektedir.

İtalya Başkonsolosluğu’ndaki iş yoğunluğunun arttığı dönemlerde ve bayram tatillerinde vize işlemlerinin sonuçlanma süresi uzayabilmektedir. İtalya uzun süreli (ulusal) vize başvurularının tamamlanma süresi daha uzun sürmektedir. Vize başvuru sahipleri, planlanan İtalya seyahatinden yeterli bir süre önce vize başvuru yapması önerilmektedir.

İtalya Vizesi Aracı Firmalar Hangileridir?

İtalya vizesi aracı firmalar iDATA ve VFS Global’dir.

Vizem.net, İtalya vizesi başvurularında hizmet veren akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

VFS Global Üzerinden İtalya Vizesine Başvuru Yapılabilir Mi?

Evet, VFS Global üzerinden İtalya vizesine başvuru yapılabilmektedir. VFS Global üzerinden İtalya vize başvurusu, ikamet iline göre seçilen VFS Global merkezinde yapılabilmektedir.

İdata İtalya Vize Başvurusu Hangi İllerden Yapılabilir?

iDATA İtalya vize başvurusunun yapılabildiği iller aşağıda listelenmiştir.

 • Ankara
 • İstanbul
 • Antalya
 • İzmir
 • Bursa
 • Gaziantep
 • Trabzon

İdata Ankara İtalya Vize Başvuru Merkezi İletişim Bilgileri

iDATA İtalya telefon numarası, 0 850 460 8493 nolu telefon numarasıdır.

İtalya vizesi Ankara iDATA, Remzi Oğuz Arık Mahallesi Atatürk Bulvarı Ata Apartmanı No: 231/A Çankaya, Ankara adresinde hizmet vermekte ve hafta içi her gün 08:00- 12:30 ile 13:30- 17:30 çalışmaktadır.

iDATA Ankara İtalya vize başvuru merkezi pasaport iade saatleri, hafta içi her gün 08:00- 12:30 ile 13:30- 17:30 arasıdır.

İdata İstanbul İtalya Vize Başvuru Merkezi İletişim Bilgileri

Harbiye iDATA İtalya vize başvuru merkezine ait iletişim bilgilsi, 0 850 460 8493 nolu telefon numarasıdır.

İtalya vizesi iDATA İstanbul Asya yakasında Altunizade’de hizmet vermekte olup tam adresi, Esentepe Mahallesi Büyükdere Caddesi No: 127 Astoria Kuleleri Astoria AVM B2 Katı Esentepe Şişli/ İstanbul’dur.

iDATA İstanbul İtalya vize başvuru merkezi çalışma saatleri, hafta içi her gün 08:00- 12:30 ile 13:30- 18:00 ve pasaport iade saatleri hafta içi her gün 08:00- 12:30 ile 13:30- 18:00 arasıdır.

İdata Antalya İtalya Vizesi Başvuru Merkezi İletişim Bilgileri

iDATA Antalya İtalya vizesi başvuru merkezi iletişim bilgisi, 0 850 460 8493 telefon numarasıdır.

iDATA Antalya İtalya vizesi başvuru merkezi, Çağlayan Mahallesi 2053. Sokak No: 28 iDATA Antalya İtalya vizesi başvuru merkezi; Ateşoğulları Apartmanı D: 1 Lara Muratpaşa/ Antalya adresinde yer almakta ve hafta içi her gün 08:00- 12:30 ile 13:30- 17:30 arasında hizmet vermektedir.

Antalya İtalya vizesi başvurusu sonuçlanan kişilerin iDATA Antalya İtalya vize başvuru merkezinden pasaportunu alması gerekmektedir.iDATA Antalya İtalya vizesi başvuru merkezi pasaport iade saatleri, hafta içi her gün 08:00- 12:30 ile 13:30- 17:30 arasıdır.

İdata İtalya İzmir Başvuru Merkezi İletişim Bilgileri

iDATA İtalya İzmir başvuru merkezi iletişim bilgisi, 0 850 460 8493 telefon numarasıdır.

iDATA İzmir vize başvuru merkezi; Şair Eşref Bulvarı No: 21 Giriş: 1 Zemin Kat Konak/ İzmir’de bulunmakta ve hafta içi her gün 08:00- 12:30 ile 13:30- 17:30 arasında hizmet vermektedir. iDATA İzmir pasaport iade saatleri hafta içi her gün 08:00- 12:30 ile 13:30- 17:30 arasındadır.

İdata Bursa İtalya Vize Başvuruları Merkezi İletişim Bilgileri

iDATA Bursa İtalya vize başvuru merkezi iletişim bilgisi, 0 850 460 8493 nolu telefon numarasıdır.

iDATA Bursa İtalya vize başvuru merkezi; Muradiye Mahallesi Çekirge Caddesi No: 31/ A Sevilen Apartmanı Osmangazi Bursa adresinde bulunmakta ve pazartesi, salı, çarşamba perşembe günleri 08:00- 12:30 ile 13:30- 17:30 arasında hizmet vermektedir. iDATA Bursa İtalya vize başvuru merkezi pasaport iade saatleri, pazartesi, salı, çarşamba, perşembe günleri 08:00- 12:30 ile 13:30- 17:30 arasıdır.

İdata Gaziantep İtalya Vize Başvuruları Merkezi İletişim Bilgileri

iDATA Gaziantep İtalya vize başvuru merkezi iletişim bilgisi, 0 850 460 8493 nolu telefon numarasıdır.

iDATA Gaziantep İtalya vize başvuru merkezi, Budak Mahallesi 10031 No’lu Sokak Yasem İş Merkezi No: 42 C Şehitkamil Gaziantep adresinde yer almakta ve hafta içi her gün 08:00- 12:30 ile 13:30- 17:30 hizmet vermektedir. iDATA Gaziantep İtalya vize başvuru merkezinin pasaport iade saatleri, hafta içi her gün 08:00- 12:30 ile 13:30- 17:30 arasıdır.

İdata Trabzon İtalya Vize Başvuru Merkezi İletişim Bilgileri

iDATA Trabzon İtalya vize başvuru merkezi iletişim bilgileri, 0 850 460 8493 nolu telefondur.

iDATA Trabzon İtalya vize başvuru merkezi, İnönü Mahallesi Yavuz Selim Bulvarı Öztürkler Apartmanı No: 365 A Ortahisar Trabzon (Fatih Devlet Hastanesi Üstü, Tanjant Yolu Üzeri) adresinde yer almakta ve salı, çarşamba, perşembe günleri 08:00- 12:30 ile 13:30-17:30 arasında hizmet vermektedir. iDATA Trabzon İtalya vize başvuru merkezi pasaport iade saatleri salı, çarşamba, perşembe günleri 08:00- 12:30 ile 13:30-17:30 arasındadır.

Paylaş: