Kanada Öğrenci Çalışma İzni

Kanada Öğrenci Çalışma İzni Nedir, Nasıl Alınır?

Öğrenci çalışma izni, yurt dışında öğrenim gören bir öğrencinin maddi kazanç sağlayabilmek adına çalışabilmesi için alması gereken resmi belgedir. Çalışma belgesinin alınma yöntemi ülkeden ülkeye değişmektedir ve farklı şartlara sahiptir. Kanada öğrenci çalışma izni şartları Kanada hükümeti tarafından belirlenir ve uygulanır.

2014 yılında gelen düzenleme ile Kanada öğrenci vizesi ile çalışma izni koşullarında değişiklikler yapılmıştır; bu düzenlemeye göre çoğu çalışma izni türü uluslararası öğrencilere okurken çalışma hakkını otomatik olarak tanır. Güncel durumda Kanada öğrenci vizesi şartları karşılandığı sürece neredeyse her öğrenci çalışma iznine de sahip olmaktadır. Çoğu Kanada çalışma izninde tam zamanlı eğitim gören uluslararası öğrenciler normal eğitim süreçleri boyunca haftada 20 saate kadar, tatillerde ise tam zamanlı olarak çalışabilmektedir.

Vizem.net Kanada eğitim danışmanlığı ile öğrenci vizesi başvurularında son 5 yıldır en yüksek onay oranına sahip akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Kanada’da Öğrenciyken Nasıl Çalışılabilir?

Kanada’da öğrenciyken çalışmak için uluslararası öğrencilere tanınan haklar aşağıda listelenmiştir.

 • Kanada’da kampüs içinde çalışma
 • Kanada’da kampüs dışında çalışma
 • Co-op programı öğrencisi veya stajyer çalışma izni
 • Kanada öğrenci eşi çalışma izni
 • Kanada’da mezuniyet sonrası çalışma izni

Öğrenciler için Kanada’da Kampüs İçinde Çalışma Şartları Nelerdir?

Öğrenciler için Kanada’da kampüs içinde çalışma izni, ülkede öğrenci olarak bulunan öğrencilerin sadece eğitim gördükleri okulun kampüsüdeki işlerde çalışabilmesini sağlar. Kampüs içi işler; okul yönetimi, fakülte üyesi, öğrenci kuruluşu veya kampüs içinde hizmet veren özel işletmeler tarafından sağlanır. Öğretim veya araştırma asistanı olarak çalışan öğrenciler ise hastane, kütüphane veya araştırma tesisleri gibi kampüs dışında bulunan binalarda da çalışabilmektedir.

Kanada kampüs içinde çalışma şartları arasında resmi çalışma izni gerekliliği bulunmamaktadır. Kanada’da bir özel veya devlet üniversitesinde tam zamanlı eğitim gören, geçerli bir öğrenci vizesi bulunan ve sosyal güvenlik numarasına sahip her uluslararası öğrenci kampüs içinde çalışabilmektedir. Son eğitim döneminde bulunan ve bütün derslerini almış uluslararası öğrenciler tam zamanlı eğitim görmemesine rağmen kampüste çalışmaya devam edebilmektedir.

Öğrenciler için Kanada’da Kampüs Dışında Çalışma Şartları Nelerdir?

Öğrenciler için Kanada’da kampüs dışında çalışma izni ile uluslararası öğrenciler ülke sınırları içerisinde herhangi bir işte çalışabilmektedir. Çoğu Kanada öğrenci vizesi kampüs dışı çalışma iznini de kapsamaktadır. Kanada’da öğrenciyken çalışmak için öğrenci vizesi dışında belirli şartlar aranmaktadır. Kanada hükümeti tarafından uluslararası öğrenci bulundurma hakkı olan okullarda tam zamanlı öğrenci olmak, bir akademik, mesleki veya profesyonel yüksek eğitim programına veya Quebec’de mesleki ortaöğretim programına kayıtlı olmak, eğitim programının 6 aydan uzun süreli ve diplomalı olması ile sosyal güvenlik numarasına sahip olmak aranan şartlardır.

Eğitim dönemi başlamamış uluslararası öğrenciler çalışamamaktadır. Eğitim süreci başlamış öğrenciler ise haftada en fazla 20 saat çalışabilmektedir. Toplam 20 saati geçmemek ve öğrenci vizesi şartlarını ihlal etmek kaydıyla birden fazla işte çalışılabilmektedir. Öğrenciler resmi tatillerde ise tam zamanlı olarak çalışabilir. Maksimum çalışma süresinin dışına çıkmak öğrenci vizesini ihlal etmektedir ve kişinin ülkeden sınır dışı edilmesiyle sonuçlanabilir.

Kanada Co-op Öğrencisi Çalışma İzni Nedir?

Kanada Co-op öğrencisi çalışma izni, gördükleri eğitim gereği staj yapması gereken öğrencileri kapsar. Kanada Co-op programları kapsamında eğitim gören uluslararası öğrenciler zorunlu stajlarını belirli şartlar doğrultusunda yapabilmektedir.

Co-op programı için aranan şartlar, geçerli bir öğrenci vizesi bulunması, eğitim programı kapsamında staj zorunluluğu olması ve okul tarafından yazılmış staj zorunluluğunu belirten belgenin sunulmasıdır. Ayrıca staj süresinin tüm eğitim döneminin yarısından azını kapsaması gerekmektedir. Hazırlık ve dil kursu öğrencileri, hobi kursları veya başka bir programın hazırlık kursları Canada Co-op çalışma izni kapsamına girmemektedir.

Kanada’da Öğrenci Eşi için Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Kanada’da öğrenci eşi için çalışma izni, uluslararası öğrencilerin eşleri için Kanada açık çalışma izni olarak verilmektedir. Kanada öğrenci eşi için çalışma izninin şartları; öğrencinin geçerli bir öğrenci vizesine sahip olması, mezuniyet sonrası çalışma iznine sahip olması ve belirli okullarda tam zamanlı öğrenci olmasıdır.

Öğrencinin eğitim gördüğü okul; Quebec’de bulunan ve akademik, teknik veya mesleki eğitim veren yüksek öğretim özel ve devlet okulu veya resmi olarak lisans, yüksek lisans veya doktora diploması veren bir devlet kurumu olmalıdır. Şartları sağlayan uluslararası öğrencilerin eşleri, Kanada öğrenci vizesi eş durumu ile çalışma izni alabilmektedir.

Kanada Açık Çalışma İzni Nedir?

Kanada açık çalışma izni herhangi bir iş veya işveren belirtilmeden, genel çalışma hakkı tanımaktadır. Başvuru yapan kişiler Kanada sınırları içerisinde neredeyse her Kanadalı işveren ile çalışabilmektedir.

Kanada’dan Mezun Olan Öğrenciler Kanada’da Nasıl Kalabilir?

Kanada’dan mezun olan öğrenciler Kanada’da mezuniyet sonrası çalışma izni ile ülkede kalabilmektedir. Kanada’da en az 8 ay süren bir eğitim programından mezun olan uluslararası öğrenciler geçici oturma izni alabilir. Deneyim kazandıktan sonra ise daimi oturma iznine başvurabilmektedir.

Kanada’da hükümet tarafından onaylanmış (DLI) üniversitelerdeki eğitimini tamamlamış kişiler Kanada yeni mezun vizesi başvurusu yapabilmektedir.

Kanada Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni Ne Kadar Süre için Verilir?

Kanada mezuniyet sonrası çalışma izni (PGWP) başvurusu yapabilmek için en az 8 ay süren bir programdan mezun olmak gerekmektedir. Program süresi, 8 aydan fazla fakat 2 yıldan az ise mezuniyet sonrası çalışma izni, program ile aynı süre kadar geçerli olacaktır.

Mezun olunan program süresi, 2 yıldan fazla fakat 3 yıldan az ise çalışma izni 3 yıl geçerli olmaktadır. Birden fazla programdan mezun olunması halinde alınabilecek çalışma izni, programların toplam süresi kadar olabilir.

Öğrenciler için Kanada’da Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenciler için Kanada’da çalışma izni başvurusu; Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosu (IRCC) web sitesi üzerinden yapılmaktadır.

İnternet üzerinden yapılan Kanada geçici çalışma izni başvurusu sırasında zorunlu belgeler doldurularak ve çalışma izni ücreti ödenerek başvuru tamamlanır.

Kanada’da Uluslararası Öğrenciler için İş İmkanları Nelerdir?

Kanada’da uluslararası öğrenciler için iş imkanları aşağıda listelenmiştir.

 • Garsonluk
 • Öğretim asistanlığı
 • Özel ders eğitmenliği
 • Uber şoförlüğü
 • Freelance çalışma
 • Baristalık
 • Bebek bakıcılığı
 • Köpek gezdirme

Kanada’da bulunan uluslararası öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilen işlerden Kanada bebek bakıcılığı, rahat çalışma şartları ve yüksek ödemesi ile ön plana çıkmaktadır. Uluslararası öğrenciler için iş imkanları Kanada iş ilanları siteleri üzerinden kontrol edilebilir ve CV ile başvurulabilir.

Kanada’da En Yüksek Maaşlı Öğrenci İşleri Nelerdir?

Kanada’da en yüksek maaşlı öğrenci işleri aşağıda listelenmiştir.

 • Garson: Saatlik 11 Kanada doları
 • Öğretim asistanı: Saatlik 16 Kanada doları
 • Özel ders eğitmeni: Saatlik 20 Kanada doları
 • Uber şoförü: Saatlik 15 - 26 Kanada doları
 • Freelance çalışan: Saatlik 26 - Kanada doları
 • Barista: Saatlik 12 Kanada doları
 • Bebek bakıcısı: Saatlik 15 Kanada doları
 • Köpek gezdirme: Saatlik 15 Kanada doları

Kanada part time iş ücretleri yapılan işe göre değişebilmektedir ve part-time işlere de iş bulma siteleri üzerinden başvuru yapılabilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: