Kanada Evlilik Vizesi

Kanada Evlilik Vizesi Nedir, Evlilik Yoluyla Kanada Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Kanada evlilik vizesi, evlilik sonucu Kanada’da yaşamak isteyen çiftlere verilmekte olan bir göçmenlik vizesi türüdür. Evlenen çiftten birisinin Kanada vatandaşlığı ya da kalıcı oturum statüsü ile sponsor olması ile, diğer eş için Kanada’da kalıcı oturum izni almasını sağlayan Kanada evlilik vizesi, Kanada eş sponsorluğu göçmenlik programı kapsamında verilmektedir.

Geçmişte yaşanmış olan Kanada aile birleşimi vizesi ile yapılan göçmen evlilik dolandırıcılığı vakaları, Kanada’nın eş sponsorluk davalarına meşru evlilikler olsa bile daha katı kurallar koymasına neden olmuştur. Kanada için evlilik vizesi alabilmek için, gerekli olan tüm dokümanların eksiksiz tamamlandığından emin olmak gerekmektedir.

Vizem.net, evlilik yoluyla Kanada’ya yerleşmek isteyen çiftler için, Kanada ve Türkiye’de IRCC sertifikalı uzmanlar aracılığıyla danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Yabancılar için Kanada’da Evlenmek Mümkün Müdür?

Evet, yabancıların Kanada’da evlenmesi mümkündür. Kanada’da evlenmek için çiftlerin Kanada’da ikamet etme yada vatandaşlık şartı aranmaz.

Kanadalı Biriyle Evlenmek Kanada’da Direkt Oturum Hakkı Verir Mi?

Hayır, Kanadalı biriyle evlenmek Kanada’da direkt oturum hakkı veren bir hak sağlamaz. Kanada vatandaşı ile evlenmek, yalnızca eş sponsorluğu başvurusu onaylandıktan sonra Kanada’da daimi ikametgah sahibi olmaya izin vermektedir.

Evlilik Vizesi ile Kanada Kalıcı Oturum İzni Nasıl Alınır?

Evlilik vizesi ile Kanada kalıcı oturum izni almak için, Kanada dışında veya içinde, Kanada vatandaşlığı veya kalıcı oturum izni olan birisiyle evlenen kişiler için öncelikle eş sponsorluğu başvurusu yapılması gerekmektedir.

Kanada’da evlilik ve eş sponsorluğu başvurusu için çiftlerin ikisinin de 18 yaşından büyük ve finansal imkanlarını kanıtlaması gerekmektedir. Sponsor eşin öncelikle IRCC tarafından onaylanması gerekmektedir, daha sonra daimi ikamet portalı aracılığıyla daimi ikamet için başvurulması gerekmektedir.

Kanada Eş Sponsorluğu için Gereken Evlilik Belgeleri Nelerdir?

Kanada eş sponsorluğu için gerekli evlilik belgeleri, evliliğin gerçekleştiğini göstermek amacıyla sunulacak nikah töreni kaydı ve nikah cüzdanıdır.

Evlendikten sonra evlilik cüzdanı başvurusu için nikah kaydı kullanılabilmektedir. Nikah cüzdanı, evli olunduğunu kanıtlamak için eş sponsorluk başvurusunda sunulması zorunlu evraktır.

Kanada Evlilik Vizesi için Sponsorluk Evrakları Nasıl Olmalıdır?

Kanada evlilik vizesi için sponsorluk evrakları, ilişkinin zaman içerisinde sürdürüldüğünü kanıtlar nitelikte olmalıdır. Kanada evlilik vizesi başvurusu yapılırken, birlikteliğin gerçek olduğunu kanıtlamak için, nikah cüzdanının yanında birlikte çekilmiş fotoğraflar gibi belgeler sunulması gerekmektedir.

Tüm Kanada göçmenlik formları İngilizce veya Fransızca doldurulmalıdır. Kanada Vize Sponsor Yazısı onaylı tercümesi ile sunularak, evlilik cüzdanı gibi belgelerle (üçüncü bir dilde olsa bile) desteklenmelidir.

Kanada Evlilik Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Kanada evlilik vizesi, eş sponsorluğu ile yapılan kalıcı oturum vizesi başvuruları ortalama 12 ayda sonuçlanmaktadır.

Evlilik Vizesi ile Kanada’ya Girişte Ne Yapılmalıdır?

Evlilik vizesi ile Kanada’ya girişte, pasaport ve Daimi İkamet Onayı (COPR) başvurusu onaylandıktan sonra alınan belgenin sunulması gerekmektedir.

Kanada’ya girişteki kontroller sırasında pasaport polisi göçmenlik vizesinin ( Canada Spouse Vize) süresinin dolup dolmadığını kontrol edecektir. Kanada’ya girişlerde mülakat yapılabilmekte ve ilişkinin gerçekliğini doğrulamak için başvuru sahiplerine vize başvurusunda sorulara benzer sorular sorulabilmektedir.

Evlilik vizesi Kanada başvuruları için Kanada’ya nakit ve banka hesaplarında ne kadar para getirildiğinin bildirilmesi gerekmektedir.

Evlilik Vizesi ile Kanada Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Evlenerek Kanada vatandaşı olmak için, gerekli süre boyunca daimi ikamet edilmesi, tüm ikamet şartlarının yerine getirilmesi, daha sonra Kanada evlilikle vatandaşlık için başvuru yapılması gerekmektedir.

Kanada Sponsorlu Vize Başvurusu Sürerken Ziyaretçi Vizesi Alınabilir Mi?

Kanada sponsorlu vize başvurusu sürerken ziyaretçi vizesi almak mümkündür ancak bu gibi durumlarda Kanada vizesi genellikle reddedilmektedir.

Başvuru sahibinin, vize reddi almamak için kendi ülkesiyle yeterli bağları olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. Kanada V1 vizesi almak için, daimi oturum izni onaylanana kadar Kanada’da geçici bir ziyaretçi olunduğu uygun evraklarla gösterilmelidir.

Sık Sorulan Sorular

Kanada evlilik vizesi ile ilgili merkezimize sıklıkla sorulan sorular ve yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Kanada’da Anlaşmalı Evlilik ile Evlilik Vizesine Başvurulabilir Mi?

Kanada’da anlaşmalı evlilik ile evlilik vizesine başvurulduğunda, anlaşıldığı takdirde yasalar gereği evlilik tanınmamakta ve elde edilen haklar iptal edilmektedir. Kanada, sahte evlilik yaptığı ortaya çıkan çiftlerde Kanada vatandaşı olmayan tarafın oturum iznini iptal etmektedir.

Kanada’ya Evlilik Yoluyla Gitmek için Şartlar Nelerdir?

Kanada’ya evlilik yoluyla gitmek için, Kanada kalıcı oturum izni sahibi veya Kanada vatandaşı ile evlenilmesi ve evliliğin Kanada’da tanıtılması gerekmektedir. Kanada’da evlenmek için; çiftlerin en az 16 yaşında olması, (18 yaşından küçükler için ebeveynlerden veya yasal vasilerden imzalı izin alınması) kan veya evlat edinme yoluyla akraba olunmaması ve evlilik için iki tarafın da törende bulunması gerekmektedir.

Kanada’da Eşcinsel Evliliği Yapılabilir Mi?

Kanada’da eşcinsel evliliği yapılabilmektedir.

20 Temmuz 2005 tarihinde Kanada Parlamentosu tarafından onaylanan yasa ile eşcinsel çiftlerin diğer çiftlerle eşit şartlarda evlenmesine izin verilmiştir. Kanada eşcinsel evliliklerin yasal olabilmesi için; çiftin fiziksel olarak evliliği tamamlayabilmesi, zihinsel olarak törenin doğasını anlayabilmesi ve yasal olarak 18 yaşından büyük ve bekar olması gerekmektedir. 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre kendi ülkesinde eşcinsel olduğu için ayrımcılığa uğrayan kişilerin Kanada iltica başvuruları %46 oranında Kanada’ya kabul edilmiştir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: