Kanada Sanatçı Vizesi

Kanada Sanatçı Vizesi: Kanada'ya Sanatçı Olarak Nasıl Gidilir?

Önemli Not: Deprem sonrasında T.C vatandaşlarına sağlanan Kanada Open Work Permit (3 yıllık Kanada çalışma izni) başvuruları için başvuru sahibinin 3 Ocak 2024’e kadar Kanada’ya geçerli bir vize ile girmiş olması gerekir.

Sadece vize evrakları göçmenlik avukatı tarafından onaylanan kişilerin başvruları vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Uygunluk kriterlerini öğrenmek için: 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

Kanada sanatçı vizesi, çalışma izni türünde bir vizedir. Müzisyenler, sporcular ve performans sanatçıları gibi sanat dalındaki çalışanların başvurabileceği bir vize türü olan Kanada sanatçı vizesi, gerekli şartlar sağlandığında alınabilmektedir. Sanatçılar, eğer şartları karşılıyorlarsa Kanada geçici oturum vizesine ve çalışma iznine sahip olabilmektedirler.

Kanada’da çalışmayı veya mesleklerini sürdürmeyi planlayan sanatçılar, müzisyenler, eğitmenler ve diğer birçok sanatçı için Kanada çalışma vizesi sağlanmaktadır. Kanada geçici çalışma izni üç yıla kadar verilebilen bir vize türüdür. Kanada V1 vizesi, ziyaretçi vizesi olup geçici bir süre Kanada’yı ziyaret etmeye izin vermektedir.

Vizem.net, 2017-2021 yılları arasında yapılan Kanada vize başvurularında %98,3 ile en yüksek onay oranına sahip, IRCC sertifikalı akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kanada Sanatçı Vizesi için Gereken Şartlar Nelerdir?

Kanada sanatçı vizesi için gereken şartlar; başvuran kişinin başvurduğu alandaki uzmanlığını ve profesyonel geçmişini kanıtlamış olması ve başvuru yapan kişinin uluslararası camiada tanınmasıdır. Uluslararası organizasyonlarda yer almak ve ülke dışındaki etkinliklerde rol almak kişinin Kanada sanatçı vizesi başvurusu için sağlaması gereken özelliklerden biridir.

Kanada sanatçı vizesi veya çalışma izni başvuru dilekçesinin, Kanada’daki bir işveren ya da kurum tarafından doldurulması gerekmektedir. Kanada sanatçı vizelerinin çoğunluğunda Kanada İnsan Kaynakları ve Beceri Geliştirme’den bir tavsiye mektubu (işgücü piyasası görüşü) alınmış olması gerekmektedir.

Kanada Sanatçı Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kanada sanatçı vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Kanada sanatçı vizesi başvuru formu: Kanada sanatçı vizesi başvuru formunun tüm bilgiler eksiksiz şekilde doldurulmuş ve imzalanmış halde teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Pasaport: Kanada vize başvurusunda sağlanan pasaportun geçerlilik tarihinin Kanada’ya yapılacak olan ziyaretin tarihlerini kapsaması gerekmektedir.
 • Kişinin ekonomik yeterliliğini gösteren belgeler: Son 6 aylık banka hesap dökümü veya hesap cüzdanı, tapu, ruhsat, yatırımlar gibi kişinin gelirlerini gösteren diğer belgeler, Kanada vize başvurusunda gerekli olan belgeler arasındadır.
 • Kanada’daki ziyareti karşılayan kişi veya kuruma ait belgeler: Ziyaret masraflarını Kanada dışından bir kurum veya kişi karşılayacak ise bir adet dilekçe ve maddi yeterlilik belgeleri gerekmektedir. Kanada ziyaret masraflarını davet eden kişi karşılayacak ise kişinin çalışma belgesi, banka hesap dökümü, kimlik, pasaport, çalışma izni gibi Kanada’daki durumunu gösteren bir belge ve ek olarak Kanada Gelir Müdürlüğü’nden temin edilecek belgelerin gerekli yerlere teslim edilmesi zorunludur.
 • İş ile ilgili evraklar: Başvuran kişinin iş durumunu, maaşını ve görev tanımını belirten belgeler ve işverenin seyahat izni belgesi başvuruda yer almalıdır.

Kanada Sanatçı Vizesi Nasıl Alınır?

Kanada sanatçı vizesine başvuracak olan kişiler, 6 aydan kısa süreli seyahatler için ziyaretçi vizesi başvurusunu online olarak ya da fiziksel olarak yapabilmektedir. Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosu’nun (IRCC) internet sitesi üzerinden Kanada sanatçı vizesi başvurusu online olarak yapılabilmektedir.

Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosu (IRCC) sitesi üzerinden başvuru yapılırken, kişinin öncelikle sisteme kayıt olması gerekmektedir. IRCC sitesi üzerinden gerekli evraklar yüklendikten sonra Kanada sanatçı vizesi için vize başvuru ücreti ödenmekte ve başvuru tamamlanmaktadır. Kanada sanatçı vizesi başvurusu için gerekli olan biyometri işlemleri, İstanbul veya Ankara’daki yetkili vize merkezi ofislerinden randevu alınarak yapılabilmektedir.

Şahsen yapılacak olan Kanada sanatçı vizesi başvurularında gerekli evraklar hazırlanarak yetkili vize merkezinden randevu aldıktan sonra vize gününde vize merkezi ofislerine belgeler teslim edilmektedir.

Kanada sanatçı vizesi başvuruları, Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosu tarafından değerlendirilmektedir. Yapılan başvuruların onay alması durumunda Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosu başvuran kişiye gerekli bilgilendirmeyi yapmaktadır ve başvuran kişinin pasaportunu aracı kuruma iletmesi gerekmektedir.

Kanada Sanatçı Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Kanada sanatçı vize başvuruları ortalama 12 haftada sonuçlanmaktadır.

Kanada’ya Giden Sanatçıların Çalışma İzni Alması Gerekir Mi?

Kanada’ya giden sanatçıların çalışma izni alması gerekmektedir. Kanada’ya giden sanatçıların çalışma izni alması gereken durumlar arasında, kalıcı bir organizasyonda uzun süreli yer almayı gerektiren bir işte bulunmak veya iki haftadan uzun süre Kanada’da performans sergileyecek sanatçı, müzisyen ve ekip çalışanı olmak bulunmaktır.

Kanada’ya sanatçı olarak gitmek, ülkenin ekonomik ve uluslararası durumu göz önüne alındığında oldukça avantajlı olmaktadır. Kısıtlı süreler için Kanada’ya yapılacak ziyaretlerde kısa süreli vize alınabilmektedir.

Yabancı sanatçıların ve destek ekiplerinin, kısıtlı süre için Kanada’da sahne alacak sanatçıların, sürekli istihdam amaçlı işe alınmamış olan kişilerin çalışma izni almadan sadece sanatçı vizesiyle Kanada’da çalışma hakkı bulunmaktadır. Kanada çalışma izni başvurusu, Kanada’ya uzun süreli mesleki sebepler ile gidecek kişilerin yapması gereken başvuru türüdür.

Sanatçı Vizesiyle Kanada’ya Yerleşilebilir Mi?

Evet, Kanada’ya yerleşmek sanatçı vizesine sahip kişiler için mümkündür. Yeterli mesleki tecrübeye sahip veya uluslararası düzeyde alanında başarılara sahip olan sanatçıların Federal Serbest Meslek programı aracılığıyla Kanada’ya yerleşebilmesi mümkündür.

Federal Serbest Meslek programı, kültürel ve atletik faaliyetlere serbest çalışan olarak katılım gösteren veya uluslararası seviyede faaliyetlere katılım gösteren hevesli ve yetenekli sanatçılar için hazırlanmış bir programdır. Sanatçılar ve yakın aile üyeleri, Federal Serbest Meslek programı sayesinde Kanada ikamet iznine sahip olabilmektedirler.

Kanada Sanatçı Vizesi için Geçerli Meslekler Nelerdir?

Kanada sanatçı vizesi birçok sanat ve spor alanındaki meslekleri kapsamaktadır.

Kütüphane görevlileri, tarihi eserlerle çalışan memurlar, müze müdürleri, sanat galerisi sahipleri ve görevlileri, arşiv memurları, yazarlar, gazeteciler, mütercimler ve tercümanlar, yönetmenler, yapımcılar, besteciler, dans direktörleri, koro şefleri, aranjörler, müzisyenler, şarkıcılar, dansçılar, oyuncular ve komedyenler, ressamlar, heykeltraşlar ve diğer görsel sanatçılar, kütüphane, müze, sanat galerisi gibi yerlerde çalışan teknik meslek sahipleri, iç mimarlar, tekstil tasarımcıları, fotoğrafçılar, editörler, sunucular ve zanaatkarlar, Kanada sanatçı vizesine başvurabilen meslek alanlarındandır.

Kanada’da Çalışma İzni Gerektirmeyen Sanat Dalları Nelerdir?

Kanada’da çalışma izni gerektirmeyen sanat dalları aşağıda listelenmiştir.

 • Aktörler, sanatçılar, radyo ve televizyon alanındaki teknik çalışanlar
 • Müzik festivalleri ve benzer etkinliklerde görevli kişiler
 • Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki Müzisyenler Federasyonu üyeleri
 • Sokak sanatçıları
 • Sirk sanatçıları
 • Orkestra şefleri
 • Festivalde sahne alan sanatçılar
 • Ortak film yapımcıları
 • Kanada film stüdyolarından satın alım yapan kişiler
 • Kanada’daki televizyon ya da radyo programlarına konuk olan kişiler
 • World Wrestling Entertainment (WWE) güreşçisi veya ekip çalışanları

Bazı meslek ve sanat alanları, Kanada’da çalışma izni gerektirmemektedir. Kanada halkı, Kanada’da performans sergileyen sanatçıları Kanada kültürü açısından önemli görmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: