kanada transit vize

Kanada Transit Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Transit vize, bir ülkenin havaalanından aktarma yaparak başka bir ülkeye geçiş yapılabilmesini sağlamaktadır. Kanada transit vize, kişilere uluslararası uçuşlarında Kanada havalimanlarında aktarma yapma izni veren vize türüdür.

Üçüncü bir ülkeye seyahat ederken Kanada havalimanlarında aktarma yapması gereken kişilerin seyahat edecekleri seyahat belgesinin türüne, seyahat belgesinin düzenlendiği ülkeye, kişinin milletine ve Kanada’ya yapılacak seyahat yöntemine göre Kanada transit vizesi veya Kanada elektronik vizesi (eTA) almaları gereklidir.

Kanada tarafından transit vize uygulamasına tabi tutulan kişiler, aktarmalarını ancak transit vize ile yapabilmektedir. Kanada transit vizesi, kişilerin seyahat planına göre bir veya iki girişli olarak verilirken, süresi dolmadan kullanılması gerekmektedir.

Kanada transit vize sahiplerine tanınan aktarma yapma süresi maksimum 48 saat olup bu süre içerisinde kişiler, aktarma yapılacak havalimanında kalabilecekleri gibi konaklama yapmak üzere havalimanını da terk edebilirler; ancak 48 saatlik süreyi aşmadan Kanada’dan ayrılmaları gerekmektedir.

Vizem.net, 2017 ile 2021 yılları arasında Kanada transit vize başvurularında %89,2 onay oranı ile en yüksek oranına sahip, IRCC sertifikalı akredite kuruluştur.

Kanada Türkiye’den Transit Vize İstiyor Mu?

Evet, Kanada Türkiye’den transit vize istemektedir. Kanada üzerinden üçüncü bir ülkeye seyahat edecek Türk vatandaşları geçerli bir Kanada ziyaretçi vizesine sahip değillerse, Kanada havalimanlarında gerçekleştirecekleri aktarmalar için Kanada transit vizesi almaları zorunludur.

Kanada Transit Vizesi Hangi Durumlarda Gereklidir?

Kanada transit vizesi alınması gereken durumlar aşağıda listelenmiştir.

  • 3. bir ülkeye gerçekleştirilecek uluslararası seyahatlerde, Kanada havalimanlarında aktarma veya duraklama yapılacak ise
  • İki farklı uluslararası uçuş arasında Kanada havalimanlarında bağlantı yapılacak ise
  • Kanada’dan yapılacak transit geçiş 48 saat veya daha kısa sürecek ise
  • Seyahat edecek kişinin geçerli bir Kanada vizesi bulunmuyorsa

Yeşil Pasaport Sahipleri için Kanada Aktarma Vizesi Gerekir Mi?

Evet, yeşil pasaport sahipleri için Kanada aktarma vizesi gerekmektedir.

Kanada hükümeti, Kanada’ya seyahat edecek olan ve ziyaretçi vizesi bulunmayan tüm Türk vatandaşlarından pasaport türü fark etmeksizin transit vize istemekte olup Kanada yeşil pasaport transit vize için herhangi bir muafiyet uygulamamaktadır.

Kanada Transit Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kanada transit vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıdaki listede sıralanmıştır.

  • Kanada transit vize başvuru formu: Vize başvuru formu, eksiksiz ve doğru bilgiler içerecek şekilde, online veya kağıt üzerinde doldurulmalı ve başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır. Kanada transit vize başvuru formunda bulunan seçenekler arasından transit vize seçeneği işaretlenmelidir.
  • Fotoğraf: 51 mm yüksekliğinde ve 51 mm genişliğinde bir adet fotoğrafın vize başvuru formuna eklenmesi gerekir.
  • Pasaport: Kanada transit vizesine başvurmak isteyen kişinin en az 190 gün daha geçerliliği olan ve en az iki adet boş sayfası bulunan bir pasaportu bulunmak zorundadır.
  • Uçak bileti: Kanada’dan aktarma yapacak kişinin seyahat planını, özellikle Kanada’ya varışını ve ayrılışını gösteren uçak biletleri Kanada transit vize için gerekli evraklar arasındadır.

Kanada Transit Vizesi için Destekleyici Belgeler Nelerdir?

Kanada transit vizesi için destekleyici belgeler başvuru sahiplerinin vizeyi amacına uygun olarak kullanacaklarını ve seyahatlerine Kanada’dan ayrılarak devam edeceklerini göstermeleri için istenmektedir.

Kanada transit vizesi için destekleyici belge olarak; başvuru sahibinin hem mevcut hem de geçmiş pasaportlarının birer fotokopisi, Kanada’da aktarma yapılarak gidilecek olan ülkeye girişine izin veren vizenin bir örneği, seyahatin devam edeceğini gösteren uçak biletleri ve otel rezervasyon bilgileri ve seyahatin detaylarını içeren imzalı niyet mektubu (vize başvuru dilekçesi) istenebilmektedir.

Kanada Transit Vize Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Kanada transit vize dilekçe örneği, başvuru yapılacak olan dış temsilciliğe hitaben resmi bir dille yazılmaktadır. Kanada transit vize dilekçesinin, başvuru sahibinin transit vizeye neden ihtiyaç duyduğu, daha önce Kanada vizelerine başvurup vurmadığı, hangi ülkeler arasında seyahat ederken Kanada havalimanlarından aktarma yapacağı ve uçuş bilgilerini içerecek şekilde seyahat planının detaylarına yer verilerek hazırlanması gerekmektedir.

Kanada Aktarma Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada aktarma vizesi başvuruları, online olarak veya şahsen gerçekleştirilebilmektedir. Kanada hükümeti transit vize için online başvuruları kabul etmekte olup sadece belli şartlarda başvuruların şahsen yapılmasına imkan tanımaktadır.

Kanada transit vize başvuruları sadece, vize başvurusunun online yapılmasına imkan tanımayan bir engellilik durumunda veya mülteci, vatansız veya vatandaş olmayan bir kişi statüsünde kimlik veya seyahat belgesi ile seyahat edileceği durumlarda şahsen yapılmaktadır.

İstenen şartları sağlayan kişiler şahsen gerçekleştirecekleri transit vize başvurularını, VFS Global Ankara Kanada veya VFS Kanada İstanbul ofislerinden randevu alarak yapabilmektedir.

Kanada Transit Vize Ücreti Ne Kadardır?

Kanada transit vize, Türk vatandaşları için ücretsizdir ve online olarak veya şahsen yapılan transit vize başvurularından hiçbir harç ücreti alınmamaktadır.

Vizem.net Kanada transit vize başvuruları için danışmanlık hizmeti vermekte olup danışmanlık hizmeti bedeli, yeminli tercüme ve sağlık sigortası dahil, 60 Kanada dolarıdır (CAD).

Kanada Transit Vize Kaç Günde Çıkar?

Kanada transit vize ortalama birkaç haftada veya daha kısa sürede çıkmaktadır. Kanada transit vize işlem süreleri vize onay işlemlerinin yapıldığı vize ofisinin yoğunluğuna veya başvuru için ek adımlar gerekip gerekmediğine göre değişebilmektedir.

Transit vize işlemleri tamamlandıktan sonra, pasaport ve diğer tüm başvuru evrakları, Kanada vize ofisleri tarafından başvuru sahibine teslim edilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında 2021 yılında gerçekleştirilen Kanada aktarma vizesi başvurularının ortalama sonuçlanma süresi 26 gündür.

Kanada Transit Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Kanada transit vize reddine itiraz etmek mümkün değildir. Kanada transit vize ret kararı verilmesi halinde, Kanada IRCC tarafından başvuru sahibine pasaportu iade edilip ret kararının nedeninin belirtildiği bir e-posta gönderilmektedir.

Kanada transit vize başvurusu reddedildiğinde buna itiraz etmek mümkün değilse de, tekrar transit vize başvurusu yapılması mümkündür. Kanada transit vize başvurusu reddedilenler, başvuru için gerekli evraklarını tekrar tamamlamak suretiyle, en baştan transit vize için başvurabilirler.

Sık Sorulan Sorular

Kanada transit vizesi ve başvuru süreci ile ilgili, Vizem.net vize merkezlerine sıkça sorulan soruların cevapları aşağıdaki başlıklarda açıklanmıştır.

Kanada Aktarmalı Uçuşlarında Transit Vize Gerekiyor Mu?

Evet, Kanada aktarmalı uçuşlarda transit vize gerekmektedir. Kanada transit vize alanlar, 48 saat veya daha kısa sürecek uçuşlarında Kanada havalimanlarında aktarma yapabilmektedir. Uçuşlar arasında Kanada havalimanlarında yapılacak aktarma süresinin 48 saatten fazla olması veya Kanada’yı ziyaret etmek istenmesi durumlarında, transit vize yerine Kanada ziyaretçi vizesine başvurulması gerekmektedir.

Kanada transit vizesi ile Kanada havalimanlarında aktarma yapmak için, vize sahibinin iki uluslararası uçuş arasında Kanada’da bulunuyor olması gereklidir; örneğin Türkiye’den Kanada aktarmalı Küba seyahati için Kanada transit vizesi alınması gerekmektedir.

Kanada Aktarmalı Amerika Uçuşlarında Transit Vize Gerekir Mi?

Kanada aktarmalı Amerika uçuşlarında transit vize gerekliliği, geçerli bir Amerika vizesine veya oturum kartına sahip olunması hallerinde ortadan kalkmaktadır.

Kanada aktarmalı Amerika’ya giden veya Amerika dönüşü Kanada aktarmalı uçuşlar için 48 saatlik aktarma süresini aşmamak kaydıyla ABD kalıcı oturum kartı ve ABD vizesi ile Kanada transit vizesi bulunmaksızın Kanada havalimanlarından uçuş aktarması yapmak mümkündür.

Kanada Havaalanından Vizesiz Geçiş Hangi Durumlarda Mümkündür?

Kanada havaalanından vizesiz geçiş, Türk vatandaşları için belli durumlarda mümkündür.

Türk vatandaşlarının Kanada çifte vatandaşlığına sahip olmaları halinde geçerli bir Kanada pasaportu ile yapacakları aktarmalarda transit vize almalarına gerek yoktur.

Amerika yeşil kartına veya kalıcı oturum hakkına sahip olan Türk vatandaşları Kanada elektronik vize (eTA) alarak transit vize olmadan Kanada havalimanlarından aktarma yapabilmektedir.

Kanada Transit Vizesi ile İltica Başvurusu Yapılabilir Mi?

Kanada hükümeti tarafından iltica başvurularının kabul edilebilmesi için, Kanada’ya yasal bir şekilde giriş yapılması şartı aranmaktadır. Geçerli bir Kanada transit vizesi, Kanada’ya yasal bir giriş yöntemi olsa da, iltica başvurusu için kabul edilip edilmeyeceği Kanada hükümetinin göçmenlik büroları tarafından değerlendirilmektedir.

Kanada’ya iltica başvurusu için Kanada’ya yasal olarak giriş yapılmasının yanı sıra, Kanada sığınma başvurusunun kabul edilmesi için geçerli bir iltica sebebinin sunulması gerekmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: