Kanada Mühendis Vizesi

Kanada Mühendis Vizesi Nedir, Kanada'ya Mühendis Olarak Nasıl Gidilir?

Kanada mühendis vizesi, nitelikli eleman sayılan ve Kanada’da mühendis olmak isteyenlere verilen bir tür göçmenlik vizesidir. Kanada Express Entry ve Eyalet Aday Programları gibi Kanada göçmenlik programları kapsamında Kanada mühendis vizesi alınabilmektedir ve Kanada yeni mezun mühendis vizesi başvuru sahibi ile ailesine Kanada’da kalıcı oturum hakkı tanınmaktadır.

Yetişmiş kalifiye elemana ihtiyaç duyan ve bu ihtiyacı yerel iş gücüyle karşılamakta zorlanan Kanada için mühendislik önemli bir meslektir. Kanadalı işverenler, mühendislere yüksek ödeme yapmaya gönüllü olmaktadır ve Kanada’da mühendisler inşaat, kimya, bilgisayar ve elektrik gibi uzmanlık alanlarına ek olarak farklı alanların birleşmesiyle oluşan sentez alanlarda da uzmanlık sağlayabilmektedir. Kanada Federal Hükümeti tarafından gelecek üç yıl içerisinde, özellikle revaçta ve kalifiye iş gücüne sahip meslekleri olan işçilerin tedarik edilmesiyle, bir milyondan fazla işçinin istihdam edilmesi planlanmaktadır.

Vizem.net, Kanada’ya yerleşmek isteyen mühendisler için program seçimi, gerekli evrakların hazırlanması ve başvuru yapılması dahil olmak üzere tüm süreç için Türkiye ve Kanada’da hizmet veren IRCC sertifikalı uzmanları ile danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kanada’ya Mühendis Olarak Gitmek için Ne Yapılmalıdır?

Kanada’ya mühendis olarak gitmek için Eyalet Aday Programı (PNP) veya Express Entry adındaki iki program üzerinden başvuru yapılmalıdır. Express Entry programı Federal Nitelikli İşçi Programı (FSWP), Federal Nitelikli Ticaret Programı (FSTP) ve Canadian Experience Class (CES) adındaki üç ayrı alt kategoriye ayrılmaktadır.

Kanada çalışma izni mühendis olarak Kanada’da çalışmak isteyen nitelikli elemanlara verilmektedir.

Kanada Yeni Mezun Mühendis Vizesi Şartları Nelerdir?

Kanada yeni mezun mühendis vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru sahipleri, vize başvurusu sırasında en az 18, en fazla 44 yaşında olmalıdır. - Başvurunun işleme alındığı tarihteki yaş durumuna göre puanlama yapılmaktadır.
 • Başvuru sahipleri üniversite diplomasına sahip olmalıdır.
 • Başvuru sahipleri ilgili mühendislik alanında en az 1 yıllık iş tecrübesine sahip olmalıdır. Vize değerlendirmesinde tam zamanlı ve ücretli bir işte çalışılan yıllardan puan alınabilmektedir.
 • Başvuru sahiplerinin yabancı dil yeterliliklerini kanıtlamak amacıyla IELTS sınavının; okuma, yazma, dinleme ve konuşma alanlarının her birinden en az 6 puan almış olmaları gerekmektedir.
 • Kanadalı bir işverenden iş teklifi alan başvuru sahipleri vize değerlendirmesinde puan alabilmektedirler.

Express Entry ile Kanada Mühendis Vizesi Nasıl Alınır?

Express Entry ile Kanada mühendis vizesi almak için başvuru sahipleri Kanada hükümeti tarafından belirlenen şartları taşımak durumundadır. Express Entry ile Kanada mühendis vizesi alınırken, ilgili internet sitesinden Express Entry portalında bir profil oluşturulması ve sistem üzerinden başvuru sahibinin Kanada tarafından istenilen niteliklere sahip olup olmadığının CRS puanlaması ile ölçülmesi gerekmektedir. Puanları yeterli olan adaylara resmi bir başvuru daveti iletilmektedir ve davet alındıktıktan sonra Kanada hükümetinin istediği ve vize için gerekli olan belgeler 60 gün içerisinde ibraz edilmelidir. Harç ödemesi yapıldıktan sonra başvuru tamamlanmakta ve incelemeye alınmaktadır.

Türkiye’deki üniversitelerin mühendislik bölümlerinden alınmış diplomaların Kanada mühendislik denklik şartlarına uyması gerekmektedir.

Kanada Mühendis Vizesi için Express Entry Puanı Ne Olmalıdır?

Kanada mühendis vizesi için başvuru sahibi Express Entry puanlamasında 100 üzerinden en az 67 puan almalıdır.

Çeşitli mühendislik alanlarında yetişmiş işgücü arayan Kanada vize puanlama sistemine göre en yüksek puanları alan adaylara vize sağlamaktadır.

Kanada Mühendislik Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Kanada mühendislik vizesi ücreti başvurusu 1325 CAD’dır. Başvuru sahibinin eşi dahil edildiğinde ayrıca 1325 CAD ödenmektedir. Başvuruya bakmakla yükümlü olunan çocuk dahil edilmesi halinde 225 CAD ayrıca ödenmektedir.

Kanada Mühendislik Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Kanada mühendislik vize başvurusu 6 ay içinde sonuçlanmaktadır. Başvuru sahibinin resmi başvuru daveti alarak başvurusunu tamamlaması ardından vize başvurusu değerlendirmeye alınmaktadır. Express Entry kullanılarak yapılan göç başvurularında hızlandırılmış inceleme işlemleri uygulanmaktadır.

Kanada express entry başvuru işlemi adaylar resmi başvuru daveti aldıktan sonra resmen başlamaktadır.

Kanada Mühendis Alımı En Çok Hangi Alanlarda Yapılır?

Kanada’da mühendis alımının en çok yapıldığı alanlar aşağıda listelenmiştir.

 • İnşaat mühendisliği
 • Bilgisayar mühendisliği
 • Yazılım mühendisliği
 • Ziraat mühendisliği
 • Uçak mühendisliği
 • Maden mühendisliği
 • Endüstri mühendisliği
 • Makine mühendisliği
 • Elektrik mühendisliği
 • Gemi inşaatı mühendisi
 • Kimya mühendisliği
 • Jeoloji mühendisliği

Kanada hükümetinin göçmen yerleştirme programlarında belirtilen ilanlar incelenebileceği gibi doğrulanmış resmi adreslere sahip olan internetteki diğer iş bulma siteleri üzerinden Kanada iş ilanları incelenebilir.

Çeşitli mühendislik alanlarında çalışmak isteyen mühendisler için Kanada diploma denklik şartı aranmaktadır.

Kanada Mühendis Maaşları Nasıldır?

Kanada mühendis maaşlarının yıllık ortalaması aşağıda listelenmiştir.

 • Yazılım mühendisleri ortalama 105.000 CAD kazanmaktadır.
 • Elektrik mühendisleri ortalama 79.942 CAD kazanmaktadır.
 • Makine mühendisleri ortalama 75.389 CAD kazanmaktadır.
 • Biyomedikal mühendisleri ortalama 105.765 CAD kazanmaktadır.
 • İnşaat mühendisleri ortalama 77.357 CAD kazanmaktadır
 • Geoteknik mühendisleri ortalama 82.751 CAD kazanmaktadır
 • Maden mühendisleri ortalama 93.180 CAD kazanmaktadır.

Kanada’da mühendis maaşları yüksekliği tıp, iş yönetimi ve hukuk sektörlerindeki maaşların ardından gelmektedir. Elektrik, makine, inşaat mühendisliklerine oranla Kanada yazılım mühendisliği maaşları genellikle daha yüksektir.

Eyaletlere göre değişen Kanada asgari ücret miktarı genel olarak saat başı 14.25 CAD’dır.

Kanada’da Mühendis Olmanın Avantajları Nelerdir?

Kanada’da mühendis olmanın avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Mühendislik alanına göre, başlangıç seviyesindeki mühendislere yıllık ortalama 50.000 dolara kadar, kıdemli mühendislere 300.000 dolara kadar ödeme yapılabilmektedir.
 • Mühendisler veya mühendislerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler ücretsiz eğitim ve ücretsiz sağlık hizmetlerinin yanında çeşitli avantajlardan da faydalanabilmektedirler.
 • Mühendisler yerleşmek istedikleri eyaletleri/ bölgeleri seçebilmektedirler.
 • Kanada diğer ülkelere oranla çok daha gelişmiş hayat şartları sağlamaktadır.

Kanada’da yaşam şartları diğer ülkelere oranla daha gelişmiştir. Kanada yeni mezun vizesi bir Kanada üniversitesinde az iki yıllık ve tam zamanlı bir programda yüksek öğrenimini tamamlamış ve Kanada’ya yerleşmek isteyen uluslararası öğrenciler için verilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: