kanada ticari vize

Kanada Ticari Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2024

Kanada ticari vize; Kanada’da iş faaliyetleri yürütmek, toplantılara, konferanslara ve fuarlara katılmak amacıyla alınabilen kısa süreli bir vize tipidir. Kanada ticari vizesi hamili Kanada’ya giriş yaptığı süre itibariyle 6 ay Kanada’da kalarak iş toplantılarına, iş fuarlarına, sergi ve iş konferanslarına katılabilmektedir. Kanada ticari vizesi kapsamında geçici çalışma izni alınması halinde vize hamili Kanada’da aktif olarak yönetim ve alt kademelerde faaliyet gösterebilmektedir.

Kanada Ticari Vize Şartları Nelerdir?

Kanada ticari vize şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli bir pasaporta sahip olmak
 • Kişinin Kanada’da bulunduğu sürede masrafların karşılayabileceğini ve vize süresi bittiğinde ülkesine dönebileceğini kanıtlayan bütçeye sahip olmak
 • Temiz bir sicile sahip olmak
 • Toplum için risk taşıyan bulaşıcı bir hastalığın taşıyıcısı olmamak

Kanada Ticari Vizesi için Çalışma İzni Gerekli Midir?

Kanada’da faaliyet gösterebilmek için vize hamilinin geçici oturum iznine başvurması gerekmektedir. Kanada ticari vize hamilinin amacı, Kanada’da iş görüşmeleri düzenlemek, yeni müşteriler ile tanışmak ise çalışma izni alınmasına gerek yoktur. Kanada ticari vize hamilinin amacı; Kanada’da 6 aydan uzun süre kalmak, yönetimde yer almak, sekreterlik yapmak ya da üretim faaliyetlerinde bulunmak ise çalışma izni alınmalıdır.

Kanada Ticari Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada ticari vize başvurusu, Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosunun web sitesi https://www.canada.ca/ üzerinden online olarak yapılabilmektedir. Kanada ticari vizesi için gerekli olan biyometri işlemleri, VFS Global ofislerinde parmak izi verilerek tamamlanmaktadır. Kanada ticari vizesi başvuruları Kanada’nın Türkiye’de bulunan dış temsilcilikleri tarafından değerlendirilmektedir.

Kanada Ticari Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kanada ticari vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: En az iki boş sayfası olan, vize bitiş tarihinden sonraki 6 ay boyunca geçerli pasaport ve varsa eski pasaportlar ibraz edilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Beyaz fon üzerine, 35 x 45 mm boyutlarında, 2 adet biyometrik fotoğraf sunulmalıdır. Fotoğraflarda yüzün tamamı ve kulaklar görünür olmalı ve başvuru sahibinin dişleri görünmemelidir.
 • Seyahat sigortası: Seyahat süresini kapsayacak şekilde en az 100 Dolar bütçeli ve 1 yıl geçerliliği olan seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • Uçak bileti: Gidiş ve dönüş tarihlerini gösteren uçak bileti ibraz edilmelidir.
 • Banka hesap dökümü: Banka hesap ve bakiye bilgilerinin yer aldığı A4 kağıda basılmış ve her sayfasında bankanın mührü ve imzası olan hesap döküm belgesi ibraz edilmelidir.
 • Gelir vergisi beyannamesi: Gelir vergisinin ödendiğine dair kanıt niteliğinde bir belge sunulmalıdır.
 • Şirketten alınan ön yazı: Şirketin antetli kağıdına yazılmış, şirket bilgilerinin yer aldığı ve vize başvurusunda bulunan vatandaşın Kanada’ya gidiş amacının ayrıntılı bir şekilde anlatıldığı imzalı ve mühürlü ön yazı ibraz edilmelidir.
 • Şirket kaydı: İngilizce olarak düzenlenmiş, şirket sahibinin bilgilerinin yer aldığı şirket kaydı belgesi sunulmalıdır.
 • Davet mektubu: Kanada konsolosluğuna hitaben yazılmış, davet eden şirketin ve davet edilen şirketin bilgilerini içeren, seyahat amacının ve iletişim bilgilerinin yazılı olduğu imzalı kaşeli davet mektubu ibraz edilmelidir.
 • Kanada ticari vizesi için seyahat amacına göre gerekli olan ek belgeler: Sergi kartı, konferans bileti ibraz edilmelidir.

Kanada ticari vize başvuru evrakları eksiksiz bir şekilde doğru ve güncel bilgilerle hazırlanmalıdır. Kanada ticari vize belgeleri başvuru sahibi tarafından bizzat hazırlanarak Kanada dış temsilciliğine sunulmalıdır.

Kanada Ticari Vize Davet Mektubu Örneği Nasıl Yazılır?

Kanada ticari vizesi için davet mektubu Kanada Konsolosluğuna hitaben A4 kağıda yazılmalıdır. Davet mektubu, davet eden şirket ve kişi hakkında; davet eden kişinin ad-soyad bilgilerini, iş ünvanı veya pozisyonunu, iş için kullandığı e- posta adresini ve Kanada’daki adresi ile telefon numarasını, davet eden şirket hakkında ise, şirket adı, merkez ofisinin adresi, şirketin kuruluş tarihini, firma hakkında kısa açıklama ve seyahat boyunca ziyaret edilecek tüm şirket şubelerinin adres bilgilerini içermelidir.

Davet mektubu davet edilen kişi hakkında; ad- soyad bilgileri, doğum tarihi bilgileri, temsilcisi olduğu şirketin adı ve kişinin şirketteki pozisyonu, seyahat süresi, planlanan geri dönüş tarihi, davet eden şirket tarafından karşılanacak konaklama ve yeme-içme masrafları, davet edilen kişi ve davet eden şirket arasındaki bağ; iş ortaklığı ya da akrabalık gibi durumların beyanını içermelidir.

Kanada Ticari Vize Ücreti Ne Kadardır?

Kanada ticari vizesi için online başvuru ücreti, 100 Kanada Dolarıdır. Biyometri işlem ücretleri; 1 kişi için 85 Kanada Doları, 2 ve daha fazla kişi için 170 Kanada Doları, 3 ve daha fazla kişi için 255 Kanada Dolarıdır. Biyometri ve başvuru hizmetlerine ek olarak danışmanlık, yeminli tercüman ve form ve dilekçe doldurma işlem ücretleri 140 Kanada Dolarıdır.

Kanada ticari vize başvurusunda başvuru, biyometri ve ek hizmetler için ödenen ücretler vize harcını kapsamamaktadır. Kanada Konsolosluğu tarafından talep edilen Kanada vize ücreti ayrı olarak yatırılmalıdır.

Kanada Ticari Vize Kaç Günde Çıkar?

Kanada ticari vizesi, Kanada dış temsilciliklerinin çalışma yoğunluğuna bağlı olarak birkaç haftada sonuçlanmaktadır. Vize değerlendirme sürecinde talep edilen ek belgeler sebebi ile vize sonuçlanma süresi uzayabilmektedir.

Kanada Ticaret Vizesi ile Kanada’da Şirket Kurulabilir Mi?

Evet, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kanada ticaret vizesi ile şirket kurabilmektedir.

Kanada’da Şirket Kurmak Hangi Hakları Sağlar?

Kanada’da şirket kurmak yatırımcılara kalıcı oturum izni hakkı tanımaktadır. Kanada kalıcı oturum izni hakkı ile Kanada’da sağlık sigortası, Kanada vatandaşlık hakkı, eğitim hakkı ve Kanada vatandaşları için geçerli olan Kanada kanunlarının koruması altına girme gibi haklar tanınmaktadır.

Kanada’da oturum izni alındıktan Kanada hükümeti tarafından öngörülen süre tamamlandıktan sonra Kanada vatandaşlığı için başvuru yapılabilmektedir. Gerekli şartlar sağlandığı takdirde Kanada şirket kurmak aracılığı ile kalıcı oturum izni hakkına sahip olan vatandaşlar yabancı uyruklu eşlerine sponsor olarak Kanada’ya davet edebilmektedirler.

Kanada’da Ticaret Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Kanada’da ticaret yapmanın avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Düşük vergi oranlarından yararlanmak
 • Kanada’nın nitelikli iş gücünden yararlanmak
 • Yüksek refah seviyesi
 • Kanada ekonomisinin istikrarlı olması ve artan bir ivme ile her yıl büyümesi
 • Şirket olarak küresel çapta iş yapma potansiyelinin yüksek olması

Kanada Ticaret Ateşeliği Adres ve Telefon Bilgisi Nedir?

Kanada Ticaret Ateşeliğinin adresi; Türkiye Ticari Ataşe Başkonsolosluğu 10 Lower Spadina Caddesi, Daire 201 Toronto, M5V 2Z2 Kanada’dır. Türkiye Ticari Ataşe Başkonsolosluğunun telefon numarası 001 416 598 0303, faks numarası 001 416 598 7887, e- posta adresi toronto@ekonomi.gov.tr’dir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: