Kanada Vize Sorgulama İşlemleri

Kanada Vize Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kanada vize sonucu sorgulama işlemleri, Kanada Göçmenlik Bürosu IRCC veya aracı kurum VFS Global üzerinden online olarak yapılabilmektedir. Kanada vize başvurusunun karara bağlanması ardından, IRCC ve VFS Global tarafından başvuru sahibine bilgilendirme e-postası ile ulaştırılmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Kanada vize başvurularında, Kanada vize takip işlemleri online olarak yapılabilmektedir ve haftanın 7 yedi günü 09:00- 18:30 saatleri arasında vize danışmanları tarafından vize sorgulama işlemleri konusunda hizmet verilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kanada Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Kanada vize başvurusunun sonuçlanması, talep edilen vize türüne, başvuru yöntemine ve başvurunun yapıldığı ülkeye göre değişmektedir.

Kanada ziyaretçi vizeleri yaklaşık 2,5 ayda, öğrenci ve çalışma vizeleri ortalama 3 ayda ve aile birleşimi vizeleri en geç 1 yıl içerisinde çıkmaktadır. IRCC tarafından yürütülen vize değerlendirme süreçleri Covid-19 sebebi ile aksayabildiğinden, Kanada vize sonuçlanma süresi de normalden daha uzun sürebilmektedir.

Kanada Vize Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Kanada vize başvurusu online olarak VFS Global veya IRCC üzerinden yapıldıysa, vize sonuçlandığında Kanada vize sonucu mail aracılığıyla başvuru sahibine iletilmektedir. Bilgilendirme e-postasını beklemek istemeyen online başvuru sahipleri için VFS Global veya IRCC vize takip sorgulama ekranından vize durumunun kontrol edilmesi mümkündür.

VFS Global aracı kurumundan yapılan Kanada vize başvurularında, vize sonucu ancak başvuru evrakları ve pasaport başvuru sahibine ulaştırıldığında öğrenilebilmektedir.

VFS Global Kanada Vize Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Kanada vize başvurusunu VFS Global Kanada vize başvuru merkezinde tamamlamış olan kişilere üzerinde takip numarası yer alan bir kabul makbuzu verilmektedir. Kabul makbuzunda yer alan takip numarası ile başvuru durumu https://visa.vfsglobal.com/tur/tr/can/track-application adresinden takip edilebilmektedir. VFS Global üzerinden yapılan vize sorgulama işlemleri yalnızca başvuru dosyasının nerede olduğunu göstermektedir ve başvuru sürecinin hangi aşamada olduğu hakkında bilgi vermemektedir.

VFS Global vize sorgulama ekranındaki “Başvurunuzu takip edin” başlığı altında verilen vize takibinin yapılabileceği iki adet ayrı web site linki vardır. 1 Kasım 2019 ve öncesinde yapılan başvurular için birinci web site linkine, 2 Kasım 2019 sonrasında yapılan başvurular için ikinci web site linkine tıklanmalıdır.

VFS Kanada Vize Sorgulama Seçim Ekranı
VFS Kanada Vize Sorgulama Seçim Ekranı

Her iki web site linkinden vize sorgulama ekranına ulaşılmaktadır. “Track your application” başlığının altındaki ilk boşluk Kanada vize takip numarasının yazılması gereken boşluktur. İkinci boşluğa ise başvuru sahibinin doğum tarihinin yıl/ ay/ gün olarak yazılması gerekmektedir. Güvenlik doğrulaması yapıldıktan sonra “submit” kısmına tıklanmalıdır. Yönlendirilen ekrandan vize durumu hakkında bilgi alınabilmektedir.

VFS Kanada Vize Sorgulama Ekranı
VFS Kanada Vize Sorgulama Ekranı

VFS Global online vize sorgulama ekranından vize sorgulama işlemi yapmak istemeyen kişiler e-posta, web sohbet, sms hizmet veya çağrı hattı üzerinden bilgi alabilmekte veya vize başvuru merkezi ziyaret edebilmektedir.

Kanada Vize Başvurusu IRCC Üzerinden Nasıl Sorgulanır?

Kanada vize başvurusunu IRCC üzerinden sorgulamak isteyen kişilerin https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/application/account.html bağlantısı ile vize sorgulama ekranına girmesi gerekmektedir.

IRCC Kanada vize sorgulama ekranına girmeden önce başvuru sahibi tarafından oluşturulan cgKEY hesaba kullanıcı adı ve şifre ile giriş sağlanmalıdır. Vize sorgulama işlemi için hesap oluşturulmamış ise ilk önce hesap oluşturulmalıdır.

Hesaba giriş yapıldıktan sonra “Başvurularımı veya profilimi görüntüle” başlığı altında yer alan “Mesajları ve vize durumunu görüntüle” kısmına tıklanarak Kanada vize sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

Kanada Konsolosluğu Üzerinden Vize Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Kanada vize başvuru sorgulama işlemleri Kanada Konsolosluğu üzerinden yapılamamaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: