Yatırım Yolu ile Kanada Vatandaşlığı

Yatırım Yoluyla Kanada Vatandaşlığı Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Kanada hükümeti yabancı yatırımcılara startup vize programı ve eyalet aday programı gibi programlar ile kalıcı oturum izni ve yatırım yoluyla Kanada vatandaşlığı alınmasına imkan sağlamaktadır.

Kanada hükümetinin belirlediği şartlar altında Kanada’da yatırım yapan kişiler ve aileleri, Kanada’ya yerleşme hakkına sahip olmaktadır. Kanada’dan vatandaşlık alma şartları yerine getirildiği takdirde, belirli bir süre Kanada’da yaşayan yabancı yatırımcıların vatandaşlık başvurusunda bulunma hakkı olmaktadır.

Kanada Yatırımcılara Vatandaşlık Verir Mi?

Kanada’da yatırımcılara kriterlere uyduğu sürece vatandaşlık verilmektedir. Kanada’ya yatırım yapan yabancıların öncelikle kalıcı oturum izni alması ve 3 yıl süreyle Kanada’da yaşadıktan sonra vatandaşlık için başvuruda bulunması gerekmektedir.

Kanada Gayrimenkul Alana Vatandaşlık Verir Mi?

Hayır, Kanada gayrimenkul alana vatandaşlık vermemektedir. Kanada vatandaşlığı alabilmek için genel vatandaşlık şartlarının sağlanması gerekmektedir.

Kanada’da Yatırım Yaparak Vatandaşlık Alma Şartları Nelerdir?

Kanada’da yatırım yaparak vatandaşlık alma şartlarının ilki, vatandaşlık başvurusu tarihinden önceki dört yılın üçünde (1.095 gün) Kanada’da ikamet etmiş olmaktır.

Kanada vatandaşlığının diğer şartları ise, yeterli düzeyde İngilizce veya Fransızca bilgisine sahip olduğunu kanıtlamak ve sabıka kaydına sahip olmamaktır. Kanada’nın tarihini, değerlerini, kurumlarını ve sembollerini anlayan, vatandaşlığın getirdiği hak ve sorumlulukları bilen yatırımcılar ve aile üyeleri Kanada’da yatırım yapmak yoluyla vatandaşlık alabilmektedir.

Kanada Vatandaşlığı Almak İçin Gereken Yatırım Miktarı Nedir?

Kanada’da vatandaşlığı almak için gereken yatırım miktarı başvuru yapılan programa ve eyalete göre değişiklik göstermektedir. Kanada yatırım vatandaşlık hakkı elde edilmesini sağlayan durumlardan biridir.

Vatandaşlığa başvurmak için, bir yatırımcı beş yıl boyunca sıfır faizle 1.200.000 Kanada doları (yaklaşık 942.500 USD) yatırım yapmalıdır. Bir şirket kurulması şart değildir. Yatırım devlet garantilidir ve yatırım döneminin sonunda başvuru sahibine geri ödenmektedir.

Kanada’da Yatırımcı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Kanada’da yatırımcı olmak için gereken şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru esnasına NOC koduna göre iş deneyimini gösterilmelidir.
 • Yatırım yoluyla Kanada vatandaşlığı, başvurusundan önceki beş yıldan en az iki yıl önce nitelikli bir işletmeyi yönetmek olunması gerekir.
 • Başvuru sahibi ve eşi yasal olarak en az 2 milyon CAD tutarında kişisel net birikime sahip olması gerekir.
 • Başvuru sahibinin tüm aile fertlerinin Kanada sağlık sistemi içerisinde bir risk oluşturmayacak bulaşıcı hastalığa sahip olmaması gerekir.

Kanada’da yatırımcı olmak için yatırım planının ayrıntılı bir şekilde hazırlanması fayda sağlamaktadır. Kanada yatırımcı vizesi alan yabancılar gerekli şartları yerine getirdikten sonra Kanada vatandaşı olabilmektedir.

Kanada Vatandaşlığına Geçmek Ne Kadar Sürer?

Kanada vatandaşlığı almanın ortalama işlem süresi 8-12 ay arasındadır. Kanada vatandaşlığına geçmek için öncelikle son 5 yılın 3 yılında Kanada’da ikamet etmek gerekmektedir. Kanada vatandaşlığı alabilmek için toplam süreç 4 yıla kadar uzayabilmektedir.

Kanada’da Yatırım Yapıp Orada Yaşamadan Vatandaşlık Alınabilir Mi?

Hayır, Kanada’da yatırım yapıp Kanada’da yaşamadan vatandaşlık alınamamaktadır.

Kanada’da Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Hangi Hakları Sağlar?

Kanada’da yatırım yoluyla vatandaşlık kazananların sahip olduğu haklar aşağıda listelenmiştir.

 • 180 ülkeye vizesiz giriş hakkı
 • Çifte vatandaşlık hakkı
 • Ücretsiz sağlık sigortası
 • Yurt dışından kazanılan gelir veya mirastan vergi alınmaması
 • Düşük vergilendirme
 • Kanada’da oy kullanma ve siyasi aday olma hakkı
 • Kamu görevlisi olarak çalışma hakkı

Kanada vatandaşı olan kişilerin, diğer ülkelerde doğmuş çocukları da Kanada vatandaşı olabilir. Gerekli şartları yerine getirip Kanada vatandaşı olma hakkı elde eden yabancılar, ve birinci dereceden aile bireyleri için Kanada vatandaşlığı ile kazanılan haklar için ayrı bir başvuru yapmalarına gerek kalmaz.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: