Kanada Study Permit Vizesi

Canada Study Permit Vizesi Başvuru Süreci 2023

Önemli Not: Deprem sonrasında T.C vatandaşlarına sağlanan Kanada Open Work Permit (3 yıllık Kanada çalışma izni) başvuruları için başvuru sahibinin 3 Ocak 2024’e kadar Kanada’ya geçerli bir vize ile girmiş olması gerekir.

Sadece vize evrakları göçmenlik avukatı tarafından onaylanan kişilerin başvruları vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Uygunluk kriterlerini öğrenmek için: 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

Kanada study permit vizesi, öğrenim izni olarak da bilinmekte ve lisans, lisansüstü eğitim, dil kursu, doktora gibi Kanada eğitim programları katılımcılarının başvurması gereken vize türüdür. Kanada study permit vizesi Kanada’da 180 günden uzun sürecek eğitimlerde alınabilmekte başvuru sahibine Kanada’da geçici oturum hakkı tanımaktadır.

Study permit Kanada öğrenci vizesi şartları, arasında başvuru yapılan okuldan kabul mektubu almak ve başvuru esnasında; geçerli pasaport, iki adet biyometrik fotoğraf, gerekli finansal yeterliliğin kanıtı, vize talep dilekçesi, başvuru sahibinin 6 aydan uzun sürecek Kanada eğitimi için Gouvernement du Québec tarafından verilen Québec sertifikası gibi evrakların sunulması bulunmaktadır.

Kanada study permit vizesi hamiline hafta 20 saate kadar çalışma izni ve ailesini yanında getirme izni vermektedir ancak Kanada’daki eğitimin erken bitmesi durumunda, çalışma izninin üzerinde hangi tarih yazılı olursa olsun, 90 gün sonra geçerliliği sona ermektedir.

Vizem.net, Türkiye’de Kanada study permit vizesi başvurularında son 5 yılda onay oranı en yüksek, IRCC serifikasına sahip akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Kanada Study Permit Hangi Durumlarda Verilir?

Kanada study permit, kısa süreli eğitim ve uzun süreli eğitim olmak üzere iki farklı türde verilmektedir. Kısa süreli Kanada study permit olarak bilinen Kanada sx1 vizesi, dil okulu ya da yaz kampı gibi 180 günü geçmeyen eğitimler için başvurulan vize türüdür ve 180 günden kısa eğitimlerde sx1 Kanada geçici oturum vizesi almak yeterli olmaktadır.

Uzun süreli Kanada study permit vizesi 180 günü geçen eğitim programlarına katılmak için başvurulan ve geçici oturum izninin yanı sıra öğrenim izni de alınması gereken vize türüdür.

Kanada’da Hangi Eğitimler için Öğrenim İzni Alınabilir?

Kanada’da öğrenim izni alınabilecek eğitimler aşağıda listelenmiştir.

 • İlkokul
 • Ortaokul
 • Lise
 • Lisans eğitimi
 • Yüksek lisans
 • Doktora eğitimi
 • Dil okulları

Kanada Study Permit Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Study permit Kanada öğrenci vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Kanada study permit vizesi başvurusunda bulunan kişinin, sabıka kaydının temiz olması ve durumu kanıtlamak için adli sicil kaydını sunması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin sağlık durumunu göstermek için sağlık raporunu sunması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibi Kanada’da eğitim süreci bitiminde ülkesine geri döneceğini kanıtlaması gerekmektedir.
 • Kanada study permit vizesi başvurusunda bulunan kişinin, öğrenim ücretlerini ve yaşam masraflarını karşılayabileceğine dair finansal yeterliliği kanıtlaması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin Kanada’da bir eğitim kurumdan kabul aldığını kanıtlaması için ilgili okuldan gönderilmiş kabul mektubunu sunması gerekmektedir.
 • Kanada study permit vizesine başvuracak kişinin, Kanada Covid-19 prosedürüne uygun şekilde aşılanmış olması gerekmektedir.

Canada Study Permit Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada study permit vizesi online başvurusu için Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosunun canada.ca resmi internet sitesi üzerinden online olarak başvuru yapılması gerekmektedir.

Online başvurunun cevabı geldikten sonra biyometri işlemleri için İstanbul veya Ankara’da bulunan yetkili vize merkezi ofislerinden randevu alınması ve randevu günü Kanada study permit vizesi başvuru işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir.

Kanada study permit vizesi için, vize merkezleri aracılığı ile gerçekleştirilecek başvurularda vize başvuru merkezi üzerinden randevu alınması ve randevu günü gerekli evrakların vize merkezine şahsen ibraz edilmesi gerekmektedir.

Kanada öğrenim izni ve geçici ikamet izni başvuruları eş zamanlı yapılmalıdır ve başvuru için Kanada’daki ilgili eğitim kurumu tarafından gönderilmiş öğrenci kabul mektubu ve eğitim için finansal yeterliliği kanıtlayan belgelerin hazırlanması gerekmektedir.

Kanada göçmenlik ofisleri tarafından değerlendirilen başvuruların sonuçları, başvuru sahiplerine IRCCden mail olarak iletilmektedir ve online başvuru sahiplerinden pasaportlarının aracı kuruma göndermeleri talep edilmektedir.

Kanada’da Öğrenim İzni Ne Kadar Süreyle Verilir?

Kanada’da eğitim programlarına dahil olan kişilerin Kanada’da öğrenim izni genellikle eğitim programının süresine ek 90 gün olacak şekilde düzenlenmektedir.

Kanada Study Permit Vize Süresi Uzatılabilir Mi?

Evet, Kanada study permit vize süresi uzatılabilmektedir.

Kanada’da study permit vizesi ile öğrenime devam etmek isteyen kişilerin, öğrenim izin süresi dolmadan en az 30 gün önce uzatmak için online başvuru yapması gerekmektedir ancak işlem süresi genellikle 58 gün sürmektedir.

Canada Study Permit ile Çalışılabilir Mi?

Evet, Kanada study permit vizesi ile çalışılabilmektedir. Kanada study permit ile çalışma izni, genellikle eğitim programının süresi artı 90 gün için geçerlidir.

Kanada çalışma izni için online başvuru yapılabilmektedir ancak online başvuru yapmada sorun yaşayan kişilerin kağıt üzerinde başvuru yapmaları mümkündür. Kanada çalışma izni için başvuru sahibinin çalışma izni başvuru formunu doldurması, study permit vizesine başvurulurken kullanılan belgelerin ve dil yetkinliğinin kanıtlanması gerekmektedir.

Uzun süreli eğitimlere kayıt olmak, Kanada’da yüksek lisans yapmak veya lisansüstü programlara kabul almak, Kanada study permit vizesi ile haftada 20 saate kadar çalışma izni alma hakkı tanımaktadır.

Kanada Study Permit Vizesi Hamili Eşi ve Çocuklarını Beraberinde Götürebilir Mi?

Evet, Kanada study permit vizesi alan kişiler eşi ve çocuklarını beraberinde Kanada’ya götürebilmektedir.

Kanada study permit alıp eş ile gitmek için Kanada’da ikamet eden, çalışan veya okuyan kişinin, sponsor olabileceği eşi, partneri veya çocuğunu Kanada’ya getirmek istemesi durumunda kendi başvurusu esnasında beraberinde getireceği aile üyelerini belirtmesi gerekmektedir.

Kanada study permit sahibinin eşi veya çocuğu, kendi durumlarına göre ziyaretçi vizesi çalışma izni veya study permite başvurabilmektedir.

Kanada Study Permit Vizesi Hangi Durumlarda Gerekmez?

Kanada study permit vizesi; uzaktan eğitim programlarına katılım, turistler için etkinlik amaçlı tur paketlerine dahil edilen derslere katılım, akademik bir kursa kredi almadan katılım ve akademik ya da mesleki alanda genel ilgi alanı dışında bulunan ders seçimlerine katılım için gerekmemektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: