Kanada Partner Vizesi

Kanada Partner Vizesi Başvuru Süreci

Kanada partner vizesi, Kanada vatandaşlarının ya da Kanada’da kalıcı oturma izni olan kişilerin partnerlerinin veya ekonomik olarak kendilerine bağlı çocuklarının daimi ikamet yolu ile Kanada’da yaşamalarına imkan sağlayan vize türüdür. Kanada partner vizesi, Kanada’nın göçmenlik sistemi içerisinde önemli yere sahiptir.

Kanada göçmenlik partner programı, Kanada’nın her yıl önemli sayıda daimi oturma izni verdiği Aile Sınıfı kategorisinde yer almaktadır. Kanada hükümeti, yabancı ülke vatandaşıyla ilişkisi olan Kanada vatandaşlarının veya yabancı ülke vatandaşıyla ilişkisi olan ve Kanada’da daimi oturma izni olan vatandaşların partnerlerine kalıcı oturma izni almaları için sponsor olmalarına izin vermektedir.

Vizem.net, Türkiye ve Kanada’da hizmet veren IRCC sertifikalı uzmanları ile Kanada sponsorlu vize başvuru süreçlerinde danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kimler Kanada Partner Vizesi Alabilir?

Kanada partner vizesine evli olmayan ve en az 1 yıldır süren gerçek bir birliktelikleri olduğunu belgelerle kanıtlayan çiftler başvurabilmektedir. Kanada partner vize başvurusu için eşlerden birinin Kanada vatandaşı olması veya Kanada’da kalıcı oturma izni bulunması şarttır.

Kanada’da Partner Vizesi için Sponsorluk Şartları Nelerdir?

Kanada’da partner vizesi için Kanada eş sponsorluğu şartları aşağıda verilmiştir.

 • Kanada vatandaşı olmak veya Kanada’da daimi oturma izni sahibi olmak
 • En az 18 yaşında olmak
 • Kanada hükümeti veya Quebec eyaleti ile oturum izni sözleşmesini imzalamak
 • Belirlenen süre boyunca partnerini Kanada’da geçindirebilmek için maddi yeterliliğe sahip olmak
 • Herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olmak, hapishanede olmamak, iflas etmemiş olmak
 • Ceza gerektiren bir suçtan hüküm giymemiş olmak, mahkeme kararı ile verilmiş bir destekte temerrüde düşmemiş olmak
 • Ülkeden ihraç edilmemiş olmak (kalıcı oturma izni olan kişiler için)

Kanada Partner Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kanada partner vizesi için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir.

 • Ortak mülkiyet kanıtı: Çiftin birlikte yaşayacağı yerleşik alanda yer alan ortak konut mülküne dair belgeler gerekmektedir.
 • Kanada kira sözleşmesi: Çiftin konutun sakinleri olduğunu gösteren kira sözleşmesini ibraz etmeleri gerekmektedir.
 • Ortak hizmet belgeleri: Elektrik, yakıt, telefon, internet gibi ortak ev giderleri, ortak kullanılan kredi kartları ve banka hesaplarına dair kanıt gerekmektedir.
 • Araç sigortası: Çiftin arabası bulunuyorsa, araba sigorta şirketinden alınmış sigorta belgesinin her ikisinin de aynı adreste ikamet ettiğini beyan etmesi gerekmektedir.
 • Devlet tarafından verilmiş kimlik belgesi: Çiftin aynı evde yaşadığını kanıtlayacak, evin adresini gösteren, sürücü belgesi gibi bir kimlik belgesi ibraz edilmek durumundadır.
 • Adres kanıtlayıcı diğer belgeler: Çiftin aynı adreste ikamet ettiğini gösteren telefon faturaları, maaş bordroları, mali bilanço, vergi kayıtları, sigorta poliçeleri gibi destekleyici belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir.

Kanada partner vizesi için çiftlerin istenen evraklardan en az ikisini ibraz etmesi gerekmektedir. Kanada partner vizesi için belgelerden en az ikisini sağlamayan çiftlerin yazılı bir beyannamede bulunması gerekmektedir.

Yukarıda listelenen evrakların partnerliğe dair kanıt oluşturması amacıyla beyan edilmesi ve aynı zamanda Kanada eş sponsorluğu başvurusu için gereken evrakların başvuruda teslim edilmesi gerekmektedir.

Kanada’ya Partner Olarak Gitmek için Destekleyici Belgeler Nelerdir?

Kanada’ya partner olarak gitmek için vize başvuru onayı almak, nikahsız çiftlerin süresiz olarak birlikte yaşamalarını kanıtlamaları adına önemli bir unsurdur.

Partner vizesi almak isteyen çiftlerin göçmenlik bürosuna ibraz edecek Kanada eş durumu evlilik belgeleri olmaması nedeniyle, ilişkilerini başka yollarla kanıtlamaları gerekmektedir. Kanada sevgili vizesi için komşulardan, arkadaşlardan veya çalışma arkadaşlarından elde edilen kişisel referans formu destekleyici belge olarak sunulabilmektedir.

Kanada Partner Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada partner vize başvurusu için Kanada’da ikamet eden kişinin partneri için sponsorluk başvurusunda bulunması ve Kanada’ya gelecek kişinin kalıcı ikamet izni başvurusunda bulunması gerekmektedir. Eş durumundan Kanada vizesi almak için Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosu’nun (IRCC) https://www.canada.ca/ internet sitesi üzerinden online başvuru yapılmaktadır.

Başvuru sahibi Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosu’nun online sistemine kayıt olduktan sonra, ilgili formları doldurup gerekli evrakları sisteme yükleyerek ve vize ücretini online olarak ödeyerek başvuru işlemlerini tamamlamaktadır. Kanada eş vizesi için diğer başvuru türü, gerekli evrakları Kanada Dosya İşlem Merkezi’ne posta ile göndermektir. IRCC tarafından Kanada partner vizesi başvuru değerlendirme sürecinde sponsorlardan sağlık raporu, biyometri kaydı ve adli sicil kaydı talep edilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Kanada partner vizesi başvurularında, gerekli evrakların hazırlanmasından başvuru takibine dek tüm süreç IRCC sertifikalı uzmanlar tarafından yürütülmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kanada için Partner Vizesi Başvuru Ücretleri Nedir?

Kanada için partner vizesi başvuru ve sonraki süreçler için ödenmesi gereken toplam tutar aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Başvuru işlemleriÜcretler
Sponsorluk başvuru ücreti75 Kanada doları
Başvuru sahibinin işlem ücreti475 Kanada doları
Daimi ikamet hakkı ücreti500 Kanada doları
Toplam1050 Kanada doları

Kanada partner vizesi için başvuru ücretleri, başvuru sırasında online olarak ödenmektedir.

Kanada Partner Vizesi İşlemleri Ne Zaman Sonuçlanır?

Kanada partner vizesi işlemleri sponsor başvurularının başlangıç tarihinden itibaren yaklaşık 12 ay sonra sonuçlanmaktadır.

Partner Vizesiyle Kanada’da Çalışabilir Mi?

Evet, partner vizesiyle Kanada’da çalışmak mümkündür. Partner vizesi ile Kanada’da çalışmak için çalışma izni gerekmektedir.

Kanada’da partner vizesi ile bir sponsoru olan kişi, daimi oturma izni başvurusunda bulunurken açık çalışma izni başvurusu da yapabilmektedir. Kanada açık çalışma izni onaylandıktan sonra başvuru sahipleri Kanada’da çalışmaya başlayabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: