kanada serbest meslek self employed göçmenlik programı vizesi

Kanada Self Employed (Serbest Meslek) Göçmenlik Programı Vizesi 2023

Önemli Not: Deprem sonrasında T.C vatandaşlarına sağlanan Kanada Open Work Permit (3 yıllık Kanada çalışma izni) başvuruları için başvuru sahibinin 3 Ocak 2024’e kadar Kanada’ya geçerli bir vize ile girmiş olması gerekir.

Sadece vize evrakları göçmenlik avukatı tarafından onaylanan kişilerin başvruları vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Uygunluk kriterlerini öğrenmek için: 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

Kanada serbest meslek vizesi, Kanada’ya taşınmak ve Kanada`da serbest meslek sahibi olarak çalışmak isteyenlere verilen bir Kanada göçmenlik vizesi türüdür. Kanada Serbest Meslek Programı kapsamında Kanada’ya iş göçüne hak kazanmak için bir başvuru sahibi, menşe ülkesinde yaşarken serbest meslek sahibi olmasına izin veren ilgili sanatsal veya atletik deneyime sahip olduğunu kanıtlamalıdır.

Kanada serbest meslek göçmenlik programına başvuru gerçekleştirecek kişiler başvurularında başarılı olmak için Kanada’da deneyim ve becerileriyle ilgili sanatsal veya atletik alanlardan birine makul ölçüde önemli bir katkıda bulunabilmelidir.

Aşağıda Kanada’ya serbest meslek göçmenlik programı vizesi için başvuru gerçekleştirilebilecek meslekler listelenmiştir.

 • Kültürel
  • Spor / Atletik
  • Ressam
  • Dansçı
  • Gazeteci
  • Yazar
  • Müzisyen
  • Tasarımcı
 • Spor / Atletik
  • Spor Antrenörü
  • Atlet
  • Hakem
  • Program liderleri

Kanada self employed göçmenlik programı için Kanada’da iş kurmak üzere gerekli fonu ve iş deneyimi bulunan her serbest meslek sahibi kişi başvuru gerçekleştirebilmektedir.

Kanada Serbest Meslek Programı Vizesi Kimler için Uygundur?

Kanada Hükümeti, Kanada serbest meslek vizesi başvurusu gerçekleştirecek kişilerden belirli kriterlere sahip olmalarını beklemektedir.

Kanada serbest meslek programı vizesi için uygunluk koşulları aşağıda listelenmiştir.

 • Yeterli deneyim ve beceriye sahip olmak
 • Kanada serbest meslek programı puan temelli meslek gruplarına ve seçim kriterlerini karşılıyor olmak

Kanada Serbest Meslek Vizesi Yeterli Deneyim İspatlama

Kanada Hükümeti, Kanada’da serbest meslek sahibi olarak çalışmak isteyen kişilerin yeterli deneyime ve Kanada’da işlerini idame ettirecek beceriye sahip olmalarını beklemektedir.

Kanada serbest meslek vizesi yeterli deneyim koşullarından biri, kişilerin son 5 yıllık dönem içerisinde en az 2 yıl boyunca serbest meslek sahibi olarak iş tecrübesinin bulunmasıdır. Kanada serbest meslek vizesi başvurularında puan tabanlı bir değerlendirme sistemi kullanılmaktadır. Kişilerin çalışma tecrübelerinin ve deneyimlerinin fazla olması, Kanada serbest meslek vize başvurularında ekstra puan sağlamaktadır.

Kanada serbest meslek vizesi yeterli deneyim hesaplamalarında üç kritere bakılmaktadır.

Aşağıda Kanada serbest meslek vizesi deneyim hesaplama kriterleri sıralanmıştır.

 • Kültürel / atletizm faaliyetlerinde en az 2 yıllık deneyime sahip olmak
 • Kültürel faaliyetlere veya atletizme dünya standartlarında en az 2 yıl katılım sağlamış olmak
 • Birden fazla serbest meslek türünde deneyime ve beceriye sahip olmak

Kanada serbest meslek vizesi başvurularında kişiler iş tecrübeleri, deneyimleri ve becerileri üzerinden puan almaktadırlar.

Kanada Serbest Meslek Vizesi için Puan Temelli Seçim Kriterleri

Kanada Hükümeti, Kanada serbest meslek vizesi başvurularını puana dayalı bir sistem üzerinden değerlendirmektedir.

Kanada serbest meslek vizesi başvuru sahipleri iş deneyimi, eğitim, yaş, dil yeterliliği ve uyumluluk kriterlerinde 100 puan üzerinden puanlanmaktadırlar. Kanada serbest meslek vize başvurularının olumlu sonuçlanması için başvuru sahiplerinin puana dayalı değerlendirme sisteminde 100 puan üzerinden en az 35 puan almış olmaları gerekmektedir.

Kanada serbest meslek vizesi için puan temelli seçim kriterleri aşağıda verilmiştir.

 • İş tecrübesi: İş deneyimi Kanada serbest meslek vizesine başvuran kişilere maksimum 35 puan kazandırmaktadır. 5 yıl ve üzerinde iş tecrübesine sahip olan Kanada serbest meslek vizesi başvurusunda bulunmuş kişiler iş tecrübesi kriterinde tam puan almaktadırlar. İş tecrübesi kriterinden puan alabilmek için Kanada serbest meslek vizesi başvurusunda bulunan kişilerin en az 2 yıllık bir çalışma deneyimine sahip olmaları gerekir.
 • Eğitim: Eğitim kriteri üzerinden puan alabilmek için Kanada serbest meslek vizesi başvurusunda bulunan kişilerin en az 17 yıllık tam zamanlı eğitim almış olmaları gerekmektedir. Yüksek lisans ve doktora dereceleri bulunan Kanada serbest meslek vizesi başvuru sahipleri eğitim kriteri üzerinden tam puan almaktadırlar. Eğitim kriteri Kanada serbest meslek vizesi başvuru sahiplerine maksimum 25 puan kazandırmaktadır.
 • Yaş: 21-49 yaş aralığında bulunan Kanada serbest meslek vizesi başvuru sahipleri yaş kriteri üzerinden tam puan almaktadırlar. Yaş kriteri Kanada serbest meslek vizesi başvuru sahiplerine maksimum 10 puan kazandırmaktadır.
 • Dil yetenekleri: Dil yetenekleri kapsamında Kanada serbest meslek vizesi başvuru sahiplerinin İngilizce ve Fransızca bilgileri ölçülmektedir. Dil yeteneği kriteri Kanada serbest meslek vizesi başvuru sahiplerine maksimum 24 puan kazandırmaktadır. Kanada serbest meslek vizesi başvurusunda bulunan kişilerin dil yeterliliklerini kanıtlamak adına İngilizce için IELTS, CELPIP; Fransızca için ise TEF, TFC sınavlarından birine girmeleri gerekmektedir.
 • Uyumluluk: Kanada serbest meslek vizesi başvuru sahiplerinin eşlerinin eğitim seviyesi, daha önce Kanada’da çalışma tecrübelerinin bulunması, Kanada’da ikamet eden akrabalarının olması durumları kişilere Kanada’ya uyumluluk kriteri üzerinden puan kazandırmaktadır. Uyumluluk kriteri Kanada serbest meslek vizesi sahiplerine maksimum 6 puan kazandırmaktadır.

Kanada Serbest Meslek Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kanada serbest meslek vizesi (Self employed immigration Canada) için kişilerin iş tecrübelerini, dil yeterliliklerini, eğitim seviyelerini Kanada Hükümeti tarafından talep edilen gerekli belgelerle kanıtlamaları gerekmektedir.

Aşağıda Kanada serbest meslek vizesi için gerekli evraklar listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış olmalı ve en az 1 yıl geçerliliği bulunmalıdır.
 • Kanada serbest meslek vizesi başvuru formu.
 • Eğitim belgeleri: Sertifikalar, diplomalar ve mezuniyet belgeleri Kanada serbest meslek vizesi başvuru dosyasında yer almalıdır.
 • Dil yeterliliği kanıtları: İngilizce için IELTS, CELPIP; Fransızca için TFC,TEF sınavlarının sonuç belgeleri.
 • İş deneyimi belgeleri
 • Uyumluluk kanıtları: Kanada serbest meslek vizesi başvuru sahibinin eşinin eğitim belgeleri, Kanada’da çalışma geçmişi var ise çalışma geçmişi belgeleri-iş sözleşmeleri, kişinin Kanada’da ikamet eden akrabası varsa adres ve iletişim bilgileri başvuru dosyasında yer almalıdır.
 • Seyahat geçmişi belgeleri: Kişilerin daha önce yurtdışına çıkışları var ise seyahat geçmişlerine ait belgeler ve geçmiş pasaport sayfalarının fotokopileri Kanada serbest meslek vizesi başvuru dosyasında yer almalıdır.
 • Doğum belgeleri: Kanada serbest meslek vizesi başvuru sahibinin kendisine eşlik edecek, bakmakla yükümlü oldukları çocukları var ise doğum belgeleri başvuru dosyasında bulunmalıdır.
 • Evlilik cüzdanı: Evli olan Kanada serbest meslek vizesi başvuru sahiplerinin evlilik cüzdanları vize başvuru dosyasında yer almalıdır.
 • Adli sicil kaydı: Başvuru sahibinin 6 aydan uzun süreli yaşadığı her ülke ve bölge için ikamet iznine sahip olduğunun kanıtları dosyada bulunmalıdır.
 • Nüfus kimliği fotokopisi: Başvuru sahibinin T.C. kimlik numarasını içeren nüfus cüzdanı fotokopisi bulunmalıdır.
 • Kanada vizesi fotoğrafı: 2 adet biyometrik , güncel tarihli, arka fonu beyaz, Kanada vizesi fotoğrafı olmalıdır. Fotoğraflar 35’e 45 mm ölçülerinde, yüz fotoğrafın tam ortasına gelecek şekilde ayarlanmalıdır.
 • Kanada serbest meslek vize başvuru harcı ödeme dekontu: Kanada serbest meslek vizesi başvuru ücretinin ödendiğine dair dekont dosyada yer almalıdır.
 • Quebec tarafından seçilmiş başvuru sahibi olarak başvuranlar için: Certificat de Sélection du Québec (CSQ) yani Quebec seçim sertifikası Kanada serbest meslek vizesi başvuru dosyasında yer almalıdır.

Kanada serbest meslek vize başvurusu için gerekli belgelere detaylı olarak https://www.canada.ca/content/dam/ircc/migration/ircc/english/pdf/kits/forms/imm5784e.pdf adresinden ulaşılabilir.

Kanada serbest meslek vizesi başvuru sahipleri, başvurularının hiçbir aşamasında yanlış beyanda bulunmamalı ve yanlış evrak teslimi gerçekleştirmemelilerdir. Kanada Hükümetinin başvuru sahibi tarafından yalan beyanda bulunulduğunu anlaması durumu, kişinin Kanada serbest meslek vize başvurusunun reddedilmesine ve uzun yıllar boyunca Kanada topraklarına giriş yapma hakkının elinden alınmasına sebep olabilmektedir.

Kanada Serbest Meslek Vizesine Nasıl Başvurulur?

Kanada serbest meslek vizesi başvurusu çevrimiçi olarak gerçekleştirilmektedir. Kişiler Kanada Hükümetinin resmi sitesi üzerinden Kanada serbest meslek vizesi başvurusu gerçekleştirmelidir.

Kanada Hükümeti, canada.ca resmi web adresi üzerinden Kanada serbest meslek vize başvurusu gerçekleştirecek kişiler için öncelikle bir uygunluk testi uygulamaktadır.

Kanada serbest meslek vizesi başvuru sahiplerinin Kanada resmi sitesinde bulunan uygunluk testini doldurmaları sonucunda Kanada Hükümeti kişilerin uygunluğuna karar verirse başvuru sahibinin e-posta adresine bir başvuru onay maili gönderilmektedir. Kanada Hükümeti tarafından gönderilen başvuru onayı içerisinde Kanada serbest meslek vizesine ilişkin doldurulması gereken formlar ve teslim edilmesi gereken belgeler yer almaktadır.

Kanada serbest meslek vizesi başvuru sahipleri öncelikle çevrimiçi olarak https://www.canada.ca/content/dam/ircc/migration/ircc/english/pdf/kits/forms/imm0008enu_2d.pdf Kanada serbest meslek vizesi başvuru formunu doldurmalılardır. Kanada vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulmuş ve kişinin teslim edeceği ek Kanada vizesi evrakları ile tutarlı olmalıdır.

Kanada serbest meslek vize başvurusu sahipleri başvuru formunu doldurmalarının ardından kendilerine gönderilen başvuru paketi içerisinde yer alan, Kanada Hükümeti tarafından talep edilen belgeleri bir araya getirmelidir.

Kanada serbest meslek vizesi için gerekli evrakların bir araya getirilmesinin ardından kişiler çevrimiçi başvuru sistemine bütün belgelerin yüklenmesini sağlamalılardır. Kanada serbest meslek vizesi başvuru sahiplerinin Kanada serbest meslek vize başvuru harcını ödemiş olmaları ve vize başvuru harcı ödeme makbuzunu teslim ettikleri belgelerin arasına eklemiş olmaları gerekmektedir.

Başvuru belgelerinde herhangi bir eksiklik ya da yanlışlık tespit edilen Kanada serbest meslek vizesi başvuru sahiplerinden Kanada vize ve göçmenlik yetkilileri tarafından ek belgeler talep edilebilmektedir. Kanada vize görevlileri, gerekli gördükleri durumlarda Kanada göçmenlik başvuru sahiplerinden yeni belgeler talep etme yetkisine sahiptir.

Kanada serbest meslek vizesi başvuru belgelerinin çevrimiçi sistem üzerinden gönderilmesinin ardından 14-79 yaş aralığında bulunan başvuru sahiplerinin, ikamet ettikleri ülkedeki Kanada vize başvuru merkezine giderek biyometrik verilerinin teslimini sağlamaları gerekir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kanada Serbest Meslek Vizesi Başvurusunun Kabul Edilmesi Halinde Ne Yapılmalıdır?

Kanada serbest meslek vizesi (Self employed visa Canada) başvurusunun kabul edilmesinin ardından kişiler Kanada topraklarına göç etme hakkına sahip olmaktadırlar. Kanada serbest meslek vizesi sahipleri, Kanada’ya seyahat ettiklerinde Kanada sınır hizmetleri görevlileri (CBSA) tarafından karşılanmaktadırlar.

Kanada topraklarına giriş yapan serbest meslek vizesi sahipleri yanlarında geçerli bir Kanada daimi ikamet vizesi ve Kanada daimi ikamet onayı (COPR) belgesi ile kendisini ve aile üyelerini Kanada’da desteklemeye yetecek fona sahip olduğunun kanıtlarını bulundurmalılardır.

Kanada self employed göçmenlik programı ile Kanada’ya giriş yapan kişiler sınır görevlileri tarafından bir mülakata tabi tutulmaktadırlar. Kanada sınır görevlileri, kişilere Kanada serbest meslek vizesi kapsamında ülkeye girip giremeyeceklerini değerlendirmek adına sorular yönlendirir. Kanada serbest meslek vizesi sahibinin Kanada topraklarına giriş yapmasına izin verme yetkisi Kanada sınır görevlilerindedir. Kişiler, sınır görevlilerinin kendilerine sorduğu sorulara eksik ya da yanlış yanıt verirlerse, görevliler Kanada serbest meslek vize sahibinin ülkeye girişine izin vermemektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: