Kanada Diploma Denklik İşlemleri

Kanada Diploma Denklik İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kanada’da eğitim almak veya çalışmak için Türkiye’de alınan eğitim ve iş deneyimleri ile ilgili olarak edinilen diploma, sertifika ve diğer yeterlilik belgelerine yönelik Kanada denklik işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Kanada diploma denklik işlemleri, Kanada Hükümeti tarafından tanınan resmi kurumlar üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Vizem.net, Kanada denklik işlemlerinin yanı sıra gerekli şartları sağlayan kişiler için Kanada öğrenci vizesi ve Kanada çalışma vizesi başvurularında danışmanlık hizmeti veren, sertifikalı akredite kuruluştur.

Kanada vize işlemleri için: 0850 241 1868

Kanada Denklik Değerlendirmesi Nedir?

Kanada denklik değerlendirmesi, Kanada’da oturum ve çalışma izni başvuruları yapabilmek için beyan edilmesi gereken bir belge türüdür.

Türk vatandaşlarının sahip olduğu diploma veya sertifikalarının, Kanada’da geçerli bir sertifikaya eşdeğer olduğunu doğrulamak için eğitim denklik değerlendirmesi (ECA) işlemi referans alınmaktadır.

Kanada’ya göçmen olarak yerleşmek isteyenlerin, göçmenlik için eğitim denklik değerlendirmesi (ECA) alması gerekmektedir. Göçmenlik için eğitim denklik değerlendirmesi (ECA) Kanada’da iş bulmayı kolaylaştırmakta fakat garanti etmemektedir. Kanada’da bir işte çalışmak için Kanada’da lisans diploma denkliği işleminin başvuru sahibinin yerleşilmeyi planladığı şehir için yapılması gerekmektedir.

Kanada Göçmenlik Diploma Denkliği Nasıl Alınır?

Kanada göçmenlik diploma denkliği, Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosu (IRCC) tarafından tanınmış kurumlar tarafından yapılmaktadır. Kanada göçmenlik diploma denklik başvurularının IRCC tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda onaylanması durumunda başvuran kişiye Kanada’da denklik verilmektedir.

Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosu (IRCC) tarafından tanınan kurumlar aşağıda listelenmiştir.

 • Toronto Üniversitesi Sürekli Eğitimi Merkezi- Karşılaştırmalı Eğitim Servisi
 • Kanada Uluslararası Akreditasyon Değerlendirme Hizmeti
 • Dünya Eğitim Hizmetleri (WES)
 • Uluslararası Yeterlilikler Değerlendirme Servisi
 • Uluslararası Kimlik Bilgileri Değerlendirme Hizmeti

Kanada NOC Kodu Nedir?

Kanada’da her meslek türüne ait bir kod atanmıştır. Kanada’daki mesleklere atanan ve her meslek için özel olan koda NOC kodu denmektedir.

Kanada Ulusal Mesleki Sınıflandırma (NOC), Kanada’nın işleri tanımlamak ve sınıflandırmak amacıyla kurulmuş ulusal bir sistemdir. Kanada diploma denklik işlemleri için mezun olunan alanı ve iş kolunu belirlemek için NOC kodu kullanılmaktadır.

Kanada Mesleki Denklik İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kanada’ya göç etmek için başvuran kişilerin çalışmaya hak kazanabilmesi için Kanada mesleki denklik işlemlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Kanada mesleki denklik işlemleri için başvurular, Kanada Uluslararası Denklik Değerlendirme Servisi’ne (The International Credential Assessment Service of Canada- ICAS) yapılmaktadır.

Kanada’da lisans diploma denkliği ve mesleki denklik işlemleri, Türkiye’den alınan diploma ve mesleki yeterlilik belgelerini ibraz etmekle gerçekleşmektedir.

Kanada’da Mühendislik Denkliği Nasıl Alınır?

Kanada’da mühendislik denkliği için başvurular, IRCC tarafından tanınan akreditasyon kurumlarına yapılmaktadır.

Kanada inşaat mühendisliği denklik, Kanada bilgisayar mühendisliği denklik ve Kanada elektrik mühendisliği denklik işlemleri yapan kişiler, Kanada’da mühendis olarak çalışabilmektedir. Mühendis olarak Kanada’ya çalışmaya gitmek için Kanada mühendis vizesi başvurusu yapılması gerekmektedir.

Kanada Tıp Denklik İşlemleri Nasıl Yapılır?

Mesleği uzman doktor (NOC 3111) veya pratisyen hekim/ aile hekimi (NOC 3112) olan kişilerin Kanada tıp denklik işlemleri için Kanada Tıp Konseyi’ne (Medical Council of Canada) başvuru yapması gerekmektedir.

Kanada doktorluk denklik başvuruları onaylanan kişiler Kanada’da doktor olarak çalışma hakkına sahip olmaktadır.

Kanada’da Eczacılık Denkliği Nasıl Alınır?

Kanada’da eczacı olarak çalışmak veya işyeri açmak için Türkiye’den alınan eczacılık diplomasının Kanada’da denk saydırılması gerekmektedir. Kanada eczacılık denklik başvuruları Kanada Eczacılık İnceleme Kurulu’na (Pharmacy Examining Board of Canada) yapılmaktadır.

Kanada’da ilaç endüstrisinde veya kamuda eczacı olarak çalışmak için eczacılık lisans derecesine sahip olmak zorunlu değildir.

Kanada’da Diş Hekimliği için Denklik Nasıl Alınır?

Kanada’da diş hekimliği için denklik IRCC tarafından tanınan akreditasyon kurumları tarafından verilmektedir. Kanada diş hekimliği denklik başvuruları Kanada Ulusal Diş Muayene Kurulu’na (The National Dental Examining Board of Canada) yapılmaktadır.

Kanada’da diş hekimliği için denklik işlemlerinin kriterleri Kanada Diş Hekimliği Akreditasyonu Komisyonu (CDAC) tarafından belirlenmektedir ve CDAC tarafından tanınmayan bir diş hekimliği diplomasının Kanada’da geçerliliği bulunmamaktadır.

Kanada’da Avukatlar için Denklik İşlemleri Nasıl Yapılır?

Hukuk mezunu olan kişilerin Kanada’da avukatlık yapabilmesi için Kanada hukuk denklik işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Kendi ülkesinde hukuk mezunu olarak Kanada’ya gelen kişiler, başka ülkede hukuk eğitimi almış Kanada vatandaşları ve Kanada’ya göç etmeyi düşünen avukat adayları Kanada’da avukatlık için denklik başvurusunda bulunabilmektedir.

Kanada avukatlık için denklik işlemleri IRCC tarafından tanınan akreditasyon kurumları aracılığıyla yapılmaktadır. Kanada’da avukat olmak için denklik alınsa dahi, Türkiye’de hukuk okumuş biri Kanada’da okumadan avukatlık yapamamaktadır.

Kanada Denklik Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Kanada denklik başvuru ücreti, denklik başvurusunun yapıldığı kuruma ve meslek dalına göre farklılık göstermekle birlikte 200 USD ile 450 USD arasındadır.

Kanada İçin Denklik Danışmanlık Ücreti Ne Kadardır?

Kanada için denklik danışmanlık ücreti 2022 yılı için 160 Euro olarak belirlenmiştir.

Kanada Diploma Denkliği Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Kanada diploma denkliği kapsamında IRCC, son 5 yıl içinde alınmış denklik raporlarını kabul etmektedir.

Kanada için Eğitim Denkliği Hangi Durumlarda Gereklidir?

Kanada için eğitim denkliği, çalışma ve öğrenim amacıyla Kanada’ya gidilmesi halinde gerekli olmaktadır.

Kanada’ya çalışma ve öğrenim amacıyla giden kişilerin ziyaret amacına göre vize alması gerekmektedir. Kanada’ya öğrenim amacıyla giden kişilerin Kanada eğitim vizesi başvurusu yapması gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Kanada vize başvuruları 2018- 2021 yılları arasında %98.2 onay oranına sahiptir.

Sık Sorulan Sorular

Kanada diploma denklik işlemleri ile ilgili olarak merkezimize sıklıkla sorulan sorular aşağıda listelenmiştir.

Kanada’da Denklik için En Fazla Başvuru Yapılan Meslek Gurupları Nelerdir?

Kanada’da denklik için en fazla başvuru yapılan meslek grupları aşağıda sıralanmıştır.

 • Hemşirelik
 • Mühendislik
 • Paramedik
 • Doktorluk
 • Veterinerlik

Kanada Diploma Denkliği Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Vizem.net danışmanlığında yapılan Kanada diploma denklik işlemleri, diploma ve transkriptin merkez ofisimize ulaşmasının ardından ortalama 6 hafta içerisinde tamamlanmaktadır.

Kanada’da Denkliği Olan Türk Üniversiteler Hangileridir?

Kanada’da denkliği olan Türk üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Hacettepe Üniversitesi
 • Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 • İstanbul Teknik Üniversitesi
 • İstanbul Üniversitesi
 • Koç Üniversitesi
 • Ankara Üniversitesi
 • Boğaziçi Üniversitesi
 • Ege Üniversitesi
 • İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 • Gebze Teknik Üniversitesi
 • Gazi Üniversitesi
 • Yıldız Teknik Üniversitesi
 • Sabancı Üniversitesi
 • Atatürk Üniversitesi
Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: