Kanada S1 Vizesi

Kanada S1 Vizesi Başvuru Süreci 2024

Kanada S1 vizesi, uzun süreli öğrenci vizesidir. Kanada S1 vizesi, hamiline eğitim programları için Kanada’da 6 aydan uzun süreli geçici oturum hakkı sağlamaktadır. Başvuru sahibi, 6 aydan kısa süreli bir eğitim için vize almak istiyorsa Sx1 Kanada geçici oturum vizesi alması yeterli olmaktadır. Sx1 geçici oturum vizesi, Kanada vize etiketindeki kategori kısmında S-1 kodu ile ifade edilmektedir.

Vizem.net, Türkiye’den yapılan Kanada S1 vizesi başvurularında son 4 yılda onay oranı en yüksek olan, IRCC sertifikalı akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru İçin: 0850 241 1868

Kanada S1 Öğrenci Vizesi Hangi Durumlarda Verilir?

Kanada S1 öğrenci vizesi; yabancı uyrukluların Kanada’da belirlenmiş bir öğrenim kurumunda (DLI) süresi 6 aydan uzun olan akademik, mesleki veya farklı eğitim ve öğretime katılmak için alınabilmektedir

Kanada Geçici İkamet S1 Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada geçici ikamet S1 vize başvurusu, ziyaretçi vizesi kategorisinde olduğundan dolayı başvuru süreci ziyaretçi vize başvuru sürecindeki gibi işlemektedir. Kanada S1 vize için başvuru online olarak Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosunun (IRCC) internet sitesinden yapılmaktadır.

IRCC başvurusu tamamlandıktan alındıktan sonra biyometri işlemleri için Ankara veya İstanbul VFS ofislerinden randevu alınmakta ve başvuru tamamlanmaktadır. Bizzat yapılacak başvurularda, randevu alarak doğrudan Kanada VFS Global’e başvuru yapılabilir.

Kanada S1 vize başvuruları, Kanada göçmenlik ofisi tarafından değerlendirilmekte ve onaylanmaktadır. Kanada geçici ikamet S1 vizesi onaylanan başvuru sahiplerine IRCC’den onay maili gelmektedir. Kanada vizesine online başvuru yapanların ise pasaportlarını aracı kurum olan VFS Global’e iletmeleri talep edilmektedir.

Kanada S-1 Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kanada S-1 vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Kanada S-1 vizesi başvuru formu: Kanada öğrenci vizesi başvuru formu, doğru bilgilerle eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.
 • Kanada öğrenci kabul belgesi: Başvuru sahibinin Kanada’daki okulu bir kabul mektubu göndermelidir. Kabul mektubunun orijinali veya elektronik kopyası vize başvurusuna eklenmelidir.
 • Geçerli bir pasaport: Online başvuru yapıldığında pasaportun bilgi sayfasının bir kopyası yüklenmeli, başvuru onaylandığı durumda pasaportun kendisi gönderilmelidir.
 • Fotoğraf: 2 adet yeni çekilmiş biyometrik fotoğraf sunulmalıdır. Her fotoğrafın arkasına kişinin adı ve doğum tarihi yazılmalıdır.
 • Finansal belgeler: Başvuru sahibi, Kanada’da yaşamını karşılayabilecek durumda olduğunu bir bankadan öğrenci veya eğitim kredisi kanıtı, son 4 aydaki banka ekstreleri, para veren kişi veya okuldan bir mektup gibi belgeler ile kanıtlamalıdır.
 • Açıklama mektubu: Açıklama mektubu kişinin, neden Kanada’da okumak istediği, bir öğrenci olarak sorumluluklarınızı anladığı gibi açıklamalar içermelidir. Mektup, vize memurunun kişiyi ve hedeflerini anlamasına yardımcı olmaktadır.

Yukarıda verilen Kanada öğrenci vizesi evraklarına ek olarak standart vize başvuru evrakları da hazırlanmalıdır. Kanada öğrenci vizesi finansal kaynakları belgeleri sunulması vize kabulu açısından oldukça önemlidir.

Kanada Öğrenci S1 Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Kanada öğrenci S1 vizesi için işlemler ortalama 11 haftada sonuçlanmaktadır. Online başvurularda, vize onayı alındıktan sonra VFS başvuru merkezlerine Kanada vizesi için pasaport teslimi yapılmaktadır.

Kanada S1 Öğrenci Vizesi Ne Kadar Süre İçin Verilir?

Kanada S1 öğrenci vizesi, kişinin eğitim programı süresine ek olarak 90 gün süreyle geçerli olmaktadır.

Kanada S1 Vizesi ile Kanada’da Çalışılabilir Mi?

Evet, Kanada S1 vizesi ile Kanada’da çalışılabilmektedir. Yabancı öğrencilerin, Kanada S1 vizesi ile Kanada’da kampüs dışında veya kampüste çalışmalarına izin verilmektedir. Geçerli bir çalışma izni, eğitim alınan dönemler boyunca 20 saatlik yarı zamanlı bir işe izin vermektedir. Kampüs içerisinde çalışırken Kanada çalışma vizesi zorunlu değildir; kampus dışında çalışmak isteniyor ise, çalışılacak yerin çalışma izni gerektirip gerektirmediği iyi araştırılmalıdır. Çalışma izni gerekli iken çalışma izni olmadan çalışıldığı farkedilen öğrenciler sınır dışı edilebilmektedir.

Eğitim programının zorunlu coop stajı bulunması halinde S1 vizesi, coop Kanada stajları için verilen ve mevcut geçici ikamet vizesine çalışma izni ekleyen SW1 vizesine çevrilebilmektedir. Başka ülkelerde yapılan stajların aksine Kanada Co-op programları içerisinde yapılan çalışmalarda çoğu durumda kişiye ücret ödenmektedir. Kanada’daki coop programları, kişilerin alanlarındaki şirketlerde kariyerle ilgili işlevleri yerine getirdikleri çalışma dönemlerini içeren çalışma programlarıdır.

Kanada Öğrenci S-1 Vizesi Uzatma İşlemi Yapılabilir Mi?

Evet, Kanada öğrenci S-1 vizesi uzatılabilmektedir. Kişi, Kanada’da eğitim görmeye devam etmek istiyorsa, iznini süresi dolmadan en az 30 gün önce uzatmak için başvurması gerekmektedir. Çoğu durumda, eğitim iznini uzatmak için çevrimiçi başvuru yapılması gerekmektedir. Kanada öğrenci vizesi uzatma işlem süresi ortalama 58 gün sürmektedir.

Kanada S-1 Vizesi ile Kanada’da Alınabilecek Eğitimler Nelerdir?

Kanada S-1 vizesi ile Kanada’da alınabilecek eğitimler aşağıda listelenmiştir.

 • Dil okulu eğitimi
 • Uçuş okulu eğitimi
 • Bale okulu eğitimi
 • Üniversite eğitimi
 • Din eğitimi
 • Tiyatro eğitimi
 • Modern dans eğitimi
 • Konservatuvar eğitimi
 • Girişimcilik eğitimi
 • Aşçılık eğitimi
 • Masaj ve hidroterapi eğitimi

Alınacak eğitime göre, Kanada eğitim vizesi farklılık gösterebilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: