kanada da doğum vizesi ve danışmanlık işlemleri

Kanada Doğum Vizesi Başvuru Süreci 2023

Önemli Not: Deprem sonrasında T.C vatandaşlarına sağlanan Kanada Open Work Permit (3 yıllık Kanada çalışma izni) başvuruları için başvuru sahibinin 3 Ocak 2024’e kadar Kanada’ya geçerli bir vize ile girmiş olması gerekir.

Sadece vize evrakları göçmenlik avukatı tarafından onaylanan kişilerin başvruları vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Uygunluk kriterlerini öğrenmek için: 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

Kanada doğum vizesi, Kanada’da doğum yapmak için başvuran kadınlara en fazla 6 ay süreyle konaklama izni verilen bir Kanada ziyaretçi vizesi çeşididir.

Kanada doğum vizesi; doğum yapmak üzere Kanada’ya gelen kadınların, ailelerini ve arkadaşlarını görmelerine, seyahat etmelerine ve hastanede doğum yapabilmelerine izin vermektedir. Kanada’da doğum yapan anne, Kanada vatandaşlarının sahip olduğu tıbbi ve sosyal yardım haklarına sahip olmamaktadır. Kanada Hükümeti ayrıca, Kanada’da doğum yapan kadınların Kanada’da kalıcı olarak kalmasına veya vatandaşlık başvurusunda bulunmasına izin vermemektedir.

Vizem.net, Türkiye’deki vize işlemleri dahil tüm yurt dışı doğum organizasyonlarını yapan, Türkiye’de ve Kanada’da kurumsal olarak hizmet veren tek akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kanada Doğum için Vize Veriyor Mu?

Evet, Kanada doğum için vize vermektedir ancak Covid-19 salgını sebebiyle Kanada’ya girişlerde uygulanan prosedürlerde değişikliklere gidilmiş ve bazı kısıtlamalar eklenmiştir. Kanada’da doğum yapmak için seyahat etmek isteyen kadınların önceden gerekli giriş şartlarını kontrol etmesi önerilmektedir.

2022 Yılında Kanada’ya Doğum Vizesiyle Nasıl Gidilir?

2022 yılında Kanada’ya doğum vizesiyle gitmek için seyahatin planlı doğumdan en az 60 gün öncesinden sağlanması gereken test ve aşılanma koşulları aşağıda listelenmiştir.

 • Kanada Hükümeti tarafından kabul edilen aşılar listesindeki bir aşıdan en az 2 doz olmak
 • Kanada Hükümeti tarafından kabul edilen aşılar listesindeki 2 aşının karışımı şeklinde aşı olmak
 • En az 1 doz Janssen/ Johnson & Johnson aşısı olmak

Kanada’ya doğum vizesi alarak ülkeye giriş yapan kişi Covid-19 önlemleri kapsamında ilk 14 gün boyunca doktor randevusuna gidememektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda ilk randevu Kanada’ya giriş yapıldıktan sonra 15. ve 20. günler arasında verilmektedir.

Kanada Doğum Vizesi Şartları Nelerdir?

Kanada doğum vizesi şartları, geçici ikamet vizesi için uygunluk şartları kapsamında doğum yapabilmek ve hastanede kalabilmek için yeterli maddi duruma sahip olmak ve IRCC talep ederse tıbbi muayene olmak şeklindedir. IRCC talebi genellikle yüksek riskli hamilelikler için yapılmaktadır.

Kanada doğum vizesi için planlanan doğum tarihinden en az 2 ay önce uçuş ve konaklama planları eksiksiz olarak sunulmalıdır.

Kanada’da Doğum için Gerekli Vize Evrakları Nelerdir?

Kanada’da doğum için gerekli vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Kanada’ya seyahat etmek ve Kanada’da doğum yapmak için yeterli mali kaynak bulundurulduğunu kanıtlayan belgeler
 • Seyahat programı için uçak bileti rezervasyonu yapıldıysa seyahat planı veya Kanada’ya doğum yapmak amaçlı gidildiğini belirten bir ön yazı
 • Varsa aileden ve arkadaşlar tarafından gelen davet mektubu
 • Kanada Hükümetine hitaben yazılan, kişiye neden doğum vizesi verilmesi gerektiğini açıklayan motivasyon mektubu
 • Kanada vize fotoğrafı şartlarına uygun 2 adet biyometrik fotoğraf

Kanada Doğum Vize Başvuru Evraklarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kanada doğum vize başvuru evraklarında dikkat edilmesi gereken unsurlar, beyan mektubunda Kanada’ya neden gidilmek istendiğini açıklarken kişinin hamile olduğunu belirtmek ve Kanada Hükümeti hamileliği bir sağlık durumu olarak nitelendirmediği için başvuru formunda hastalık bulundurulup bulundurulmadığına dair soruya hayır cevabını vermektedir.

Kanada Doğum Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada doğum vizesi başvurusu online veya ilgili ofisten randevu alarak yapılabilmektedir. Başvuru online yapılıyorsa, Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosunun (IRCC) web sitesi olan https://www.canada.ca/ adresinden yapılabilmektedir.

Online müracaat işlemlerinin tamamlanması ve ücret ödemesinin ardından, biyometri işlemleri gerekiyorsa İstanbul ya da Ankara yetkili vize merkezi ofislerinden randevu alarak biyometri işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Yetkili vize merkezinin diğer illerdeki ofislerinden Kanada biyometri işlemleri yapılmamaktadır.

Fiziksel yapılacak Kanada vizesi başvurularında hazırlanan evraklar İstanbul ya da Ankara yetkili vize merkezi ofislerinden randevu alınarak direkt olarak teslim edilmektedir.

Kanada vizesi başvuruları IRCC tarafından değerlendirilerek onaylanmaktadır. Onay alınması durumunda, göçmenlik bürosu başvuru sahibine bilgilendirme yapmaktadır ve online başvuru yapılmışsa başvuru sahibinin pasaportunu aracı kuruma iletmesi gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Kanada doğum vizesi başvurularında, gerekli evrakların hazırlanması ve başvuru takibi IRCC sertifikası olan uzman danışmanlar tarafından yapılmaktadır.

Doğum Amaçlı Kanada Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Doğum amaçlı Kanada vize başvuru ücretleri aşağıda listelenmiştir.

 • Vize başvuru harcı 100 CAD
 • Biyometri işlemleri 45 CAD
 • Pasaport işlem ücreti 40 CAD
 • Danışmanlık ücreti 180 EUR
 • Noter masrafı 411 TL
 • Yeminli tercüme 180 TL

Kanada Doğum Vizesi Ne Zaman Çıkar?

Kanada doğum vizesi yaklaşık 2.5 ayda çıkmaktadır.

Covid-19 salgını sebebiyle vize başvuru değerlendirme süreçleri zaman zaman aksayabilmektedir. Başvuru sürecinin uzun sürebilmesi olasılığına karşı Kanada’da doğum yapmak için karar verdikten hemen sonra başvuru yapılması önerilmektedir.

Doğum Vizesi ile Kanada’da Ne Kadar Kalınabilir?

Doğum vizesi ile Kanada’da en fazla 6 ay kalınabilmektedir.

Kanada Doğum Vizesi ile Eş ve Çocuk Seyahat Edebilir Mi?

Hayır, Kanada doğum vizesi ile eş ve çocuk seyahat edememektedir.

Kanada doğum vizesinin ziyaretçi vizesi olması dolayısıyla eş ve çocukları kapsamamaktadır. Eş ve çocuklar için ayrıca kanada TRV vizesi alınması gerekmektedir. Eş ve çocuklarla aynı anda yapılan vize başvuruları, şahıs yerine aile başvurusu olarak işleme alınmaktadır.

Kanada’da Doğan Bebek Vatandaş Olur Mu?

Evet, Kanada’da doğan bebek Kanada vatandaşı olmaktadır.

Kanada vatandaşlık yasası gereğince, ebeveynlerin Kanada ile olan bağlarına bakılmaksızın Kanada’da doğan tüm bireyler, Kanada vatandaşı olarak doğmaktadır. Bebek için Kanada doğumla vatandaşlık başvurusu, doğumdan sonra, ebeveyn tarafından yapılabilmekte ve çocuğun doğum belgesi ve Kanada pasaportu teslim alınabilmektedir. Kanada, ülkede doğan çocuklara koşulsuz vatandaşlık hakkı veren gelişmiş birkaç ülkeden birisidir.

Kanada’da Doğum Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Kanada’da doğum yapmanın avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Çocuk Kanada’da doğmuş ise, devlet okullarında ilk, orta, lise ve yüksek eğitim olanaklarından ücretsiz ya da daha düşük ödemeler şeklinde yararlanma hakkına sahip olmaktadır.
 • Doğan çocuk, özel okul ve üniversitelerde uluslararası öğrencilerle karşılaştırıldığında daha uygun ve elverişli koşullarda eğitim görme hakkı kazanmaktadır.
 • Kanada’da doğan çocuk devlet hastane hizmetlerinden ödeme yapmayarak veya daha düşük ödemeler yaparak faydalanabilmektedir.
 • Çalışma, start-up girişiminde bulunmak, yurtiçi ve yurtdışı ticaret alanlarında çalışma gibi haklardan yararlanılabilmektedir.
 • Kanada’da doğan çocuk 18 yaşına geldiğinde finansal durumu elverişli ise anne ve babasına sponsor olarak oturum izni alabilmektedir.
 • Kanada’da doğan kişi dünyanın 160’tan fazla ülkesine vizesiz seyahat imkanına sahip olmaktadır.
 • Kanada, 50.000 USD ve üzerinde kişi başı gayri safi milli hasıla elde etmektedir.
 • Kanada ekonomisi, dünya genelindeki en büyük 10. ekonomidir.
 • Dünyanın en değerli pasaportları listesinde Kanada, 2018 yılından günümüze kadar 5. sıradadır. Aynı listede Türkiye pasaportu 40. sıradadır.

Kanada’da Doğum Yapanlar için Sağlık Masrafları Ne Kadardır?

Kanada’da doğum maliyeti doğum yapılacak eyalet ve alınmak istenen hizmete göre değişmektedir.

Kanada doğum masrafları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Masraf çeşidiKanada Doları
Doğum vizesi başvurusu180 EUR
Doğum vizesi başvurusu ek masraflar550 TL
Uçak bileti900 - 1500 USD
Hastane ve doktor hizmetleri9000 - 28000 CAD
Konaklama7000 - 11000 CAD
Yaşam masrafları1500 - 3000 CAD

Annenin, bebeğin doğumuyla ilgili tüm tıbbi masrafları ve faturaları peşin ödemesi gerekmektedir. Kanada sağlık sistemi, Kanada vatandaşı veya kalıcı oturma izni bulunmayan kişilerin doğum masraflarını karşılamadığından, başvuru sahibi maliyeti tek başına karşılayamıyor ise uluslararası sağlık sigortasına başvuru yapabilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: