Kanada Dil Okulu Çalışma İzni

Kanada Dil Okulu Çalışma İzni Nedir, Nasıl Alınır?

Önemli Not: Deprem sonrasında T.C vatandaşlarına sağlanan Kanada Open Work Permit (3 yıllık Kanada çalışma izni) başvuruları için başvuru sahibinin 3 Ocak 2024’e kadar Kanada’ya geçerli bir vize ile girmiş olması gerekir.

Sadece vize evrakları göçmenlik avukatı tarafından onaylanan kişilerin başvruları vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Uygunluk kriterlerini öğrenmek için: 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

Kanada dil okulu çalışma izni, öğrencilerin Kanada’da dil eğitimi aldıkları süre içinde çalışmasına olanak sağlayan bir izin türüdür. Kanada dil kursu çalışma izni, öğrencinin kayıtlı olduğu dil eğitiminin süresine bağlıdır.

Kanada’da dil eğitimi çeşitli dil okullarında, Kanada üniversitelerinde veya Kanada devlet kolejlerinde alınabilmektedir. Kanada devlet kolejleri, Kanada’da yüksekokul seviyesinde eğitim veren, 1 veya 2 yıllık eğitimin sonunda bir sertifika/ diploma veren kurumlardır.

Kanada’da dil eğitimi için verilen vize türü, kayıtlı olunan dil eğitiminin süresine bağlı olarak değişmektedir. Kanada’da dil okuluna giderken çalışma i̇zni alabilmek için gerekli şartlar, makalenin devamında açıklanmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kanada’da Dil Eğitimi Alırken Çalışma Şartları Nelerdir?

Kanada’da dil eğitimi alırken çalışma şartları aşağıda listelenmiştir.

 • En az 6 aylık bir dil eğitimi programında kayıtlı olmak gerekmektedir.
 • Kanada öğrenim izni almış olmak gerekmektedir.
 • Kanada’da denkliği bulunan bir üniversitede veya devlet kolejinde eğitim alıyor olmak gerekmektedir.

Kanada’da Kısa Süreli Dil Eğitimi Alırken Çalışılabilir Mi?

Hayır, Kanada’da kısa süreli dil eğitimi alırken çalışılamamaktadır. Kanada’da 6 aydan kısa süreli bir dil eğitimi programına kayıt yaptıran öğrencilerin Kanada ziyaretçi vizesi alması gerekmektedir ve Kanada ziyaretçi vizesi hamiline Kanada’da çalışma hakkı vermemektedir.

Kanada’da Uzun Süreli Dil Eğitimi Alırken Çalışılabilir Mi?

Evet, Kanada’da uzun süreli dil eğitimi alırken eğitim alınan kampüs içerisinde haftalık belli bir saat limiti dahilinde çalışılabilmektedir. Kanada öğrenim izni (study permit) ile bir Kanada devlet üniversitesi veya devlet koleji bünyesinde 6 aydan uzun süreli dil eğitimi alan öğrenciler, çalışma izni (work permit) almaksızın ilgili kurumun kampüsü içinde haftalık 20 saati aşmayacak şekilde çalışabilmektedirler.

Kanada’da uzun süreli dil eğitimini tamamladıktan sonra tam zamanlı bir akademik eğitim programına kayıt olan öğrenciler, kampüs dışında da çalışabilme hakkına sahip olmaktadırlar.

Kanada’da 6 Aydan Uzun Dil Eğitimi Nerede Alınabilir?

Kanada’da 6 aydan uzun dil eğitimi veren dil okulları bulunmaktadır ancak bu programlara kayıt olan öğrenciler Kanada’da kampüs dışında çalışma hakkına sahip olmamaktadırlar.

Kanada’da üniversiteye hazırlık kurslarında veya Kanada community college dil eğitimi kurslarında kayıtlı olan öğrencilere Kanada’da çalışma hakkı tanınmaktadır.

Kanada’da Dil Eğitimi Veren Devlet Kolejleri Hangileridir?

Kanada’da dil eğitimi veren devlet kolejleri aşağıda listelenmiştir.

 • Vancouver Devlet Koleji
 • George Brown Koleji
 • Cornerstone Uluslararası Devlet Koleji
 • Nova Scotia Devlet Koleji
 • Seneca Koleji
 • Red River Koleji
 • Vanier Koleji
 • Centennial Koleji
 • The Algonquin Koleji
 • Humber Koleji
 • New Caledonia Koleji

Kanada’da dil eğitimi veren devlet kolejlerinde akademik hazırlık veya günlük hayata destek amacıyla verilen İngilizce eğitim programı, “İkinci dil olarak İngilizce (ESL)” olarak adlandırılmaktadır. Kanada Devlet Kolejleri ücretsiz değildir ancak Kanada üniversitelerine kıyasla fiyatları daha uygundur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: