Kanada Vize Sponsor Yazısı

Kanada Vize Sponsor Yazısı Nedir, Kanada Sponsorluk Şartları Nelerdir?

Önemli Not: Deprem sonrasında T.C vatandaşlarına sağlanan Kanada Open Work Permit (3 yıllık Kanada çalışma izni) başvuruları için başvuru sahibinin 3 Ocak 2024’e kadar Kanada’ya geçerli bir vize ile girmiş olması gerekir.

Sadece vize evrakları göçmenlik avukatı tarafından onaylanan kişilerin başvruları vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Uygunluk kriterlerini öğrenmek için: 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

Vize sponsor yazısı maddi olarak durumu uygun olmayan, çalışmayan veya öğrenci olan başvuru sahiplerine destek sağlayacak bir kişinin veya kuruluşun yazdığı yazıdır. Başvuru sahibi tarafından maddi yeterlilik kanıtlanamıyor ise, sponsor olan kişinin veya kuruluşun başvuru sahibinin Kanada’da yaşadığı süre boyunca tüm masraflarını karşılayacağını sponsorluk yazısında belirtmesi gerekmektedir.

Kanada vize başvurularında başvuru sahibinin maddi durumu yeterli ise sponsorluk yazısının beyan edilmesi zorunlu değildir fakat Kanada aile birleşimi vize türünde sponsor yazısının sunulması gerekmektedir. Kanada aile birleşimi vize türü başvurusunun geçerli olabilmesi için eş, çocuk ve birinci dereceden akrabalara sponsorluk sağlanmalıdır.

Vizem.net, Türkiye ve Kanada’da bulunan IRCC sertifikalı uzmanları ile Kanada sponsorlu vize başvuruları için danışmanlık ve takip hizmeti vermekte olup bu alandaki akredite kuruluşlardan biridir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kanada Vizesi İçin Sponsor Olmadan Başvuru Yapılabilir Mi?

Kanada vizesine başvuru yapacak kişinin çalışması ve yeterli maddi olanağa sahip olması durumunda sponsor olmadan başvuru tamamlanabilmektedir. Kanada uzun süreli aile birleşimi vize başvurularında ise Kanada aile sponsorluğu şartı aranmaktadır.

Kanada Vizesi Sponsorluk Şartları Nelerdir?

Hamiline 2 yıl Kanada’da kalmayı sağlayan süper vize başvurularında Kanada vizesi için sponsor olacak kişinin Kanada vatandaşı olması veya Kanada kalıcı oturum iznine sahip olması, en az 18 yaşında olması ve sponsor olunan kişinin en az 3 yıl boyunca temel ihtiyaçlarını karşılayacak maddi yeterlilikte olması gerekmektedir.

Eş sponsorluğunda yapılan Kanada vizesi başvurularında, sponsorun Kanada’da yaşamayı veya eş/ partneri Kanada’da kalıcı olarak ikamet ettiğinde Kanada’ya dönmeyi planlaması halinde, üç yıl boyunca temel finansal ihtiyaçlarını karşılayabilecek maddi yeterlilikte olması gerekmektedir.

Kanada ziyaret vizelerinde ise sponsor olacak kişilerden Kanada vatandaşlığı veya oturum izni şartı aranmamaktadır.

Kanada Süper Vizesi için Kimler Sponsoru Olabilir?

Kanada vize sponsoru olmak için ilk öncelikle Kanada vatandaşı olunması veya Kanada kalıcı oturum iznine sahip olunması gerekmektedir. Kanada vatandaşı veya Kanada kalıcı oturum iznine sahip olan kişilerin birinci dereceden yakınlarına sponsor olmaları mümkündür.

Kanada Vizesi İçin Kimlere Sponsor Olunabilir?

Kanada vizesi sponsorunun sponsor olabileceği yakınları aşağıda verilmiştir.

 • Resmi nikahsız eş
 • Evlilik partneri
 • 19 yaş altı evlenmemiş çocuklar
 • Evlat edinilen çocuklar
 • Büyükanneler ve büyükbabalar
 • Kardeşler
 • Torunlar

Kanada Vizesi Eş Sponsor Mektubunda Hangi Bilgilere Yer

Kanada vizesi eş sponsor mektubunda yer verilmesi gereken bilgiler aşağıda verilmiştir.

 • Sponsorluk mektubunda bahsedilecek konunun özetini içeren kısa bir metinle giriş yapılmalıdır. İlişki ve ilişkideki iki taraf detaylı olmadan anlatılmalıdır.
 • İlişkinin nasıl başladığı ve nasıl devam ettiği aktarılmalıdır.
 • İlişkide iletişimin nasıl sürdürüldüğünden bahsedilmelidir. Ne kadar sıklıkla mesajlaşıldığı, telefonla konuşulduğu veya şahsen buluşulduğu yazılmalıdır.
 • İlişkideki önemli anlardan ve ilişkinin nasıl ilerleme sağladığından bahsedilmelidir.
 • Karşı taraf hakkında duyulan düşünceler yazıya aktarılmalıdır. Sponsor olan kişi tarafından eşinde en sevdiği huy veya eşsiz bulduğu bir özellik yazılabilir.
 • Karşı tarafın sponsor olan kişinin ailesiyle ve arkadaşlarıyla arasının nasıl olduğu ve nasıl bir iletişim kurdukları aktarılmalıdır.
 • Evlenme teklifini kimin ettiğinden, ne zaman beraber yaşanmaya başlandığından ve birlikte yaşamanın iki taraf için de neden önemli olduğundan bahsedilmelidir.
 • Eğer düğün yapılmışsa düğün detaylarıyla birlikte Kanada eş sponsorluğu mektubuna eklenmelidir.
 • Birlikte yapılması hayal edilen gelecek planlarından bahsedilmelidir.

Eş sponsorluk mektubu yazılırken en önemli husus samimiyetin incelemeyi yapan yetkiliye aktarılabilmesidir. Eş sponsorluk mektubu ile vize başvuru incelemesini gerçekleştiren yetkililere yukarıda verilen konulardan bahsedilerek evliliğin samimiyeti ve iki taraf için değeri açıklanmalıdır. Vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasında Kanada eş sponsorluğu mektubu büyük bir rol oynamaktadır.

Kanada Vize Sponsor Dilekçe Örneği İngilizce

Kanada vize sponsorluğu için yazılması gereken İngilizce dilekçe örneği aşağıda verilmiştir.

Kanada Vize Sponsor Dilekçesi Örneği
Kanada Vize Sponsor Dilekçesi Örneği

Kanada Sponsor Yazısı Hangi Vizeler için Gereklidir?

Kanada sponsor yazısının gerekli olduğu vize türleri aşağıda verilmiştir.

 • Kanada eş vizesi
 • Kanada ebeveyn vizesi
 • Kanada partner vizesi
 • Kanada aile vizesi
 • Kanada evlilik vizesi
 • Kanada sevgili vizesi
 • Kanada nişanlılık vizesi

Çalışmayan Vize Başvuru Sahipleri Kanada Sponsor Yazısı Sunabilir Mi?

Çalışmayan ve dolayısıyla maddi yeterliliğini kanıtlayamayacak olan başvuru sahipleri Kanada sponsor yazısı sunabilir.

Kanada sponsor yazısı teslim edilmesi gereken zorunlu evraklar arasında yer almamaktadır. Sponsor mektubu çalışmayan, finansal açıdan yetersiz veya öğrenci olan başvuru sahipleri tarafından maddi yeterliliğin kanıtlanamaması halinde yazılması gereken bir dilekçe türüdür. Sponsorluk mektubu ile işsiz ve çalışmayanlar için Kanada vizesi almak daha mümkün hale gelmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: