Güney Koreli Ünlüler

Güney Koreli Ünlüler ve Dünyaca Ünlü Eserleri

Güney Kore, zengin gelenek ve kültüre sahip tarihi bir ülkedir. 2000’li yıllardan itibaren teknoloji ile dünyaya ayak uyduran Güney Kore kendi kültürünü ve hayal gücünün eserlerini ihraç etmekte zorlanmamış ve karşılığını kısa sürede almıştır. Güney Kore yapımları ile birlikte Güney Kore ünlüleri de küreselleşmiş, hemen hemen her ülkeden bir hayran kitlesine sahip olmuşlardır. İş, bilim, matematik, güzel sanatlar ve spor alanları Güney Koreli ünlülerin en başarılı olduğu alanlardır.

Ünlü Koreli Şarkıcılar Kimlerdir?

Ünlü Koreli şarkıcılar aşağıda listelenmiştir.

 • PSY
 • Hyuna
 • BTS
 • Blackpink
 • IU
 • BoA
 • G-Dragon
 • Jungkook
 • Sunmi
 • Irene

PSY Kimdir?

PSY Kimdir?
PSY Kimdir?

PSY K-pop şarkıcısı ve söz yazarıdır. 31 Aralık 1977 tarihinde Gangnam’da dünyaya gelen PSY, 15 Temmuz 2012’de çıkarmış olduğu Gangnam Style şarkısı ile dünyaca tanınan bir şarkıcı haline gelmiştir. Gangnam Style, yayınlanmasının ardından iTunes’de 31 ülkede 1. sırada yer almış, 20 Eylül 2012’de Youtube’da en çok izlenen K-pop videosu olmuş ve Youtube’da en çok beğenilen video olarak Guinness Rekorlar kitabına girmiştir. MTV Avrupa Müzik Ödüllerinde 2012 yılında En İyi Video kategorisinde ödül kazanmıştır. PSY,şu anda P Nation, PG Entertainment, Republic Records, Schoolboy Records, Avex Trax, Island Records plak şirketlerinin sahibidir.

Hyuna Kimdir?

Hyuna Kimdir?
Hyuna Kimdir?

Hyuna, 6 Haziran 1992 tarihinde Seul’de dünyaya gelmiş Güney Koreli şarkıcı, söz yazarı, rapçi ve modeldir. 2006 yılında şarkıcılık kariyerine resmi bir giriş yapan Hyuna 4Minute ve Wonder Girls grup üyesi olmasının yanı sıra Trouble Maker, Dazzling Red, Triple H, United Cube ve Dawn ile ortaklaşa şarkı çıkarmıştır. 2012 yılında PSY’nin çıkarmış olduğu Gangnam Style şarkısının klibinde oynamasının ardından PSY ile şarkının düetini yapmıştır. 5 Kasım 2019 tarihinde Cube Entertainment bünyesinden ayrılmış, P Nation plak şirketine geçerek Flower Shower adlı şarkıyı hayranlarına sunmuştur.

BTS Kimdir?

BTS Kimdir?
BTS Kimdir?

BTS Hybe Corporation tarafından 2013 yılında kurulan bir müzik grubudur ve üyeleri Jin, Suga, J-Hope, RM, Jimin, V ve Jungkook’dur. Hiphop müzik tarzını kullanan grup daha sonra pop yapmaya başlamış, şarkılarında kişisel ve toplumsal konulara ışık tutan sözler yazmışlardır. 2016’da yayınlanan Wings albümünün Kore’de bir milyon kopya satması BTS grubu için 2017 yılında dünyaya açılmanın bir yolu olmuş ve özellikle Amerika’da satış rekoru kırmalarını sağlamıştır. BTS grubunun Asya, Avrupa, Avustralya, Kuzey Amerika ve Güney Amerika’da gerçekleşen konserlerin çoğunda biletler hızla tükenmiştir.

Uluslararası Fonografik Endüstri Federasyonu tarafından 2020 yılı Küresel Kayıt Sanatçı Grubu seçilmiş olan BTS, Time dergisi kapağında Yeni Nesil Liderler başlığı altında yer alarak Pop Prensleri unvanını almıştır. Grup, 2017 ile 2019 yılları arasında Time’ın internet sitesinde en etkili 25 kişi listesine girmesinin ardından 2019 yılında yine aynı internet sitesinde dünyanın en etkili 100 kişisi listesine girmiştir.

BTS kurulduğundan bu yana 6 Amerika Müzik Ödülü, 9 Billboard Müzik Ödülü, 24 Altın Disk Ödülü ve 2 Grammy Ödülüne sahip olmuştur. UNICEF ile Love Myself adlı şiddet karşıtı bir kampanyaya ortak olan BTS, üç kez Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda bulunmuş olmaları sebebiyle Güney Kore Devlet Başkanı tarafından Kore dili ve kültürünü yaymaları başarısı sebebiyle Kültürel Liyakat Nişanı alan en genç kişiler olmuşlardır.

Blackpink Kimdir?

Blackpink Kimdir?
Blackpink Kimdir?

Blackpink YG Entertainment tarafından 2016 yılında Jisso, Jennie, Lisa ve Rose adlı dört Güney Koreli kadın şarkıcının bir araya gelmesiyle kurulmuş bir gruptur. Grup, 2018 yılında çıkardıkları Kiss and Make Up şarkısında Dua Lipa ile düet yaparak British Phonographic Industry ve Avustralya Kayıt Endüstrisi Birliği tarafından platin sertifika almıştır. 2020 yılında çıkardıkları Ice Cream şarkısı Billboard Hot 100’de 13. sırada yer almış ve aynı yıl The Album adıyla çıkardıkları albümleri milyonlarca satarak Billboard Hot 100’de 2. sıraya yerleşmiştir.

How You Like That şarkısı iki kere Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Blackpink grubu aynı zamanda 26. Seul Müzik Ödülleri ve 31. Altın Disk Ödülleri’nde yılın sanatçısı seçilmiştir. MTV Müzik Videosu Ödülü alan ilk Koreli kız grubu unvanına sahip olmuşlardır. Forbes Korea tarafından 3 yıl üst üste Güney Kore’deki en güçlü ünlüler arasında yer almaları ve kazandıkları çeşitli ödüller sayesinde Güney Kore devlet başkanı 2021 yılında Blackpink grubunu ödüllendirmiştir ve Güney Kore müzik türleri içinde yer olan k-pop türünde fenomen ilan edilmişlerdir.

En Meşhur Koreli Oyuncular Kimlerdir?

En meşhur Koreli oyuncular aşağıda listelenmiştir.

 • Jun Ji Hyun
 • Song Hye Kyo
 • Lee Min Ho
 • Kim Soo Hyun
 • Lee Jong Suk
 • Kim Woo Bin
 • Ji Chang Wook
 • Ha Ji Won
 • Shin Min Ah
 • Ku Hye Sun

Kore film ve sineması Uzak Doğu kültürünün Batı modernizmi ile sentezini yansıtan bir sektör oluşturmuştur. Güney Kore’nin kendi tarihinden ve geleneklerinden kopmamış olması ve dizi ve filmlerin bu gelenek içinde yer alması Kore yapımlarının dünya çapında bir yere gelmesindeki en önemli faktörlerdendir. Batıda yaşayan toplumların karşısına farklı ve özgün senaryoların çıkması Kore yapımlarına görülen ilgiyi açıklamaktadır.

Koreli erkek oyuncular ve Koreli kadın oyuncular, küçük yaşlardan beri eğitilip çeşitli sınavlara girerek bugünkü başarı payına sahip olmuşlardır. Estetik operasyonlar moda ve güzellik algısının Kore kültüründe yer etmiş olması Kore dizileri oyuncuları için zorlayıcı olabilmektedir. Türkiye’de özellikle Z kuşağı kore yapımlarını yakından takip etmektedir ve bu sebepten dolayı en iyi Kore filmleri kısa süre içinde Türkçe altyazı veya dublaj seçeneği ile yayınlanmaktadır.

Jun Ji Hyun Kimdir?

Jun Ji Hyun Kimdir?
Jun Ji Hyun Kimdir?

Jun Ji Hyun, 30 Ekim 1981 tarihinde Seul’da dünyaya gelmiş Güney Koreli kadın model ve oyuncudur. Dongguk Üniversitesi Tiyatro ve Sinema bölümünden mezun olan Jun Ji Hyun, 1998 yılında Fascinate My Heart adlı dizide rol alarak kariyer hayatına başlamıştır.

1999 Baeksang Sanat Ödülleri ve SBS Aktörler Ödülleri’nde Yılın En İyi Kadın Oyuncu ödülünü almasıyla ödül yolculuğu başlayan Jun Ji Hyun, 2016 yılına kadar çeşitli dizi ve sinema filminde oynadığı karakterlerin başarısı sebebiyle birçok ödül almıştır. II Mare, My Sassy Girl, Windstruck, My Love From the Star, Assassination, Legend of the Blue Sea, Kingdom Jun Ji Hyun’un içinde yer aldığı en çok bilinen yapıtlardır.

Song Hye Kyo Kimdir?

Song Hye Kyo Kimdir?
Song Hye Kyo Kimdir?

Song Hye Kyo, 22 Kasım 1981’de Daegu’da dünyaya gelmiş Güney Koreli oyuncudur. United Artists Agency ve Jet Tone Films ajanslarıyla çalışan Song Hye Kyo, Sejong Üniversitesi Sinema ve Tiyatro bölümünde okumuştur. 1996 yılında başladığı oyunculuk kariyeri halen devam etmektedir. Autumn in My Heart, All In, Full House, That Winter, The Wind Blows, Descendants of the Sun ve Encounter dizilerinde oynadığı roller ile Song Hye Kyo ününü dünya çapına taşımıştır.

Lee Min Ho Kimdir?

Lee Min Ho Kimdir?
Lee Min Ho Kimdir?

Lee Min Ho, 22 Haziran 1987 tarihinde doğan Güney Koreli aktör, şarkıcı ve modeldir. MYM Entertainment bünyesinde oyunculuk kariyerine devam eden Le Min Ho, 2002 yılında Romance adlı dizi ile şöhreti yakalamıştır. 2009 yılında Boys Over Flowers dizisinde oynadığı Gu Jun Pyo rolüyle Kore ve Asya’da popüler olmuş ve bu rol ile 45. Baeksang Arts Awards ödüllerinde En İyi Yeni Oyuncu ödülünü kazanmıştır. Personal Taste, City Hunter, Faith, The Heirs, The Legend of the Blue Sea, The King: Eternal Monarch dizileri ile birlikte Public Enemy Returns, Our School E.T., Gangnam Blues ve Bounty Hunters filmleri Le Min Ho’nun oynadığı diğer yapımlardır.

Kim Soo Hyun Kimdir?

Kim Soo Hyun Kimdir?
Kim Soo Hyun Kimdir?

Kim Soo Hyun 16 Şubat 1988’de Seul’de doğmuş bir aktördür. Chung-ang Üniversitesi Tiyatro ve Sinema bölümünde okuyan Kim Soo Hyun, A Midsummer Night's Dream ve Grease gibi müzikallerde yer almıştır. 2007 yılında Kimchi Cheese Smile isimli yapımla yardımcı rolde oynayarak oyunculuk hayatı başlamıştır. 2013 ile 2014 yılları arasında My Love From the Star dizisinde başrol karakterini canlandırması ile uluslararası bir popülerlik elde etmiş ve dizi sayesinde 2014 yılında 35 markanın yüzü olmuştur. It’s Not to Be Okey dizisinde bölüm başına anlaştığı ücret ile Güney Kore’de en çok kazanan dizi oyuncusu olarak tarihe geçmiş ardından 2021 yılında That Night dizisinde kabul ettiği ücret ile kendi rekorunu kırmıştır.

Ünlü Koreli Yazarlar ve Şairler Kimlerdir?

Ünlü Koreli yazarlar ve şairler listelenmiştir.

 • Ko Un
 • Han Kang
 • Shin Kyung-shook
 • Park Wan-suh
 • Hwang Sok-yong
 • O Chonghui
 • Ch’oe Yun
 • Kim Young-ha
 • Kim In-suk

Kore edebiyatı, komşusu Çin’den etkilenmiş ve Korece Çince karma bir edebiyat türü doğmuştur. 1500 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Kore Edebiyatı klasik ve modern dönem olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Klasik dönem Kore edebiyatı teması halk inançları ve hikayeleri olmuş ve bu hikayeler hanja adı verilen şiir türüyle yazılmıştır. Hanja dört ayrı şiir biçimi içermektedir, ancak yüzyıllar geçtikçe şiir tarzı değişmiştir. En eski Kore edebiyatı şiirlerden biri Gojonseon döneminde yazılmış Gonghuin’dir.

Kore edebiyatı romanları ve hikayeciliği 17. yüzyılda kurgu ile popüler hale gelmiştir. Kore edebiyatı kitapları kurgunun gelişmesiyle ciltler halinde yazılmıştır. Eserler didaktik olarak ahlaki davranışları vurgulamakta ve çoğunluğu mutlu sonla bitmektedir.

Kore Savaşı’ndan sonra Kore edebiyatı günlük hayatları baz alan hikayelere yer vermiş ve ulusal acılara odaklanmıştır. Savaş sonrası toplumun Kore milliyetçiliğine geri dönmesiyle birlikte geleneksel yazım tarzı ortaya çıkmıştır. 1960’lı yıllara gelindiğinde savaş sonrası psikolojiden hemen hemen kurtulmuş olan Kore edebiyatı, ortaya bir kaçış psikolojisi çıkarmıştır. Hümanizm, 1960 Kore edebiyatı şiirleri ile romanlarının yükselen değeri haline gelmiş ve batı modernizmi örnek alınmıştır. Yine de Kore şiiri ve hikayeciliği politik bir araç olmaktan geri duramamıştır.

Han Kang Kimdir?

Han Kang Kimdir?
Han Kang Kimdir?

Han Kang, 27 Kasım 1970 tarihinde Gwangju’da doğmuş Güney Koreli yazardır. Yonsei Üniversitesi Kore Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan Han Kang, 1993 yılında Edebiyat ve Toplum dergisinde yayınlanan beş şiiri ile şair olarak anılsa da 1994 yılında Red Anchor adlı kitabı Han Kang’a Shinmun Edebiyat Yarışması’nı kazandırmıştır. Vejetaryen ve Çocuk Geliyor adlı iki romanı Türkçe’ye April Yayıncılık tarafından çevrilerek yazarın Türkiye’de tanınmasını sağlamıştır.

Han Kang 1999 yılında Baby Buddha romanı ile Kültür Bakanlığı En Genç Sanatçı Ödülü, 2005 yılında Mongol Spot ile YiSang Edebiyat Ödülü, 2010 yılında Rüzgar ile Dongri Edebiyat Ödülü, 2014 yılında İnsan Kardeşler ile Manhae Edebiyat Ödülü, 2016 yılında Vejetaryen ile Man Booker Uluslararası Ödülü ve 2017 yılında Atti Umani ile İtalya’da Malaparte Ödülü’nü kazanmıştır.

Shin Kyung-Sook Kimdir?

Shin Kyung-Sook Kimdir?
Shin Kyung-Sook Kimdir?

Shin Kyung-Sook, 12 Ocak 1963 tarihinde Jeolla eyaletinde doğmuş Güney Koreli bir yazardır. 16 yaşında abisinin yanına Seul’e taşınmasının ardından gece okuluna devam etmiş ve Seul Sanat Enstitüsü Yaratıcı Yazarlık bölümünden mezun olmuştur. 1985 yılında Kış Masalı adında yazdığı roman ile Munye Joongang Yeni Yazar Ödülünü kazanmıştır. Güney Kore Kültür, Spor ve Turizm Bakanlığı’nca Bugünün Genç Sanatçı Ödülü’ne layık görülmüş; ayrıca Manhae Edebiyat Ödülü, Yi Sang Edebiyat Ödülü, Hankook Edebiyat Ödülü, Young-su Edebiyat Ödülü ve Dong-in Edebiyat Ödülü almıştır. Please Look After Mother romanı 2011 Erkek Asya Edebiyat Ödülü’nü kazanmasını sağlamış, ödülü kazanan ilk kadın olmuştur ve roman 19 ülkede satışa sunulmuştur.

Ko Un Kimdir?

Ko Un Kimdir?
Ko Un Kimdir?

Ko Un 1 Ağustos 1933 yılında doğmuş Güney koreli bir şairdir. Demokrasi ve Kore bağımsızlığı konularını sıkça şiirlerinde işleyen Ko Un aktivist hareketleri neticesinde hapis cezasına çarptırılmıştır. 7 ciltlik Paektu Dağı ve 30 ciltlik On Bin Hayat isimli büyük şiirlerinin yanı sıra Little Pilgrim, Oğul, Mount Sumi gibi Kore Zen Budizmi ve spiritüel romanlar da yazmıştır. Ko Un’un çoğu eseri 15’ten fazla ülkede yayınlanmış ve birçok dile çevrilmiştir.

Meşhur Koreli Sporcular Kimlerdir?

Meşhur Koreli sporcular aşağıda verilmiştir.

 • Hwang Young-cho
 • Son Heung-Min
 • Yuna Kim
 • Park Ji-Sung
 • Chan Sung Jung
 • Viktor An
 • Kim Young-ho
 • Kim Jung-hwan
 • Kim Soo-nyung
 • Kim Jae-bum
 • Ku Bon-chan
 • Jin Jong-oh
 • Kim Woo-jin
 • Song Dae-nam

Tekvando, beyzbol, futbol, basketbol, voleybol, okçuluk, eskrim, lakros, buz pateni, hentbol, buz hokeyi Güney Kore’de yapılan sporlardır ve oldukça ilgi çekmektedir. Güney Kore’de spor kültürü, 1980 yılında beyzbolun Güney Kore’ye gelmesi ile birlikte değişmiş ve beyzbol en popüler spor olmuştur. Okçuluk, tekvando ve kısa pist sürat pateni Güney Kore’nin olimpiyatlarda en çok başarılı olduğu spor alanlarıdır. Güney Kore 129 altın, 121 gümüş, 116 bronz olmak üzere toplam 336 madalya ile dünyada 18. sırada yer almaktadır.

Son Heung-Min Kimdir?

Son Heung-Min Kimdir?
Son Heung-Min Kimdir?

Son Heung-Min, 8 Temmuz 1992 tarihinde Chuncheon’da doğmuş Güney Koreli futbolcudur. 16 yaşında Hamburg altyapısında kariyer hayatına adım atmış, 18 yaşına geldiğinde ise yine Hamburg ile profesyonel futbolcu sözleşmesi imzalamıştır. 30 Ekim 2010 yılında 1. FC Köln maçında attığı ilk golle en geç Hamburg SV’li oyuncu unvanını kazanmıştır. 2008 yılında Güney Kore milli takımına girmiştir. 2010 yılından itibaren bugüne kadar 367 maçta oynamış ve 134 gol skoru elde etmiştir. 2015 yılında Tottenham futbol kulübüyle anlaşmaya varmış ve halen kulüp bünyesinde kariyer hayatına devam etmektedir.

Yuna Kim Kimdir?

Yuna Kim Kimdir?
Yuna Kim Kimdir?

Yuna Kim, 5 Eylül 1990 tarihinde doğmuş Güney Koreli buz pateni sporcusudur. 7 yaşında profesyonel buz pateni kariyerinin adımlarını atan Yuna Kim ablası ile birlikte buz patenine başlamış, eğitmeni Rhu Jong-Hyun yeteneklerinden etkilenerek onu buz patenine devam etmesi için teşvik etmiştir. 2002 yılına gelindiğinde ilk kez uluslararası bir yarışmaya katılmış ve yarışmadan altın madalya ile ayrılmıştır. 2003’te büyükler Kore Ulusal Şampiyonası’na katılmış ve yarışmayı kazanarak yarışma tarihi boyunca en genç şampiyon olmuştur.

Yuna Kim, 2010 Olimpiyat Şampiyonu, 2009 Dünya ve Dört Kıta Şampiyonu, 2006 Dünya Gençler ve Grand Fix Finalleri Şampiyonu olmuştur.

Park Ji-Sung Kimdir?

Park Ji-Sung Kimdir?
Park Ji-Sung Kimdir?

Park Ji-Sung, 25 Şubat 1981 tarihinde Seul’de dünyaya gelmiş, Kore milli takımında forma giymiş ve 14 Mayıs 2014’te futbol kariyerini sonlandırmış bir futbolcudur. 1999 yılında Myongji Üniversitesi futbol takımı alt yapısında başladığı futbolculuk hayatına 2000 yılında Kyoto takımına girerek profesyonel olarak devam etmiştir. 2003 yılında PSV takımına transfer olarak Avrupa’ya açılmış, PSV’de 2 sezon oynamasının ardından 2005 yılında Manchester United futbol takımına transfer olmuştur. 2012’ye kadar Manchester United’da oynayan Park Ji-Sung 2012 ile 2014 yılları arasında Queens Park Rangers’a transfer olmuş 2013 ile 2014 yılları arasında PSV tarafından kiralanmıştır.

Chan Sung Jung Kimdir?

Chan Sung Jung Kimdir?
Chan Sung Jung Kimdir?

Chan Sung Jung, 17 Mart 1987 tarihinde doğmuş Güney Koreli karma dövüş sanatçısı ve kickbox dövüşçüsüdür. Aktif olarak Ultimate Fighting Championship tüy siklet bölümünde yarışmakta olan Chan Sung Jung daha önce WEC, Pancrase, World Victory Road ve DEEP için dövüşmüştür. Chan Sung Jung’a ait Koreli Zombi unvanı, ağır darbeler almasının ardından zombi gibi ilerlemeye ve agresif bir şekilde dövüşe devam etmesinden kaynaklanmaktadır. Dövüş hayatınında başlamasından beri kayıtlara geçen 24 maçtan 17 galibiyet, 7 malubiyet alan Chan Sung Jung 27 Haziran 2022 tarihli UFS tüy sıklet sıralamasında 7. sıradadır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: