Kanada SX1 Vizesi

Kanada Sx1 Vizesi Başvuru Süreci 2023

Önemli Not: Deprem sonrasında T.C vatandaşlarına sağlanan Kanada Open Work Permit (3 yıllık Kanada çalışma izni) başvuruları için başvuru sahibinin 3 Ocak 2024’e kadar Kanada’ya geçerli bir vize ile girmiş olması gerekir.

Sadece vize evrakları göçmenlik avukatı tarafından onaylanan kişilerin başvruları vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Uygunluk kriterlerini öğrenmek için: 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

Kanada SX1 vizesi, Kanada’ya varıştan sonraki 6 ay içerisinde kısa süreli bir eğitim kursuna katılmak isteyen kişilere ek izin sağlayan bir ziyaretçi vizesi türüdür. Kanada SX1 vizesinin süresinin uzatılması mümkün değildir fakat Kanada’da kalmaya devam etmek isteyen kişiler, ziyaretçi kaydı yaparak Kanada’da kalma sürelerini uzatabilmektedir. Kanada SX1 vizesi, Kanada vize etiketindeki kategori bölümünde SX1 kodu ile ifade edilmektedir.

Vizem.net, son 4 yılda Türkiye’den yapılan Kanada’da kısa dönem dil okulu ve sertifika programları kapsamında gerçekleştirilen vize başvurularında en yüksek onay oranına sahip IRCC sertifikalı akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru İçin: 0850 241 1868

Kanada Sx-1 Vizesi Hangi Durumlarda Verilir?

Kanada SX-1 vizesi alınabileceği durumlar aşağıda listelenmiştir.

  • Okul öncesi eğitimi
  • Uzaktan eğitim
  • Kısa süreli dil kursları
  • Kişisel gelişim veya hobi dersleri
  • Denetimli dersler (kredi alınmayan ancak katılım gösterilen akademik dersler)

Kanada SX-1 vizesi için yapılabilecek faaliyetler Kanada Göçmenlik ve Mülteci Koruma Yasası (IRPA) gereği, eğitim olarak değerlendirilmemekte ve Kanada’da öğrenim izni gerektirmemektedir.

Resmi dili İngilizce olan Kanada, dil kursları açısından sıklıkla tercih edilmektedir. Kanada dil eğitimi kurumları ile birçok yabancı ülke vatandaşı dil eğitimi seviyesini yükseltmekte ve farklı kültürleri tanımaktadır. Kanada’da dil eğitimi alınabilecek birçok farklı 6 aydan kısa süreli eğitim veren kurs merkezi ve dil okulu bulunmaktadır.

Kanada, çokkültürlü bir demografik yapıya sahiptir. İngiliz ve Fransız mutfağından etkilenen Kanada’da, aşçılık alanında değerlendirilebilecek birçok farklı kısa süreli kurs merkezi bulunmaktadır.

Kanada aşçılık eğitimi; profesyonel aşçılık, pastacılık, fırıncılık, mutfak sanatları, kasaplık ve şarküteri işletmeciliği gibi alanlarda ilgililerine kendini geliştirme imkanı sunmaktadır.

Kanada Sx1 Ziyaretçi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada SX1 vizesi, bir ziyaretçi vizesi türüdür. Kanada SX1 vize başvurusu, ziyaretçi vizesi başvurusu prosedürü ile aynı şekilde işlemektedir. SX1 vize başvurusu, online olarak Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosunun (IRCC) internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. IRCC’den yanıt aldıktan sonra başvuru sahibinin, biyometri işlemleri için Ankara veya İstanbul VFS Global ofislerinden randevu alarak başvuru işlemlerini tamamlaması gerekmektedir.

Şahsen yapılan SX1 vizesi başvurularında, randevu alınmak suretiyle doğrudan VFS Global’e başvuru yapılmaktadır. Tüm başvurular, IRCC tarafından değerlendirilerek onaylanmaktadır.

Kanada Kısa Süreli Sx1 Vize için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kanada kısa süreli SX-1 vizesi için gerekli evraklar hazırlanırken, Kanada ziyaretçi vizesi için gerekli evraklar geçerli olmaktadır. Kanada kısa süreli SX-1 vizesi için gereken diğer tüm evraklar, başvuru sahibinin Kanada’da eğitim göreceği kurum ve kuruluşla ilgili olmaktadır.

Kanada SX1 vizesi için; ders kaydı, kurs rezervasyonu gibi başvuru sahibinin Kanada’da alacağı eğitimin içeriğini açıklayan belgeler de vize dosyasına eklenmelidir. Başvuru sahibinin başvuru esnasında Kanada ziyaretçi vizesi için gerekli evraklar ile birlikte Kanada’da göreceği eğitimle ilgili detayları beyan etmesi gerekmektedir.

Kanada Sx1 Vizesi Uzatma İşlemi Yapılabilir Mi?

Hayır, Kanada SX-1 vizesi için uzatma işlemi yapılamamaktadır. Kanada’da 6 aydan uzun süreli ikamet etmek ve eğitim almak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının, Kanada eğitim iznine başvurmaları gerekmektedir.

Kanada SX-1 vizesi hala geçerli olan yabancı ülke vatandaşları, vizeyi Kanada’yı ziyaret etmek amacıyla kullanabilmektedir.

Kanada Sx-1 Vizesi ile Dil Okuluna Gidilebilir Mi?

Kanada SX-1 vizesi ile dil okuluna gitmek 6 aydan kısa süren kurslar için mümkündür. Kanada’da dil eğitimi almak, yabancı ülke vatandaşlarına akademik beceri ve çeşitli ülkelerde iş imkanı sunmaktadır. Kanada’da katılınan dil okulları, ana dili Fransızca ve İngilizce olan Kanada’da bolca pratik yapılabilmesine olanak sağlamaktadır.

Kanada’da SX-1 vizesi ile alınan dil eğitiminin sonunda Kanada’da daha uzun süre kalmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının, Kanada öğrenci vize şartlarını sağlaması gerekmektedir.

Gereken uzun süreli Kanada dil okulu vizesi şartları sağlandığında, başvuru sahibinin Kanada’da 6 aydan uzun süreli bir dil eğitimi programına katılması mümkün olmaktadır.

Kanada’da Tek Dönemlik Lise Değişim Programları için Sx1 Vizesi Verilir Mi?

Kanada’da tek dönemlik lise değişim programları için SX1 vizesi yeterli olmaktadır. Kanada’da 6 aydan kısa süreli bir eğitim dönemi için Kanada öğrenim izni alınması gerekmemektedir.

Kanada’da birçok lise 10 aylık bir eğitim süresine sahip olsa da, başvurulan Kanada lise değişim programı 1 sömestr olarak tanımlandığında 6 aydan kısa sürdüğü için, öğrenim izni gerektirmemektedir. Vize gerektiren ülke vatandaşlarının Kanada’da tek dönemlik lise değişim programlarına katılmaları için, Kanada SX1 vizesine başvurmaları gerekmektedir.

Kanada Sx1 Vizesi ile Kanada’da Çalışılabilir Mi?

Hayır, Kanada’da SX1 vizesi için çalışmak mümkün değildir. Kısa süreli SX1 vizesi ile Kanada’da 6 ay veya daha kısa bir süre boyunca eğitim alan yabancı ülke vatandaşlarının, eğitim süresince bir işte çalışmak için Kanada çalışma izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Kanada’da 6 aydan kısa süreli olarak çalışmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarına Kanada’da geçici işler için çalışma izni verilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: