kanada eyalet aday programları

Kanada Eyalet Aday Programı Nelerdir?

Önemli Not: Deprem sonrasında T.C vatandaşlarına sağlanan Kanada Open Work Permit (3 yıllık Kanada çalışma izni) başvuruları için başvuru sahibinin 3 Ocak 2024’e kadar Kanada’ya geçerli bir vize ile girmiş olması gerekir.

Sadece vize evrakları göçmenlik avukatı tarafından onaylanan kişilerin başvruları vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Uygunluk kriterlerini öğrenmek için: 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

Kanada Eyalet Aday Programı, yabancı uyruklu kişilerin Kanada eyaletlerine göç etmeleri için düzenlenmektedir. Kişiler, Kanada Eyalet Aday Programı kapsamında Kanada’da yaşamak istedikleri eyalete başvuru gerçekleştirirler. Kanada Eyalet adaylığı başvurusu onaylanan kişiler, Kanada’da tercih ettikleri eyalet için daimi ikamet izni hakkına sahip olurlar.

Nunavut ve Quebec haricinde Kanada’nın bütün eyaletleri kendi eyalet aday programını düzenlemektedir.

Kanada Eyalet Aday Programı kapsamında eyaletler öğrenciler, işçiler, girişimciler gibi belirli gruplara yönelik göçmenlik akışları düzenlemektedir.

Kanada’nın herhangi bir eyaleti tarafından eyalet adaylığı kazanmak kişilere puan tabanlı göçmenlik değerlendirme sisteminde doğrudan 600 puan kazandırmaktadır. Kanada Eyalet Aday Programı kapsamında adaylık hakkı kazanan başvuru sahipleri elde ettikleri 600 puan ile puan tabanlı göçmenlik sisteminde bulunan minimum karşılanması gereken puanı aşarak doğrudan Kanada daimi ikamet izni hakkı elde etmiş olmaktadır.

Kanada Eyalet Aday Programları Nasıl Çalışır?

Kanada’ya göç etmek ve Kanada’da daimi olarak ikamet etmek isteyen kişiler Kanada Eyalet çaışma Programı kapsamında başvuru gerçekleştirebilmektedirler. Kişiler yalnızca Kanada eyalet aday programı başvuruları kabul eden Kanada eyaletlerine başvuru yapabilirler.

Kanada eyalet aday programı başvuru sahibinin, başvuru gerçekleştirilen Kanada eyaleti tarafından uygun bulunması halinde Kanada Göçmenlik, Mültecilik ve Vatandaşlık Dairesi (IRCC) başvuru sahibine daimi ikamet için bir başvuru daveti (ITA) göndermektedir.

Bir Kanada eyaletinin ekonomisine katkı sağlayacak beceri, eğitim ve iş tecrübesine sahip olan kişiler Kanada eyalet aday programı başvurusu gerçekleştirebilirler.

Kanada Eyalet Aday Programları ile Neyi Amaçlamaktadır?

Kanada Eyalet Aday Programları ile, Kanada’nın herhangi bir eyaletinin ekonomisine deneyimi, iş tecrübesi ve becerileri ile katkıda bulunmak isteyen kişilerin Kanada’da çalışabilmesi amaçlanmaktadır.

Kanada Hükümeti 2021 ve 2023 yılları arasında Eyalet Aday Programı aracılığıyla yaklaşık olarak 250.000 kişinin Kanada’ya göç etmesini planlamaktadır.

Kanada Eyalet Aday Programlarına Uygunluk Kriterleri Nelerdir?

Kanada Eyalet Aday Programları kapsamında Kanada’ya yerleşmek isteyen kişiler ve kendilerine eşlik edecek olan aile bireyleri, Kanada eyaletleri tarafından belirlenmiş olan kriterleri karşılamalıdır.

Kanada’nın her eyaleti ve bölgesi, Eyalet Aday Programı kapsamında kendi kriterlerini belirler. Kanada eyaletlerinin Eyalet Aday Programı için belirledikleri kriterler eyaletlerin ve bölgelerin ihtiyaçlarına yöneliktir.

Kanada Eyalet Aday Programı başvuru sahipleri, yerel ekonomiye ve topluma fayda sağlayabilecek becerilere, eğitim seviyesine, iş tecrübesine ve dil yeterliliğine sahip olduklarını kanıtlamalıdır. Kişiler, Kanada Eyalet Aday Programı için seçilmek adına başvuru gerçekleştirdikleri Kanada eyaletinin özel olarak belirlediği kriterleri karşılıyor olmalılardır.

Kanada Eyalet Aday Programlarına Kimler Başvurabilir?

Kanada Eyalet Aday Programlarına başvuru gerçekleştirebilecek kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • Kanada’da daimi oturum hakkı elde etmek isteyen kişiler
 • Kanada’nın belirli bir bölgesinde yaşamak isteyen kişiler
 • Kanada’nın belirli bir eyaletinin ekonomisine katkı sağlayacak beceriye, tecrübeye ve eğitim seviyesine sahip olan kişiler

Kanada Eyalet Aday Programları, Kanada’da kalıcı olarak yaşama niyeti bulunan ve Kanada’ya fayda sağlayabilecek kişiler için düzenlenmektedir.

Kanada Eyalet Aday Programı Sunan Eyaletler Hangileridir?

Kanada Eyalet Aday Programı sunan eyaletler aşağıda verilmiştir.

 • Alberta
 • British Columbia
 • Manitoba
 • New Brunswick
 • Newfoundland and Labrador
 • Northwest Territories
 • Nova Scotia
 • Ontario
 • Prince Edward Island
 • Saskatchewan
 • Yukon

Kanada Eyalet Çalışma Programları, Kanada’nın Nunavut ve Quebec eyaletleri haricindeki tüm bölgelerinde düzenlenmektedir.

Kanada Eyalet Aday Programı Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kanada Eyalet Aday Programı başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli bir pasaport ve geçmiş seyahat belgeleri
 • Quebec eyaletine başvuru gerçekleştirecek kişiler için Certificat de Selection du Québec (CSQ) belgesi
 • Başvuru gerçekleştirilen Kanada eyaletinden başvuru onayı alındığına dair belge
 • Dil testi sonuçları
 • Doğum belgesi
 • Evlilik belgesi
 • Boşanmış olanlar için boşanma belgeleri (vefat eden eşi olanlar için ölüm belgesi)
 • Nikahsız partneri/ortağı olanlar için Common-Law Union Yasal Beyannamesi (IMM 5409 – orijinal) ve en az 12 ay birlikte yaşandığına dair kanıt (ortak daire kirası, ortak faturalar, belgelerde ortak adres vb.)
 • Kimlik fotokopisi ve sabıka kaydı belgeleri
 • Biyometrik Kanada vizesi fotoğrafı
 • Başvuru sahibinin 6 aydan uzun süreli yaşadığı her ülke için Polis sertifikaları ve izin belgeleri
 • Kanada Eyalet Aday Programı başvuru ücretlerinin ödendiğine dair dekont

Kanada Eyalet Aday Programına Nasıl Başvuru Yapılır?

Kanada Eyalet Aday Programı başvuruları iki farklı yöntemle yapılmaktadır.

Kanada Eyalet Aday Programı başvuru yöntemleri aşağıda verilmiştir.

 • Express Giriş programı aracılığıyla başvuru
 • Doğrudan bir Kanada eyaletine başvuru

Kanada Express Giriş Programı Aracılığıyla Eyalet Aday Programına Nasıl Başvurulur?

Kanada Exspress Giriş Programı, (Canada Express Entry) bir elektronik göçmenlik programı olarak Kanada Hükümeti tarafından tasarlanmıştır. Kanada Express Giriş Programı, Kanada’da kalıcı oturma iznine sahip olabilmek adına göçmenlik başvurusu gerçekleştirilen bir Kanada hızlı giriş göçmenlik programıdır.

Kanada Express Giriş Programı, Kanada Hükümeti web sitesi üzerinden çevrimiçi olarak yapılmaktadır. Kanada’ya göç etmek isteyen kişilerin, Kanada Hükümeti tarafından belirlenen bir puan sistemine göre puan toplamak üzere becerilerine, eğitimlerine ve istihdam geçmişlerine dair profillerini sunmalarına olanak sağlamaktadır.

Kanada Eyalet Aday Programı başvurusunu Kanada Express Giriş Programı üzerinden gerçekleştirecek olan kişilerin öncelikle Canada Express Entry çevrimiçi göçmenlik sistemi üzerinden bir profil oluşturmaları gerekmektedir. Kişiler, Express Entry sisteminde oluşturdukları profillerinde belgelerle kanıtlanabilecek, doğru bilgilere yer vermelilerdir.

Kanada Express Entry sistemi üzerinde bir profil oluşturan kişiler, Kanada Eyalet Aday Programı kapsamında istedikleri Kanada eyaletine başvurusunu bildirmelidir. Başvuru gerçekleştirilen Kanada eyaleti, kişinin profilini uygun gördüğü taktirde başvuru sahibine bir “ilgi bildirimi” göndermekte ve Kanada Eyalet Aday Programı başvurusunu gerçekleştirebileceği iletilmektedir. Kanada’nın bir eyaletinden ilgi bildirimi onayı almış olan kişiler, Kanada Express Giriş Programı üzerinden puan hesabına dayalı başvurularını gerçekleştirebilirler. Bir Kanada eyaleti tarafından Kanada Eyalet Aday Programına başvuru onayı almış kişilere Kanada Hükümeti doğrudan 600 puan sağlamaktadır. Kanada Hükümeti tarafından verilen 600 puan, Express Entry sistemi üzerinde başvuru sahiplerinin doğrudan minimum puan barajını geçmelerini ve başvurularının onaylanmasını sağlamaktadır.

Kanada Express Giriş Programı üzerinden Kanada Eyalet Aday Programı başvurusu onaylanan kişiler 60 gün içerisinde Kanada Hükümeti tarafından kendilerine yollanan daimi ikamet başvuru daveti (ITA) ile çevrimiçi olarak Kanada daimi ikamet başvurusu gerçekleştirmelilerdir.

Eyaletlere Doğrudan Başvuru Nasıl Yapılır?

Kanada Eyalet Aday Programı kapsamında eyaletlere doğrudan başvuru gerçekleştirmek isteyen kişiler, başvuru gerçekleştirecekleri eyaletin uygunluk ve başvuru gerekliliklerini karşılıyor olmalılardır. Her Kanada eyaleti, Kanada eyalet aday programları için uygunluk kriterlerini resmi eyalet web sitesinde yayınlamaktadır. Kanada Eyalet Aday Programına doğrudan başvuru gerçekleştirecek kişiler, başvurularından önce mutlaka başvuru gerçekleştirecekleri eyaletin resmi web sitesini ziyaret etmeli ve bilgi sahibi olmalılardır.

Eyaletlere doğrudan başvuru gerçekleştirme adımları aşağıda verilmiştir.

 • Doğrudan istenen eyaletin ilgili birimine Eyalet Aday Programı başvurusu ibraz edilir.
 • Bütün uygunluk gereksinimleri karşılanır.
 • Eyaletin belirlediği kriterler üzerinden puan sistemine göre başvuru değerlendirilir.
 • Kanada eyaleti kişiyi programa uygun gördüğü taktirde başvuru sahibine adaylık mektubu gönderir.
 • IRCC’ye Kanada daimi ikamet izni başvurusu gerçekleştirilir.
 • Kanada Eyalet Aday Programı için doğrudan eyalet başvurusu gerçekleştiren kişilerin başvuru değerlendirme süreçleri, Kanada Express Giriş Programı üzerinden gerçekleştirilen başvurulardan uzun sürmektedir.

Bölgelere Göre Eyalet Aday Programları Nelerdir?

Kanada Eyalet Aday Programı uygulayan bölgeler ve uyguladıkları programlar aşağıda verilmiştir.

 • British Columbia: Express Giriş Programı, Beceri Göçmenliği Programı, Girişimci Göçmenliği Programı.
 • Alberta: Fırsat Akışı ve Hızlı Giriş Akışı Programı, Uluslararası Lisansüstü Girişimci Göçmenlik Akışı, Yabancı Lisansüstü Başlangıç Vize Akışı, Serbest Meslek Sahibi Çiftçi Akışı.
 • Ontario: Ontario Express Giriş Programı, Lisansüstü Akışı, İşveren-İş Teklifi Programı, İş Akışları.
 • Manitoba: Nitelikli İşçiler Yurtdışı Akışı, Hızlı Giriş Yolu Programı, İnsan Sermayesi Yolu Programı, Manitoba İşçi Akışı Programı, Uluslararası Eğitim Akışı, İş Yatırımcı Akışı.
 • Saskatchewan: Express Giriş Programı, Uluslararası Nitelikli İşçi Programı.
 • Nova Scotia: İşgücü Piyasası Öncelikleri Akışı, Nova Scotia Deneyimi Programı.
 • New Brunswick: Express Giriş İşgücü Piyasası Akışı, İşveren Destekli Nitelikli İşçi Programı, Girişimci Akışı, Mezuniyet Sonrası Girişimcilik Akışı.
 • Prince Edward Island: Express Giriş Programı, Kanada Dışında Nitelikli İşçi Akışı, PEI Akışında Nitelikli İşçi Programı, Uluslararası Mezun Akışı, Kritik Çalışan Akışı, İş Çalışma İzni Akışı.
 • Newfoundland and Labrador: Newfoundland Express Entry Nitelikli İşçi Programı, Nitelikli İşçi Programı, Öncelikli Beceriler Programı, Uluslararası Mezun Akışı, Uluslararası Mezun Girişimci Akışı, Girişimci Akışı.
 • Northwest Territories: Giriş Seviyesi/Yarı Nitelikli Meslekler Akışı, Nitelikli İşçi Akışı, Hızlı Giriş Nitelikli İşçi Akışı, İş Akışı.

Ontario Göçmen Aday Programı

Ontario Göçmen Aday Programı (OINP), Ontario Hükümeti tarafından düzenlenen ve kişilerin Ontrio’ya göç etmeleri için onları aday gösteren bir programdır. Ontario Göçmen Aday Programı, Express Entry sistemi üzerinden çevrimiçi olarak ve federal programlar olarak iki farklı şekilde yönetilmektedir.

Aşağıda Ontario eyaletinin Göçmen Aday Programı kapsamında uyguladığı programlar ve akışlar listelenmiştir.

 • Ontario Ekspress Giriş İnsan Sermayesi Öncelikli Akışı
 • Ontario Ekspress Giriş Nitelikli Ticaret Akışı
 • Ontario Fransızca Konuşan Nitelikli İşçi Akışı
 • Ontario İşveren İş Teklifi Talep Edilen Beceriler Akışı
 • Ontario Uluslarası Öğrenciler Kategorisi
 • Ontario Uluslararası Yüksek Lisans Mezunu Akışı
 • Ontario Uluslararası Doktora Lisansüstü Akışı
 • Ontario Girişimci Akışı
 • Ontario Kurumsal Akışı

Ontario Göçmen Aday Programı kapsamında toplamda üç adet Kanada Express Giriş Programı yer almaktadır. Express Giriş Programı üzerinden gerçekleştirilen puan tabanlı sistem başvurularında başvuru sahibi Ontario eyaleti tarafından uygun görüldüğü takdirde kişiye 600 puan sağlanmakta ve kişiler direkt olarak programa kabul edilmektedir.

British Columbia Eyalet Aday Programı (BC-PNP)

British Columbia Eyalet Aday Programı (BC-PNP), çeşitli işçi, mezun ve girişimcilerin British Columbia eyaletine kalıcı olarak yerleşmelerini sağlayan göçmenlik programı türüdür.

British Columbia Eyalet Aday Programı, Express Giriş Programı ve doğrudan eyaletlere başvuru gerçekleştirilen programlar olarak iki farklı şekilde yürütülmektedir.

Aşağıda British Columbia eyaletinde bulunan, Express Giriş Sistemi ile uyumlu olan Eyalet Aday Programı türleri sıralanmıştır.

 • Nitelikli İşçi Göçmenliği Kategorisi: British Columbia eyaletinde ikamet eden bir işverenden iş teklifi almış olan nitelikli işçiler için düzenlenen bir programdır.
 • Uluslararası Mezun Göçmenlik Kategorisi: Kanada’daki bir üniversiteden ya da kolejden mezun olan ve British Columbia eyaletinde ikamet eden bir işverenden iş teklifi almış olan kişiler için düzenlenmektedir.
 • Uluslararası Lisansüstü Göçmenlik Kategorisi: Sağlık bilimleri, doğa bilimleri ya da uygulamalı bilimler alanlarında yüksek lisans ya da doktora (PhD) derecesi bulunan mezunlar için düzenlenen bir göçmenlik programı türüdür.
 • Sağlık Profesyoneli Kategorisi: Kanada’ya göç etmek isteyen doktorlar, uzmanlar ve hemşireler için düzenlenen bir göçmenlik programıdır.

British Columbia Eyalet Aday Programı kapsamında başvuru gerçekleştirilebilecek diğer akışlar aşağıda açıklanmıştır.

 • Giriş Seviyesi ve Yarı Yetenekli Kategorisi: Turizm/otelcilik, uzun mesafeli kamyon taşımacılığı veya gıda işleme sektörlerinde çalışan işçiler için düzenlenen Eyalet Aday Programı türüdür.

Manitoba Eyalet Aday Programı

Manitoba eyaleti, sunduğu Eyalet Aday Programı çeşitleri ile kişilerin Kanada’ya göç ederek Manitoba eyaletinde daimi olarak ikamet etmelerine imkan sağlamaktadır.

Manitoba Eyalet Aday Programı kategorileri aşağıda verilmiştir.

 • Manitoba Express Giriş Yolu: Mantoba eyaletine çevrimiçi göçmenlik sistemi üzerinden başvuru gerçekleştirmek için düzenlenen programları içermektedir.
 • Yurtdışında Kalifiye İşçiler Programı: Manitoba eyaleti ile bağlantısı bulunan yabancı kalifiye işçilerin Manitoba’ya göç etmeleri için düzenlenen bir programdır.
 • İnsan Sermayesi Yolu: Manitoba eyaletinin talep gören meslekler listesinde yer alan vasıflı mesleklere sahip ve eğitimli olan uluslararası işçiler için düzenlenmektedir.
 • İş Deneyimi Yolu: Manitoba eyaletine yerleşmek isteyen vasıflı geçici işçiler için düzenlenmektedir.
 • İşveren Doğrudan İşe Alım Yolu: Manitoba’da uzmanlık gerektiren işlerde denizaşırı vasıflı işçileri stratejik işe alma planı ile Manitoba’da istihdam etmek üzere düzenlenen bir programdır.
 • Manitoba’da Nitelikli İşçiler Programı: Manitoba eyaletinde bulunan vasıflı geçici işçilerin Manitoba’da kalıcı olarak ikamet etmeleri için düzenlenen program türüdür.
 • Manitoba Uluslararası Eğitim Akışı: Öğrencilerin ve mezunların Manitoba eyaletinde daimi olarak ikamet etmelerini sağlamak için düzenlenmektedir.
 • Girişimci Yolu: Manitoba’da bir iş kurmak ya da Manitoba eyaletine yatırım yapmak isteyen girişimci ve yatırımcıların Kanada’da daimi olarak ikamet etmelerini sağlayan program türüdür.
 • Çiftçilik Yatırımcı Yolu: Manitoba’da bir çiftlik işi başlatmak isteyen deneyim ve finansal açıdan yeterli olan kişiler için düzenlenen göçmenlik programı türüdür.

Manitoba eyaleti 2018 yılından bu yana bazı Eyalet Aday Programları başvurularını Express Giriş Sistemi üzerinden kabul etmeye başlamıştır.

Kanada Eyalet Aday Programı kapsamında Express Giriş Sistemi üzerinde yer alan akışlar aşağıda sıralanmıştır.

 • Federal Nitelikli İşçi Sınıfı Programı (FSWC)
 • Federal Nitelikli Ticaret Sınıfı Programı (FSTC)
 • Kanada Deneyim Sınıfı Programı (CEC)

Saskatchewan Göçmen Aday Programı (SINP)

Kanada’nın Saskatchewan eyaletine göç etmek isteyen kişiler, Saskatchewan Göçmen Aday Programı başvurusu gerçekleştirmelilerdir. Saskatchewan göçmenlik makamları, potansiyel başvuru sahipleri için çeşitli Eyalet Aday Programı kategorileri düzenlemiştir.

Saskatchewan eyaleti, Eyalet Aday Programı kapsamında gerçekleştirilen Uluslararası Nitelikli İşçi Programı başvurularını Express Giriş Sistemi üzerinden kabul etmektedir. Uluslararası Nitelikli İşçi Programı başvurusu gerçekleştirecek başvuru sahipleri, Express Giriş Sistemi üzerinden bir profil oluşturmalılardır.

Saskatchewan eyaleti tarafından gerçekleştirilen diğer Eyalet Aday Programı kategorileri aşağıda sıralanmıştır.

 • Çiftlik Sahibi ve İşletmecisi Programı: Saskatchewan eyaletinde çiftlik işletmek isteyen kişiler için düzenlenmektedir.
 • Saskatchewan Girişimci Programı: Saskatchewan eyaletinde bir iş kurmak ya da Saskatchewan eyaletine yatırım yapmak isteyen kişilerin Kanada’ya göç etmesi adına düzenlenen bir programdır.
 • Saskatchewan Deneyimi Programı: Saskatchewan eyaletinde çalışan geçici işçilerin eyalette daimi ikamet almaları için düzenlenen bir programdır.
 • Saskatchewan Uluslararası Mezun Girişimci Programı: Lise sonrası eğitimini Saskatchewan eyaletinde tamamlamış olan mezunların Kanada’da daimi ikamet sahibi olmaları adına düzenlenen bir göçmenlik programıdır.

Nova Scotia Aday Programı (NSNP)

Nova Scotia Aday Programı, Kanada’ya göç etmek isteyen potansiyel göçmenlerin Kanada’da kalıcı olarak ikamet etmelerini sağlayan göç programı türüdür.

Nova Scotia eyaleti Aday Programı kapsamında bazı program başvurularını Kanada Express Giriş Programı üzerinden kabul etmektedir.

Express Giriş Sistemi üzerinden başvuru gerçekleştirilen Nova Scotia Eyalet Aday Programları aşağıda sıralanmıştır.

 • Nova Scotia Talebi Programı: Nova Scotia eyaletinin ihtiyaç duyduğu vasıflı meslek sahiplerinin Kanada’ya daimi olarak göç etmesi için düzenlenen bir programdır. Nova Scotia Talebi Programı 4 Ocak 2021 tarihinde sonlandırılmıştır.
 • Nova Scotia Deneyimi Programı: Nova Scotia eyaletinde çalışma deneyimi bulunan kişilerin Kanada’da daimi olarak ikamet etmelerini sağlamak amacıyla düzenlenmektedir.
 • İşgücü Piyasası Öncelikleri Programı: Nova Scotia eyaletinin işgücü piyasası açığına yönelik olarak göçmenleri istihdam etmesi adına düzenlenen bir göçmenlik programıdır.

Nova Scotia eyaletinin Express Giriş Programı kapsamında yer almayan diğer Aday Programları aşağıda verilmiştir.

 • Doktor Akışı: Uluslarası eğitimli doktorların kalıcı olarak Nova Scotia eyaletinde ikamet etmeleri için düzenlenen bir göçmenlik programıdır.
 • Girişimci Akışı: Nova Scotia eyaletinde bir işletme kurmak isteyen girişimci adayları için düzenlenen göçmenlik programıdır.
 • Uluslararası Lisansüstü Girişimci Akışı: Lisans eğitimini Nova Scotia eyaletinde tamamlamış kişilerin Kanada’da daimi oturum elde edebilmeleri adına düzenlenen bir göçmenlik programıdır.
 • Nitelikli İşçi Akışı: Nova Scotia eyaletinde kalıcı olarak ikamet etmek ve çalışmak isteyen kalifiye işçiler için düzenlenmektedir.

New Brunswick Eyalet Adayı Programı (NBPNP)

New Brunswick eyaleti, Kanada’nın Eyalet Aday Programı düzenleyen eyaletlerinden biridir. New Brunswick eyaletinde daimi olarak ikamet etmek ve çalışmak isteyen kişiler, Eyalet Adayı Programı kapsamında başvuru gerçekleştirmelilerdir.

New Brunswick Eyalet Aday Programı türleri aşağıda verilmiştir.

 • Express Giriş İşgücü Piyasası Akışı: New Brusnswick eyaletinin Express Giriş programlarından biridir.
 • İşveren Destekli Nitelikli İşçi Akışı: New Brunswick eyaletinde bulunan bir işverenden iş teklifi almış olan kişiler için düzenlenen bir göçmenlik programıdır.
 • Girişimci Akışı: New Brunswick eyaletinde bir iş kurmak ve yönetmek isteyen uluslararası potansiyel girişimciler için düzenlenen bir eyalet aday programıdır.
 • Mezuniyet Sonrası Girişimcilik Akışı: Lise sonrası eğitimini New Brunswick eyaletinde tamamlamış olan mezunların eyalette bir iş kurmasını ve yönetmesini hedefleyen göçmenlik programıdır.

Prens Edward Adası Eyalet Programı (PEI PNP)

Kanada’nın diğer bölgelerine göre en küçük eyaleti olarak bilinen Prens Edward Adası, kişilere Eyalet Programı kapsamında Kanada’ya göç etme imkanı sunmaktadır. Prens Edward Adası Eyalet Programı türleri aşağıda sıralanmıştır.

 • PEI Express Girişi: Prens Edward Adası’nda kalıcı olarak ikamet etmek isteyen kişiler Express Giriş sistemi üzerinden çevrimiçi olarak göçmenlik başvurusu gerçekleştirebilmektedirler.
 • Kritik Çalışan Akışı: Ulusal Mesleki Sınıflandırma (NOC) listesinde beceri düzeyi C ve D olan bir meslek için Presn Edward Adası’nda (PEI) ikamet eden bir işverenden iş teklifi alan kişilere yönelik olarak düzenlenmektedir.
 • Kanada Dışındaki Nitelikli İşçiler Programı: Prens Edward Adası’nda (PEI) ikamet eden bir işverenden iş teklifi almış olan Kanada dışında bulunan nitelikli işçileri Kanada’da istihdam etmek üzere düzenlenen bir göçmenlik programıdır.
 • PEI’de Nitelikli İşçiler Programı: Prens Edward Adası’nda (PEI) çalışmak isteyen kişiler için düzenlenen bir göçmenlik programıdır.
 • Uluslararası Mezun Akışı: Prince Edward Adası’nda(PEI) bulunan bir üniversiteden ya da kolejden mezun olmuş kişilerin eyalette çalışmasını ve kalıcı olarak ikamet etmesini sağlayan göçmenlik programı türüdür.
 • İş Çalışma İzni Akışı: İşletme Çalışma İzni akışı, işletme sahibi veya kapsamlı yönetim deneyimi olan ve işlerini başlatmak için PEI’ye geçmek isteyen yabancı uyruklular için düzenlenen bir göçmenlik akışıdır.

Newfoundland ve Labrador İl Aday Programı (NL PNP)

Newfoundland ve Labrador, Kanada’nın il aday programı sunan eyaletlerindendir. Newfoundland ve Labrador eyaletlerine İl Aday Programı kapsamında başvurular Express Giriş Sistemi üzerinden ve doğrudan eyaletlere yapılabilmektedir.

Newfoundland ve Labrador eyaletlerinde düzenlenen şehir aday programı türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Newfoundland Express Entry Nitelikli İşçi Programı: Newfoundland eyaletinde ikamet eden bir işverenden iş teklifi alan kişiler Express Giriş Sistemi üzerinden göçmenlik başvurusu gerçekleştirebilmektedirler.
 • Nitelikli İşçi Programı: Newfoundland eyaletinden bir iş teklifi alan kişiler İl Aday Programı kapsamında doğrudan eyalete göçmenlik başvurusunda bulunabilmektedir.
 • Öncelikli Beceriler Programı: Eyaletin iş gücü açığı bulunan sektörlerinde çalışan meslek sahiplerinin Kanada’da istihdam edilmesini sağlamak üzere düzenlenen bir göçmenlik programıdır.
 • Uluslararası Mezun Programı: Uluslararası üniversite mezunlarının Newfoundland ve Labrador’da ikamet eden bir işveren tarafından çalışmak üzere Kanada’ya davet edilmesi ile Kanada’da ikamet etmesini sağlayan göçmenlik programıdır.
 • Uluslararası Mezun Girişimci Programı: Newfoundland’daki Memorial Üniversitesi veya Kuzey Atlantik Koleji’nden mezun olan, Newfoundland’da yerel bir işletmede çalışmaya başlamış veya bir işletme satın almış, en az bir yıl boyunca sürekli eyalette ikamet eden mezun girişimciler içindir.
 • Girişimci Programı: Newfoundland ve Labrador’da yeni bir hayat kurmak ve iş kariyerine devam etmek isteyen deneyimli işletme sahipleri veya üst düzey işletme yöneticileri için düzenlenen göçmenlik programıdır.

Kuzeybatı Bölgeleri Aday Programı (NTNP)

Kuzeybatı Bölgeleri, Kanada’nın Aday Programı sunan bölgelerinden biridir. Kanada’nın en kuzeyinde yer alan Kuzeybatı Bölgeleri, birkaç gelişen küçük toplulukla birlikte geniş ve güzel bir vahşi doğaya sahiptir. Bir milyon kilometre kareyi aşan bir alanda yaklaşık 41.000 sakini ile Kuzeybatı Bölgelerinde madencilik, enerji ve kaynaklar, inşaat, ulaşım, turizm gibi kilit sektörlerde işçilere sürekli talep bulunmaktadır.

Kuzeybatı Bölgeleri Aday Programı kapsamında düzenlenen programlar aşağıda sıralanmıştır.

 • Hızlı Giriş Nitelikli İşçi Programı: Ulusal Mesleki Sınıflandırma (NOC) listesinde 0, A veya B beceri düzeylerinde yer alan mesleklerde çalışan vasıflı işçilerin, Kuzeybatı Bölgeleri’nde ikamet eden bir işverenden iş teklifi alması ile Kanada’ya göç etmesini sağlayan göçmenlik programıdır.
 • Kritik Etki Çalışanı Programı: Ulusal Mesleki Sınıflandırma (NOC) listesinde C ve D beceri düzeylerinde bulunan bir meslekte çalışan yarı nitelikli işçiler için düzenlenen göçmenlik programıdır.
 • İş Akışı Programı: Kuzeybatı Bölgeleri topraklarında bir iş kurmak isteyen iş adamları için düzenlenen göçmenlik programı türüdür.

Eyalet Aday Programlarının Kategorileri Nelerdir?

Kanada Hükümeti, Eyalet Aday Programları kapsamında farklı eyaletlerde toplamda 70’ten fazla göçmenlik programı sunmaktadır.

Her eyalet, Eyalet Aday Programı kapsamında kendi başvuru kriterlerini belirlemektedir. Eyalet Aday Programı başvurusu gerçekleştirecek kişilerin, başvuru gerçekleştirecekleri eyaletin taleplerini iyi biliyor olması gerekmektedir.

Kanada eyaletlerinin Eyalet Aday Programları başvurularını kabul etme kriterleri eyalete göre değişiklik göstermektedir. Bazı Kanada eyaletleri başvuru önceliğine göre başvuru değerlendirirken bazı eyaletler farklı kriterleri göz önünde bulundurabilmektedir. Kanada Eyalet Aday Programlarının üç farklı kategorisi bulunmaktadır.

Kanada Eyalet Aday Programlarının kategorileri aşağıda sıralanmıştır.

 • Başvuru Sırası Öncelikli

Kanada Eyalet Aday Programı başvurusu gerçekleştiren kişiler, eyaletin belirlediği başvuru sahibi sayısı dolana kadar başvuru sırasına göre değerlendirilmektedirler. Bazı Eyalet Aday Programlarına eyalet tarafından belirlenen başvuru kotası oldukça hızlı bir şekilde dolmaktadır.

En çok talep gören ve başvuru kotası en hızlı dolan Kanada Eyalet Aday Programları aşağıda verilmiştir.

 • Nova Scotia Talebi Programı
 • Ontario Uluslararası Yüksek Lisans Mezunu Akışı
 • İlgi İfadesi Aracılığıyla

İlgi ifadesi aracılığıyla başvuru değerlendirme işlemi, puan sistemlerini Eyalet Aday Programına dahil eden eyaletler tarafından gerçekleştirilmektedir. İlgi ifadesi kategorisi, Express Giriş sistemi ile benzerlik göstermektedir. Eyalet Aday Programı başvuru sahipleri başvuru gerçekleştirecekleri eyalete bir “ilgi beyanı formu” göndererek program adaylıklarını belirtmelilerdir.

İlgi ifadesi kategorisinde gerçekleştirilen puanlama sistemi, Express Giriş Sistemi üzerinde kullanılan Kanada Kapsamlı Sıralama Puanı (CRS) sisteminden tamamen bağımsızdır.

 • Pasif Başvuru Kabulü

Bazı Kanada eyaletlerinin düzenlediği Eyalet Aday Programlarına pasif başvuru gerçekleştirilebilmektedir. İstisnai durumlarda Hızlı Giriş Sistemi üzerinden bir başvuru gerçekleştirmiş olan adaylar, Kanada eyaletinin aday programına aktif olarak başvuru gerçekleştirememektedirler. Pasif başvurularda, Kanada eyaleti kişilere başvuru davetiyesi göndermektedir.

Kanada Hükümeti tarafından başvuru gerçekleştirmek üzere davet edilen adaylar oluşturdukları IRCC hesapları üzerinden bilgilendirilmektedirler.

İl Aday Programları İşlem Süreleri

Kanada’nın İl Aday Programları için işlem süreleri, başvurunun nereden gerçekleştirildiğine göre farklılık göstermektedir. Hızlı Giriş Programları kapsamında Express Entry sistemi üzerinden gerçekleştirilen Kanada İl Aday Programı başvuruları, doğrudan eyalete gerçekleştirilen başvurulara göre daha hızlı bir sürede değerlendirilmektedir.

Express Giriş sistemi üzerinden gerçekleştirilen Kanada İl Aday Programı başvurularının işlem süreleri ortalama 6 ay olarak bilinmektedir.

Kağıt tabanlı, doğrudan eyalete gerçekleştirilen İl Aday Programı başvurularının federal aşamada işlenmesi 1 ile 2 yıl arasında sürmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: