Kanada'da Tıp Okumak

Kanada'da Tıp Okumak: 2023 Yılı Fiyatları ve Gerekli Şartlar

Kanada sağlık sistemi dünyanın en gelişmiş sağlık sistemlerinden biridir. Kanada’da bazı kapsamlı diş tedavileri ve estetik operasyonlar dışında çoğu sağlık hizmeti Kanada vatandaşlarına ve yasal oturum izni bulunan kişilere ücretsiz olarak sunulmaktadır. Kanada tıp eğitimi dünyanın en başarılı üniversitelerinde, alanlarında önemli başarılara imza atmış hekimler tarafından verilmektedir. Kanada’da tıp okumak, temel bilim hazırlık eğitimini ve üniversitelerin bünyesindeki kliniklerde intern eğitimini kapsamaktadır.

Kanada’da toplam 17 üniversitenin tıp fakültesi bulunmakta ve 7 tanesi uluslararası öğrencilere eğitim alma imkanı sunmaktadır. Kanada’da tıp okumak, Kanada’daki üniversiteler dünyanın en başarılıları arasında sayılan tıp fakültelerine sahip olduğundan çok sayıda öğrencinin ilgisini çekmektedir. Kanada’da tıp okumak için uluslararası öğrencilerin karşılaması gereken en önemli şart, herhangi bir temel bilim alanında bir lisans eğitimini tamamlamış olmaktır. Kanada’da tıp okuyan uluslararası öğrencilerin mezuniyet sonrasında gerekli prosedürleri tamamlamaları halinde Kanada’da doktor olarak çalışmaları mümkündür.

Vizem.net, Kanada’da tıp okumak isteyen öğrenci adayları için yurtdışı eğitim danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Kanada Tıp Fakülteleri Hangileridir?

Kanada tıp fakülteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Alberta Üniversitesi Tıp ve Diş Hekimliği Fakültesi
 • Calgary Üniversitesi Cumming Tıp Okulu
 • British Columbia Üniversitesi Tıp Fakültesi
 • Manitoba Üniversitesi Max Rady Tıp Koleji
 • Memorial Newfoundland Üniversitesi Tıp Fakültesi
 • Dalhousie Üniversitesi Tıp Fakültesi
 • McMaster Üniversitesi Michael G. DeGroote Tıp Okulu
 • Kuzey Ontario Tıp Okulu
 • Queen’s Üniversitesi Tıp Okulu
 • Western Üniversitesi Schulich Tıp ve Diş Hekimliği Okulu
 • Ottawa Üniversitesi Tıp Fakültesi
 • Toronto Üniversitesi Tıp Fakültesi
 • Laval Üniversitesi Tıp Fakültesi
 • McGill Üniversitesi Tıp Fakültesi
 • Montreal Üniversitesi Tıp Fakültesi
 • Sherbrooke Üniversitesi Tıp Fakültesi
 • Saskatchewan Üniversitesi Tıp Koleji

Kanada’da toplam 17 tıp fakültesi bulunmakta ve Kanada’daki tıp fakültelerinin 7 tanesi uluslararası öğrenci kabul etmektedir. Kanada’da tıp fakültesi uluslararası öğrenci kabul eden üniversiteler; Memorial Newfoundland Üniversitesi, Laval Üniversitesi, Sherbrooke Üniversitesi, Montreal Üniversitesi, McGill Üniversitesi, Toronto Üniversitesi ve McMaster Üniversitesi’dir.

Toronto Üniversitesi Tıp Fakültesi Nasıldır?

Toronto Üniversitesi Tıp Fakültesi, 1919 yılında Kanada’nın Ontario eyaletinin Toronto şehrinde kurulmuştur. Toronto Üniversitesi Tıp Fakültesi, başarı sıralamalarında Kanada üniversiteleri arasında en başarılı tıp fakültesi olarak seçilmiştir ve dünya üniversiteleri sıralamasında ise en başarılı ilk 4 tıp fakültesi arasında yer almaktadır.

Toronto Üniversitesi’nin eğitim dili İngilizcedir ve tıp fakültesine başvuran öğrencilerin IELTS sonuçlarının 6,5 üzeri olmasını gerektirmektedir. Toronto Üniversitesi Tıp Fakültesi fiyatları Kanada vatandaşlığı bulunan öğrenciler için ortalama 25.000 CAD ve uluslararası öğrenciler için ortalama 95.000 CAD tutarındadır.

Mcgill Üniversitesi Tıp Fakültesi Nasıldır?

McGill Üniversitesi Tıp Fakültesi, 1829 yılında Quebec eyaletinin Montreal şehrinde Kanada’nın ilk tıp fakültesi olarak kurulmuştur. McGill Üniversitesi Tıp Fakültesi, başarı sıralamasında dünyanın en başarılı 29. tıp fakültesi olarak yer almaktadır.

McGill Üniversitesi’nin eğitim dili İngilizcedir ancak klinik eğitimleri başladığında hastalarla rahatça iletişim kurulabilmesi için öğrencilerin Fransızca biliyor olması veya Fransızca hazırlık dil eğitimi alması gerekmektedir. McGill Üniversitesi Tıp Fakültesi fiyatı uluslararası öğrenciler için ilk kayıt yılında 52.730 CAD tutarındadır, kayıt yenilenen sonraki yıllarda ödenen tutar azalmakta ve eğitimin 4. yılında 27.550 CAD tutarına kadar düşmektedir.

Montreal Üniversitesi Tıp Fakültesi Nasıldır?

Montreal Üniversitesi Tıp Fakültesi 1843 yılında Montreal’in ilk frankofon tıp okulu olarak, Kanada’nın Quebec eyaletinin Montreal şehrinde kurulmuştur. Montreal Üniversitesi Tıp Fakültesi, başarı sıralamasında dünyanın en başarılı 42. tıp fakültesi olarak yer almaktadır.

Montreal Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin eğitim dili Fransızcadır. Montreal Üniversitesi Tıp Fakültesi fiyatları uluslararası öğrencilerin ilk yılında 25.000 CAD tutarındadır.

Kanada Tıp Fakültesi Fiyatları Ne Kadardır?

Kanada tıp fakültesi fiyatları öğrencilerin hangi ülkenin vatandaşı olduklarına göre değişmektedir. Kanada tıp fakültelerinin uluslararası öğrenciler için fiyatları, Kanadalı öğrencilerin ödemesi gereken tutarlardan daha yüksektir.

Kanada’da uluslararası öğrenci kabul eden tıp fakültelerinin, Kanada vatandaşı olan öğrenciler için yıllık ortalama fiyatları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Tıp fakültesiYıllık fiyat
Toronto Üniversitesi Tıp Fakültesi94.609 CAD
McGill Üniversitesi Tıp Fakültesi52.731 CAD
Montreal Üniversitesi Tıp Fakültesi10.961 CAD
McMaster Üniversitesi Tıp Fakültesi26.130 CAD
Sherbrooke Üniversitesi Tıp Fakültesi18.837 CAD
Laval Üniversitesi Tıp Fakültesi11.152 CAD
Memorial Newfoundland Üniversitesi Tıp Fakültesi30.000 CAD

Kanada’da Tıp Okumak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kanada’da tıp okumak için gerekli şartlar, üniversite ve eyalet kurallarına göre değişebilmektedir.

Kanada’da tıp okumak için gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 • Lisans eğitimine başvuru yapan öğrencilerin, biyoloji veya başka bir temel bilim alanında lisans diploması almış olmaları ve minimum not ortalaması şartını karşılamaları gerekmektedir.
 • IELTS ve TOEFL gibi uluslararası geçerliliği bulunan bir İngilizce yeterlilik sınavında minimum puan şartını karşılayan bir sonuç alınmış olması gerekmektedir.
 • Kanada Tıp Fakültesi Giriş Sınavı’ndan (MCAT) yeterliliği ispatlayan, puan barajlarının üzerinde kalan bir sonuç alınması gerekmektedir.

Kanada Tıp Fakültesine Kabul için Lisans Şartı Nedir?

Kanada tıp fakültesine kabul için lisans şartı eyalete göre değişmektedir. Kanada tıp fakültesine kabul için çoğu eyalette minimum 2 yıllık bir yükseköğretim eğitimi şartı aranmaktadır, Quebec’te ikamet eden kişiler için CEGEP kolej eğitimini tamamlamış olma şartı aranmaktadır.

Kanada tıp fakültelerinin çoğu başvuru yapacak öğrencilerin belli temel bilim derslerini önceden almış olmalarını istemektedir. Kanada’da tıp fakültesine başvuru yapacak öğrencilerin kimya, fizik, matematik, biyoloji ve bilgisayar gibi bir bilim dalında eğitim almış olmaları gerekmektedir.

Kanada’da Tıp Okumak için Dil Yeterlilik Şartı Nedir?

Kanada’da tıp okumak için dil yeterlilik şartı, başvuru yapılan eğitimin lisans veya lisansüstü seviyesinde olmasına göre değişmektedir. Kanada’da lisans seviyesinde tıp okumak için dil yeterlilik şartı IELTS için minimum 6,5, TOEFL için minimum 80 puandır. Kanada’da yüksek lisans seviyesinde tıp okumak için dil yeterlilik şartı IELTS için minimum 7, TOEFL için minimum 90 puandır.

Kanada Tıp Fakültelerinin MCAT Şartı Nedir?

Kanada tıp fakültelerinin MCAT şartı okuldan okula değişmektedir. MCAT, Kanada’daki Tıp Fakültesi Giriş Sınavı’dır ve Kanada’daki en başarılı üniversitelerde tıp eğitimi alabilmek için bu sınavı geçmek gerekmektedir.

Kanada’da tıp fakültelerinin veya üniversitelerin MCAT taban puan şartı okuldan okula değişmektedir, öğrencilerin bizzat başvuru yapacakları tıp fakültesinin MCAT puan şartını araştırıp öğrenmeleri gerekmektedir. Kanada‘da Kuzey Ontario Tıp Okulu ve McGill Üniversitesi Tıp Fakültesi gibi bazı tıp fakültelerinde MCAT sınavına girme şartı bulunmamaktadır.

Kanada Tıp Fakültesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada tıp fakültesi başvurusu yapılırken aday öğrencilerin öncelikle başvuru yapacakları okulun başvuru şartlarını kontrol etmeleri gerekmektedir. Kanada tıp fakültelerinin başvuru şartları okuldan okula değişebilmektedir. Kanada tıp fakültesi başvurusunu yapmadan önce öğrencilerin Kanada Tıp Fakültesi Giriş Sınavı’na girmeleri gerekmektedir, üniversitelerin MCAT için taban puan şartının birbirinden farklı olduğunun unutulmaması ve bizzat başvuru yapılacak okulun MCAT şartının araştırılması gerekmektedir.

Kanada üniversitelerinin çoğu, tıp fakültesine başvuru yapacak öğrencilerin bir temel bilim alanında en az 2 yıllık lisans eğitimi almış olmasını istemektedir. Kanada üniversitelerinin eğitim dili İngilizce veya Fransızca olduğundan, uluslararası öğrencilerin geçerli bir dil yeterlilik sınavına girmelerini ve yeterli bir puan almalarını gerektirmektedir.

Kanada tıp fakültesi başvuruları online olarak ilgili okulun internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Kanada tıp fakültesi başvurusu yapılırken; MCAT ve dil yeterlilik sınavı sonuç belgeleri, tamamlanmış olan en az 2 yıllık temel bilim eğitimine dair diploma ve transkript belgeleri, eğitim alınmış olan okuldan bir öğretim görevlisi tarafından yazılmış bir referans mektubu ve öğrencinin kendisinden, hobilerinden, profesyonel tecrübelerinden ve katıldığı gönüllülük projelerinden bahsettiği bir başvuru makalesi başvuru yapılacak okula teslim edilmelidir.

Kanada tıp fakültesi başvurularında ilk adımı geçen aday öğrencilerin çoğu, panel mülakat olarak adlandırılan bir mülakata girmektedir. Panel mülakat; üniversitedeki hocalar, aktif olarak çalışmakta olan doktorlar ve ilgili fakültede okumakta olan öğrencilerden oluşan geniş bir grubun karşısında Kanada’da tıp eğitimi almak isteyen kişinin kendisine sorulan sorulara yanıt verdiği bir mülakat şeklidir. Kanada tıp fakültesi başvurusunda bulunmak için şartları karşılayan ve mülakata alınarak bir Kanada üniversitesi tarafından kabul edilen öğrencilere başvuru teklifi sunulmaktadır.

Kanada Tıp Fakültelerinin Başvuru Kabul İstatistikleri Nasıldır?

Uluslararası öğrencileri kabul eden Kanada tıp fakültelerinin taban GPa ve MCAT sonuçları için başvuru şartları ve başvuru kabul istatistikleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

FakülteKonumKabul oranıGPaMCATEğitim dili
Toronto Üniversitesi Tıp FakültesiToronto/ Ontario%63,96125 (sınavın her bir kısmında)İngilizce
McGill Üniversitesi Tıp FakültesiMontreal/ Quebec%6,93,9-İngilizce ve Fransızca
Montreal Üniversitesi Tıp FakültesiMontreal/ Quebec%10,4CRC hesaplaması-Fransızca
McMaster Üniversitesi Tıp FakültesiHamilton/ Ontario%4,13,89129İngilizce
Sherbrooke Üniversitesi Tıp FakültesiSherbrooke/ Quebec%7,2CRC hesaplaması-Fransızca
Laval Üniversitesi Tıp FakültesiQuebec City/ Quebec%9CRC hesaplaması-Fransızca
Memorial Newfoundland Üniversitesi Tıp FakültesiSt. John’s/ Newfoundland ve Labrador%103,2 (3,4 Quebec dışı)510İngilizce

Kanada’da Tıp Eğitimi Kaç Yıl Sürer?

Kanada’da tıp eğitimi süresi, öğrencinin akademik geçmişine bağlı olarak 3 yıl ile 5 yıl arasında değişmektedir. Kanada’da tıp eğitimi alacak öğrencinin biyoloji veya sağlıkla alakalı bir alanda lisans eğitimi diploması yok ise Kanada’daki tıp eğitimi 5 yıl sürmektedir.

Kanada’da tıp eğitiminin ilk yılı hazırlık eğitimidir ve Kanada’da tıp eğitimi toplamda 4 yıl sürecek olan öğrencilerin daha önceden biyoloji veya sağlıkla alakalı bir alanda lisans eğitimini tamamlamış olmaları gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Kanada tıp fakülteleri ve Kanada’da tıp eğitimi almak konularında merkezimize sıklıkla sorulan soruların cevapları aşağıda verilmiştir.

Kanada’da Tıp Fakültesine Girmek Zor Mudur?

Kanada’da tıp fakültesine girmek, bu alanda eğitim almayı isteyen çok sayıda aday öğrenci olduğu için zordur ancak başvuru yapılacak tıp fakültelerinin başvuru şartlarını sağlayan aday öğrenciler için bu zorluk ortadan kalkmaktadır.

Kanada’da Tıp Okuyan Öğrenciler Çalışabilir Mi?

Evet, Kanada’da tıp okuyan öğrenciler haftalık 20 saate kadar part time işlerde çalışabilmektedir.

Kanada’da Tıp Okumanın Senelik Maliyeti Ne Kadardır?

Kanada’da tıp okumanın senelik maliyeti, uluslararası öğrenciler için seyahat, konaklama ve yaşam masrafları ile okul kayıt ücretini kapsamaktadır. Kanada’da tıp eğitimi almakta olan bir uluslararası öğrencinin okul kayıt ücreti ve yaşam masraflarının toplamı, eğitim görülen üniversiteye göre yıllık 30.000 CAD ile 125.000 CAD arasında değişmektedir. Kanada’da tıp okuyan uluslararası öğrencilerin, eğitim masraflarını kredi, burs veya okurken çalışma imkanları ile karşılamaları mümkündür.

Kanada’ya tıp okumak için gidecek öğrencilerin gitmeden yapması gereken harcamalar MCAT ve İngilizce Yeterlilik Sınavı başvuru ücretlerini, Kanada öğrenci vizesi başvuru ücretini, seyahat sağlık sigortası ve uçak bileti ücretlerini kapsamaktadır. Kanada’da üniversite öğrencileri i̇çin yaşam maliyetleri; konaklama, ulaşım, internet ve yemek harcamaları olarak hesaplanabilmektedir. Kanada’da tıp okuyan bir öğrencinin aylık konaklama harcaması ortalama 400 ile 600 CAD, aylık ulaşım harcaması ortalama 100 ile 250 CAD, aylık internet maliyeti ortalama 30 ile 50 CAD ve aylık yemek harcaması ortalama 200 ile 300 CAD arasında olmaktadır.

Kanada’da Tıp Okuyanların Doktor Olabilmesi için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kanada’da tıp okuyanların doktor olabilmesi için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Kanada Tıp Konseyi tarafından verilen hekimlik lisansının alınmış olması gerekmektedir.
 • Kanada’da tıp uzmanlık eğitimi niteliğinde, uygulama alanında bir lisansüstü eğitiminin tamamlanmış olması gerekmektedir.
 • Bir eyalet yetkilisi tarafından yapılan mesleki değerlendirmeden onay alınması gerekmektedir.

Uluslararası sağlık çalışanlarının Kanada’da doktor olabilmesi için Kanada Tıp Konseyi’nin değerlendirmesinden geçmeleri ve ilgili eyalet makamından lisans almaları gerekmektedir. Kanada’da doktor olmak i̇çin gerekli şartlar, uluslararası sağlık çalışanlarının ileri düzeyde İngilizce ve eyalete göre Fransızca bilmelerini gerektirmektedir.

Kanada’da Tıp Fakültesi Mezunları için İş İmkanları Nasıldır?

Kanada’da tıp fakültesi mezunları için iş imkanları esnek ve dengeli çalışma saatleri, rahat bir emeklilik planı ve maluliyet sigortası sunmaktadır. Kanada’da tıp fakültesi mezunları doktor olarak çalışmaya başladıklarında haftada ortalama 35 ile 40 saat arasında çalışmaktadırlar. Kanada, doktor maaşları alanında dünyada en iyi şartlara sahip ülkeler arasındadır; beyin cerrahisi, plastik cerrahi, psikiyatri ve kardiyoloji gibi alanlarda çalışan doktorların yıllık ortalama maaşları 140.000 ile 226.000 CAD arasında değişmektedir.

Kanada’da 700’den fazla hastane ve sağlık personelleri alanında istihdam bulunmaktadır. Kanada sağlık çalışanı alımı politikaları özellikle pandemi sonrası dönemde ülke hükümetinin gündemindeki en öncelikli konulardan biri olmuştur. Kanada’da doktor olabilmek için yabancı ülke vatandaşlarının öncelikle diploma denkliği almaları ve Kanada Tıp Konseyi’nin değerlendirme sınavından geçmeleri gerekmektedir.

Kanada’da Tıp Okumak için Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kanada’da tıp okumak için vize işlemleri yapılmadan önce Kanada’da bir üniversiteye başvuru yapmak ve kabul almış olmak gerekmektedir. Kanada’da tıp okumak için vize başvurusu yapmadan önce Kanada’daki üniversiteden kabul belgesinin alınmış olması ve vize için gerekli finansal kaynaklara dair belgelerin hazırlanması gerekmektedir.

Kanada’da tıp okumak için Kanada öğrenci vizesi için başvuru yapmak gerekmektedir. Kanada öğrenci vizesi şartları, öğrencinin Kanada’da bir eğitim kurumundan kabul aldığını belgelemesini gerektirmektedir.

Kanada öğrenci vizesi için gerekli belgeler ve kabul mektubu hazırlandıktan sonra vize başvurusu, online olarak Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosu’nun (IRCC) internet sitesi üzerinden veya İstanbul ve Ankara’da bulunan yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu alınarak yapılabilmektedir. Kanada’da tıp okumak için yapılan Kanada öğrenci vizesi başvurusunun vize başvuru merkezinden veya online olarak yapıldığına bakılmaksızın biyometri işlemleri için bir vize başvuru merkezine gidilmesi gerekmektedir.

Vizem.net, Kanada öğrenci vizesi başvurularında 2017 - 2021 yılları arasında onay oranı en yüksek, IRCC sertifikasına sahip Türkiye’deki tek akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: