Kanada Çalışma İzni

2024’de Kanada Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Refah seviyesi oldukça yüksek ve gelişmiş ekonomiye sahip olan Kanada’da çalışmak ve yaşamak birçok Dünya vatandaşının hedefinde bulunmaktadır. Kanada work permit, bireylere Kanada’da verilen süre boyunca çalışma ve oturum imkanı tanımaktadır.

Birçok sektörde iş gücü açığını kapatmak isteyen Kanada, Dünya’nın dört bir yanından gelen bireylere iş olanağı ve çalışma olanağı sunmaktadır. Bir Kanada çalışma iznine sahip olmak isteyen Türk vatandaşları öncelikle iş araştırması gerçekleştirerek Kanada’da bir işveren ile anlaşmalı ve bir iş teklifi almalıdır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Kanada’da Çalışma İzni için Kimler Başvuru Yapabilir?

Bireylerin bir Kanada’da çalışma izni başvurusunda bulunabilmeleri için karşılaması gereken bazı kriterler bulunmaktadır. Bu kriterler aşağıda listelenmiştir:

 • İzin süresi dolduğunda ülkeyi terk etme niyetine sahip olmak
 • Kanada’da ikamet edilecek süre boyunca yaşam masraflarını karşılayacak fona ya da maaş teklifine sahip olmak
 • Herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olmak
 • Kanada’nın güvenliğini tehdit edecek eylemlerde bulunmamış olmak
 • Çalışmaya engel bir sağlık probleminin olmaması

Kanada’da çalışmak isteyen tüm başvuru sahiplerinin yukarıdaki koşulları karşılıyor olmaları gerekmektedir. Bunun yanında çalışma izni başvuru koşulları Kanada’nın içinden ya da dışından yapılıyor olmasına göre farklılık gösterebilmektedir.

Vizem.net Türkiye ve Kanada’daki ofisleri ile Kanada çalışma izin başvurularında tüm süreç için danışmanlık hizmeti vermektedir.

Kanada’da Çalışma Şartları

Kanada çalışma izni veya bir Kanada çalışma vizesi, belirli bir süre boyunca Kanada’da çalışmak isteyen denizaşırı ülkelerden gelen bireylere verilmektedir. Çalışma izinleri bireylerin Kanada’da başvuru yaptıkları işin kriterlerine göre değişiklik göstermektedir. Kanada istihdam izinleri genel olarak işverene özgü ve açık çalışma izinleri olarak ikiye ayrılmaktadır.

Çalışma hakkı elde edebilmek için bireylerin öncelikle Kanada’da bir işverenle anlaşmaları ardından bir Kanada çalışma vizesi başvurusunda bulunmaları gerekir. Kanada’da bulunan işveren ESDC (Employment and Social Development Canada) kurumundan bir LMIA (İşgücü Piyasası Etki Değerlendirmesi) belgesine sahip olmalıdır. Bu belge sayesinde Kanadalı işverenler işgücü açığı bulunan meslekler için yabancı vasıflı işçi istihdam edebilmektedir.

Kanada çalışma izinleri; geçici işçiler, Kanada üniversitelerinden mezun olan yabancı uyruklu bireyler, iş adamları gibi kimseler için başvuruya uygundur. Oturum izni ve çalışma izninin son bulmasının ardından ülkesine geri dönüş niyeti bulunan, Kanada’da ikamet edilecek süre boyunca tüm yaşam masraflarını karşılayabilen, sabıka kaydı bulunmayan, herhangi bir sağlık engeline sahip olmayan ve uygunsuz işlerde çalışmayı planlamayan her birey Kanada çalışma izni başvurusu yapma hakkına sahiptir.

Kanada Hükümeti’nin bireylere sağladığı açık çalışma izni kapsamında kişilerin herhangi bir özel meslek için başvuru yapmaları şartı bulunmamaktadır. Kanada’da bulunan herhangi bir işveren ile anlaşılarak sözleşme imzalanabilir. Bu yüzden açık çalışma izni başvuruları için LMIA (İşgücü Piyasası Etki Değerlendirmesi) belgesine sahip olan bir işveren ile anlaşma zorunluluğu bulunmamaktadır.

İşverene özgü çalışma izni ise adından da anlaşılacağı üzere belirli özel işlere başvuru yapılırken alınması gereken bir çalışma iznidir.

Kanada Çalışma İzni Nasıl Alınır?

“Kanada’da çalışma izni nasıl alınır?” sorusu ülkeye çalışma amacıyla gitmek isteyen Türk vatandaşları tarafından en çok merak edilen sorudur. Çalışma izni başvurusu gerçekleştirecek bireylerin öncelikle hangi çalışma izni başvurusunda bulunacaklarına karar vermeleri gerekir.

Kanada çalışma izni ve göçmenlik başvurusunda bulunacak bireylerin iş deneyimi, üniversite eğitimi, dil seviyeleri, yaş kriterleri gibi birçok durum göz önünde bulundurularak değerlendirmeleri gerçekleştirilmektedir. Aşağıda her iki çalışma izni için başvuru şartları açıklanmıştır:

İşverene Özgü Çalışma İzni Başvuruları

Kişiler işverene özgü çalışma izni başvurusu ile ancak belirli işlerde mevcut olan koşullara göre çalışma imkanına sahip olabilmektedirler. Aşağıda bu çalışma izni kapsamında başvuru gerçekleştirilebilecek bazı sektörlerin ve mesleklerin listesi verilmiştir.

 • Film ve Televizyon Yapımında Çalışanlar:
  Başvuru sahipleri film ya da televizyon sektöründe çalışıyor ve işini Kanada’da devam ettirmesi gerekiyorsa gerekli evrakları bir araya getirerek işverene özgü çalışma izni başvurusunda bulunmalıdır.

 • Akademik Personel:
  Öğretim görevlileri, araştırma görevlileri, yüksek lisans veya doktora sonrası öğretim üyeleri çeşitli ödül törenleri ya da eğitimler adına Kanada’ya gitmek için işverene özgü çalışma izni başvurusunda bulunmak zorundadır.

 • Endüstriyel Veya Ticari Malzemeler için Tamir ya da Bakım-Onarım İşçileri
 • Dini Çalışanlar ve Hayır İşi Yapanlar
 • Profesyonel Sporcular veya Antrenörler
 • Dansçı, Aktör ve Müzisyenler
 • Girişimciler
 • Stajyerler

İşverene özgü çalışma izni ile ülkeye giderek iş değiştirmek isteyen bireylerin Kanada içerisinde açık çalışma izni başvurusu gerçekleştirmeleri gerekmektedir. İşverene özgü çalışma izinleri yalnızca belirli işler için verilmektedir.

Açık Çalışma İzni Başvuruları

Açık çalışma izni ile Kanada’ya giden bireyler Kanada’da istedikleri işte çalışma hakkına sahiptirler. Kişiler yalnızca Kanada Hükümeti’nin belirlediği yasaklı işleri yapamazlar. Kanada’da bir çalışma izni kapsamında bireylerin çalışamayacağı işler şunlardır:

 • Koşullara uymayan işverenler listesinde “uygun olmayan” statüsü ile bulunan işler
 • Striptiz, erotik dans ve masaj hizmetleri sunan işler

İşverene özgü çalışma izni kapsamına girmeyen işler dışındaki bütün iş başvuruları için kişilerin açık çalışma izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Bir Kanada çalışma izni ve çalışma izni başvurusunda bulunmadan önce Kanada’da bulunan bir işveren ile anlaşmış olmak gerekmektedir.

Kişilerin çalışma izni başvurusundan önce Kanada’da yapacakları işi, işin niteliğini öğrenmiş olmaları gerekmektedir. Ayrıca vize başvurusunda bireyler gerekli belgeler ile iş tecrübelerini, Kanada’daki işe uygunluklarını kanıtlamak zorundadırlar.

Kişiler Kanada çalışma izni başvurusu için bütün şartları karşıladıklarından emin olduktan sonra bir online başvuru gerçekleştirmelilerdir. Online başvuru formunun doldurulması ve başvuru harcının ödenmesinin ardından kişiler kendilerine en yakın başvuru merkezinden randevu oluşturmalılardır. Randevu günü ve tarihinde başvuru merkezinde bulunan bireyler gerekli evrakların ve biyometrik verilerinin teslimini gerçekleştirmelilerdir.

Bütün Kanada çalışma izinlerinin bir süresi bulunmaktadır. Kanada’da kalıcı olarak çalışmak için bireylerin sınırsız oturum hakkı kazanmaları gerekmektedir. Aksi taktirde başvuru sahipleri çalışma izinlerinin süreleri dolduğu taktirde ülkeyi terk etmek zorundadır. Kanada göçmenlik başvurusu 38 meslek için öncelik tanımaktadır.

Türkiye’ye tekrar dönmeyi planlamayan ve Kanada’da kalıcı olarak hayatını devam ettirmek isteyen kişiler bu göçmenlik programı üzerinden hem iş hem de PR card elde edebilir.

Kanada Hükümeti tarafından yasal olarak yabancı vatandaşlar için düzenlenen en uzun çalışma izni toplam 48 ay, yani 4 yıldır. Maksimum 4 yıllık bir çalışmanın ardından sınırsız oturum hakkı elde edemeyen çalışanlar ülkeyi terk etmelidir. Ayrıca bu şekilde ülkeden ayrılan bireylerin en az 4 yıl boyunca ülke dışında kalmaları gerekecektir.

Kanada Çalışma İzni için Gerekli Evraklar

Kanada Çalışma İzni için Gerekli Evraklar

Kanada çalışma izni için gerekli evraklar başvuru sahibinin mesleğine, iş deneyimine ve mevcut bireysel koşullarına göre farklılık göstermektedir. Başvuru sahibinin beyan ettiği belgeler doğrultusunda değerlendirilmektedir. Dolayısıyla başvuru dosyasında yer alan belgeler eksiksiz ve doğru olmalıdır.

Kişiler yalan beyanlarda bulunmaktan ve kasıtlı olarak yanlış evrak teslimi gerçekleştirmekten kaçınmalılardır. Aksi taktirde Kanada’ya herhangi bir vize türü ile giriş yapmaları yasaklanabilmektedir.

Standart Kanada vize başvurusu için talep edilen evrakların yanında Kanada çalışma vizesi için gerekli diğer evraklar aşağıda listelenmiştir;

 • Kanada’daki şirketten alınmış iş teklifi, davet mektubu ve şirket bilgilerini içeren belgeler
 • İkamet edilecek süre boyunca tüm yaşam masraflarının karşılanabileceği kanıtlar belgeler
 • Türkiye’ye bağı bulunduğu ve işi bittikten sonra Türkiye’ye döneceğini kanıtlar belgeler
 • İngilizce ya da Fransızca olmayan belgelerin onaylı tercümeleri

Bunun yanında Kanada Çalışma İzni başvurusunda bulunacak bireylerin ekstra bazı belgeler ile durumlarını kanıtlamaları ve desteklemeleri gerekmektedir. Çalışma izni başvurunuzun onaylanması adına aşağıda belgelerin dosyanızda bulunması önemlidir.

 • Kanada’daki işveren tarafından gönderilmiş antetli iş teklifi ya da sözleşmesi. Bu sözleşme işverenin bütün iletişim bilgilerini, iş pozisyonunu ve detaylarını içermelidir.
 • Başvuru sahibinin Türkiye’de çalışmakta olduğu işvereninden antetli iş sözleşmesi. Kişiler şu anda herhangi bir işte çalışmıyor ise en son çalıştıkları iş yerinden alınan sözleşmenin bulunması gerekir. Ayrıca bu belgede bireylerin hangi pozisyonda ne kadar süre çalıştıkları ve detaylı iş bilgileri yer almalıdır.
 • Serbest meslek çalışanı olarak başvuru gerçekleştiren bireyler için gelir beyanı, ticaret odası kaydı, sicil gazetesi örneği, vergi levhası, iş faaliyetleri belgeleri gibi dokümanların mutlaka dosyada yer alması gerekmektedir.
 • Eğer mevcut ise Kanadalı işveren tarafından yollanmış LMO (LABOUR Market Opinion) belgesi.
 • Eğer LMO’dan muaf bir iş başvurusu gerçekleştirildiyse bu işin muaf tutulduğuna dair kanıtlar sunulması oldukça önemlidir.
 • Başvuru sahibinin liseden sonra eğitim aldığı bütün eğitim kurumlarının diplomaları ve belgeleri
 • Son 6 aylık banka dökümleri
 • Gayrimenkul, mal varlığı ve bütün kazanç belgeleri kişilerin başvuru dosyalarında mutlaka yer almalıdır. Kanada çalışma izni için gerekli evraklar kitapçığı buradan indirilebilir.

Kanada Çalışma İzni Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yazının bu kısmında Kanada çalışma izni hakkında danışmanlarımıza sıklıkla sorulan sorular cevaplanmıştır. Daha bilgi almak için 0850 241 1868

Kanada Çalışma İzni Olmadan Kanada’da Çalışmak Mümkün Müdür?

Kanada çalışma izni olmadan yasal olarak Kanada’da çalışmak mümkün değildir. Kişilerin Kanada’da kaçak olarak çalışmasının tespit edilmesi ile hem işverene hem de çalışana çeşitli cezalar uygulanmaktadır.

Çalışma iznine sahip olmadan ülkede çalıştığı tespit edilen bireyler sınır dışı edilir. Kanada çalışma vizesine sahip olan kişiler de ülkede vize süreleri ve izinleri boyunca çalıştıktan sonra geri dönmelidirler.

Kanada’da Çalışma İzni Şartları Nedir?

Kanada çalışma izni başvurusunda bulunmak için bireylerin öncelikle başvuru yaptıkları iş için yeterli tecrübeye sahip olduklarını kanıtlamaları gerekir. Başvuru sahiplerinin eğitim geçmişleri, iş deneyimleri, yaşları gibi kriterleri göz önünde bulundurularak Kanada’nın işgücü açığı bulunan sektörlerde bireylere çalışma imkanı sunulmaktadır.

Bir Kanada çalışma izni başvurusunda bulunacak bireyin herhangi bir suçtan dolayı sabıka kaydı bulunmamalı, Kanada’nın güvenliğini tehlikeye sokabilecek bir geçmişi olmamalıdır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Kanada Oturma ve Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Kanada oturma iznine sahip olmak için öncelikle herhangi bir vize türü ile ülkeye giriş yapmak ve sonrasında oturum izni kartı (PR Card) için göçmenlik bürosuna başvuruda bulunmak gerekmektedir.

Kanada’ya göçmen olarak yerleşmeyi planlayan T.C vatandaşları nitelikli göçmenlik programına dahil olarak oturum izni başvurusunda bulunabildiler. Bu kişilerin bir iş teklifi almış olması Kanada göçmenlik puan hesaplamasında ekstra puan kazandırmaktadır. Bu süreç ile Kanada da çalışmaya başlayan kişiler 5 yıl sonunda Kanada vatandaşlığı elde edebilir.

Kanada’ya sadece çalışmak için giden ve çalışma süreleri bittiğinde geri dönmeyi planlayan T.C vatandaşlarının için göçmen statüsünde başvuru yapmalarına gerek yoktur. Kişilerin sözleşme süreleri boyunca Kanada’da oturum izinleri de bulunmaktadır. Çalışma izni başvurusu için bireylerin Kanada’da bir işveren ile anlaşması ve bir iş teklifi alması yeterlidir.

Kanada’da bulunan işveren özel bir iş teklifi gerçekleştirmek için ESDC (Employment and Social Development Canada) kurumundan bir LMIA (İşgücü Piyasası Etki Değerlendirmesi) belgesine sahip olmalıdır.

Bu belge sayesinde Kanadalı işverenler işgücü açığı bulunan meslekler için yabancı vasıflı işçi istihdam edebilmektedir.

Kanada’dan bir iş teklifi alan bireyler öncelikle online başvuru formu doldurarak başvuru süreçlerini başlatmalılardır. Ardından Kanada çalışma vizesi harcının ödenmesi işlemi gerçekleştirilir ve başvuru sahipleri kendilerine en yakın vize başvuru merkezinden bir randevu oluştururlar.

Randevu günü ve saatinde bireylerin bizzat bu merkezde bulunarak gerekli evraklarını teslim etmeleri ve biyometrik verilerini vermeleri gerekmektedir. Kişiler gerekli evrakların tesliminin ardından çalışma izni başvuru süreçlerini tamamlamış olmaktadırlar.

Kanada Öğrenci için Çalışma İzni Veriyor Mu?

Kanada’da lisans, yüksek lisans ya da doktora eğitimi alan uluslararası öğrencilere eğitim süreleri boyunca haftada 20 saatlik bir çalışma izni verilmektedir.

Ayrıca öğrenciler tatil dönemlerinde tam zamanlı olarak çalışma imkanına da sahiptirler. Ancak öğrenciliğin son bulması durumunda ülkede çalışmaya devam edebilmek için öncelikle bir çalışma izni başvurusunda bulunmak gerekmektedir.

Kanada Açık Çalışma İzni Nedir?

Kanada açık çalışma izni aslına genel bir çalışma iznidir. Açık çalışma izinleri belirli bir işi ya da işvereni belirtmek zorunda değildir. Kişiler herhangi bir iş için başvuru yapma hakkına sahiptir.

Açık çalışma izinleri başvuru sahiplerinin neredeyse her kapasitede herhangi bir Kanadalı işveren ile çalışmasına imkan sunmaktadır. Açık Çalışma İzinleri, başvuru sahibinin bir istihdam teklifine veya olumlu bir İşgücü Piyasası Etki Değerlendirmesine (LMIA) sahip olmasını gerektirmemektedir.

Kanada’dan İş Teklifi Alan Herkese Kanada Çalışma İzni Verilir Mi?

Kanada’dan bir iş teklifi almak çalışma izni başvurusunda bulunmak adına olması gereken bir adımdır. Ancak bir iş teklifinin gelmiş olması kişilere çalışma izninin 100% verileceğini garanti etmemektedir.

Kanada Hükümeti başvuruları titizlikle değerlendirerek bireylerin başvuru yaptıkları iş ile uyumlarına, tecrübelerine, yaşlarına, dil bilgilerine göre bir değerlendirme gerçekleştirerek sonucu belirlemektedir.

Başvuru sonucunda kişilerin Kanada’da iş yapabilme kabiliyetleri ve Kanada ekonomisine ne kadar katkı sağlayabilecekleri de göz önünde bulundurulmaktadır.

Kanada Türkiye Vatandaşları için Çalışma İmkanı Sunuyor Mu?

Bir göçmen ülkesi olarak bilinen Kanada, tüm Dünya vatandaşlarına bünyesinde çalışma imkanı sunmaktadır. Gerekli göçmenlik ve çalışma koşullarını sağlayan 18 yaşından büyük her T.C vatandaşı, Kanada’da çalışmak üzere başvuruda bulunabilir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: