Kanada Ebeveyn Vizesi

Kanada Ebeveyn Vizesi ile Kanada'daki Çocuk ve Torunlar Nasıl Ziyaret Edilir?

Kanada’daki çocuklarını ya da torunlarını ziyaret etmek isteyen kişilerin alması gereken vize türüne Kanada ebeveyn vizesi adı verilmektedir. Ebeveyn vizesinin, vize türlerinden farkı Kanada’da yaşayan çocuklardan ya da torunlardan davetiye alarak Kanada’ya gidilmektedir.

Ebeveyn vizesi sahibi olan kişiler Kanada’da kalıcı oturumu bulunan ya da Kanada vatandaşı olan çocuklarını veya torunlarını 6 aydan daha uzun süre ziyaret etme hakları bulunmaktadır. Kanada ebeveyn vizesi, süper vize olarak da geçmektedir. Çoğu ziyaretçi Kanada’ya ilk geldiğinde 6 aydan fazla kalamamaktadır, ancak süper vizeli anne ve baba ile büyükanne ve büyükbabalar, vizelerini yeniletmeye ihtiyaç duymaksızın 2 yıla kadar Kanada’yı ziyaret edebilirler.

Kanada’da aile yanı konaklama yapmak isteyen Kanada torun ziyareti vizesi alacak kişilerin; nerede konaklayacaklarını vize başvurusu sırasında beyan etmesi gerekmektedir.

Vizem.net Kanada’daki aile üyelerini ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Türkiye ve Kanada’da çalışan IRCC sertifikalı uzmanlarıyla vize danışmanlık ve takip hizmeti veren akredite kuruluştur. Kanada aile ziyareti vizesi ile ilgili bilgi ve başvuru için 0850 241 1868 numaralı telefon ile iletişim sağlanabilmektedir.

Kanada Torun Ziyareti Vizesi Şartları Nelerdir?

Kanada torun ziyareti vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

  • Kanada’da sürekli oturum olan ya da Kanada vatandaşı olan birinin anne ve babası ya da büyük anne ve babası olmak gereklidir.
  • Kanada’da bulunan çocuktan ya da torundan, başvuru sahibine finansal destek vereceği bilgisini yazan bir açıklama almak gereklidir.
  • Kanada’da bulunan çocuk, asgari gelir eşiğini karşılamalıdır.
  • En az 1 yıllık geçerli Kanada sağlık sigortasını karşılamak gereklidir.
  • Kanada göçmenlik sağlık muayenesi olmak gereklidir.

Kanada Ebeveyn Vizesi için Minimum Gelir Şartı Nedir?

Kanada ebeveyn vizesi için minimum gelir şartı Kanada’daki torun ve çok sayısına göre değişmektedir. Tek bir çocuk ya da torun için asgari gelir 23.861 CAD olmalıdır, 2 çocuk ya da torun için ise bu gelir 29.706 CAD olmalıdır. Fazladan her torun ya da çocuk için 6.429 CAD artmaktadır.

Kanada Anne Baba Ebeveyn Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kanada anne ve baba vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Davet mektubu: Kanada’da yaşayan çocuktan ya da torundan bir davet mektubu alınması gereklidir.
  • Asgari gelir belgesi: Torunun ya da çocuğun asgari geliri karşıladığını kanıtlayan belgelerin olması gereklidir.
  • Birbiri ile bağı gösteren kanıtlar: Anne ve baba olarak çocuğun ya da torunun birbiri ile ilişkisini kanıtlayan kimlik ve benzeri kanıtların sunulması gereklidir.
  • Kanada sağlık sigortası: Kanadalı bir sağlık şirketi ile en az 1 yıllık Kanada sağlık sigortası yaptırdığını kanıtlayan belgelerin sunulması gereklidir.

Yukarıda listelenen evraklar Kanada süper vize başvuruları için istenen evraklardır. Bu evrakların yanı sıra Kanada geçici ikamet (ziyaretçi) vizesi için istenilen evraklar da hazırlanmalıdır.

Kanada Ebeveyn Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Kanada ebeveyn vizesi için davet mektubu Kanada’daki torun ya da çocuk tarafından gönderilmektedir. Gönderilecek Kanada vize davet mektubu detaylı bir şekilde hazırlanmalıdır.

Davet mektubunun içeriğinde vize başvuru sahibi ile ilgili tam adı, doğum tarihi, iletişim bilgileri, tam adres, davet eden kişi ile arasındaki ilişki, Kanada ziyaretinin amacı, ziyaretin süresi, Kanada’da nerede kalacağı ve konaklamanın ne ile karşılayacağı, ziyaretin başlangıç ve bitiş tarihi bilgilerine yer verilmelidir.

Davet mektubunda davetiye gönderen kişi ile ilgili ise tam adı, doğum tarihi, iletişim bilgileri, Kanada’daki tam adresi, Kanada’daki statüsü (Kanada vatandaşı ya da Kanada’da oturum izni olma durumu), davet eden kişi vatandaş ise pasaportu ve vatandaşlık kartı, Kanada doğumlu ise doğum kartı, daimi oturum sahibi ise IMM 1000 belgesinin kopyası, işi, bakma yükümlü olduğu kişiler ve yakın aile üyeleri ve sponsor olduğu kişiler bilgileri yer almaktadır.

Son olarak davetiye gönderen kişinin büyükanne ve büyükbabasını ya da ebeveynlerini Kanada’daki ziyaretleri süresince finansal olarak destekleneceğine dair bir beyan ve bu kişileri ağırlamaya yetecek finansal geliri gösteren kanıtlar yer almaktadır. Kanada vize davet mektubu yazılırken tüm bilgiler doğru ve eksiksiz olmalıdır; yanlış bilgi ya da eksik bilgi verilmesi vize sürecini etkileyebilmektedir.

Kanada’ya Aile Ziyareti için Vize Nasıl Alınır?

Kanada’ya aile ziyareti yapmak için ilk olarak Kanada’da yaşayan torundan ya da çocuktan davet mektubu almak gereklidir. Davet mektubu ile birlikte Kanada ebeveyn vizesi başvuruları hem fiziksel olarak hem online olarak yapılabilmektedir.

Online başvurular Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosunun (IRCC) web sitesi üzerinden yapılmaktadır. Online sisteme kayıt olduktan sonra sisteme istenilen evraklar IRCC sitesine yüklenmektedir. İstenilen evraklar yüklendikten ve vize ücreti ödendikten sonra Kanada ebeveyn vize başvurusu tamamlanmaktadır. Başvuru tamamlandıktan sonra IRCC’den bir bildiri gelmektedir ve ardından Ankara ya da İstanbul VFS Global ofislerine giderek biyometri işlemleri tamamlanmalıdır. Kanada için biyometri işlemleri VFS Global’in yalnızca İstanbul ve Ankara ofislerinden yapılmaktadır.

Fiziksel olarak vize merkezi üzerinden yapılacak vize başvurularında istenilen evraklar vize başvuru ofislerine teslim edilmektedir ve ardından vize işlemi tamamlanmaktadır. Kanada ebeveyn vize başvuruları IRCC tarafından değerlendirilerek onaylanmaktadır. Vize başvurusu onaylandıktan sonra göçmenlik bürosu vize sahibini bilgilendirmektedir ve vize ile birlikte pasaportunu aracı kuruma iletmektedir.

Kanada Anne Baba Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

Kanada anne baba vizesi, Kanada’ya her ziyarette 2 yıla kadar geçici oturum izni vermektedir.

Kanada anne baba vizesi 10 yıla kadar geçerlidir. Kanada ziyaretçi vizesi de 10 yıl geçerlidir ancak anne baba vizesinden farklı olarak 6 aya kadar kalmaya izin vermektedir. Kanada süper vize almak için vizem.net’ten danışmanlık hizmeti alınabilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: