Estonya E-Residency

5 Adımda Estonya E-Residency (E-Oturum) Başvurusu Nasıl Yapılır?

Estonya e-residency (e-oturum) programı, Estonya vatandaşı olmayan kişilerin Estonya’da şirket kurabilmesi ve Estonya ekonomisine katkı sağlaması amacıyla 2014 yılında kurulmuştur. Estonya e-residency kartı ile yabancı ülke vatandaşları dijital ortam üzerinden Estonya’da şirket faaliyetleri yürütme hakkına sahip olurlar.

Estonya e-residency (e-oturum) programı birçok yabancı ülke vatandaşlarına açıktır. Başvuru için gerekli olan E-Estonya vatandaşlık şartları sağlandığı durumda e-residency kartı başvurusunda bulunulabilmektedir.

Dünya çapında 178 ülkenin vatandaşları Estonya e-vatandaşlık başvuru imkanına sahiptir ve Türkiye Cumhuriyeti bu ülkeler arasında en falza vatandaşlık alan 11. ülkedir.

Estonya resmi kaynaklarına göre, Estonya e-vatandaşlık kartına sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sayısı 3.334 ve Estonya e-vatandaşı olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kurdukları şirket sayısı ise 1.146’dır.

Son 3 yıl içerisinde vizem.net danışmanlığında yapılan Estonya e oturum başvuruları %100 onay oranına sahiptir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Estonya e-residency kartı için örnek bir resim aşağıda verilmiştir.

Estonya E-Residency Kartı Örneği
Estonya E-Residency Kartı Örneği

Estonya E Oturum Nedir?

Estonya e oturum, yabancı ülke vatandaşlarının sanal ortam üzerinden Estonya’da şirket faaliyetleri sürdürebilmesine imkan veren bir sistemdir. Estonya e oturum kartı, Estonya devleti tarafından verilen, içinde çip bulunan bir karttır ve kart başvurusunu birçok ülkenin vatandaşları yapabilmektedir. Estonya e-oturum kartı sistemi; serbest meslek sahibi kişiler, girişimcilik şirketi sahipleri, girişimciler ve dijital göçmenler için oluşturulmuştur. Kabul edilen mesleklere sahip kişiler, gerekli belgeleri tamamlayarak Estonya e oturum kartı başvurusu yapabilmektedir.

Estonya E Residency Kartı Nasıl Alınır?

Estonya E residency kartı almak için izlenmesi gereken adımlar aşağıda listelenmektedir.

  1. Estonya E-residency kartı almak isteyen kişilerin öncelikle gerekli olan; pasaport, dijital fotoğraf, niyet yazısı, özgeçmiş ve kredi kartı bilgileri gibi evrakları hazırlamaları gerekmektedir.
  2. Estonya E-residency kartı için gerekli evrakları eksiksiz bir biçimde hazırlayan kişilerin Estonya Polis ve Sınır Muhafız Kurulunun resmi web sitesi üzerinden kullanıcı hesabı oluşturmaları gerekmektedir.
  3. Estonya E-residency kartı başvuruları için kullanıcı hesabı oluşturan kişiler, Estonya Polis ve Sınır Muhafız Kurulunun resmi web sitesi üzerinden hesaba giriş yaparak online başvuru işlemlerini tamamlamalıdır. Estonya E residency kartı online başvurusu içerisinde istenen; kişisel bilgiler, iletişim bilgileri, başvuru türü, özgeçmiş, sabıka kaydı, sosyal medya bilgileri, banka hesabı bilgileri ve teslimat bilgileri gibi bilgiler doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.
  4. Estonya E-residency kartı başvurularını online sistem üzerinden tamamlayan kişiler, başvuru işlemlerinin yapıldığı site üzerinden başvuru değerlendirme sürecini takip edebilmektedir.
  5. Estonya E-residency kartı başvurusunun değerlendirme süreci sonlanan ve başvurusu onaylanan kişiler, seçmiş oldukları teslimat noktasından e-oturum kartlarını teslim alabilmektedir.

1. Adım: Estonya E Oturum Başvurusu için Hangi Belgeler Hazırlanır?

Estonya e oturum başvurusu için gerekli belgeler aşağıda listelenmektedir.

  • Pasaport: Estonya e oturum başvurusunda bulunan kişiye ait bir pasaport bulunmalıdır. Estonya e oturum başvurusunda sunulan pasaport güncel tarihli olmalıdır ve Estonya e oturum başvuruları onaylanan kişilerin, e oturum kartlarını teslim alırken başvuru esnasında sundukları pasaportu yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.
  • Dijital fotoğraf: Estonya e oturum kartı başvurusunda bulunan kişiye ait, 1300 x 1600 piksel boyutlarında, biyometrik standartlara uygun, 6 aydan eski olmayan renkli dijital fotoğraf başvuruda ibraz edilmesi gereken belgeler arasında yer almaktadır. Estonya e oturum kartı başvurusunda ibraz edilen fotoğraf, istenen kriterlere uyulduğu durumlarda evde çekilmiş olarak sunulabilir.
  • Niyet yazısı: Estonya e oturum kartı başvurusunda bulunan kişi başvuruda bulunma nedenlerini açıklar nitelikte bir niyet yazısını ibraz etmelidir.
  • Özgeçmiş: Estonya e oturum kartı başvurusunda bulunan kişinin iş ve eğitim geçmişlerini belirten özgeçmiş belgesi bulunmalıdır.
  • Kredi kartı bilgileri: Estonya e oturum kartı başvuru ücretinin ödeme işlemlerinin yapılabilmesi için başvuru sahibine ait kredi kartı bilgilerinin verilmesi gerekmektedir. Estonya e oturum başvurularında başvuru sahibine ait VISA ve MasterCard türünde kredi kartları kabul edilmektedir.

2. Adım: Estonya E Resident Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Estonya e resident hesabı oluşturma işlemleri, Estonya Polis ve Sınır Muhafız Kurulunun resmi web sitesi olan https://eresident.politsei.ee/ adresi üzerinden yapılmaktadır.

Estonya e resident hesabı oluşturma işlemi için başvuru sahibine ait bir e-posta adresi bulunmalıdır. Estonya Polis ve Sınır Muhafız Kurulunun resmi web sitesi üzerinden e-posta bilgileri ile hesap oluşturan kişilere bir onay postası gönderilir ve gelen onay mailinde yer alan link kullanılarak yeni oluşturulmuş e resident hesabına giriş yapılabilmektedir.

Estonya Polis ve Sınır Muhafız Kurulunun resmi web sitesinde hesap oluşturma işlemi için örnek bir görsel aşağıda verilmektedir.

Estonya E-Residency Resmi Hesap Oluşturma Ekranı
Estonya E-Residency Resmi Hesap Oluşturma Ekranı

3. Adım: Estonya E Residency Online Başvurusu Nasıl Yapılır?

Estonya e residency online başvurusu, Estonya Polis ve Sınır Muhafız Kurulunun resmi web sitesi olan https://eresident.politsei.ee üzerinden yapılabilmektedir. Estonya e residency online başvurusu yapmak isteyen kişilerin öncelikle kullanıcı hesabı oluşturmaları ve sonrasında bu hesaba giriş yapmaları gerekmektedir. Kullanıcı hesabı ile sisteme giriş yapan kişilerin; başvuru türü, başvuru sahibine ait iletişim bilgileri, özgeçmiş bilgileri, kişisel bilgiler, sosyal medya bilgileri, banka hesabı bilgileri, sabıka kaydı bilgileri ve e residency kartı için teslimat bilgileri gibi bilgilerin doldurulması gerekmektedir. E oturum kartı başvurusu için gerekli olan bilgileri eksiksiz olarak dolduran başvuru sahipleri başvuru işlemlerini tamamlayabilirler.

Estonya e residency online başvurusu için işlem ekranı görseli aşağıda verilmektedir.

Estonya E-Residency Online Başvuru Ekranı
Estonya E-Residency Online Başvuru Ekranı

4. Adım: Estonya E Oturum Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Estonya e oturum başvuru takibi işlemleri, başvuru işlemlerinin yapıldığı Estonya Polis ve Sınır Muhafız Kurulunun resmi web sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Estonya e oturum başvuru takibi yapmak isteyen başvuru sahiplerinin, öncelikle kullanıcı hesaplarına giriş yapmaları gerekmektedir. Kullanıcı hesaplarına giriş yapan başvuru sahipleri, sitede yer alan başvuru takip bölümü içerisinden takip işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Estonya e oturum başvuru işlemlerinin değerlendirme süresi ortalama 20 gün sürmektedir. Estonya e oturum başvurularını değerlendiren yetkili merci, gerekli görüldüğü durumlarda değerlendirme süresini uzatma hakkına sahiptir. Estonya e oturum başvuru işlemlerinin değerlendirme süresi uzatılan başvuru sahiplerinden e-posta yoluyla ek bilgi talebi yapılabilmektedir.

5. Adım: Estonya E Residency Kartı Nereden Teslim Alınır?

Estonya e residency kartı başvuruları onaylanan kişiler, kartlarını pazartesi ve perşembe günleri saat 15:00’da Ankara’da yer alan Estonya Büyükelçiliğine müracaat ederek teslim alabilirler. Estonya e residency kartı teslim alma işlemleri için randevu alınmasına gerek yoktur. Estonya e residency kartı başvuruları onaylanan kişiler, teslimat noktasında parmak izi bilgilerini vererek e residency kartlarını şahsen teslim alabilirler.

Estonya E Residency Ücreti Ne Kadardır?

Estonya e residency ücreti 120 Euro olarak belirlenmiştir. 2022 yılı için yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil 189 Euro ücreti bulunmaktadır.

Estonya E-oturum ile Estonya Oturum İzni Arasındaki Fark Nedir?

Estonya e-oturum ile Estonya oturum izni arasında farklar bulunmaktadır. Estonya e-oturum hamiline dijital ortam üzerinden Estonya’da şirket faaliyetleri yürütebilme hakkı tanırken Estonya oturum izni hamiline Estonya’da yaşama hakkı tanımaktadır.

Estonya e-oturum kartı sahiplerinin Estonya’da fiziksel olarak bulunma ya da çalışma hakkı bulunmamaktadır. Estonya’da yaşamak isteyen kişilerin Estonya e-oturum kartı yerine Estonya geçici oturum izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Paylaş: