quebec seçilmiş nitelikli işçi programı

Quebec-Seçilmiş Nitelikli İşçi Programı Nedir?

Quebec seçilmiş nitelikli işçi programı, Kanada’da bulunan Quebec eyaletinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek becerilere sahip uluslararası vatandaşların başvuru gerçekleştirebilecekleri Kanada nitelikli işçi göçmenlik programıdır. Quebec nitelikli işçi programı yalnızca Quebec eyaletinde bulunmaktadır. Quebec nitelikli göçmen programına yalnızca Quebec eyaletinde daimi ikamet etmek isteyen kişiler başvuru gerçekleştirmelidir.

İş deneyimi, yaş, dil seviyesi yeterliliği, iş teklifi, Quebec’te ikamet eden aile üyelerinin ve ortakların bulunması, mali durum kriterleri; Quebec eyaletinin belirlediği koşullara uygun olan kişiler Quebec seçilmiş nitelikli işçi programına kabul edilmektedir.

Quebec seçilmiş nitelikli işçi programı başvuru ve değerlendirme süreci ortalama 17 ay sürmektedir. Quebec seçilmiş nitelikli işçi programına kabul alan kişiler Kanada’da daimi ikamet etme hakkı kazanmakta ve ilerleyen süreçte gerekli ikamet süresinin tamamlanmasının ardından Kanada vatandaşlığı başvurusu gerçekleştirebilmektedir.

Quebec Seçilmiş Nitelikli İşçi Programının Gereksinimleri Nelerdir?

Quebec eyaleti, seçilmiş nitelikli işçi programının ( Quebec QSWP) gereksinimlerini daha iyi açıklayabilmek adına, program başvurularının değerlendirme sürecinde kullanılan puanlandırma metodunu açıklamıştır.

Quebec seçilmiş nitelikli işçi programına başvuru gerçekleştiren kişiler iş tecrübeleri, yaş kriterleri, mali yeterlilikleri, Quebec’te ikamet eden aile üyeleri ve ortakları, dil seviyeleri ve başvurudan önce Quebec eyaletinde bulunan bir işverenden teklif almış olmaları gibi kriterler üzerinden puanlandırılmaktadırlar.

Aşağıda tablolar halinde Quebec seçilmiş nitelikli işçi programının gereksinimleri ve kişilerin her kriter üzerinden alacakları maksimum puanlar verilmiştir.

Eğitim SeviyesiPuan (en fazla 26 puan)
Genel lise2
Meslek Lisesi6
Genel ortaöğretim sonrası 2 yıl4
Teknik lise sonrası 1 yıl veya 2 yıl6
Teknik ortaöğretim sonrası 3 yıl8
Üniversite, lisans, 1 yıl4
Üniversite, lisans, 2 yıl6
Üniversite, lisans, 3 yıl veya +10
Üniversite, yüksek lisans, 1 yıl veya +12
Üniversite, doktora14
Vasıflı İşçinin İş DeneyimiPuan (en fazla 8 puan)
6 aydan az0
6 aydan 11 aya kadar4
12 aydan 23 aya kadar4
24 aydan 35 aya kadar6
36 aydan 47 aya kadar6
48 ay veya +8
Vasıflı İşçinin YaşıPuan (en fazla 16 puan)
18 ila 35 yaş16
36 yaşında14
37 yaşında12
38 yaşında10
39 yaşında8
40 yıl6
41 yaşında4
42 yıl2
43 yaş veya +0
Dil yeterliliğiPuan (en fazla 22 puan)
FransızcaSözlü Anlama0, 5, 6 veya 7
Sözlü Anlatım0, 5, 6 veya 7
Yazılı Anlama0 veya 1
Yazılı Anlatım0 veya 1
İngilizceSözlü Anlama0, 1 veya 2
Sözlü Anlatım0, 1 veya 2
Yazılı Anlama0 veya 1
Yazılı Anlatım0 veya 1
Quebec’te Konaklama ve AilePuan (en fazla 8 puan)
Eğitim alanıyla ilgili olarak Quebec’te en az 6 ay veya daha fazla tam zamanlı deneyim ile birlikte 900 ila 1.800 saatten daha az eğitim amaçlı kalın5
Bir lisans, yüksek lisans veya doktora diploması için 1.800 saat veya daha fazla eğitim amaçlı kalın5
En az 1 yıllık çalışma izni ve 6 ay veya daha fazla tam zamanlı iş deneyimi ile daha kötü amaçlar için kalın5
3 ay veya üzeri diğer kalışlar2
2 haftadan 3 aya kadar diğer kalışlar1
Quebec’te ailenizden bir ferdin bulunması (Eş, baba, anne, erkek kardeş, kız kardeş, oğul, kız vb.)3
Eşlik eden eşin veya fiili eşin özellikleriPuan (en fazla 17 puan)
Eğitim seviyesiGenel lise1
Meslek Lisesi2
Genel ortaöğretim sonrası 2 yıl1
Teknik lise sonrası 1 yıl veya 2 yıl2
Teknik ortaöğretim sonrası 3 yıl3
Üniversite, lisans, 1 yıl1
Üniversite, lisans, 2 yıl2
Üniversite, lisans, 3 yıl veya +3
Üniversite, yüksek lisans, 1 yıl veya +4
Üniversite, doktora4
Eğitim AlanıEğitim dereceleri listesinin Bölüm I (yabancı diploma) veya Bölüm II’deki (Quebec diploması veya eşdeğeri) puanlarıBölüm A - 4 puan Bölüm B - 3 puan; Bölüm C - 2 puan; Bölüm D - 1 puan; Bölüm E - 0 puan
Yaş18 yaş altı0
18 ila 35 yaş3
36 yaşında2
37 yaşında2
38 yaşında2
39 yaşında2
40 yıl1
41 yaşında1
42 yıl1
43 yaş veya +0
Dil yeterliliğiSözlü Anlama0, 2 veya 3
Sözlü Anlatım0, 2 veya 3
Doğrulanmış İş TeklifiPuan (maks. 14 puan)
CMM’de doğrulanmış iş teklifi8
CMM dışında doğrulanmış iş teklifi:a) Abitibi-Temiscamingue13
b) Bas-Saint-Laurent12
c) Capitale-Nationale14
d) Centre-du-Quebec13
e) Şoför14
f) Cote-Nord12
g) Estrie13
h) Gaspesie-Iles-de-la-Madeleine10
i) Lanaudiere13
j) Laurentides12
k) Mauricie12
l) Monteregie14
m) Nord-du-Quebec12
n) Outaouais13
o) Saguenay-Lac-Saint-Jean12

Quebec seçilmiş nitelikli işçi programına (QSWP) kabul almak isteyen kişilerin yukarıda verilen tablolar üzerindeki kriterlerden en az 43-52 puana ulaşmış olmaları gerekmektedir, iş teklifi, eğitim seviyesi, iş deneyimi, yaş, dil yeterliliği ve Quebec’te ikamet eden aile üyeleri değerlendirmeleri üzerinden en az 43 puana ulaşamamış adayların başvuruları kabul edilmemektedir.

İstihdam edilebilirlik kriterlerine ek olarak Quebec eyaleti, seçilmiş nitelikli işçi programına başvuru gerçekleştiren kişilerin çocuklarının yaşlarını da puanlamada değerlendirmektedir.

ÇocukPuan (en fazla 8 puan)
12 yaş veya daha küçük (çocuk başına)4
13 - 21 yaş (çocuk başına)2
Finansal Kendi Kendine Yeterlilik (Kesinti) (Taahhüt İmzası)1

Quebec eyaleti tarafından yapılan değerlendirmede başvuru sahiplerinin ön elemeyi geçebilmek için 59 puan üzerinden en az 50 puana ulaşmış olmaları gerekmektedir.

Quebec seçilmiş nitelikli işçi programına kabul edilen kişilerin, Kanada’da istikrarlı bir yaşama sahip olduklarını kanıtlamaları adına ilk üç ay boyunca Quebec eyaleti tarafından belirlenen minimum mali yeterliliğe sahip olmaları beklenmektedir.

Aşağıda Quebec eyaletinin belirlediği 3 aylık mali yeterlilik koşulları tablo halinde verilmiştir.

Quebec’e geldikten sonraki 3 aylık süre boyunca ailenin temel ihtiyaçları

Quebec'e geldikten sonraki 3 aylık süre boyunca ailenin temel ihtiyaçları
Çocuk SayısıBir yetişkinİki yetişkin
Evlat yok3.188 ABD doları4.676 ABD doları
Bir çocuk (- 18 yaş)4.284 ABD doları5.238 ABD doları
İki çocuk (- 18 yaş)4.836 ABD doları5.653 ABD doları
Üç çocuk (- 18 yaş)5.388 ABD doları6.068 ABD doları

Quebec Seçilmiş Nitelikli İşçi Programına Nasıl Başvurulur?

Quebec seçilmiş nitelikli işçi programına başvuru gerçekleştirmek için kişilerin tamamlamaları gereken birkaç adım bulunmaktadır.

Quebec seçilmiş nitelikli işçi programı başvurularında başvuru sahibinin Quebec eyaletinden bir seçim sertifikası almış olması gerekir. Quebec seçilmiş nitelikli işçi program başvurularında bulunan kişiler, Arrima online sistemi üzerinden Quebec seçilmiş nitelikli işçi programı için talep edilen gerekli belgeleri teslim etmelidir. Quebec seçilmiş nitelikli işçi programı için Quebec eyaleti tarafından belirlenen başvuru ücretleri ödenmiş olmalıdır.

Quebec seçilmiş nitelikli işçi programı için onaylanan kişiler, Kanada oturma izni için Quebec göçmenlik yönetiminden izin almalıdırlar. Kişiler, seçilmiş nitelikli işçi programına kabul almış olsalar dahi oturum izni sağlama yetkisi tamamen Quebec eyaleti göçmenlik yetkililerindedir.

Quebec Eyaletinden Seçim Sertifikası Alın

Quebec eyaletinde bir seçim sertifikası (Quebec certificate of selection) almak, kişilerin Quebec seçilmiş nitelikli işçi programı için kabul almış olduklarını göstermektedir. Quebec eyaletinden seçim sertifikası almak için öncelikle Quebec eyaletinin çalışma başvurusu gerçekleştirecek bireyler için oluşturduğu Arrima portalı üzerinden gerekli evrakların beyan edilmesi gerekmektedir. Arrima sistemi üzerinden teslim edilen Quebec seçilmiş nitelikli işçi programı belgeleri yetkililer tarafından 12 ay içerisinde değerlendirilmektedir. Arrima sistemine yüklediği belgelere 12 ay içerisinde dönüş alamayan başvuru sahipleri sistem üzerinden yetkililerle iletişime geçerek belgelerini yeniden göndermelidir. Arrima sistemi üzerinden 12 ay içerisinde dönüş almayan ve belgelerini yeniden göndermeyen kişilerin Quebec seçilmiş nitelikli işçi programı başvuruları geçersiz sayılmaktadır.

Quebec göçmenlik yetkilileri tarafından Arrima sistemine yüklenen belgeleri onaylanan ve bir Quebec seçilmiş nitelikli işçi programı seçim sertifikası alan kişiler ön elemeyi geçerek asıl Quebec seçilmiş nitelikli işçi programı başvurusu için hak kazanmaktadırlar; yetkililer bir sonraki aşamada başvuru sahiplerinden ihtiyaç duydukları ek destekleyici belgeleri talep ederek başvuru ücretlerini ödemelerini istemektedirler.

Quebec eyaletinden seçim sertifikası almak için belirlenen başvuru ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Başvuru sahibiÜcret (CAD)
Asıl başvuru sahibi798 $
Eş veya fiili eş171 $
Bağımlı olan her çocuk171 $

Arrima sistemine yeni belgeleri yüklemek ve başvuru ücretlerini ödemek için Quebec göçmenlik yetkilileri tarafından başvuru sahibine 90 gün izin tanınmaktadır. Quebec seçilmiş nitelikli işçi programı başvurusu reddedilen başvuru sahiplerinin yeniden başvuru gerçekleştirme hakları bulunmaktadır.

Kanada Hükümetine Daimi İkamet için Başvurun

Quebec eyaleti göçmenlik yetkililerin seçilmiş nitelikli işçi programına kabul ettiği ve bir seçim sertifikası verdiği işçilerin sonraki adımda Kanada Hükümeti'ne daimi ikamet izni başvurusu yapmaları gerekir. Kanada Hükümeti, Quebec seçilmiş nitelikli işçi programı kapsamında kabul alan kişilere daimi ikamet izni verme ya da vermeme yetkisine sahiptir.

Quebec seçilmiş nitelikli işçi programına kabul alan kişilere Kanada Hükümeti tarafından bir belge ve form listesi gönderilmektedir.

Quebec seçilmiş nitelikli işçi programına kabul alan kişilere gönderilen gerekli belge ve form listesi aşağıda verilmiştir.

 • Kanada belge kontrol listesi [IMM 5690]
 • Kanada için genel başvuru formu [IMM 0008]
 • Ek bağımlılar / beyan [IMM 0008DEP]
 • Plan A - arka plan / beyan [IMM 5669]
 • Ek Aile Bilgileri [IMM 5406]
 • Program 5: Ekonomik sınıflar - Quebec’te ikamet etme niyet beyanı
 • Ek Bilgiler - Seyahatler [IMM 5562]
 • Kanada’ya seyahat eden küçükler için ayrılma beyanı [IMM 5604]
 • Teamül hukuku beyannamesi [IMM 5409]
 • Temsilci kullanımı [IMM 5476]
 • Kanada daimi ikamet izni başvurusu: Quebec eyaleti tarafından Quebec seçilmiş nitelikli işçi programına seçilmiş Kanada daimi ikamet izni başvuru sahipleri için rehber [IMM EQ7000]

Quebec seçilmiş nitelikli işçi programına kabul alan kişiler Kanada Hükümeti tarafından gönderilen belgeleri doldurarak https://www.canada.ca adresi üzerinden teslim etmelilerdir, kişilerin daimi ikamet için başvuru ücretlerini ödemeleri gerekir.

Aşağıda Kanada daimi ikamet izni için belirlenen başvuru ücretleri tablo halinde verilmiştir.

Ücret TürüÜcret (CAD)
Başvuru ücreti550 $
Daimi İkamet Hakkı Ücreti490 $
Eşi veya fiili eşi dahil edin1.040 $
Bağımlı çocuğu dahil et (çocuk başına)150 $

Quebec seçilmiş nitelikli işçi programına kabul alan kişilerin Kanada daimi ikamet izni belgelerini teslim etmelerinin ve gerekli başvuru ücretlerini ödemelerinin ardından Kanada Hükümeti, Kanada daimi ikamet izni başvuru sahiplerini mülakata ya da sağlık muayenesine çağırabilmektedir. Kanada Hükümeti tarafından gerekli görülen durumlarda ek belge talep edilebilmektedir.

Kanada Hükümeti, başvuru sahibinin kabul edilebilir olduğunu ve Quebec, Kanada’da daimi olarak ikamet etmek için tüm kriterleri karşıladığını tespit ederse kişiye bir Kanada Daimi İkamet Onayı (COPR) ve Kanada daimi ikamet vizesi gönderecektir.

Quebec seçilmiş nitelikli işçi programı prosedürlerinin tamamlanması 17 ay sürmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: