kanada açık çalışma izni bowp

Kanada Açık Çalışma İzni Nedir, Nasıl Alınır?

Kanada açık çalışma izni, yabancı bir vatandaşın Kanada sınırları içinde bulunurken çalışmasına izin veren yasal bir belgedir. Kanada açık çalışma izni ile kişi, tek bir yere bağlı olmadan Kanada’nın istediği yerinde ve istediği şirkette çalışabilmektedir. Kanada açık çalışma izinleri, İş Gücü Piyasası Etki Değerlendirmesi (LMIA) veya Kanadalı bir işverenden iş teklifi gerektirmemektedir.

Vizem.net; çalışma vizesi ve çalışma izni gibi tüm Kanada’da çalışma izni türleri için Türkiye ve Kanada’da IRCC sertifikalı uzmanlarıyla danışmanlık ve takip hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Kanada’daki Açık Çalışma İzni Türleri Nelerdir?

Kanada’daki açık çalışma izni türleri; işverenlerin, mesleğin ve iş yerinin değiştirilmesine izin veren kısıtlamasız çalışma izinleri, işverenin değiştirilmesine izin veren ancak mesleğin değiştirilmesine izin vermeyen kısıtlı çalışma izinleri ve işverenin değiştirilmesine izin veren ancak iş yerinin değiştirilmesine izin vermeyen kısıtlı çalışma izinleri olarak çeşitlendirilmektedir.

Kanada çalışma izni türü, Kanada çalışma izni başvurusunda sunulan belgelere dayanılarak Kanada Konsolosluğundaki memur tarafından belirlenmektedir.

Kimler Kanada Açık Çalışma İzni Alabilir?

Kanada açık çalışma izni alabilecek kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • Bazı geçici yabancı işçilerin eşleri veya resmi nikahsız partnerleri
 • Bazı uluslararası öğrencilerin eşleri veya resmi nikahsız partnerleri
 • Kanada’da belirlenmiş bir eğitim programından mezun olan uluslararası öğrenciler
 • Kanada içi eş sponsorluğu süreci boyunca başvuran daimi ikamet başvuru sahipleri
 • International Experience Canada (IEC) aracılığıyla sunulan programlara katılan bazı genç işçiler
 • Mülteciler, mülteci başvuru sahipleri, korunan kişiler ve aile üyeleri

Kanada Açık Çalışma İzni Şartları Nelerdir?

Kanada açık çalışma izni için kişi Kanada’da ikamet ediyorsa ve çalışma izninin süresi dolmuşsa, federal veya eyalet ekonomi sınıfı programı aracılığıyla daimi ikamet başvurusunda bulunduysa, kendisi ve eşi açık çalışma izni almaya hak kazanabilmektedir.

Kanadalıların veya daimi ikamet edenlerin eşlerine veya partnerlerine, Kanada içi sponsorluk yoluyla daimi ikamet için sponsorluk yapılıyorsa ve kişi göçmenlik programı kapsamında uygunluk kriterlerini karşılıyorsa açık çalışma izni verilebilmektedir.

Kişi, Kanada’da en az altı aylık bir süre için Ulusal Mesleki Sınıflandırma’nın (NOC) 0, A veya B beceri düzeyine karşılık gelen bir işte istihdam edilip Kanada’da ikamet eden veya ikamet etmek isteyen geçici yabancı işçinin eşi veya partneri ise, açık çalışma izni almaya hak kazanabilmektedir.

Uluslararası bir öğrencinin eşi veya partneri tam zamanlı öğrenci olmadığı takdirde açık çalışma iznine hak kazanabilmektedir. Kanada’da belirlenmiş en az 8 aylık bir eğitim programından mezun olan 18 yaş üzeri öğrenciler ise bir açık çalışma izni olan Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni (PGWP) için uygun olmaktadır.

International Experience Canada (IEC) programına katılanlar, çalışma tatili kategorisi altında açık çalışma izni de alabilmektedir. Kanada’da çalışma izni için kişinin kendi durumuna en uygun yolu izlemesi, sürecin en kısa sürede bitmesini sağlamaktadır.

Kanada’da Açık Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Kanada’da açık çalışma izni almak için yabancı uyruklu bir kişi, program şartlarına göre Kanada’ya gelmeden veya Kanada’ya geldikten sonra açık çalışma izni için başvuru yapabilmektedir.

Kanada çalışma izni başvurusunun süreci ve gönderilmesi gereken evraklar, başvurunun yapıldığı yere bağlı olarak farklılık göstermektedir. Hem Kanada dışından yapılan hem de Kanada’ya varıştan sonra yapılan başvurularda prosedür, belirtilen bir formun sunulmasını ve açık çalışma izni başvuru ücretinin çalışma izni harcıyla aynı anda ödenmesini içermektedir.

Kanada İş Teklifi Almadan Açık Çalışma İzni Alınabilir Mi?

Evet, Kanada iş teklifi almadan açık çalışma izni alınabilmektedir. Açık çalışma izni, bir kişinin belirli bir iş teklifine sahip olmadan Kanada’da çalışmasına izin vermektedir. Kanada açık çalışma izni belirli bir işe özgü olmadığı için, kişinin diğer çalışma izinlerine sahip bireylerle aynı gerekliliklerin bazılarını yerine getirmesi şart değildir.

Kanada Açık Çalışma İzni Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Kanada açık çalışma izni başvuru ücreti 100 CAD olup çalışma izni harcı olan 155 CAD’a ek olarak ödenmesi gerekmektedir.

Kanada’dan Açık Çalışma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

Kanada’dan açık çalışma izni ortalama 3 ayda çıkmaktadır.

Kanada Kalıcı Oturum İznine Başvuranlar Açık Çalışma İzni Alabilir Mi?

Evet, Kanada kalıcı oturum iznine başvuranlar açık çalışma izni alabilmektedir.

Açık çalışma iznine başvuracak kişinin Kanada’da kalıcı oturum izni başvurusunun IRCC tarafından onaylanmış ve onay mailinin alınmış olması gerekmektedir. Kişi, Kanada ikamet ve çalışma izni sahibi ise de açık çalışma izni başvurusu yapabilmektedir.

Kanada Açık Çalışma İzni ile Aile Üyeleri Kanada’ya Götürülebilir Mi?

Kanada açık çalışma izni ile aile üyeleri olan eş veya partner ve reşit olmayan çocukların Kanada’ya getirilmesine izin verilmektedir. Kişinin belgelerinin bir aile olarak değerlendirilmek üzere başvurusuna eklenmesi gerekmektedir. Kişinin Kanada’ya varışından sonra eşi veya partneri, uygunluk kriterlerini karşıladıkları takdirde açık çalışma izni Kanada başvurusu yapabilmektedir.

Kanada Açık Çalışma İzni ile Hangi Şehirlerde Çalışılabilir?

Kanada açık çalışma izni ile Kanada’nın her yerinde çalışılabilmekle birlikte istihdam açığının en fazla olduğu şehirler aşağıda listelenmiştir.

 • Peterborough
 • Vancouver
 • Guelph
 • Edmonton
 • Kitchener
 • Victoria
 • Moncton
 • Sherbrooke
 • Ottawa
 • Hamilton
 • Montreal
 • Toronto

Başvuru sahibinin çalışması için büyük Kanada şehirleri iş imkanı bakımından uygun olmaktadır.

Kanada’da Açık Çalışma İzni ile Kanada’ya Yerleşilebilir Mi?

Kanada’da açık çalışma izni ile Kanada’ya yerleşilememektedir.

Hükümetin açtığı programlar aracılığıyla kalıcı oturum izni başvurusu yaptıktan sonra Kanada’ya yerleşmek mümkündür.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: