kanada turist vizesi başvuru

Kanada Turist Vizesi Başvuru Süreci 2023

Önemli Not: Deprem sonrasında T.C vatandaşlarına sağlanan Kanada Open Work Permit (3 yıllık Kanada çalışma izni) başvuruları için başvuru sahibinin 3 Ocak 2024’e kadar Kanada’ya geçerli bir vize ile girmiş olması gerekir.

Sadece vize evrakları göçmenlik avukatı tarafından onaylanan kişilerin başvruları vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Uygunluk kriterlerini öğrenmek için: 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

Kanada turist vizesi, Kanada’nın doğal ve tarihi güzelliklerini görmek, Kanada’da yaşayan aile ve arkadaşlarıyla görüşmek ve iş amacıyla Kanada’ya seyahat etmek isteyen kişilerin alması gereken, Kanada’da en fazla 6 ay kalma imkanı sunan vize türüdür. Kanada seyahat vizesi, geçici ikamet vizesi kategorisinde yer almaktadır.

Vizem.net, Kanada turist vizesi başvurularında danışmanlık hizmeti veren IRCC sertifikalı bir akredite acentedir. Vizem.net, 2018-2021 yılları arasında Kanada turist vizesi başvurularında en yüksek onay oranına sahip akredite acente konumdadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

2022 Yılında Kanada Turist Vizesi Veriyor Mu?

2022 yılında Kanada turist vizesi vermektedir. Kanada turist vizesi açık mı sorusunun cevabı evettir; ancak Kanada’ya girişler Covid-19 virüsü nedeniyle kısıtlamalara tabi tutulmuştur. Kanada seyahat kısıtlamaları bazı dönemlerde değişiklik gösterebildiği için, Kanada’ya seyahat etmek isteyen kişilerin Kanada’ya giriş şartlarını önceden kontrol etmesi ve bu şartlara göre hazırlık yapması önerilmektedir.

Kanada Turist Vizesi Açık Mı?

Kanada turist vizesi açıktır. Kanada turist vizesi alan ve Kanada’ya seyahat eden kişilerin Covid-19 nedeniyle 14 gün karantinada kalması söz konusu olabilmektedir. Kanada’ya seyahat edecek kişilerin, karantinada kalacakları süre içerisinde nerede kalacaklarıyla ilgili bir plan oluşturulmaları istenmektedir. Kanada’ya seyahat eden kişilerin karantinayi geçirmek için bir planları yok ise federal hükümet tarafından tahsis edilen karantina merkezlerine konaklama imkanları bulunmaktadır.

Kanada’ya seyahat etmeden en fazla 3 gün önce, 5 yaş ve üzeri yolcuların PCR testi yaptırmaları ve Covid-19 test sonucunu ibraz etmeleri istenmektedir. Kanada’ya seyahat edecek yolcuların en geç 3 gün önce yapılan PCR testi sonucunun negatif olması gerekmektedir. PCR, NAT, NAAT, RT-LAMP, CRUSPR, N geninin tespiti, Orf1a/b testi, Rdrp geninin tespiti, S geninin tespiti, ddPCR, LamPORE gibi testler, Kanada hükümeti tarafından kabul edilen Covid-19 testlerinden bazılarıdır.

Kanada’ya seyahat edecek kişilerin en geç 72 saat önce ArriveCAN uygulaması veya web sitesi üzerinden sağlık bilgileri de dahil olmak üzere kişisel bilgilerini girmesi gerekmektedir. Kanada’ya seyahat edecek yolcuların uçağa binmeden önce ArriveCAN makbuzunu görevliye iletmeleri zorunludur.

Kanada’ya seyahat eden kişiler, Kanada’ya vardıktan sonraki 1. ve 8. günde Covid-19 moleküler testine girmektedir. Kanada’ya seyahat eden yolculara uygulanan kısıtlamalar, gerekli görüldüğünde halk sağlığını tehlikeye atmamak adına uzatılabilmektedir. Kanada’ya gelen kişilerin 14 gün karantinaya alınması söz konusu olabilmektedir. Kanada’ya seyahat ederken dilkat edilmesi gerekenlere ve uygulanan kısıtlamalara ve güncel Covid önlemlerine https://travel.gc.ca/travel-covid/travel-restrictions/flying-canada-checklist adresinden ulaşmak mümkündür.

Pandemide Kanada’ya Turist Olarak Nasıl Gidilir?

Pandemide Kanada’ya turist olarak nasıl girilebileceği aşağıda listelenmiştir.

 • Seyahatten en az 15 gün önce, Kanada hükümeti tarafından kabul edilen 2 doz aşının vurulması
 • Seyahatten en az 15 gün önce, Kanada hükümeti tarafından kabul edilen 2 aşı karışımının vurulması
 • Seyahatten en az 15 gün önce Janssen/Johnson & Johnson aşısının 1 doz vurulması

Kanada turist vizesi 2021 yılında Kanada hükümeti tarafından belirlenmiş sağlık şartları sağlanamadığı takdirde verilmemektedir. Kanada hükümeti tarafından belirlenmiş şartların karşılanıp karşılanmadığı, Kanada ArriveCAN uygulaması veya web sitesi ile belirlemektedir. Yolcuların Kanada’ya seyahatten en geç 72 saat önce ArriveCAN uygulaması veya web sitesine bilgilerini girmesi gerekmektedir.

Kanada Turist Vizesi Şartları Nelerdir?

Kanada turist vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli bir T.C pasaportu bulundurulmalıdır
 • Herhangi bir bulaşıcı hastalığa sahip olmamalıdır
 • Hırsızlık ya da gasp gibi suçlardan adli sicil kaydının bulunmaması gerekmektedir.
 • Yeterli finansal kaynağa sahip olunmalıdır
 • Geçerli seyahat planına sahip olunmalıdır

Kanada Turistik Vize için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kanada turistik vize için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Kanada turistik vize başvuru formu: Başvuru formu Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Ofisi (IRCC) web sitesinden indirilmektedir.
 • Pasaport: İki adet pasaport fotokopisi gönderilmelidir.
 • Fotoğraf: En az iki tane biyometrik özelliklerde ve 45 mm yüksekliğinde, 35 mm genişliğinde fotoğraf gerekmektedir.
 • Ön yazı: Kanada hükümetine ithafen yazılmalı ve başvuru yapan kişiye neden turist vizesi verilmesi gerektiğini açıklamalıdır.
 • Davet mektubu: Aile bireyi, akraba veya arkadaş ziyaretlerinde, Kanada’da ikamet eden kişi tarafından yazılmalıdır.
 • Mali durum kanıtı: Banka ekstresi, son 3 yıla ait vergi beyannamesi, ev-arsa tapusu gibi belgelerle mali durum kanıtı sunmak gerekmektedir.
 • Seyahat programı: Seyahat sırasında gezilecek yerlerin planlamasının uçak biletleri ve konaklama rezervasyonları ile birlikte sunulması gerekmektedir.
 • Kanada’da kalmayacağına dair ispat belgeleri: İş sözleşmesi, kira kontratı gibi belgeler ispat belgeleri arasında yer almaktadır.

Kanada Turist Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Kanada turist vizesi başvuru formu, Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık ofisinin (IRCC) sistemi üzerinden online olarak doldurulmaktadır. Kanada göçmenlik ofisinin web sitesinde, Kanada turist vizesi başvuru formunun nasıl doldurulacağına ilişkin talimatları içeren yönlendirmeler bulunmaktadır. Kanada turist vizesi başvuru formunda, seyahat edecek kişinin bilgileri ve seyahat planı istenmektedir. Kanada turist vizesi başvuru formu doldurulurken verilen bilgilerin doğru olmasına ve eksiksiz doldurulmasına dikkat edilmelidir.

Kanada Turistik Vize Niyet Mektubu Örneği Nasıl Yazılır?

Kanada turistik vize niyet mektubu örneği, Kanada’ya turist olarak giden kişilerin neden seyahat etmek istediklerini belirttikleri bir mektuptur. Kanada turist vizesi niyet mektubu, kişisel bilgilerinin yanı sıra seyahat edecek kişinin neden Kanada’ya gitmek istediği, nereleri gezip göreceği, gidiş-geliş uçuş bilgileri, seyahat edecek kişinin gelir ile ilgili bilgileri içermelidir. Kanada turist vizesi niyet mektubunun içeriğinde başvuru yapan kişiye sponsor olan kişinin bilgilerine de yer verilmelidir. Kanada turist vizesi niyet mektubunun öz ve kısa olmasına dikkat edilmelidir. Kanada turist vizesi niyet mektubu, Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaş Bürosuna hitaben yazılmaktadır.

Vizem.net, Kanada turist vizesi niyet mektubu yazacak kişilere IRCC sertifikalı uzman danışmanlar aracılığı ile danışmanlık hizmeti vermekte ve kişinin özel durumuna uygun niyet mektubunun danışmanlar tarafından yazılmasına olanak tanımaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kanada Turist Vizesi için Fotoğraf Ölçüleri Nedir?

Kanada turist vizesi için fotoğraf ölçüleri, 35 mm genişliğinde ve 45 mm yüksekliğinde olmalıdır. Kanada turist vizesi fotoğrafı, en fazla 6 aylık olmalı ve net, açık renkli arka plana karşı çekilmiş olmalıdır. Kanada turist vizesi fotoğrafında ağız açık olmamalı ve tarafsız bir yüz ifadesi ile kameraya bakılmalıdır.

Turist Vizesi için Kanada Finansal Kanıt Belgeleri Nelerdir?

Turist vizesi için Kanada finansal kayıt belgeleri aşağıda listelenmiştir.

 • Yıllık kazancını gösteren çalışma belgesi
 • Banka ekstreleri
 • Kanada seyahati için yeterli miktarda paraya sahip olunduğunu belgeleyen bir banka hesap dökümü
 • Kanada’ya seyahat etmek için başvuru yapan kişi adına kayıtlı varlıkların tapusu, araç ruhsatı gibi belgelerin fotokopisi
 • Kanada’da ziyaret edilecek kişi veya kişilerin maaş dökümleri

Kanada Turistik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada turistik vize başvurusu, online veya şahsen başvuru merkezine giderek yapılabilmektedir. Kanada turist vizesine başvuru yapmadan önce gerekli evrakların eksiksiz şekilde tamamlanması gerekmektedir. Kanada’ya turist vizesi almak için yapılan başvuruların değerlendirilmesi ve onaylanmasındaki yetkili mercii Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosudur.

Vizem.net, Kanada turist vizesi başvuruları için danışmanlık hizmeti vermektedir. Vizem.net danışmanlığında yapılan Kanada turist vizesi başvurularında gerekli evrakların toplanması ve pdf olarak gönderilmesi yeterlidir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kanada Turist Vizesi için Online Başvuru Nasıl Yapılır?

Kanada turist vizesi için online başvuru, Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosunun web sitesi üzerinden yapılmaktadır. Kanada turist vizesi online başvuru, göçmenlik bürosunun web sitesi olan canada.ca üzerinden gerçekleştirilmektadır. Başvuru yaparken web sitesi üzerinden cgKEy hesabı açılması ve bu hesap üzerinden işlemlerin yapılması gerekmektedir.

Kanada göçmenlik bürosu web sitesi üzerinden kayıt yapıldıktan sonra Kanada vizesi için gerekli evrakların sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Kanada turist vizesi için online başvuru, vize başvuru ücretinin ödenmesinin ardından tamamlanmaktadır.

Kanada turist vizesi başvurusu için gerekli olması halinde başvuru sahibin İstanbul veya Ankara’da bulunan VFS Global ofislerinden randevu alarak biyometri işlemlerini tamamlaması gerekmektedir.

Kanada Turistik Vize Başvurusu Şahsen Nasıl Yapılır?

Kanada turistik vize başvurusu şahsen, VFS Global Ankara veya İstanbul ofislerinden randevu alınarak yapılmaktadır. Kanada turistik vize başvurusu, diğer illerde bulunan VFS Global ofislerinden yapılamamaktadır. Kanada vizesi başvurusu için, Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosu web sitesinden başvuru formu ile gerekli evrakların listesinin indirilmesi ve ardından formun doldurularak gerekli belgelerin eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. Kanada vizesi için gerekli belgelerin tamamlanmasının ardından randevu tarihinde VFS Global İstanbul veya Ankara ofislerine giderek başvurunun tamamlanmaktadır.

Kanada Turist Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Kanada turist vizesi ücreti, başvuru ücreti 100 CAD ve biyometri işlemleri ücreti 85 CAD olmak üzere toplam 185 CAD’dır. Kanada turist vizesi için yeminli tercümanlık ve danışmanlık hizmetine ihtiyaç duyulması durumunda ödenmesi gereken ücret 2022 yılı için ortalama 250 CAD’dır.

Kanada Turistik Vize Takibi Nasıl Yapılır?

Kanada turistik vize takibi, vize başvuru merkezi web sitesi üzerinden online olarak takip edilebilmektedir. Kanada turist vizesi başvurusunu yaptıktan sonra verilen takip numarasını, VFS Global web sitesine girerek başvuru işleminin hangi aşamada olduğunu görmek mümkündür.

Vizem.net danışmanlığı ile yapılan Kanada turist vizesi başvurularında takip işlemi 5 aşamalı bilgilendirme mesajları ile yapılmaktadır.

Kanada Turist Vizesi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Kanada turist vizesi başvurusu, 2022 yılında ortalama 74 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Kanada turist vizesi başvurusunun sonuçlanma süresi, hangi ülkeden başvuru işlemi yapıldığına bağlı olarak değişmektedir.

Kanada turist vizesi başvurusunun sonuçlanma süreci için verilen ortalama süre, vize başvuru merkezi ile Kanada dış temsilcilikleri arasındaki gönderim süresini ve biyometri işlemlerinin yapılacağı süreleri kapsamamaktadır.

Kanada Turistik Vize Süresi Ne Kadardır?

Kanada turistik vize süresi, en fazla 10 yıl olarak belirlenmiştir. Kanada turist vizesi alan kişiler 1 yıl içerisinde en fazla 180 gün Kanada sınırları içerisinde kalabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Kanada turist vizesi ile ilgili sık sorulan sorular aşağıdaki başlıklarda açıklanmıştır.

Kanada Turist Vizesi ile Dil Okuluna Gidilebilir Mi?

Kanada turist vizesi ile dil okuluna gidilebilmektedir. Kanada turist vizesi, en fazla 6 aylık bir süre için verilmektedir. Kanada dil eğitimi, turist vizesinin verildiği 6 aylık süre içerisinde başlayıp sona eriyor ise turist vizesi ile dil eğitimi programlarına katılmak mümkündür.

Kanada’da uzun süreli dil eğitimi almak için dil eğitimi vizesine başvurmak gerekmektedir. Kanada dil okulları, İngilizce ve Fransızca dillerini öğrenmek isteyen kişilere eğitim imkanı sunmaktadır.

Kanada Turist Vizesi ile Kanada’da Çalışmak Mümkün Müdür?

Hayır, Kanada turist vizesi ile Kanada’da çalışmak mümkün değildir. Kanada’da bulunan bir işletmenin turist vizesi sahibi bir işçiyi çalıştırması durumunda işverene Kanada Anayasası gereğince çeşitli cezalar uygulanmaktadır.

Kanada’da kaçak işçi çalıştıran işverenlere 50.000 CAD para cezası verilmekte veya işverenler 2 yıl hapis cezasına çarptırılmaktadır. Mahkemenin karar vermesi durumunda kaçak işçi çalıştıran işverenlere hem para hemde hapis cezası verilebilmektedir.

Kanada’da kaçak işçi çalıştıran işverenlere olduğu kadar kaçak olarak çalışan kişilere de cezalar verilmektedir. Turist vizesi ile çalışan kişilere Kanada’da kaçak çalışmak suçundan 10.000 CAD para cezası veya 6 aya kadar hapis cezası verilebilmektedir. Kanada’da kaçak olarak çalışan kişilere hem para cezası verilebilmekte, hem de hapis cezasına çarptırılabilmektedir.

Kanada’ya Turist Vizesi ile Gidip Kalmak Mümkün Müdür?

Hayır, Kanada’ya turist vizesi ile gidip kalmak mümkün değildir. Kanada turist vizesi, başvuru yapan kişiye en fazla 6 ay için Kanada’da bulunma hakkı tanımaktadır. Kanada turist vizesinin bir süre için uzatılma imkanı bulunsa da, Kanada’da kalabilmek için eğitim veya iş gibi amaçlar doğrultusunda oturum izni almak için başvuru yapılması gerekmektedir.

Kanada için Turist Vizesi Almak Zor Mudur?

Kanada için turist vizesi almak zor değildir. Kanada’ya seyahat, seyahat edecek kişinin gerekli şartları sağlaması ve gerekli belgeleri toplaması durumunda oldukça kolaydır.

Kanada’ya Turist Olarak Gitmek için Sebepler Nedir?

Kanada’ya turist olarak gitmek için sebepler aşağıda listelenmiştir.

 • Modern ve çok kültürlü şehirleri ziyaret etmek
 • Rafting, trekking, kamp yapmak gibi pek çok açık hava aktivitelerine katılmak
 • Ünlü festivaller ve etkinliklere katılmak
 • Rocky Dağları, Niagara Şelaleleri gibi dikkat çeken doğal güzellikler, cazibe merkezlerini görmek
 • Kanada’daki baskın Fransız kültürünü gözlemlemek
 • Kanada’da 4 mevsimin yaşanması
 • Çocuklarla gitmek için çok uygun tatil bölgelerinin olması

Kanada’da turistik yerler, hem tarihi hem de doğal güzellikleri bulunana bölgelerdir. Niagara Şelalesi gibi doğal güzellikler, Kanada’da gezilecek yerler içerisinde yer almakta ve her yıl birçok turistin ilgisini çekmektedir. Bununla birlikte Kanada’da bulunana Louisbourg Kalesi, Fort Henry gibi yapılar turistleri çeken tarihi yapılardır.

Kanada Turist Vizesi Kaç Yıllık Verilir?

Kanada turist vizesi, genellikle başvuru yapan kişinin pasaport süresi kadar veya 10 yıllık olarak verilmektedir. Kanada turist vizesi alan kişiler 1 yıllık süre içerisinde 6 ay boyunca Kanada’da ikamet edebilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: