kanada transit vize

Kanada Transit Vize Nedir, Nasıl Başvurulur?

Transit vize, bir ülkeye ulaşmak için geçiş yapılacak ülkeden alınması gereken vize türüdür. Transit vize, vizenin alındığı ülkeye giriş yapma izni vermez. Transit vize, ilgili ülkenin havaalanları ve limanlarına giriş yapma olanağı sağlar.

Kanada transit vize, ulaşılmak istenen ülkeye, Kanada üzerinden geçiş izni sunan vize türüdür. Kanada transit vizesine başvurmadan önce yolcunun pasaportunda gidilecek ülkenin ilgili vizesi ve seyahat belgeleri bulunmalıdır.

Kanada Transit Vize Hangi Durumlarda Gereklidir?

Kanada transit vizesi, Kanada üzerinden 3. ülkelere seyahat edecek kişilerin alması gereken vize türüdür. Kanada üzerinden farklı bir ülkeye uçuş yapacak T.C vatandaşları havalimanında kalış süreleri farketmeksizin Kanada transit vizeye sahip olmalılardır.

ABD vizesi sahiplerinin, ABD’ye veya ABD’den başka bir ülkeye uçarken, 48 saati geçmemek şartıyla Kanada’daki hava limanlarından aktarma yaptığı durumlarda Kanada transit vizesi alma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Kanada Türkiye’den Transit Vize İstiyor Mu?

Evet, Kanada Türkiye’den transit vize istemektedir. Kanada üzerinden yapılacak 48 saatten kısa süreli transit geçişlerde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Kanada transit vizesi gerekmektedir.

Kanada üzerinden yapılacak 48 saatten uzun süreli transit geçişlerde gerekli diğer Kanada vize başvuruları yapılabilir.

Türkiye’de yaşayan farklı ülke vatandaşları Kanada transit vizesine ihtiyaç duyup duymadıklarını Kanada Hükümeti web sitesi üzerinden kontrol edebilmektedirler.

Kanada Yeşil Pasaport için Transit Vize İstiyor Mu?

Evet, Kanada yeşil pasaport dahil bütün pasaport türleri için Türkiye Cumhuriyeti (T.C) vatandaşlarından vize talep etmektedir. Yeşil pasaport sahipleri de Kanada transit vizesi başvurusunda bulunmak zorundadır.

Kanada Transit Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kanada transit vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda belirtilmiştir:

 • Kanada Transit Vize Başvuru Formu: Online başvuru formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurularak vize başvuru dosyasında mutlaka bulunmalıdır.
 • Pasaport: Başvuru sahiplerinin gerçekleştirecekleri yolculuktan sonra en az 6 ay geçerliliği ve 2 boş sayfası bulunan bir pasaport gerekmektedir.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf: 3,5 mm genişlik, 4,5 mm yüksekliğinde, arka fonu beyaz, son 6 ay içerisinde çektirilmiş olmalıdır.
 • Uçuş Bilgileri: Başvuru sahipleri uçak bileti bilgilerini başvuru dosyalarında bulundurarak seyahat rotalarını ve uçuş saatlerini beyan etmelidir. Uçak biletleri kişilerin Kanada aktarmasında 48 saatten fazla süre geçirmeyeceklerini doğrular nitelikte olmalıdır.

Kanada Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada transit vize başvurusu için aşağıdaki süreç takip edilmelidir.

 1. Ulaşılmak istenen ülkeye vize gerekli ise, ilk olarak o ülkenin vize işlemleri tamamlanır.
 2. Ulaşılmak istenen ülkeye seyahat planı dahilinde gidiş dönüş bilet rezervasyonları yapılır.
 3. Online Kanada transit vize başvuru formu internet ortamında doldurulur ve çıktısı alınıp imzalanır. (El yazısıyla doldurulmuş formlar kabul edilmez.)
 4. Bütün yolculuğu içeren havayolu rezervasyonları ve biletleri Kanada transit vizesi için belgeler arasına eklenir.
 5. Kanada transit vizesi için toplanan belgeler Kanada Konsoloslukları tarafından yetkilendirilmiş Kanada vize merkezi şubesine teslim edilir.
 6. Kanada transit vize ücreti ve yetkili kuruluş harç ve diğer bedelleri ödenir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kanada Transit Vize Ücretleri Ne Kadar?

Kanada transit vize ücreti 85 Kanada dolarıdır.

Kanada Transit Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Kanada transit vize başvurusu ortalama 8 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Olası mağduriyetlerin önüne geçmek için planlanan seyahatten en az 2 hafta öncesinde Kanada transit vize başvurusunda bulunulması tavsiye edilmektedir.

Kanada transit vize başvurusu yapacak yolcuların, başvuru işlemlerini yoğun seyahat dönemlerinin olmadığı zamanlarda gerçekleştirmeleri, Kanada transit vize başvurularının daha hızlı sonuçlanmasını sağlayabilir.

Kanada Transit Vize ile İzin Verilmeyen Faaliyetler Nelerdir?

Kanada transit vize sahibi yolcuların Kanada havaalanlarında 48 saatten uzun süreli kalışlarına izin verilmez. Kanada transit vize sahibi yolcular, Kanada havaalanlarının terminallerinden çıkış yapma iznine sahip değillerdir.

Kanada transit vize sahibi yolcular, yalnızca Kanada havaalanı terminallerinden 48 saati geçmeyecek sürede aktarmalı uçuşlar gerçekleştirebilirler.

Kanada Transit Vizesi ile İltica Başvurusu Yapılabilir Mi?

Kanada hükümeti göçmenlik yasalarına göre iltica başvurularının kabul edilmesi için geçerli bir vize türü ile yasal olarak ülkeye girilmiş yapılması gerekmektedir.

İltica başvurusunun dikkate alınması için başvuru sahibinin iltica için geçerli bir sebebi olması şartı aranmaktadır.

Kanada Transit Vize için Destekleyici Belgeler Nelerdir?

Kanada transit vize için destekleyici belgeler aşağıda verilmiştir.

 • Mevcut pasaport ve önceki pasaportların birer kopyası
 • Varsa, Kanada’dan aktarmayla gidilecek ülkenin vizesi
 • Seyahatin kesinliğini kanıtlar belgeler ve ıslak imzalı niyet yazısı

Çocuklar için Kanada Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuklar için Kanada transit vize başvurusu, 18 yaşından küçükler için, kişinin ebeveyni ya da yasal vasisi tarafından yapılır. Çocuklar için Kanada transit vize başvurusu işlemi, ebeveynler tarafından Kanada transit vize başvuru formunun doldurulması ve gerekli belgelerin çocuk adına hazırlanarak vize başvuru merkezine teslim edilmesiyle gerçekleştirilmektedir.

Çocuklar için Kanada transit vize başvurusunda gerekli olan belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Doğum belgesinin kopyası (copy of Birth Certificate)
 • Muvafakatname: 18 yaşından küçük bireyin tek başına seyahatinde ebeveynlerinin her ikisinin de imzasının bulunduğu noter onaylı belge sunulmalıdır. Ayrıca çocuk, ebeveynlerinden yalnızca biri ile seyahat edecekse diğer ebeveyn tarafından imzalanmış orijinal bir muvafakat mektubu yazılmış olmalıdır.

Kanada Transit Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Kanada transit vize başvurusu reddedilirse, vize ret kararına itiraz etmek mümkün değildir. Kanada Büyükelçilikleri ve Konsoloslukları, Kanada transit vize başvuru sonucunun ret kararı ile sonuçlanması durumunda, pasaport ile birlikte ret kararının sebebini içeren bir belge vermektedir.

Kanada transit vize reddi alınması durumunda, tekrardan Kanada transit vize başvurusu yapılmalıdır. Kanada Büyükelçiliği tarafından istenilen belgeleri tekrar hazırlayıp, Kanada Konsolosluğu vize bölümüne başvuru istenilen zamanda yeniden yapılabilir.

Kanada Transit Vizesine Benzer Diğer Kanada Vize Türleri Nelerdir?

Kanada transit vizesine benzer diğer kanada vize türleri aşağıda verilmiştir.

 1. Kanada kolaylaştırma vizesi
 2. Kanada nezaket vizesi
 3. Kanada iş delegasyon vizesi
 4. Kanada süper vize

Geçici Kanada vizeleri, kişinin Kanada Konsolosluğu veya Sınır Hizmetleri Görevlileri (BSO) tarafından belirlenen belirli bir süre Kanada’da kalmasına izin verir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: