Kanada Express Entrey Başvurusu

Express Entry Kanada Göçmenlik Başvurusu

Express Entry sistemi, Kanada Hükümeti’nin göçmenlik başvurularını gerçekleştirmek üzere oluşturduğu online platformdur. Kanada’ya göçmenlik başvurusu gerçekleştirecek kişilerin bu sistem üzerinden başvuru yapmaları gerekir. 1 Ocak 2015 yılında yürürlüğe sokulan bu sistem sayesinde göçmenler çeşitli sınıflandırmalara tabi tutularak puanlanmakta ve seçilmektedir.

Express Entry Nedir?

Express Entry, Kanada’nın göçmenlik işlemlerinin gerçekleştirildiği bir sistemdir. Express Entry (Express Entry System) iki aşamadan oluşur.

 1. Bir profil oluşturularak göçmenlik havuzuna dahil olunur.
 2. Kanada Hükümeti tarafından gerçekleştirilen çekiliş ile havuzdan çıkılarak göçmenlik başvurusu hakkı kazanılır.

İlk aşamada onay alan bireylere Kanada Hükümeti tarafından ITA (invitation to apply) belgesi gönderilerek bireylerin havuz içerisinden seçildiği bildirilmektedir. ITA belgesini elde eden başvuru sahipleri esas göçmenlik başvurularını gerçekleştirerek 6 ay içerisinde Kanada’da ikamet etme hakkı kazanmaktadırlar.

Bu sistem üzerinde kişilerin öncelikle bir profil oluşturmaları gerekir. Bireyler bu profilde eğitim seviyeleri, dil seviyeleri, yaş, mesleki tecrübe ve deneyimleri hakkında gerekli bilgileri doğru bir şekilde doldurmalıdırlar.

Başvuru sahipleri doldurdukları bilgilere göre kapsamlı bir sıralama sistemi olan Comprehensive Raking System CRS ile puanlanmaktadırlar. Bu sistem üzerinden alınabilecek maksimum puan 1200’dür. Göçmenlik başvurusunda bulunmadan önce Kanada’dan bir iş teklifi alan veya Kanadalı bir işveren ile sözleşme imzalayan bireylere Kanada Hükümeti 600 puan vermektedir.

Bu kişiler göçmenlik havuzunda (Express Entry Pool) bulunan öncelikli bireyler olarak tanımlanır. Başvuru sahipleri eğitim durumu, yaş, iş deneyimi, dil yeterliliği gibi kriterler üzerinden de maksimum 600 puan alabilmektedir.

Kanada’ya göçmenlik başvurusu gerçekleştirecek kişilerin İngilizce ya da Fransızca (English or French) dil yeterliliğinin bulunduğunu kanıtlamaları gerekmektedir. İngilizce için IELTS, Fransızca için ise TEF sınavları geçerli olarak kabul edilmektedir. Bu sınavlar üzerinden alınan sonuç belgeleri başvuru esnasında bireylere puan sağlayacaktır. Dil sınavı sonuçlarının 2 yıldan eski olmaması gerekir.

Ayrıca başvuru sahiplerinin ECA (Education Credential Assessment) isimli bir denklik belgesi almış olmaları gerekmektedir. Eğitim denklik raporu, Kanada göçmenlik başvurularında istenen temel belgelerden biridir. Kanada’ya gitmek isteyen ancak farklı bir ülkede eğitim görmüş olan bireylerin Kanada eğitim sistemi ile denkliğini kanıtlayacak olan belge ECA belgesidir. Bir ECA belgesinin 5 yıl boyunca geçerliliği bulunmaktadır. Kanada’da eğitim görmüş kişilerin bu denklik belgesine ihtiyacı bulunmamaktadır.

Kanada Express Entry Sistemine Giriş

Göçmenlik başvurusunda bulunacak bireylerin öncelikle Kanada Express Entry sistemine giriş yapmaları gerekmektedir. Aşağıda adım adım Kanada Ekspres Giriş sistemine kaydolmak ve giriş yapmak görseller ile anlatılmıştır:

Başvuru sahibi öncelikle başvuru sayfasına giderek online başvuru işlemini nasıl gerçekleştireceğini okumalı ve adımları takip etmelidir.

Express Entrey Başvurusu Adım - express-entry-eligibilty-questions

Kişiler yine aynı adres üzerinden “Find out if you’re eligible” butonuna tıklayarak başvuru için uygunluklarını test edebilmektedirler.

İlk defa Kanada için göçmenlik başvurusu gerçekleştirecek bireylerin öncelikle Express Entry sistemine kayıt olmaları gerekmektedir. Kayıt işlemi de aynı sayfa üzerinden gerçekleştirilir.

Express Entrey Başvurusu Adım - express-entry-profile

Kişiler Create your Express Entry Profile kısmında bulunan “ create or sign in to your account” yazısına tıklayarak Express Entry sistemi için hesap oluşturma veya giriş yapma sayfasına yönlendirilmektedirler.

Yönlendirilen adreste kişilere Express Entry sistemine giriş yapmak için iki farklı yöntem sunulmaktadır.

Express Entrey Başvurusu Adım - gckey-nedir

Express Entry sistemine GCKey üzerinden giriş yapılmaktadır.

GCKey Login Nedir?

GCKey, Kanada Hükümeti’nin çevrimiçi sistemleri için kullandığı genel bir güvenlik uygulamasıdır. Dileyen kişiler, Kanada’da bulunan banka hesapları üzerinden de giriş yapma hakkına sahiptirler.

Daha önce herhangi bir Kanada göçmenlik başvurusu gerçekleştirmemiş olan bireylerin “Register” butonuna tıklayarak yeni bir hesap oluşturmaları gerekmektedir.

Yeni bir hesap oluşturacak kişiler GCKey üzerinden giriş yapma sayfasına yönlendirilir.

Express Entrey Başvurusu Adım - gckey-express-entry

Daha önce hesabı bulunan bireyler mevcut kullanıcı adı ve şifreleri ile giriş yapabilmektedir. Ancak ilk defa bir hesap oluşturacak başvuru sahiplerinin sağ kısımda yer alan “Sign up” butonuna tıklamaları gerekir.

Ardından bireyler kullanıcı adı ve şifre oluşturma sayfasına yönlendirilmektedirler. Kişiler öncelikle bir GCKey hesabı için kullanıcı adı ve şifre belirlemelilerdir.

Özel karakterler içermeyen ve en az 8 karakterden oluşan bir şifre oluşturulması gerekir. Ardından bireyler çeşitli güvenlik soruları oluşturarak yanıtlarını kaydetmelilerdir. Bu işlem oluşturulan hesabın güvenliği açısından önemlidir.

Express Entrey Başvurusu Adım - express-entry-recovery

Kişiler böylelikle GCKey hesaplarını başarıyla oluşturmuş olmaktadırlar.

GCKey hesabı oluşturulduktan sonra bireylere Kanada’nın resmi dillerinden hangisini kullanarak işlem gerçekleştirecekleri sorulmaktadır. Kişiler başvurunun her aşamasının iyi anlaşılabilmesi adına kendilerine en uygun dili tercih etmelilerdir.

Express Entrey Başvurusu Adım - express-entry-ingilizce

Dil seçimini yapan bireyler yeniden Kanada Hükümeti’nin göçmenlik programı (immigration program) sayfasına yönlendirilmektedir. Bireylerin bu aşamada başvuru için uygunluklarını ölçmeleri gerekmektedir.

Express Entrey Başvurusu Adım - find-out-if-you-are-eligible-express-entry

Bireyler yine bu sayfa üzerinden “find out if you’re eligible” butonuna tıklamalıdırlar. Bu aşamada başvuru sahipleri asıl Express Entry hesaplarını ve profillerini oluşturmaya yönlendirilmektedirler.

Express Entrey Başvurusu Adım - express-entry-hesap-olusturma

Kişiler bu alana isim soy isim bilgilerini, hesaplarını oluşturacakları e-mail adresini ve tercih ettikleri dili girmelidirler.

Ardından Express Entry profilleri için güvenlik soruları oluşturmalı ve bu soruların yanıtlarını kaydetmelidirler. Express Entry sistemi farklı IP üzerinden giriş yapılırken bu güvenlik sorularının cevaplarını da talep etmektedir. Dolayısıyla başvuru sahiplerinin bu alanda kaydettikleri cevapları unutmamaları gerekir.

Express Entrey Başvurusu Adım - 9

Güvenlik sorularını oluşturup cevaplayan bireyler bu adımın ardından esas Express Entry profillerini oluşturmaya yönlendirilmektedirler.

Bireylere öncelikle bir referans koduna sahip olup olmadıkları sorulur.

Express Entrey Başvurusu Adım - 10

Referans koduna sahip olmayan bireyler aşağıda bulunan seçeneklerden “Express Entry” seçeneğine tıklamalıdırlar.

Bu aşamada kişilerin göçmenlik başvurusu için uygun olup olmadıklarını anlamalarını sağlayacak bir test sunulmaktadır. Bu testin sonucunda “başvuru için uygunsunuz” ya da “başvuru için uygun değilsiniz” yanıtları elde edilmektedir. Aşağıda bu uygunluk testinin bütün adımları görseller halinde verilmiştir:

 1. İngilizce ya da Fransızca dil bilgisini gösteren sınav sonuç bilgileri girilir.
  Express Entrey Başvurusu Adım - 11
 2. Bu test sonucunun hangi tarihte alındığı girilir. (Son 2 yıl içerisinde alınmış almalıdır)
  Express Entrey Başvurusu Adım - 12
 3. Sınava ait sırasıyla konuşma, dinleme, okuma, ve yazma skorları girilir.
  Express Entrey Başvurusu Adım - 13
 4. Birden fazla dil sınavı sonucu bulunuyorsa 4. aşamada eklenebilir.
  Express Entrey Başvurusu Adım - 14
 5. Son 3 yıldaki Kanada’daki iş deneyimi girilir. Kanada’da iş deneyimi olmayan birçok başvuru sahibi için 2. Kutudaki “none of the above” seçeneği işaretlenmelidir.
  Express Entrey Başvurusu Adım - 15
 6. Son 10 yıldaki iş deneyimlerinin girilmesi gereken alandır. Bu alanda en az 1 yıl çalışılmış meslekler girilmelidir. İcra edilen mesleklerin NOC kodları bu listeden seçilerek eklenmelidir. Kanada’da istihdam açığı olan meslek gurupları için NOC kodlarının puan hesaplamasında yüksek skor alınmasına yardımcı olur.
  Burada mutlaka doğru bilgiler girilmelidir zira Kanada göçmenlik bürosundan bir yetili başvuru esnasında referans verilen şirket yetkilisini arayarak teyid alabilir.
  Belirli bir alanda 3 yıldan fazla deneyimi olan adaylar Express entry puanlaması bakımından avantajlıdır.
  Express Entrey Başvurusu Adım - 16
 7. Kanada’ya ne kadar para ile gelineceği ilk alana Kanada doları para biriminden hesaplanarak yazılmalıdır. Gelir kaynağı belli olmayan tutarlar buraya yazılmamalıdır. Minimum 10.000 CAD olacak bir birikime sahip olması puanlama anlamında fayda sağlayacaktır. Birden fazla aile bireyi ile gelinecekse her birey için 7500 CAD birikim bulunması faydalı olacaktır.
 8. Aile birey (eş ve çocuklar) sayısı ikinci alana girilir.
  Express Entrey Başvurusu Adım - 17
 9. Kanada’dan bir iş teklifi alınıp alınmadığı bu alanda yanıtlanmalıdır. Kanada’dan iş teklifi almış olmak başvuru sahibine doğrudan 600 puan ekleyecek ve büyük avantaj sağlayacaktır.
  Express Entrey Başvurusu Adım - 18
 10. Eğitim derecesi bu alana girilmelidir. Kanada’da iş teklifi almamış bir adayın en az üniversite mezunu olması beklenmektedir.
  Express Entrey Başvurusu Adım - 19
 11. Kanada’da daha önce çalışılıp çalışılmadığı ya da herhangi bir akrabanın bulunup bulunmadığı bu alanda işaretlenir. Bu koşulları sağlamayan kişiler “none of the above” işaretleyerek devam edebilir.
  Express Entrey Başvurusu Adım - 20
 12. Medeni durum burada işaretlenir. Evli olan kişilerin eşi de Kanada’ya birlikte gidecekse bu eşin yukarıdaki tüm bilgileri de aynı başvuruda eklenmelidir. Ana başvuruyu yapan kişi altından aile bireylerinin başvurusu da yapılabilmektedir.
  Buradaki püf nokta başvuruyu Express Entry puanlamasında daha yüksek alan eş üzerinden başvurmaktır.
  Express Entrey Başvurusu Adım - 21

Bütün soruların cevaplanmasının ardından kişilerin karşılarına uygunluk durumlarını belirten bir ekran çıkmaktadır. “Başvuru için uygun değilsiniz” yanıtını alan kişilerin de göçmenlik başvurusu gerçekleştirme hakları bulunmaktadır. Ama bu şekilde gerçekleştirilecek başvurularda bireylerin kabul alma olasılıkları oldukça düşüktür.

Ardından kişiler Express Entry sisteminde puanlanacakları ve başvuru havuzunda yer alacakları bilgileri doldurmaları gereken bir ekrana yönlendirilirler.

Express Entrey Başvurusu Adım - 22

Burada yer alan her bir alan eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Bireyler “personal details” alanından başlayarak bütün bölümlere cevaplarını doğru bir şekilde kaydetmelilerdir. Aşağıda bütün bölümler esnasında yanıtlanması gereken sorular görseler halinde verilmiştir:

Personal Details

Bu bölümde başvuru sahibinin pasaportunda yer aldığı şekilde kişisel bilgilerini girmesi talep edilmektedir. Bireyler aşağıdaki bölüme isim soy isimlerini girerek “Next” butonuna basmalıdırlar.

Express Entrey Başvurusu Adım - 23

Sonraki sayfada kişilerin cinsiyeti, doğum tarihi, doğduğu ülke ve şehir bilgileri talep edilmektedir.

Express Entrey Başvurusu Adım - 24

Bir sonraki sayfada bireylerin medeni hal durumu sorulur.

Express Entrey Başvurusu Adım - 25

Medeni hal durumunu cevaplayan kişiler sonraki sayfada pasaport bilgilerini doldurmalıdırlar.

Express Entrey Başvurusu Adım - 26

Ardından başvuru sahipleri daha önce seyahat geçmişlerinde Kanada bulunup bulunmadığı sorusunu yanıtlamalı ve vatandaşı olduğu ülkelerin bilgilerini doldurmalıdırlar.

Express Entrey Başvurusu Adım - 27

Başvuru sahipleri bir sonraki adımda aile üyelerinin sayısını ve Kanada’ya birlikte göç edilecek aile üyeleri için ne kadar finansal birikime sahip olduklarını cevaplamalıdırlar.

Express Entrey Başvurusu Adım - 28

Personal Details aşamasının son bölümünde başvuru sahiplerine Kanada’da bir akrabaları, ortakları, aile üyeleri bulunup bulunmadığı sorulmaktadır.

Express Entrey Başvurusu Adım - 29

Ardından bireyler sol altta yer alan “save and exit” butonuna tıklayarak personal details aşamasını tamamlamış olurlar.

Express Entrey Başvurusu Adım - 30

Tamamlanan her bir bölüm için “complete” yazısı mutlaka görülmelidir. Aksi taktirde başvuru tamamlanmış sayılmamaktadır. Ayrıca bireyler 60 gün içerisinde sisteme yükledikleri bilgiler için güncelleme yapabilme hakkına sahiptirler. 60 günlük süreçte bilgilerinde herhangi bir değişiklik olan başvuru sahiplerinin mutlaka sisteme girerek formun gerekli kısmında düzeltmeler yapması gerekmektedir.

Contact Details

Express Entry puan hesaplama işleminin ikinci aşamasını contact details oluşturmaktadır. Bu aşamada da başvuru sahiplerine çeşitli sorular yöneltilmektedir.

İlk olarak bireylere yeniden, kullanacakları yazışma dili sorulmaktadır. Kişiler İngilizce ya da Fransızca dillerinden kendilerine en uygun olan dili tercih etmelidirler.

Express Entrey Başvurusu Adım - 31

Ardından başvuru sahipleri göçmenlik başvuruları için belirledikleri e-mail adresini sisteme yüklemelidirler.

Express Entrey Başvurusu Adım - 32

Bireylerin mail adresine mutlaka erişimleri bulunmalıdır. Başvuru işlemleri hakkında gönderilecek mailler bu adres üzerinden alınacaktır. Gerekli mail adresi bilgisini kaydeden başvuru sahipleri, contact details form aşamasını da tamamlamış olmaktadır.

Bir sonraki aşama kişilerin eğitim ve dil yeterliliği bilgilerinin sorgulandığı Study and Languages aşamasıdır.

Express Entrey Başvurusu Adım - 33

Study And Languages

Bu aşamada öncelikle bireylerin eğitim durumları sorulmaktadır.

Express Entrey Başvurusu Adım - 34

Bir yükseköğretim programını tamamladığını beyan eden başvuru sahipleri sonrasında eğitim bilgileri hakkında detaylı bilgileri cevaplandırmalıdır. Eğitim türü, hangi yılda eğitime başlandığı, bireyin mevcut mesleğinin bu eğitim üzerinde olup olmadığı, alınan eğitimin kaç akademik yıl sürdüğü gibi çeşitli bilgiler talep edilmektedir. Bireylerin bütün cevaplarının doğru ve eksiksiz olduğundan emin olmaları gerekir.

Express Entrey Başvurusu Adım - 35

Express Entrey Başvurusu Adım - 36

Gerekli eğitim bilgilerinin girilmesi ile dil yeterliliği kısmına gelinir. Bu aşamada bireylerin birinci dil tercihleri, girdikleri dil sınavları (language proficiency) ve bu dil sınavlarından aldıkları puan bilgileri talep edilmektedir.

Express Entrey Başvurusu Adım - 37

Express Entrey Başvurusu Adım - 38

Dil yeterliliği bilgileri ve test sonuçları cevaplarının kaydedilmesi ile formun bu aşaması da son bulmaktadır.

Application Details

Bu bölümde bireylere Kanada’nın hangi eyaletinde yaşamak isteyeceklerinin sorusu yöneltilmektedir. Bireylerin Kanada içerisinde nerede yaşayacakları henüz belli değilse kendilerini en yakın hissettikleri eyaleti seçebilir ya da en alttaki hepsini kapsayan seçeneği işaretleyebilirler. Bu seçeneğin puanlamada bir etkisi yoktur.

Express Entrey Başvurusu Adım - 39

Ardından başvuru sahiplerine herhangi bir eyalet için adaylık sertifikasına sahip olup olmadıkları sorulmaktadır. Eyalet programları üzerinden (federal skilled worker program)

Express Entrey Başvurusu Adım - 40

Kişiler “save and exit” butonuna tıklayarak bir sonraki form aşamasına geçmelidirler.

Express Entrey Başvurusu Adım - 41

Representative

Bu aşamada başvuru sahiplerine Kanada’da bir temsilcilerinin bulunup bulunmadığını sormaktadır. Eğer bireylerin Kanada’da bir temsilcileri bulunuyor ise başvuru bilgilerini bu temsilcilerle paylaşmak adına izin istenmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda bu alana ICCRC belgesi olan danışmanlarımızın bilgisi girilmektedir.

Express Entrey Başvurusu Adım - 42

Ardından son ve aslında Kanada göçmenlik başvurusu için en önemli kısım olan çalışma geçmişi kısmına geçilmektedir.

Express Entrey Başvurusu Adım - 43

Work History

Bu bölümde başvuru sahiplerine öncelikle Kanada’da hangi işte çalışmak için başvuru gerçekleştirdikleri sorulmaktadır. Bireylerin başvuru gerçekleştirecekleri meslekler Kanada Hükümeti’nin belirlediği NOC listesinde yer alan mesleklerden biri olmalıdır.

Yine aynı bölümde başvuru sahibinin bu meslek üzerinde ne zamandan beri kalifiye bir birey olarak çalışmaya başladığı sorulmaktadır.

Express Entrey Başvurusu Adım - 44

Ardından bireylere Kanada’da mesleklerini yapabilmeleri için bir yeterlilik sertifikasına sahip olup olmadıkları sorulmaktadır.

Express Entrey Başvurusu Adım - 45

Yeterlilik sertifikası bulunan kişiler bu sertifikanın İngilizceye çevrilmiş noter tasdikli nüshasını sisteme yüklemelidir.

Sonraki adımda başvuru sahibinin bugüne kadar çalıştığı işlerin bilgisini eklemesi gerekmektedir. Birden fazla işte ve alanda çalışan kişiler hepsini ayrı ayrı işaretlemelilerdir.

Express Entrey Başvurusu Adım - 46

Ardından başvuru sahiplerinin meslekleri ile ilgili detaylı bilgiler talep edilmektedir. Mesleğe başlanılan tarih, bu mesleğin kişinin şu anki mevcut mesleği olup olmadığı, haftalık çalışma saatleri ve bu mesleğin Kanada NOC listesindeki kod bilgileri doğru bir şekilde girilmelidir.

Express Entrey Başvurusu Adım - 47

Sonraki ve son aşamada kişilere Kanada göçmenlik için yeterli bilgileri olup olmadığı, gerekli araştırmaları yapıp yapmadıkları ve nereden bilgi edindikleri konusunda sorular yöneltilmektedir.

Express Entrey Başvurusu Adım - 48

Express Entrey Başvurusu Adım - 49

Bu soruların tamamının yanıtlanması ile kişiler Express Entry profillerini oluşturmak adına bütün bilgilerini sağlamış olmaktadırlar.

Express Entrey Başvurusu Adım - 50

Her bir form için “complete” yazısının görülmesi gerekmektedir. Yukarıda doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulan formların görünümü verilmiştir.

Gerekli bütün bilgileri dolduran bireyler sol alttaki “continue” butonuna basarak başvuruyu onaylama sayfasına yönlendirilir. Bu sayfada kişi Kanada Hükümeti’ne karşı verilen bilgilerin doğruluğunu kabul ettiğine ve başvurunun sorumluluklarını üstlendiğine dair bir belgeyi elektronik olarak imzalamalıdır.

Express Entrey Başvurusu Adım - 51

Gerekli imzaları sağlayan bireylerin Express Entry başvuru işlemi gerçekleştirilmiş olmaktadır. Kişilerin oluşturdukları bu profile göre puanlamaya tabi tutularak Express Entry Pool içeirisinde yani Kanada’nın oluşturduğu göçmenlik havuzunda yer alması sağlanmaktadır.

Kanada Express Entry Puan Hesaplama İşlemleri

Kanada’nın göçmenlik sistemi puan hesabına dayalı bir göçmenlik sistemidir. Express Entry üzerinden öncelikle bir profil oluşturan bireyler, Kanada göçmenlik başvurusu hakkı kazanmak için yüksek puan almış olmalıdırlar.

Başvuru sahiplerinin oluşturdukları profiller çeşitli kriterler göz önüne alınarak puanlanır. Kişilerin dil yeterlilikleri, eğitim seviyeleri, yaş kriterleri, mesleki tecrübeleri, Kanada’dan almış oldukları bir iş teklifi göçmenlik değerlendirmelerinde ayrı ayrı puan sağlamaktadır.

Kanada göçmenlik programları kapsamında başvuru gerçekleştirecek olan bireyler canada.ca adresinde bulunan robot ile başvuru puanlarının kaba hesabını gerçekleştirebilmektedirler.

Bireyler bu adres üzerinde yer alan bütün bilgilerini eksiksiz bir şekilde girerek başvurularından elde edecekleri puanı görebilmektedirler.

Express Entrey Başvurusu Adım - 52

Express Entrey Başvurusu Adım - 53

Express Entrey Başvurusu Adım - 54

Express Entrey Başvurusu Adım - 55

Express Entrey Başvurusu Adım - 56

Express Entrey Başvurusu Adım - 57

Bütün Sorulara yanıt veren bireyler altta yer alan “calculate your score” butonundan puan hesaplaması yapabilmektedirler. Bu hesaplamada bireylerin her bir kriter üzerinden maksimum kaç puan alabilecekleri ve kaç puan aldıkları açıklanır.

Express Entry Kanada Göçmenlik Başvurusu Puanlama Tablosu

Bütün Express Entry başvuruları 1200 puan üzerinden değerlendirmeye alınmaktadır. Kişilerin alabilecekleri maksimum puan 1200 puandır.

Puan hesaplama robotunda yukarıdaki cevapları işaretleyen bir bireyin her bir kriter üzerinden aldığı puanlar aşağıda görseller halinde verilmiştir:

Kişinin yaş, eğitim seviyesi, dil bilgisi ve Kanada’da bulunan iş tecrübesi için aldığı puanlar aşağıda verilmiştir.

Express Entrey Başvurusu Adım - 58

Bireylerin Kanada’ya uyumluluk sağlayabilmeleri açısından dil bilgileri, eğitim ve meslek tecrübeleri puanları da aşağıda verilmiştir. Eğitim kriterinden alınabilecek maksimum puan 50’dir. Kanada’da çalışma geçmişi bulunan başvuru sahiplerine de “foreign work experience” başlığı altında maksimum 50 puan verilmektedir.

Express Entrey Başvurusu Adım - 59

Additional points kısmında başvuru sahipleri maksimum 600 puan alabilmektedirler. Burada kişilerin Kanada eyaletlerinden biri için aday gösterilme durumu bulunuyorsa direkt olarak 600 puan sağlanmaktadır. Bunun yanında Kanada’dan alınmış bir iş teklifi, Fransızca dil bilgisi, Kanada’da çalışma geçmişi gibi ek kriterler de başvuru sahiplerine puan sağlamaktadır.

Express Entrey Başvurusu Adım - 60

Yukarıdaki işlemde başvuru sahibinin Kanada göçmenlik puanı 1200 üzerinden 1073 olarak hesaplanmıştır. Bu şekilde bir göçmenlik başvurusu gerçekleştirecek bireyler Kanada göçmenlik havuzunda öncelikli sıralarda yer alacakdırlar. Kapsamlı sıralama sistemi içerisinde (Comprehensive ranking system crs) 2021 yılı için puanlar düşüş trendinde olup 300 ve üzeri puan almış bir kişinin 6 ay içerisinde kabul edilme olasılığı yüksektir.

Express Entry Sistemine Nasıl Başvurulur?

Express Entry sistemine başvuru süreçleri yukarıda görseller ile adım adım anlatılmıştır. Kanada’ya göçmenlik başvurusu gerçekleştirecek olan bireylerin Kanada Hükümeti’nin belirlediği kriterleri karşılıyor olmaları gerekmektedir.

İleri düzeyde İngilizce veya Fransızca dil bilgisi, uzun yıldırlar bulunan bir meslek tecrübesi ve iş deneyimi, 18-35 yaş grubu arasında olmak, Kanada’dan bir iş teklifi almış olmak, Kanada’da eğitim ya da çalışma geçmişine sahip olmak gibi kriterlere sahip olan kişiler göçmenlik başvuruları için oldukça avantajlı bir konumda sayılmaktadırlar.

Kanada göçmenlik başvurusu gerçekleştirecek kişilerin başvuru yapacakları alanda detaylı araştırmalar yapmaları ve uzmanlardan destek almaları önerilmektedir.

Vizem.net Kanada ve Türkiye’deki ofisleri ile bu alanda tüm süreci tej çatı altında yöneten Türkiye’deki tek akredite acentedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: