Kanada Yüksek Lisans Vizesi

Kanada Yüksek Lisans Vizesi Başvuru Süreci 2023

Önemli Not: Deprem sonrasında T.C vatandaşlarına sağlanan Kanada Open Work Permit (3 yıllık Kanada çalışma izni) başvuruları için başvuru sahibinin 3 Ocak 2024’e kadar Kanada’ya geçerli bir vize ile girmiş olması gerekir.

Sadece vize evrakları göçmenlik avukatı tarafından onaylanan kişilerin başvruları vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Uygunluk kriterlerini öğrenmek için: 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

Kanada yüksek lisans vizesi, Kanada’da öğrenim görecek kişilerin alması gereken vize türüdür ve öğrenim izni olarak bilinmektedir.

Kanada yüksek lisans vizesi kapsamında lisans eğitiminden Kanada’da master yapmaya kadar tüm süreç için 6 aydan uzun süreli öğrenim izni alınmaktadır.

Vizem.net, Kanada’da yüksek lisans yapmak isteyen kişiler için IRCC sertifikalı uzmanları ile eğitim danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kanada Yüksek Lisans Vizesi Şartları Nelerdir?

Kanada yüksek lisans vizesi almak için gereken şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Kanada Hükümeti tarafından tanınmış bir üniversiteden lisans eğitiminin tamamlanmış olduğuna dair lisans sertifikası ya da diplomasının sunulması gerekmektedir.
 • Yüksek lisans eğitimi için başvurulan üniversiteden kabul alındığına dair belge sunulması gerekmektedir.
 • Vize için gerekli olan başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.
 • Kanada’da yapılacak eğitim programının kapsamı ve Kanada’da bulunulma sebepleri ile ilgili detaylı niyet mektubunun yazılması gerekmektedir.
 • Kişinin önceki eğitimleri iş deneyimleri hakkında detaylı özgeçmiş veya CV dokümanlarının bulundurulması gerekmektedir.
 • Kanada’da geçirilecek süre kapsamında gündelik ve eğitimsel ihtiyaçların karşılanacağına dair finansal yeterliliği kanıtlar nitelikteki belgelerin bulundurulması gerekmektedir.
 • Kişinin Kanada’da bulunduğu süre içinde Kanada halkına tehlike olmayacağını gösteren sabıka ve adli sicil kaydı belgesinin alınması gerekmektedir.
 • İngilizce veya Fransızca dil yeterliliğini kanıtlayan IELTS, TOEFL, GMAT veya GRE sınavları arasından herhangi birinden geçerli puan alınması gerekmektedir.
 • Mezun olunan üniversiteden alınmış transkript dahil olmak üzere geçerliliği bulunan ve güncel olan akademik belgelerin sunulması gerekmektedir.

Kanada yüksek lisans vizesi, Kanada öğrenci vizesi kapsamında bulunmaktadır. Kanada’da yüksek lisans yapmak için gerekli şartlar Kanada’da başvurulan üniversite kurumunun istekleri doğrultusunda değişiklik gösterebilmektedir.

Kanada’da Yüksek Lisans Vizesi için Dil Şartı Var Mıdır?

Evet, Kanada’da yüksek lisans vizesi için dil şartı bulunmaktadır. Başvurulan üniversitenin gerektirdiği koşullar çerçevesinde kişinin İngilizce veya Fransızca dil yeterliliğini kanıtlaması gerekmektedir.

Dil yeterliliğini Kanada’da kapsamda kanıtlayan sınavlar arasında, IELTS ve TOEFL bulunmaktadır. Kanada yüksek lisans vizesi alınabilmesi için gerekli minimum Kanada IELTS puanı; yazma, okuma, dinleme ve konuşma bölümlerinin her birinden en az 6 puan olmak üzere genel ortalama 6.5’tir. Kanada’da mühendislik eğitim ve öğretim programları için gereken minimum IELTS puanı, 7’dir.

Kanada yüksek lisans vizesi alınabilmesi için gerekli minimum TOEFL puanı, TOEFL PBT için 580- 600; TOEFL IBT için 237- 250’dir

Kanada’da Master Yapmak için Yaş Sınırı Nedir?

Kanada’da yüksek lisans ve Kanada’da master yapmak için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır ancak 25 yaşından büyük ve son eğitimini en az 2 yıl önce tamamlamış kişilerin çalışma geçmişine dair özgeçmiş ve CV sunması beklenmektedir.

Kanada Yüksek Lisans Vizesi için Hesapta Ne Kadar Para Bulunmalıdır?

Kanada’da okumak isteyen kişilerin banka hesabında Kanada’daki yaşam ve eğitim sürecini destekleyecek belli bir miktarda para bulunması istenmektedir.

Kanada yüksek lisans vizesi için okul harcına ek olarak hesapta yıllık 10.000, aylık 833 CAD bulunması gerekmektedir.

Kanada Yüksek Lisans Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kanada yüksek lisans öğrenci vizesi başvurusu için belirli evraklar gerekmektedir.

Kanada vize başvurusu için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Kanada’dan kabul alındığına dair kanıt: Kanada yüksek lisans kabul belgesidir. Kanada’da başvurulan okuldan kabul alındığına dair belgenin sunulması beklenmektedir
 • Pasaport: Pasaport en az 6 ay geçerli ve güncel olmalıdır. Online başvurulduğunda pasaport bilgi sayfasının siteme bir kopyasının yüklenmesi gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Pasaport fotoğrafı boyutlarında 2 adet güncel biyometrik fotoğraf istenmektedir. Fotoğrafın ait olduğu kişinin ad, soyad ve doğum tarihi bilgileri her bir fotoğrafın arkasına yazılması gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik kanıtı: Kanada’da bulunulacak dönemde başvuran kişinin ve beraberinde gelecek aile bireylerinin masrafların karşılanacağını kanıtlayan finansal belgelerin sunulması gerekmektedir. Banka hesabındaki birikimin başvuran kişi için yıllık 10,000 CAD olması beklenmektedir.
 • Kanada seyahat planı: Kanada öğrenci vizesi başvurusu kapsamında, vize görevlisinin başvuran kişinin amaçlarını, Kanada’yı seçme sebebini anlamak amacıyla istenmektedir.
 • Kabul sertifikası: Kişinin Quebec’te süresi 6 aydan daha fazla olan eğitim programına başvurması durumunda Quebec Acceptance (CAQ) sertifikası alması gerekmektedir. Başvurulan üniversite, Quebec kabul sertifikasının nasıl alınacağına dair detaylı bilgiler verebilmektedir.

Kanada Yüksek Lisans Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Kanada yüksek lisans vizesi başvuru formunun online olarak internet üzerinden doldurulması gerekmektedir.

Kanada yüksek lisans vizesi başvuru formunda; başvuran kişinin ad, soyad, doğum tarihi, doğum yeri, ilişki durumu, vatandaşlık, pasaport bilgileri, iletişim bilgileri olmak üzere kişisel bilgiler öncelikli olarak sorulmaktadır. Kanada yüksek lisans vizesi başvuru formu hem İngilizce hem Fransızca dilindedir.

Kanada yüksek lisans vizesi doldurmak için, başvuracak kişinin başvuru profilini oluşturması ve bütün soruları eksiksiz ve doğru bir şekilde cevaplaması gerekmektedir. Yanlış veya hatalı cevaplanan sorular formun iptaline sebep olmaktadır. Başvuru formunda yazılan mail adresinin güncel ve kullanılır durumda olmasına dikkat edilmelidir.

Kanada Master Vizesi için Öğrenci Kabul Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Kanada master vizesi öğrenci kabul mektubu üniversite tarafından başvuran adaya gönderilmekte ve başvuran kişinin kişisel bilgileri, başvurduğu üniversite kurumu ve eğitim programı hakkında detaylı bilgileri içermektedir.

Kanada master vizesi öğrenci kabul mektubunun; üniversiteye ait başvurulan eğitim programının ders programı ve zaman çizelgesini içermesi, master eğitimi için kişinin sağlaması gereken şartlar hakkında bilgilendirme yapması, başvurulan üniversitenin yetkili birimi ve kişisi tarafından imzalanması ve kabul mektubunun kullanılması için başlangıç ve bitiş tarihini içermesi gerekmektedir.

Yüksek Lisans için Kanada Niyet Mektubu Örneği Nasıl Yazılır?

Yüksek lisans için Kanada niyet mektubu, Kanada dış temsilciliklerine hitaben resmi bir dille yazılması gerekmektedir. Kanada niyet mektubu yazılırken akademik ve profesyonel bir dil kullanılması, açık ve anlaşılır kelime seçimleri yapılması ve kişisel jargon ve günlük bir dilin kullanılmaması gerekmektedir.

Kanada vize başvurusu niyet mektubunda kişisel bilgilerden bahsedilirken konu dışı etkinliklerden bahsedilmemesi ve internet üzerinden yapılan Kanada yüksek lisans vizesi başvurularında niyet mektubunun taranmış bir kopyasının online olarak başvuru formuna eklenmesi gerekmektedir.

Kanada niyet mektubu yazılırken, ilk olarak niyet mektubunun yazılma sebebinin verilmesi ve daha sonra katılmak istenen program hakkında detaylı bilgilerden bahsedilmesi gerekmektedir. Kişi başvurduğu Kanada yüksek lisans vizesi sürecinden sonra program kapsamında ve dışında gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceği etkinliklerden bahsetmelidir, belirli bir programa kayıt olabilmesi için önceden tamamlamış olması gereken dersleri tamamladığına dair kanıtları sunmalıdır ve varsa sahip olduğu burs imkanlarından bahsetmelidir.

Kişinin eğitim süresince nerede, hangi şartlar içinde Kanada’da bulunacağı, kişinin daha önceki iş deneyimleri niyet mektubuna katkı sağlamaktadır. Kanada vize başvurusu niyet mektubunun 1 veya 2 sayfa uzunluğunda olması gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda niyet mektubu kişinin özelliklerine uygun olarak danışmanlar tarafından yazılmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kanada Yüksek Lisans Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada yüksek lisans vize başvurusu için öncelikle kişinin belirli bir eğitim programı için başvurduğu üniversiteden kabul aldığına dair onaylı belge alması gerekmektedir, daha sonra vize başvurusu için Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosunun (IRCC) internet sitesinden online olarak veya yetkili vize merkezinin İstanbul veya Ankara vize merkezlerinden vize randevusu alınabilmektedir.

Yetkili vize merkezinin diğer illerdeki ofislerinden Kanada vizesi başvurusu yapılamamaktadır. Kanada vize başvurusu online yapılmışsa, Göçmenlik Bürosunun vize sonucu bildiriminden sonra pasaport aslının verilmesi ve biyometri işlemleri için vize merkezi ofisine gidilmesi gerekmektedir.

Kanada için Yüksek Lisans Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Kanada yüksek lisans vize randevusu, yetkili vize merkezinin web sitesi üzerinden online bir şekilde alınabilmektedir. Kanada yüksek lisans vize randevusu almak için, vize merkezinin web sitesinde Kanada vizesi başvurusu ekranına tıklanması ve sitede bulunan randevu almak için tıklayın yazısına tıklanması gerekmektedir. Açılan sayfada bulunulan şehir, konsolosluk ve randevu saati seçildikten sonra Kanada vize randevu başvurusu tamamlanmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurular için randevular danışmanlar tarafından alınmaktadır.

Kanada Konsolosluğu’ndan Yüksek Lisans Öğrenci Vizesi Alınabilir Mi?

Kanada yüksek lisans öğrenci vizesi Kanada Konsolosluğundan alınamamaktadır. Vize başvuruları yalnızca VFS Global web sitesi veya Kanada Göçmenlik Bürosu’nun online sitesi üzerinden yapılabilmektedir.

Kanada’da Yüksek Lisans için Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Kanada yüksek lisans vize başvurusu için gereken Kanada öğrenci harcı 150 CAD’dır. Vize başvurusu sırasında kişinin vereceği biyometrik parmak izi ücreti ise 85 CAD’dır.

Kanada yüksek lisans öğrenci izni harcı online olarak ödenmektedir fakat VFS başvuru ücreti başvuru merkezinde nakit Türk lirası olarak veya banka havalesi olarak ödenebilmektedir.

Kanada Yüksek Lisans Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kanada yüksek lisans öğrenci vizesi için Kanada dışından yapılan başvuruların sonuçlanma süreci, VFS üzerinden yapılacak evrak iletimi ve biyometri işlemleri tamamlandıktan sonra 2022 yılı için ortalama 11 haftadır.

Kanada’da Master Yapmak için Vize Ne Kadar Süreyle Verilir?

Kanada’da master yapmak için verilen Kanada yüksek lisans vizesinin süresi, başvurulan eğitim programının süresi kapsamındadır. Eğitim programı sona erdikten sonra ilaveten 90 gün hak tanınmaktadır. Tanınan 90 gün, kişinin kalış süresini uzatıp uzatılmayacağına dair kararlar alabileceği ya da Kanada’dan ayrılma süreci için hazırlıklarını tamamlaması için verilmektedir.

Yüksek Lisans Öğrencileri için Kanada Vizesi Almak Zor Mudur?

Kanada’da yüksek lisans öğrencileri için Kanada vizesi almak ülkenin gerektirdiği vize şartları ve başvurulan üniversitenin akademik şartları sağlandığı takdirde zor değildir.

Kanada Yüksek Lisans Vizesi Reddedilme Nedenleri Nelerdir?

Kanada yüksek lisans vizesi reddedilme nedenleri aşağıda listelenmiştir.

 • Seyahat ve konaklama süresince oluşabilecek masraflarını karşılamak için yeterli finans kaynağının olmaması
 • Vize alma amacının yeterince ikna edici olmaması
 • Kişinin vize alma konusunda, eğitim almaktan farklı amaçları olduğu yargısı
 • Dil yeterlilik puanlarının istenilen seviyede olmaması

Kanada Göçmenlik, Mültecilik ve Vatandaşlık (IRCC) Bürosunun, vize amacını ikna edici bulmaması ve kişinin eğitim almaktan farklı amaçları olduğunu düşünmesi durumunda kişi seyahatine dair daha fazla ve daha detaylı evrak sunarak vize reddi nedenlerini ortadan kaldırabilmektedir.

Kanada’da konaklama süresince oluşabilecek masrafların karşılanamayacağı düşündüğünden verilen Kanada vize reddi için ek gelir sunulması gerekmektedir. Kanada Vize Reddi Nedenleri arasında bulunan dil yeterlilik puanlarının yeterli olmaması durumunda, kişinin yeniden dil sınavına girerek yeterli puanı alması beklenmektedir.

Kanada Yüksek Lisans Öğrenci Vizesi Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Kişinin Kanada’daki yüksek lisans öğrenimi bittikten sonra öğrenci vizesini uzatmak istediği takdirde, Kanada yüksek lisans öğrenci vizesi bitiş tarihinden en az 30 gün önce Kanada Göçmenlik, Mülteci ve Vatandaşlık bürosuna online olarak uzatma başvurusu yapılabilmektedir.

Restoring Status olarak adlandırılan Kanada Öğrenci Vizesi Uzatma İşlemi , ortalama iki ay içinde sonuçlanmaktadır.

Kanada’da Yüksek Lisans Okumanın Avantajları Nelerdir?

Kanada’da yüksek lisans okumanın avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Eğitim standartları oldukça yüksek ve prestijlidir.
 • Yüksek lisans eğitimi sırasında veya tamamlandıktan sonra öğrencilere büyükşehirlerde 1 yıl, diğer şehirlerde 2 yıl çalışma fırsatı sunmaktadır. Çalışılan şirket bünyesinde kabul alındıktan sonra kalıcı olarak vatandaşlık ve göçmenlik alma sürecine başvurabilmektedir.
 • Kanada’da alınan yüksek lisans diploması Türkiye dahil olmak üzere tüm dünya ülkelerinde geçerlidir ve uluslararası kapsamda kariyer imkanı sunmaktadır.
 • Kanada ekonomik, politik ve sosyolojik açılardan refah bir ülkedir. Vatandaşlarına yüksek yaşam standartları sunmaktadır.
 • Eğitim programı süresince anadil seviyesinde İngilizce veya Fransızca eğitimi verilmektedir. Kişi dilediği bu iki dilden birinde başvurduğu yüksek lisans eğitimini alabilmektedir. Eğitimi tamamlarken dil eğitimi de alabilmektedir.

Sunduğu çeşitli imkanlar çerçevesinde Kanada’da Üniversite Okumak uluslararası kapsamda birçok öğrenci tarafından tercih edilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: