Kanada Sporcu Vizesi

Kanada Sporcu Vizesi Başvuru Süreci 2024

Kanada sporcu vizesi, sporcuların serbest dolaşımını kolaylaştırmak adına düzenlenen vizelerin genel adıdır. Kanada’ya gidecek lisanslı sporcuların 6 aydan kısa süreli seyahatleri için Kanada ziyaretçi (V1) vizesi alması gerekmektedir. Kanada’da profesyonel olarak çalışmak isteyen sporcuların, vize başvurusuyla birlikte çalışma izni alması gerekebilmektedir. Kanada sporcu vizesi başvuruları Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosu (IRCC) tarafından değerlendirilmektedir.

Kanada’da her yıl binlerce spor etkinliği ve aktivitesi düzenlenmektedir. Kanada’da spor etkinlikleri, amatör etkinliklerden profesyonel oyunlara ve yarışmalara kadar çeşitlilik göstermektedir. Dünyanın dört bir yanından gelen sporcular ve antrenörler katılmak ve rekabet etmek için Kanada’ya gelmektedir. Kanada’ya sporcu olarak gitmek için ise sporcu vizesi gerekmektedir. Vizem.net Kanada sporcu vizesi ve çalışma izni başvurularında danışmanlık ve takip hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Sporcular için Kanada Vize Şartları Nelerdir?

Sporcular için Kanada vize şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru sahibinin geçerli bir pasaporta sahip olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin Kanada’da yaşamına karşılayacak kadar finansal fona sahip olması gerekmektedir.
 • Kanada sporcu vizesi için kişinin herhangi bir sağlık probleminin olmaması gerekmektedir.
 • Kanada sporcu vizesi için kişinin adli sicil kaydının bulunmaması gerekir
 • Başvuru sahibinin kendi ülkesiyle bağını göstermek için iş, aile ve finansal varlıklarının kanıtını göstermesi gerekmektedir.
 • Kanada sporcu vizesi için kişinin seyahat güzergahını, gidiş-dönüş uçak biletlerini sunması gerekmektedir.

Kanada Sporcu Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kanada sporcu vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Kanada sporcu vizesi başvuru formu: Doğru beyanlarla, eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Yalan beyanda bulunulması veya sahte evrak sunulması durumunda başvuru otomatik olarak reddedilmekte ve kişi hakkında kanuni işlem başlatılma ihtimali bulunmaktadır.
 • Pasaport: Son 10 yıldan eski olmaması gerekmektedir.
 • Finansal dökümanlar: Kişinin, Kanada’da bulunduğu süre boyunca masraflarını karşılayabilecek durumda olduğunu gösteren banka hesap dökümü gibi belgelerin sunulması gerekmektedir.
 • Kişinin sporcu olduğuna dair kanıt: Kişinin spor kulübünden veya spor federasyonundan alınan mektup gibi bir belge sunması gerekmektedir.

İngilizce veya Fransızca dışında farklı bir dilde olan Kanada v1 vizesi evraklarının yeminli bir tercüman tarafından İngilizce ya da Fransızca diline çevrilmiş olması gerekmektedir.

Kanada Sporcu Vizesi İçin Destekleyici Belgeler Nelerdir?

Kanada sporcu vizesi için destekleyici belgeler olan; spor müsabakaları için spor kulübünden veya spor federasyonundan davetiye ya da kişinin spor müsabakasına katılacağını gösteren akreditasyon kartının ve gönderilen spor kulübünden ya da spor federasyonundan alınan mektubun başvuru için beyan edilmesi gerekmektedir.

Kanada Sporcu Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada sporcu vize başvurusu yapmak için Kanada’ya gidecek sporcular 6 aydan kısa süreli seyahatleri için ziyaretçi vizesi başvurularını hem online hem de şahsen yapabilmektedir. Kanada sporcu vize başvurusu online olarak Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosunun (IRCC) internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Kanada göçmenlik bürosu sistemine kayıt yapıldıktan sonra gerekli evraklar yüklenmekte ve vize başvuru ücreti ödenip başvuru işlemi tamamlanmaktadır.

Online başvurunun tamamlanması ile birlikte parmak izi ve fotoğraf işlemleri için İstanbul veya Ankara VFS ofislerinden randevu alarak biyometri kaydının yaptırılması gerekmektedir. Kanada vize başvuru merkezinden yapılacak başvurularda, hazırlanan evraklar randevu alınarak VFS ofislerine teslim edilmektedir.

Kanada sporcu vizesi başvuruları IRCC tarafından değerlendirilip onaylanmaktadır. Kanada sporcu vizesi başvuru belgelerinin eksik olması durumunda kişinin başvurusu işleme konulmadan evraklar geri gönderilmektedir.

Kanada sporcu vize onayı alınması durumunda ise, göçmenlik bürosu bilgilendirme yapmakta ve başvuru sahibi sporcunun pasaportunun aracı kuruma iletilmesi gerekmektedir.

Kanada Sporcu Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Kanada sporcu vizesi işlemleri 2024 yılında ortalama 15 haftada tamamlanmaktadır.

Kanada’ya Sporcu Olarak Gidenlerin Çalışma İzni Alması Gerekir Mi?

Kanada’ya sporcu olarak giden kişinin çalışma izni alma gerekliliği, sporcunun Kanada’daki pozisyonuna göre değişiklik göstermektedir.

Kimler Çalışma İzni Olmadan Kanada Sporcu Vizesi Alabilir?

Katılımcılar veya yarışmacılar çalışma izni olmadan Kanada sporcu vizesi alabilir. Kanada spor etkinliklerine veya aktivitelerine katılan yabancı sporcu ve antrenörlerin çalışma iznine ihtiyacı olmamaktadır.

Kanada çalışma izni olmadan sporcu vizesi alınmasını Uluslararası Hareketlilik Programı kapsamında mümkün kılmıştır.

Kimler Kanada Sporcu Vizesi ile Birlikte Çalışma İzni Almalıdır?

Kanada’da çalışacak olan kişilerin Kanada sporcu vizesi ile birlikte çalışma izni alması gerekmektedir. Kişi, bir sporcu veya antrenör olarak Kanadalı bir işveren tarafından işe alınırsa çalışma iznine ihtiyacı olmaktadır. Çalışma izni gerekliliği, kendi ülkelerini temsil etmeyen ve Kanadalı bir işveren tarafından Kanada’da oynamak veya temsil etmek üzere işe alınan sporcular ve antrenörler için geçerli olmaktadır.

Kişinin, sporcu çalışma izni alabilmesi için Kanadalı bir işveren tarafından işe alınmış olması ve Kanada geçici çalışma izni evraklarının tam olması gerekmektedir.

Sporcu Vizesi İle Kanada’ya Yerleşilebilir Mi?

Evet, sporcu vizesi ile Kanada’ya yerleşilebilmektedir. Serbest meslek sahibi olarak ilgili deneyime sahip olan veya dünya standartlarında bir seviyede yer alan sporcular, Federal Serbest Meslek programı aracılığıyla Kanada’ya göç edebilmektedirler.

Sporcular, Kanada’daki sporculara olan talebin fazla olması nedeniyle Kanada Hükümetinin Göçmenlik programı kapsamında Kanada Göçmenlik başvurusunda bulunmaya hak kazanmakta ve Kanada ikamet izni alabilmektedirler.

Kanada’da En Fazla Yapılan Sporlar Hangileridir?

Kanada’da en fazla yapılan sporlar aşağıda listelenmiştir.

 • Buz hokeyi (Kanada’nın resmi kış sporudur.)
 • Lakros (Kanada’nın resmi yaz sporudur.)
 • Gridiron futbolu
 • Futbol
 • Basketbol
 • Körling
 • Beyzbol
 • Tenis
 • Ragbi
 • Golf

Atıcılık ve okçuluk, kaya tırmanışı, motorlu tekne yarışı, boks ve polo gibi birçok spor için de olanak bulunmaktadır. Kanada sporları geniş bir yelpazede çeşitlilik göstermektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: