Kanada Lise Fiyatları

Kanada Lise Fiyatları

Kanada’da lise eğitimi, yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler için üniversite eğitimine göre daha uygun fiyatlıdır. Kanada’da lise eğitimi 14-18 yaşları arasındaki öğrencileri kapsamaktadır.

Kanada’da liseler, devlet lisesi ve özel lise olarak ikiye ayrılmaktadır. Kanadalı öğrenciler için devlet lisesi ücretsiz iken, özel liseler ücretlidir. Uluslararası öğrencilerin ise Kanada’da lise eğitimi almak için devlet veya özel lise fark etmeksizin ücret ödemesi gerekmektedir.

Kanada’da Ücretsiz Lise Bulunur Mu?

Hayır, Kanada’da ücretsiz lise bulunmamaktadır; Kanada’da lise eğitimi almak isteyen yabancı öğrencilerin ücret ödemesi gerekmektedir. Kanada’da lise eğitimi alacak öğrenciler, burs seçeneklerini değerlendirerek okul masraflarının azalmasını sağlayabilmektedir.

Kanada’da Devlet Lisesi Ücretleri Nasıldır?

Kanada’da devlet lisesi ücretleri, 8.000 ile 14.000 CAD aralığından başlamakta ve bölge ile şehirlere göre değişmektedir.

Uluslararası öğrenciler tarafından sıkça tercih edilen Kanada devlet liselerinin ücretleri aşağıda listelenmiştir.

 • Collingwood Devlet Lisesi, yıllık 18.000 CAD
 • Bear Creek Devlet Lisesi, yıllık 18.000 CAD
 • Innisdale Devlet Lisesi, yıllık 18.000 CAD
 • Eastview Devlet Lisesi, yıllık 18.000 CAD
 • Bradford Devlet Lisesi, yıllık 18.000 CAD

Kanada Özel Lise Fiyatları Nasıldır?

Kanada özel lise fiyatları, yıllık ortalama 5.000 CAD ile 30.000 CAD arasında değişmektedir. Kanada’daki özel okul fiyatlarını okulların fiyat politikaları belirlemektedir.

Kanada’da en çok tercih edilen 5 özel lise ve eğitim ücretleri aşağıda listelenmiştir.

 • Columbia International College, yıllık 21.000 CAD
 • Royal Crown Academic School, yıllık 15.200-19.200 CAD
 • Keystone İnternational School, yıllık 16.200 CAD
 • Bronte College, yıllık 21.000 CAD
 • Blyth College, yıllık 24.400 CAD

Kanada Yatılı Lise Fiyatları Ne Kadardır?

Kanada yatılı lise fiyatları, 40.000 ile 80.000 CAD arasında, okulun bulunduğu bölge ve şehir ile eğitimin kapsadığı hizmetlere göre değişmektedir.

Kanada’da en çok tercih edilen 5 yatılı lise ve eğitim ücretleri aşağıda listelenmiştir.

 • Brentwood College Özel Lisesi, yıllık 87.000 CAD
 • Rosseau Lake College Özel Lisesi, yıllık 63.000 CAD
 • Albert College Özel Lisesi, yıllık 75.400 CAD
 • St. Andrew’s College Özel Lisesi, yıllık 63.000 CAD
 • Fulford Academy Özel Lisesi, yıllık 54.800 CAD

Kanada Lise Bursları Nelerdir?

Kanada’da lise bursları, Kanada’da lise eğitimi almak isteyen uluslararası öğrencilere verilmektedir. Berows International Scholarship Program Test, Schulich Leader Scholarships, Bett Ann Debouvre Scholarship gibi burslar, Kanada’da lise eğitimi almak isteyen uluslararası öğrencilere verilen burslardır. Kanada’da burslu lise eğitimi alan öğrencilerin okul ve yaşam masrafları azalmaktadır.

Kanada’da Lise Okumanın Maliyeti Ne Kadardır?

Kanada’da lise okumanın maliyeti, eğitim ücreti, konaklama masrafları ve yemek harcamalarının toplamını içermektedir. Kanada’da lise okuyan bir öğrencinin yaşam masrafı yıllık 20.000-30.000 CAD olarak belirlenmiştir. Kanada’da lise okumak için ödenen ortalama ücret yıllık ise 8.000-14.000 CAD olarak başlamakta ve değişmektedir. Kanada’da yemek masrafları ise öğrencilerin bulundukları şehre göre değişmektedir.

Uluslararası öğrenciler için Kanada’da lise okumak maliyetli olabilmektedir. Kanada’da lise okumanın maliyeti, öğrenciler için yurt ve aile yanında konaklama seçenekleri tercih edildiğinde düşebilmektedir.

Kanada’da Lise Okuyanlar için Aile Yanında Kalmak Ne Kadardır?

Kanada’da lise okuyanlar için aile yanında kalmak, aylık ortalama 400-800 CAD olarak fiyatlanmaktadır. Kanada’da aile yanında konaklamanın ücreti, evlerin bulunduğu konuma göre değişmektedir. Bununla birlikte bazı aileler, konaklayacak öğrencilerden ilk ay için maksimum 200 CAD kadar ilk yerleşme ücreti talep edebilmektedir.

Lise okumak için Kanada’ya gelen uluslararası öğrencilerin konaklama seçeneklerinden biri olan Kanada’da aile yanı konaklama, öğrencilerin İngilizce veya Fransızca bilgilerinin ve konuşmalarının gelişmesine ve Kanada kültürüne daha rahat adapte olabilmelerine yardımcı olmaktadır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: