Kanada Kolej Fiyatları

2023 Kanada’da Kolej Eğitimi ve Fiyatları

Kanada’da devlet kolejleri; lise mezunu olan kişilerin işletme, ekonomi gibi teorik ve mesleki eğitimler almak için başvurdukları yükseköğretim kurumlarından biridir. Güncel olarak Kanada’da onaylı 183 tane devlet koleji bulunmaktadır. Kanada hem ülkenin gelişmişlik durumu hem de eğitim seviyesi nedeniyle birçok öğrencinin eğitim için tercih ettiği ülkelerden biridir. Kanada’daki devlet okullarının harcamaları ve eğitim masrafları devlet tarafından karşılanmaktadır.

Kanada’da kolej eğitimi, üniversite eğitimine kıyasla hem maddi açıdan hem de eğitim koşulları açısından daha uygun ve ekonomik kalmaktadır. Kanada community college ücretleri ortalama 8.000 CAD olmaktadır. Kanada devlet kolejleri eğitimi, Kanada ekonomisinin güçlenmesini sağlayan ve nadir seçilen meslek alanlarını sağlaması sebebiyle ülke için önem taşımaktadır.

Kanada’daki kolej eğitimi, eğitim programlarının daha kısa olması sebebiyle ülkedeki üniversitelere göre daha uygun fiyatlıdır. Kanada’da üniversite eğitimini daha çok akademik alanlarda kariyer isteyen insanlar tercih etmektedir. Üniversite eğitimini tercih etmeyerek daha teknik ve teorik bilgiler öğrenmek isteyen kişiler, Kanada’da devlet kolejlerini tercih etmektedirler.

Kanada’da Kolej Eğitimi Ücretsiz Midir?

Hayır, Kanada’da kolej eğitimi ücretlidir. Kanada’da kolej eğitimi almak isteyen yabancı öğrencilerin eğitim ücreti ödemesi gerekmektedir.

Kanada’daki Kolej Fiyatları Nasıldır?

Kanada’daki kolejlerin isimleri ve yıllık eğitim ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Devlet kolejleriEğitim ücretleri
Humber College14.500 CAD
Seneca College3.269 CAD
George Brown College14.330 CAD
The Algonquin College12.950- 14.600 CAD
Centennial College14.080- 18.366 CAD
Selkirk College7.900- 8.500 CAD
Fanshawe College13.100- 15.000 CAD
Vanier College4.900- 7.700 CAD
Southern Alberta Technology Center4.595- 28.031 CAD
Bow Valley College10.000- 15.000 CAD
Red River College7.214 CAD
Nova Scotia Community College9.515 CAD
College of New Caledonia4.500- 5.500 CAD

Vancouver Community College Fiyatları Ne Kadardır?

Vancouver Community College fiyatları, uluslararası öğrenciler için program başı 145 CAD ve alt programlar için 70 CAD olmaktadır. Vancouver Community College harçları bölümden bölüme göre değişiklik göstermektedir.

Kanada’da En Uygun Fiyatlı Devlet Kolejleri Hangileridir?

Kanada’daki en uygun fiyatlı devlet kolejleri aşağıda listelenmiştir.

  • Bow Valley Koleji: 1995 yılında kurulan Bow Valley College, bünyesinde geniş çapta eğitim programları bulundurmaktadır ve uluslararası öğrenciler için düzenli olarak destek sağlamaktadır. Bow Valley College’in ortalama fiyatları 2.000- 9000 CAD arasında değişmektedir.
  • Douglas College: 1970 yılında kurulmuştur. British Columbia’da yer alan Douglas College, birçok uluslararası öğrencinin tercih ettiği Kanada’daki kolejlerden biridir. Douglas College’da 30 kredili bir dönem geçirecek olan öğrencinin 17.400 CAD ödemesi gerekmektedir.
  • Georgian College: 1967 yılında kurulmuştur. Georgian College uluslararası yaklaşık 1.500 öğrenciye eğitim vermektedir. Kanada’nın farklı yerlerinde kampüsü bulunan Georgian College’ın uluslarası öğrenciler harç ücreti 5.500 CAD’dır.
  • Red River College: Winnipeg’deki en büyük kolej olan Red River College, 1938 yılında kurulmuştur. Her yıl 300’den fazla uluslararası öğrencinin eğitim gördüğü Red River College 11 kampüse sahiptir ve harç ücreti yıllık ortalama 8.830 CAD’dır.
  • Seneca College: 1967 yılında kurulmuştur. Seneca College’a her yıl 3.500’ü aşkın uluslararası öğrenci kayıt olmaktadır. Sıklıkla Rusya, Çin, Güney Kore, Arabistan ve Pakistan gibi ülkelerden öğrenci kabul eden Seneca College’in harç ücreti 13.000 CAD’dır.
  • Southern Alberta Institute of Technology: 1916’da Calgary’de kurulmuştur. Southern Alberta Institute of Technology kayıt ücretleri 5.500- 11.000 CAD arasında değişmektedir.

Kanada’daki devlet kolejlerinin ücretleri 2000 - 20.000 CAD arasında değişiklik göstermektedir. Kanada devlet kolejleri, Canada community college olarak da bilinmektedir ve uluslararası öğrencilerin sıklıkla tercih ettikleri kurumlar arasındadır.

Kanada’daki En Ucuz Kolej Hangisidir?

Bow Valley College, Kanada’daki en ucuz kolejlerden biridir. 1995 yılında kurulmuş olan Bow Valley College, Kanada’ya okumak için gelen birçok öğrencinin ilk sırada tercih ettiği okullardan biridir. Harç ücretleri 6.000- 11.234 CAD arasında değişmekte olan Bow Valley College, uluslararası öğrencilere destek sağlamaktadır.

Kanada’da İki Yıllık Kolej Eğitimi Ne Kadardır?

Kanada’da eyalet dışından gelen öğrenciler için ortalama devlet kolej ücreti 8.210 CAD’dır. Kanada’da iki yıllık kolej eğitimi almak için ödenen harç ücreti ortalama 10.300 CAD olmaktadır. Kanada devlet kolejlerinden farklı olarak Kanada’daki özel kolejlerin harç ücreti 15.100 CAD’dır.

Kanada’daki dört yıllık kolej eğitim ücreti ortalama 9.308 CAD’dır. Kanada 2 yıllık sertifika programlarının fiyatı, diğer Kanada sertifika programlarına göre daha uygun olmaktadır.

Kanada’da Kolej Eğitimi için Burs Olanakları Nelerdir?

Kanada’da kolej eğitimi almak isteyen Türk ve uluslararası öğrenciler için burs imkanları bulunmaktadır. Kanada kolej eğitim burslarının uygunluk kriterlerinin dikkatle incelenmesi ve başvuru tarihlerinin takip edilmesi gerekmektedir. Kriterleri tamamlayan kişilerin Kanada’da eğitim için burs almaya hak kazanıp kazanmadığı başvuru tarihlerinden duyurulmaktadır.

Kanada’da burs imkanlarına başvurmak için aranan kriterlerin arasında iyi bir akademik ortalama, gönüllü faaliyetler ve bazı durumlarda da yazılı ödevler yer almaktadır. Kanada burs başvurularına yoğun rağbet olduğu için başvuruların en az 8 ay öncesinden yapılması gerekmektedir.

Kanada’da başvurulabilecek burslar arasında, 10.000 CAD değerinde burs veren Waterloo Üniversitesi Uluslararası Öğrenciler için Giriş Bursu, 20.000 CAD ödeme yapan Alberta Centenary Bursu, Cape Breton Giriş Bursları, Dünya Liderleri için Devlet Başkanı Bursu ve Regina Üniversitesi Giriş Bursları yer almaktadır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: